Решение по дело №11992/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260287
Дата: 19 януари 2022 г. (в сила от 19 януари 2022 г.)
Съдия: Любомир Илиев Игнатов
Дело: 20201100511992
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град София, 19. 01. 2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийският градски съд, Гражданско отделение, II – Д въззивен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми май две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател: Красимир Мазгалов

Членове: 1. Силвана Гълъбова

2. младши съдия Любомир Игнатов

 

при участието на съдебния секретар Илияна Коцева, като разгледа докладваното от младши съдия Любомир Игнатов в. гр. д. № 11992 по описа на Софийския градски съд за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното.

Производството е по чл. 258 от Гражданския процесуален кодекс ГПК) и следващите.

Образувано е въз основа на постъпила въззивна жалба от ответника в първоинстанционното производство Столична община, съдебен адрес *** (въззивник) чрез упълномощения представител юрисконсулт Н.К.срещу решение № 171945, посановено на 08. 08. 2020 г. от Софийския районен съд, 50-и състав, по гр. дело № 1105 по описа за 2019 г. (обжалвано решение). С обжалваното решение районният съд изцяло е уважил предявения иск с правно основание чл. 266, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) за сумата в размер на 750 лева, представляваща възнаграждение по договор за изработка за косене, събиране и товарене на тревни маси.

Въззивникът обжалва решението с твърдения, че то е незаконосъобразно и неправилно. Излага подробни доводи, че всъшност не е налице надлежно сключен договор за изработка с ищеца. Поддържа, че инж. Н.О.няма делегирани правомощия за възлагането и/или сключването на неформални договори от името и за сметка на общината; подобни правомощия има само кметът на Столичната община - район “Сердика” и то при съблюдаване както на установената в ЗЗД форма, но също така и на правилата на Закона за счетоводството, Закона за местното самоуправление и местната администрация и вътрешните правила. Отрича съответният кмет да е упълномощил длъжностни лица от районната администрация да се уговарят с ищеца да коси тревни площи на територията на района. Допълва, че липсват депозиран доклад от началника на Отдел “Инженерна инфраструктура, благоустройство и екология”, становище от началника на Отдел “Финансово-счетоводна дейност и човешки ресурси”, одобрение от финансов контрольор и най-сетне граждански договор, който да е подписан от кмета на района и от началника на Отдел “Финансово-счетоводна дейност и човешки ресурси” с оглед изискването за “двоен подпис”, който да е одобрен от финансов контрольор. Посочва какъв е редът за изплащането на възнаграждения по изпълнени граждански договори. Изразява мнение, че разплащането на невъзложени по съответния ред дейности от Столичната община - район “Сердика” би довело до санкционирането на районната администрация при осъшествяването на контрол по разходването на бюджетни средства от първостепенния разпоредител - Столичната община - и от вътрешния одит, Сметната палата и др. Иска от въззивния съд да отмени обжалваното решение. Претендира разноските по делото, в това число и юрисконсултско възнаграждение. .

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от ищеца в първоинстанционното производство И.Д.Й., съдебен адрес *** (въззиваем) чрез упълномощения представител адвокат А.М.. Оспорва жалбата като неоснователна. Твърди, че обжалваното с нея решение е правилно и законосъобразно. Поддържа, че с отговора на исковата молба въззивникът-ответник не е оспорил представителството, а само е изложил твърдения за неоснователност на предявения иск, поради което изложените във въззивната жалба твърдения, че Столичната община не е страна по договора, са преклудирани. Твърди, че е продължил да работи още един месец след изтичането на договора по искане на представител на въззивника-ответник. Позовава се на свидетелските показания и приема, че е продължил да работи в рамките на месец септември 2018 г. Счита, че е налице облигационно отношение между страните, по силата на което е престирал работа и тя трябва да му се заплати. Иска от въззивния съд да остави без уважение въззивната жалба и да постанови решение, с което да потвърди обжалваното решение. 

След като прецени доводите на страните и данните по делото, Софийският градски съд направи следните фактически и правни изводи.

Въззивната жалба е подадена в законоустановения срок чрез надлежно упълномощено лице срещу съдебен акт, който подлежи на обжалване. Представен е документ за внесена държавна такса в необходимия размер. Въззивната жалба е подадена от името и за сметката на надлежна страна (Столичната община), във връзка с което са изложени съображения по-долу. При това положение въззивната жалба е редовна и допустима.

При служебна проверка въззивният съд констатира, че обжалваното решение е валидно. Относно допустимостта му и предвид някои доводи, развити във въззивната жалба, съдът приема следното. Общините имат качеството на юридически лица и субекти на гражданското право, за да могат да участват в гражданския обмен (чл. 136, ал. 3 от Конституцията). За разлика от Столичната община, районната ѝ администрация (Столичната община - район “Сердика”) не е юридическо лице. В исковата молба не се твърди трудово правоотношение, поради което твърденият договор за изработка не може да бъде сключен с районната администрация и тя не може да бъде надлежна страна в настоящия граждански процес. Предвид тези принципни съображения първостепенният съд е дал точни и ясни указания на ищеца да уточни дали предявява иска срещу Столичната община или срещу Столичната община - район “Сердика”. Във връзка с тях ищецът е уточнил, че искът се предявява срещу Столичната община, която е и надлежна страна. Следователно обжалваното решение е допустимо. Във връзка с правилността му въззивният съд е обвързан от изложените във въззивната жалба доводи и приема следното.

Предявен е иск с правно основание чл. 266, ал. 1 ЗЗД. В тежест на въззиваемия-ищец е да установи при условията на пълно и главно доказване сключването на валиден договор за изработка с насрещната страна за косене, събиране и товарене на окосените тревни маси за месец септември 2018 г.; изпълнение на задълженията по този договор, свързани с косенето, събирането и товаренето на тревните маси; приемането на работата от насрещната страна. Въззивникът-ответник не носи тежест на доказване.

Страните не спорят, а и от представените по делото писмени доказателства се установява, че в периода 01. 07. 2018 г. – 31. 08. 2018 г. между тях е било налице облигационно отношение, по силата на което въззиваемият-ищец е поел задължението коси, събира и товари окосените тревни маси на територията на Столичната община – район „Сердика“ (кв. „Банишора“, кв. „Фондови жилища“, кв. „Бенковски“, кв. „Орландовци“, кв. „Малашевци“ и други площи), а въззивникът-ответник поел задължението да изплати парично възнаграждение в размер на 750 лева месечно (договор за изработка). Задълженията на страните по този договор са били изпълнени.

От събраните по делото свидетелски показания се установява, че и след изтичането на периода на договора за изработка през месец септември 2018 г. въззиваемият-ищец продължил да осъществява същата работа без противопоставянето на въззивникът-ответник: служители на Столичната община – район „Сердика“ са се свързвали с въззиваемия-ищец и негови колеги, като са им предлагали да работят и през месец септември. Тези действия представляват отправяне на предложение за продължаване на срока на договора за изработка и за месец септември. Доколкото те са бнли направени от служители на въззивника-ответник, с които до този момент въззивавемият-ищец е взаимодействал във връзка с изпълнението на договора, то те пораждат правно действие. Възражението на въззивника-ответник, че въпросните длъжностни лица не са имали надлежно учредена представителна власт от кмета на общината, е неоснователно. Видно от представените приемо-предавателни протоколи за първоначалния период на договора за изработка, работата е била приета от едно от тези длъжностни лица (инж. В.К.), за което е отбелязано, че действа като представител на районния кмет. При това положение следва да се приеме, че в полза на съответните длъжностни лица от общинската администрация е била налице надлежно учредена представителна власт във връзка със сключването на договорите за изработка, приемането на работата по тях и изпълнението на задълженията на общината по тях.

Изложените от въззивника-ответник доводи, че не са били протекли необходимите процедури в местната администрация и не са били издадени съответните вътрешни актове, за да бъде отправено съответното предложение, са неотносими към предмета на делото. Те не засягат валидността на отправеното предложение за сключването на договор, което е юридически факт на гражданското право.

След като е било отправено валидно предложение за сключването на нов договор за изработка за месец септември 2018 г. и след като от свидетелските показания се установява, че въззиваемият-ищец е започнал да изпълнява работата по него, то следва да се приеме, че предложението е било прието. Следователно правилно районният съд е стигнал до извода, че е налице валидно сключен договор за изработка и за периода месец септември 2018 г.

Макар и по делото да не са били представени писмени доказателства за приемането на работата за този период, за разлика от представените отчети и приемо-предавателни протоколи за предходния период, въззивният съд все пак приема, че е налице приемане на работата. Според правната доктрина и съдебната практика приемането на работата е както фактическо, така и правно действие. Ако при фактическото приемане на работата възложителят не направи възражения, то работата следва да се счита приета чрез конклудентно действие (чл. 264, ал. 3 ЗЗД; решение № 1100 от 04. 07. 2003 г. на ВКС по гр. дело № 1876/2002 г., V г. о.; решение № 123 от 11. 06. 2019 г. на ВКС по гр. дело № 2769/2018 г., III г. о., ГК). В разглеждания случай от събраните свидетелски показания се установява, че работата е била фактически приета с разтоварването на окастрени маси на Богров. Няма данни въззивникът-ответник да е направил възражения при разтоварването, поради което трябва да се приеме, че е налице приемане с конклудентни действия.

При това положение правопораждащият претендираното материално право фактически състав се установява при условията на пълно и главно доказване. Затова въззивният съд приема, че обжалваното решение, с което искът е уважен, е изцяло правилно.

 

Разноски. При този изход на делото в полза на въззиваемия възниква право на разноски пред въззивната инстанция. Самият въззиваем обаче нито претендира разноски във въззивното производство, нито е представил доказателства да е сторил такива. Следователно разноски не следва да се присъждат.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло решение № 171945, посановено на 08. 08. 2020 г. от Софийския районен съд, 50-и състав, по гр. дело № 1105 по описа за 2019 г.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

Председател:                               Членове:    1.                                     2.