Решение по дело №2328/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1621
Дата: 3 септември 2019 г. (в сила от 22 ноември 2019 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20193110202328
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 май 2019 г.

Съдържание на акта

      Р Е Ш Е Н И Е

 

      № 1621  /03.09.2019 г., гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в открито съдебно заседание на осми юли две хиляди и деветнадесета година в състав: 

         

                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ                          

  с участието на секретаря Мария Миланова, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 2328 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

  Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

         Образувано е по жалба на „П.“ ЕООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***№ 6, депозирана чрез неговия процесуален представител адв. Т.В. *** срещу Наказателно постановление № 03 – 011066 от 25.04.2019 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на дружеството – жалбоподател, на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 150 лева за това, че на 01.04.2019 г. в гр. Варна, дружеството „П.“ ЕООД в качеството си на работодател, не държи на разположение на контролните органи екземпляр от правилника за вътрешен трудов ред в обекта, където се полага наемен труд – детски център, находящ се в гр. Варна, бул. „Сливница“ № 201, тяло Б, ет. 2, стопанисван от дружеството „П.“ ЕООД – нарушение на разпоредбата на чл. 403а, ал. 1 от Кодекса на труда.

         Дружеството – жалбоподател „П.“ ЕООД намира издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно, неправилно, издадено в нарушение на материалния и процесуален закон, като представя подробни аргументи в защита на своята позиция. На първо място подчертава, че нарушението, което е било констатирано от инспекторите от дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна на 01.04.2019 г. е било веднага отстранено след установяването му. Навеждат се твърдения, че правилника за вътрешния трудов ред се е съхранявал в офиса на дружеството в гр. София, където е седалището и адреса на управление на дружеството, което обстоятелство, според дружеството, обосновава по – ниска степен на обществена опасност на извършеното нарушение. Поради гореизложените съображения намира, че в случая е приложима разпоредбата на чл. 28, буква „А“ от ЗАНН, тъй като не са настъпили някакви вредни последици от извършеното нарушение, поради което и моли за отмяна на наказателното постановление.

         В проведеното на 08.07.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 2328 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, въззивното дружество „П.“ ЕООД не изпраща нито законен, нито процесуален представител, който да изрази позицията му в дадения ход на делото по същество. На 02.07.2019 г. в деловодството на XLIV състав на Варненския районен съд е получена молба от адв. Т.В., в качеството му на процесуален представител на дружеството – жалбоподател, в която заявява, че поддържа жалбата на посочените в нея основания и моли за отмяна на наказателното постановление.

         В проведеното на 08.07.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 2328 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, въззиваемата страна дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител ст. юрисконсулт Богомил Николов, който моли за потвърждаване на наказателното постановление като правилно и законосъобразно, мотивирайки се в своята пледоария, че от събраните в хода на административно – наказателното производство писмени доказателства категорично се установява извършването на нарушението, както и изразява становище, че наложеното административно наказание е справедливо индивидуализирано от административно – наказващия орган.

 

         От фактическа страна, съдът намира за установено следното:

         На 01.04.2019 г. св. К.В.Д. – гл. инспектор в дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна извършила проверка по спазване на трудовото законодателство в детски център, находящ се в гр. Варна, бул. „Сливница“ № 201, тяло Б, ет. 2, стопанисван от дружеството „П.“ ЕООД.

         В хода на проверката св. Д. изискала да й бъде предоставен екземпляр от правилника за вътрешен трудов ред в обекта, където се полага наемен труд, но такъв не й бил предоставен.

         Едва на 16.04.2019 г. дружеството „П.“ ЕООД предоставило на св. Д. екземпляр от правилника за вътрешен трудов ред в обекта, като св. Д. преценила, че със своето поведение на датата 01.04.2019 г. дружеството „П.“ ЕООД е извършило нарушение на чл. 403а, ал. 1 от Кодекса на труда, поради което и на 16.04.2019 г. съставила акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирала дружеството за нарушение на посочената нормативна разпоредба.

         В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок писмено възражение срещу съставения АУАН не било депозирано, като на 25.04.2019 г. Директорът на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази изложена в обстоятелствената част на АУАН, издал наказателно постановление, с което на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, наложил на дружеството „П.“ ЕООД административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 150 лева за нарушение на чл. 403а, ал. 1 от Кодекса на труда.

 

         По отношение на доказателствата и от правна страна, съдът намира за установено следното:

         Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

         Разгледана по същество, съдът я намира за частично основателна, поради следните причини:

                На практика дружеството не оспорва достоверността на фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на АУАН, издаденото въз основа на него наказателно постановление, а впрочем приета за установена и от съда.

         Още повече, че съдът безусловно кредитира показанията на св. К.В.Д., която сподели пред съда, че в хода на проверката на място в детския център, находящ се в гр. Варна, бул. „Сливница“ № 201, тяло Б, ет. 2, стопанисван от дружеството „П.“ ЕООД, не й е бил предоставен екземпляр от правилника за вътрешен трудов ред в обекта, поради което и следва логичния извод, че дружеството – работодател не го държи в обекта на разположение на контролните органи. Впрочем това обстоятелство се признава и във въззивната жалба, че по време на проверката на 01.04.2019 г. екземпляр от правилника за вътрешен трудов ред не се е намирал в обекта в гр. Варна, а се е съхранявал в офиса на дружеството в гр. София.

         Описаното в обжалваното наказателно постановление деяние съставлява от обективна страна административно нарушение. Посочената, в акта за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление, разпоредба на чл.403а, ал. 1 от Кодекса на труда предвижда, че в предприятието, в неговите поделения, обекти и работни площадки, както и на други места, на които се полага наемен труд, работодателят е длъжен да държи на разположение на контролните органи екземпляр от правилника за вътрешния трудов ред.

         В конкретния случай от събраните в хода на съдебното производство гласни доказателства, както и от писмени доказателства, събрани в хода на административно – наказателното производство се установява, че на 01.04.2019 г. дружеството „П.“ ЕООД не е изпълнило това свое задължение, с което свое поведение е нарушило разпоредбата на чл. 403а, ал. 1 от Кодекса на труда и правилно е била ангажирана административно – наказателната му отговорност.

         Съдът не установи в рамките на извършената служебна проверка в хода на административно – наказателното производство да са били допуснати съществени процесуални нарушения. Акта за установяване на административно нарушение е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност, съдържа необходимите реквизити, кумулативно предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН и е надлежно предявен по реда на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН. Самото наказателно постановление също е издадено от компетентен орган и отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН. Не на последно място, следва да се отбележи, че вмененото във вина на въззивното дружество нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво се изразява административното нарушение, поради което не е накърнено правото му на защита.

         Съобразно установеното по делото от фактическа страна, съдът намира че правилно административно – наказващият орган е приложил разпоредбата на чл. 415 „в“ от Кодекса на труда, доколкото нарушението е било отстранено веднага след установяването му по реда, предвиден в Кодекса на труда, и от самото нарушение не са произтекли вредни последици за работници и служители. Наказващият орган е възприел изцяло фактическата обстановка описана в акта за установяване на административно нарушение, но необосновано, според съда, е наложил наказание за извършеното деяние в размер над предвидения в закона минимум от 100 лева. При индивидуализиране на наказанието, съдът отчита като смекчаващо вината обстоятелство, че в административно – наказателната преписка не се съдържат данни дружеството „П.“ ЕООД да е санкционирано за подобни нарушения на трудовото законодателство, което мотивира съдът да приеме, че нарушението е извършено за първи път, което от своя страна налага извода за едно като цяло отговорно и правилно отношение на въззивното дружество към законоустановения ред в страната. Отегчаващи вината обстоятелства не бяха констатирани в хода на съдебното производство, поради което съдът намира, че определеното към минимален размер наказание се явява справедливо и напълно съответства на целите, предвидени в разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН.

Доколкото нарушението е формално, на просто извършване и не се отличава по никакъв начин от всички останали случаи на подобни нарушения, напротив касае се за типичен случай на нарушение, съдът не намира, че в случая приложение следва да намери нормата на чл. 28, буква „А“ от ЗАНН. И доколкото в случая не са налице основания да се приеме, че конкретното нарушение е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид и след като наказващият орган е издал наказателно постановление, то същият очевидно е приел, че деянието не е маловажно, а и следва да се отбележи, че сред реквизитите на наказателното постановление не попада излагането на мотиви за неприложимост на чл. 28 от ЗАНН, поради което и съдът не споделя наведеното в жалбата възражение в тази насока.

 

         Поради гореизложените съображения, съдът намира, че Наказателно постановление № 03 – 011066 от 25.04.2019 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, следва да бъде изменено в санкционната си част, като размера на наложеното административно наказание бъде редуциран до размер от 100 лева.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

         Изменя Наказателно постановление № 03 – 011066 от 25.04.2019 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на „П.“ ЕООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***№ 6, на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 150 лева за това, че на 01.04.2019 г. в гр. Варна, дружеството „П.“ ЕООД в качеството си на работодател, не държи на разположение на контролните органи екземпляр от правилника за вътрешен трудов ред в обекта, където се полага наемен труд – детски център, находящ се в гр. Варна, бул. „Сливница“ № 201, тяло Б, ет. 2, стопанисван от дружеството „П.“ ЕООД – нарушение на разпоредбата на чл. 403а, ал. 1 от Кодекса на труда, като намалява размера на санкцията до размер от 100 лева (сто лева).

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: