Решение по дело №96/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260121
Дата: 22 януари 2021 г. (в сила от 20 февруари 2021 г.)
Съдия: Румяна Антонова Спасова-Кежова
Дело: 20211100900096
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 22.01.2021 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI-1 състав, в закрито заседание на двадесет и втори януари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                     

             СЪДИЯ: РУМЯНА СПАСОВА

              

като разгледа докладваното от съдията т.д. № 96 по описа на СГС за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба, подадена от „П.г.“ ООД,  представлявано от управителя Р.Р.чрез адв. С.А. срещу отказ № 20201229163924/30.12.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши вписване на промени по партидата на дружеството.

Жалбоподателят счита постановеният отказ за неправилен, неаргументиран и незаконосъобразен. Твърди, че общото събрание, проведено на 29.12.2020 г. е редовно свикано и проведено. Посочва, че при учредяване на дружеството в дружествения договор  и в учредителния протокол е бил определен срок на дружеството 31.12.2020 г. Заявява, че на проведеното събрание присъстващите съдружници не приемат нов дружествен договор, тъй като изменения в дружествения договор се извършват с единодушие от всички съдружници. Никъде обаче в дружествения договор няма забрана съдружниците да променят срока на дружеството и да продължат своята дейност. Счита, че е налице валидно взето решение, което подлежи на вписване в търговския регистър, като решението от 29.12.2020 г. не противоречи на повелителните норми на закона или на дружествения договор. Предвид изложеното иска да се уважи жалбата и да се отмени отказа като неправилен и незаконосъобразен, с който е отказано вписване на искането за промяна на срока на дружеството в безсрочно.

На 14.01.2021 г.  по делото е постъпил писмен отговор от Агенция по вписванията. В становище са изложени съображения за неоснователност на жалбата и искане да се остави без уважение. Претендират се разноски.

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване, съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.

В разпоредбата на чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ е изброен изчерпателно обхватът на проверката, която длъжностното лице по регистрацията следва да извърши, която проверка е формална и обхваща преценка дали заявеното за вписване обстоятелство съществува, както и съответствието му със закона, което се установява от представените със заявлението документи, съответно дали заявлението изхожда от оправомощено лице – чл. 21, т. 3 ЗТР.

В конкретния случай е подадено заявление, приложение № А4 от Наредба № 1 от 14 февруари 2007 г. за водене, съхранявани и достъп до търговския регистър и РЮЛНЦ от „П.г.“ ООД с искане да се впише промяна в обстоятелствата по партидата на дружеството в поле № 16 „Срок на дружеството“.

В обжалвания отказ е прието, че към разглеждането заявление не е представен изменен дружествен договор с отразена промяна в срока на дружеството /ал. 5/, като от приложените доказателства се установява, че събранието не е взело решение за изменение на дружествения договор, поради което заявените за вписване обстоятелства не се установяват от приложените документи.

Съдът намира, че отказът е законосъобразен. Срокът на дружествения договор е част от съдържанието на договора съгласно чл. 115, т. 2 ТЗ, който гласи, че дружественият договор трябва да съдържа предмета на дейност и срока на договора. Дружеството с ограничена отговорност подлежи на вписване в търговския регистър, като в чл. 119, ал. 1 ТЗ е предвидено, че за вписване на дружеството в търговския регистър е необходимо: 1. да се представи дружественият договор; 2. да е назначен управител или управители на дружеството; 4. да е внесен установеният в закона минимум на капитала; 5. в случай, че дружеството се регистрира с капитал, по-висок от установения в закона минимум – да е внесе най-малко 70 на сто от капитала. Съгласно чл. 119, ал. 2 ТЗ в регистъра се вписват данните по точки 1, 2, 3, 4 /само размерът на капитала/ и точка 6 на чл. 115, които се обявяват. При изменение и допълнение на дружествения договор в търговския регистър се представя за обявяване препис от него, който съдържа всички изменения и допълнения, заверен от органа, представляващ дружеството – чл. 119, ал. 4 ТЗ.

В разглеждания случай се заявява настъпила промяна в обстоятелствата, които са част от съдържанието на дружествения договор – срока на договора. За да се впише настъпилата промяна, при съобразяване цитираните по-горе норми, следва да се представи актуален дружествен договор, заверен от органа представляващ дружеството. Такъв не е представен, като изрично заявителят посочва, че нов дружествен договор не е приет. Това е видно и от приложения към заявлението препис от протокол от общото събрание на съдружниците на „П.г.“ ООД, проведено на 29.12.2020 г., съгласно който по т. 4 е предвидено, че не се приема нов дружествен договор, поради факта, че към момента в обявения в търговския регистър дружествен договор изрично е записано, че решението по чл. 11, ал. 1, т. 1 – изменения в дружествения договор се извършват с единодушие от всички съдружници.

Изискване за представяне на заверен препис от дружествения договор, в който е отразена промяната се съдържа и в чл. 21, ал. 3, т. 2 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Предвид изложеното и доколкото към заявлението не е представен препис от дружествен договор, отразяващ настъпилата промяна, искането за вписване по партидата на дружеството „П.г.“ ООД на изменение в срока на дружеството следва да се остави без уважение.

По отношение искането за присъждане на разноски от Агенция по вписванията: Настоящият съдебен състав намира искането за неоснователно. За да бъдат присъдени разноски по реда на чл. 78 ГПК, следва да е налице състезателна процедура с насрещни страни. В случая такава не е налице, тъй като Агенцията по вписванията няма качеството на страна в производството по чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ. Производството по вписване, заличаване и обявяване в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел е охранително и едностранно по своята същност, като подаването на жалба срещу решение, постановено от Агенцията по вписванията не промяна характера на производството в състезателно такова, което да е между насрещни страни.

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата, подадена от „„П.г.“ ООД,  представлявано от управителя Р.Р.чрез адв. С.А. срещу отказ № 20201229163924/30.12.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши вписване на промени по партидата на дружеството.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

Препис от решението да се съобщи и на Агенцията по вписванията.

 

 

                                                                                   СЪДИЯ: