Решение по дело №2044/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2136
Дата: 8 ноември 2019 г.
Съдия: Димитър Димитров Михов
Дело: 20197050702044
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

гр. Варна, …………

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, втори касационен състав в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОВА ПРОДАНОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: ГЕРГАНА СТОЯНОВА

                                                                                ДИМИТЪР МИХОВ

 

          при участието на прокурора Силвиян Иванов и секретаря Наталия Зирковска, разгледа докладваното от съдия Димитър Михов КАД № 2044 / 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба вх. № 11522/19.07.2019г. от Сдружение „Морски клъстър България“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. В., представлявано от И.А., чрез адвокат С.З. ***, срещу Решение № 1141/11.06.2019г., постановено по н.а.х.д. № 711/2019г. на Районен съд-Варна, първи състав.

С жалбата се излагат съображения за незаконосъобразност на решението. Жалбоподателят твърди, че не е налице извършено от сдружението административно нарушение, поради това, че неспазването на срока за публикуване на ГФО се дължи единствено на неизпълнение в срок на законовите задължения на държавата чрез Агенция по вписванията и Съда за пререгистрация. Посочва се още, че сдружението е положило всички разумни усилия да спази законовите срокове, като е подало своевременно заявление за пререгистрация и е обявило в законовия срок доклада за дейността и ГФО за 2017г. в Министерство на правосъдието на основание § 25, ал.4 от ПЗР на ЗИД на ЗЮЛНЦ. Изразени са доводи за наличието на предпоставки за прилагане на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН. Формирано е искане за отмяна на обжалваното решение и потвърденото с него наказателното постановление.

Ответната страна не изразява становище по касационната жалба.

          Представителят на Окръжна прокуратура – Варна, дава заключение за основателност на касационната жалба.

Административен съд - Варна, като обсъди първоинстанционното решение, доводите и становищата на страните, доказателствата по делото и след като извърши служебна проверка съгл. чл. 218, ал.1 от АПК, прие за установено следното:

          Касационната жалба е подадена от надлежна страна в срока по чл. 211, ал.1 от АПК, отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК и е процесуално допустима.

          Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

От  фактическа страна пред районния съд е установено следното: На 28.08.2018г. в ТД на НАП гр. Варна е извършена проверка в база данни на НАП и Търговски регистър на Агенция по вписванията и е установено, че Сдружение „„Морски клъстър България“, ЕИК ********* не е публикувало в Търговския регистър годишния финансов отчет за дейността на дружеството, извършвана през 2017г., съобразно разпоредбата на чл.38, ал.1 от Закона за счетоводството /ЗСч/, в срок до 02.07.2018г. За констатираното нарушение е съставен Акт за установяване на административно нарушение серия АN,F408380 от 19.09.2018г., а въз основа на него е било издадено и процесното наказателно постановление, с което за извършено нарушение на чл.38, ал.1 от ЗСч на Сдружение „„Морски клъстър България“ е наложена имуществена санкция в размер на 200 /двеста/ лева, на основание чл.74, ал.1 от ЗСч.

За да потвърди наказателното постановление въззивният съд приел, че административнонаказателното производство е проведено правилно и законосъобразно. Спазени са нормите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, като съставеният АУАН и издаденото наказателно постановление съдържат всички реквизити, посочени в тези разпоредби. Счел е, че правилно административнонаказващият орган е приел, че е осъществено нарушението по чл.38, ал.1 от ЗСч. При ангажиране отговорността на сдружението, правилно е квалифицирал деянието, правилно е отчел и степента на обществена опасност на нарушението и нарушителя. Съдът е изложил мотиви и относно липсата на обстоятелства касаещи прилагането разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

          Настоящият състав на административния съд счита, че макар и да е налице административно нарушение, обстоятелствата по делото сочат, че деянието може да се определи като маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Съобразно посочената разпоредба за маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може: а/ да не наложи наказание, като предупреди нарушителя устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание. Легално определение за „маловажен случай“ се съдържа в разпоредбата на чл.93, т.9 от НК. Съгласно тази разпоредба „маловажен случай“ е такова деяние, при което извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. Преценката се прави на база конкретните фактически данни, отнасящи се до начина на извършване на нарушението, на вредните му последици, данните за личността на дееца и всички други обстоятелства, релевантни за степента на обществена опасност и морална укоримост на извършеното. Тази преценка включва в обсега си обективни и субективни признаци, касаещи степента на обществена опасност на деянието и дееца и сравнението й с други сходни и типични за деянието хипотези. В настоящия случай събраните по делото доказателства установяват фактите, съобразно които административнонаказващият орган вместо да наложи наказание спрямо Сдружение „Морски клъстър България“ е следвало да приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, като предупреди нарушителя устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще бъде наложено административно наказание. Като не е сторил това административнонаказващият орган е нарушил материалния закон. Потвърждавайки наказателното постановление районният съд е постановил неправилно решение, което следва да се отмени и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени процесното наказателно постановление.

Водим от горното и на осн. чл. 221 , ал.2 от АПК във вр. с чл. 63, ал.1 от ЗАНН, Административен съд – Варна, втори касационен състав

 

Р Е Ш И:

 

          ОТМЕНЯ решение № 1141 от 11.06.2019г. на Районен съд гр.Варна, постановено по н.а.х.д. № 711/2019г. и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 400697/408380/23.01.2019г. издадено от Заместник директора на ТД на НАП гр. Варна, с което за извършено нарушение на чл.38, ал.1 от Закона за счетоводството и на основание чл.74, ал.1 от Закона за счетоводството, на Сдружение „Морски клъстър България“ ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. В., представлявано от И.А. е наложена имуществена санкция в размер на 200 /двеста/ лева.

          РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: