Решение по дело №2371/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1987
Дата: 14 декември 2021 г. (в сила от 4 май 2022 г.)
Съдия: Веселин Георгиев Белев
Дело: 20217040702371
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 октомври 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 1987

гр.Бургас, 14.12.2021г.

В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

Административен съд Бургас, двадесет и първи състав, в открито заседание на 15 ноември през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

СЪДИЯ : Веселин Белев

 

при участието на секретаря Сийка Хардалова, в присъствието на прокурора Дарин Христов, като разгледа докладваното от съдия Белев а.д. № 2371 по описа на съда за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството се провежда по реда на чл.203 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс.

Ищец е И.Ю.А., ЕГН:**********, лишен от свобода в Затвора Бургас, затворническо общежитие Дебелт. В производството ищецът участва чрез пълномощник – адвокат К.А. ***, със съдебен адрес *** Симеон І 58-60, ет.1 оф.1.

Ответник е Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към Министерство на правосъдието гр.София. Ответникът по иска е определен съобразно изискванията по чл.7 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Ответникът взема участие в производството чрез пълномощник – юрисконсулт М.Г.. Пълномощното е издадено от главния директор на ГДИН.

Страна по делото е и прокурора, съобразно изискването на чл.286 ал.1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

Ищецът твърди, че в периода от 07.06.2020г. до 05.10.2021г. е изтърпявал наказание лишаване от свобода в Затвора Бургас, ЗО Дебелт. Престоят на ищеца в затвора бил осъществен при подробно описани в молбата лоши битови и социални условия, чрез които, според посоченото, ищецът е бил подложен на изтезания, жестоко и нечовешко отношение. Иска се съдът да осъди ответника да заплати на ищеца 15 000лв. обезщетение за причинените неимуществени вреди, заедно със законната лихва за забава върху тази главница от предявяването на иска до окончателното и изплащане. Представят се доказателства.

Правното основание на иска е чл.284 вр. с чл.3 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

Ответникът оспорва основателността на иска с депозиран по делото подробен писмен отговор. Оспорва както изложените от ищеца факти, така и правните изводи за наличието на незаконни действия и бездействия на затворническата администрация, довели до причиняване на неимуществени вреди за А.. Претенцията е за отхвърляне на иска и присъждане на разноски. Представя доказателства.

Прокурорът счита, че исковата претенция е неоснователна. Иска съдът да отхвърли предявения иск. Не сочи нови доказателства.

За да се произнесе по същество по така поставения за решаване спор между страните, съдът се запозна подробно със становищата им, събраните по делото доказателства и като взе предвид приложимите законови разпоредби, прие за установено следното.

Представена е справка, изготвена от инспектор РД при Затвора Бургас, от която се установи, че И.А. *** на 26.11.2019г. и е настанен в приемно отделение в корпуса на затвора. Изтърпявал е наказание лишаване от свобода в ЗО Строител от 17.03.2020г. до 07.07.2020г., като на последната дата е преведен за изтърпяване на наказанието в ЗО Дебелт 1, където е и до настоящия момент.

Представена е справка, изготвена от Милена Маджурова, инспектор СДВР в Затвора Бургас. От справката се установиха обстоятелства във връзка с условията за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода от И.А., както следва.

А. е разпределен в ЗООТ Дебелт 1 на 07.07.2020 г. Настаняван е в следните спални помещения: 262, 252, 251, 264.

Спалните помещения в общежитието са с размери от 19,38 кв. м. до 21,02 кв. м. В тях се настаняват до четирима или петима лишени от свобода, в зависимост от квадратурата, при спазване на правило за минимум 4 кв. м. жилищна площ на човек. Обзаведени са с метални легла и шкафове, съответстващи на броя настанени лишени от свобода, маса и столове. Прозорците са с размери ширина 1,60 м.  и височина 1,40 м., с поставени решетки, които не възпрепятстват достъпа на естествена светлина. Отоплението на спалните помещения се извършва чрез централно парно като във всички спални помещения са монтирани радиатори. През зимния сезон количеството топлина се подава в зависимост от моментните климатични условия и температура. Помещенията се проветряват по естествен начин - чрез отваряне на врати и прозорци. По желание лишените от свобода, обитаващи спалните помещения оставят прозорците постоянно отворени, за да се повишава естествената вентилация.

Изготвя се график по чл.276 от ППЗИНЗС за разпределение на времето на лишените от свобода. През разглеждания период са изготвяни 3 графика.

Съобразно графика, който е бил в сила до 28.04.2021г. престоят на открито се е провеждал 2 пъти на ден по един час. Закупуване на стоки от затворническата лавка е било възможно по време на двата престоя на открито. Свиждане с близките се е провеждало всяка събота. Ползване на видеоконферентна връзка е било разрешено всеки петък. Графика, изготвен на 28.04.2021г. е във връзка с откриване на ново място за престой на открито, предназначено само за лишените от свобода от ЗООТ Дебелт 1. Съобразно втория график престой на открито е бил разрешен от 08:30 часа до 11:30 часа и от 13:30 часа до 17:30 часа. За закупуване на стоки от лавката е предвидено времето от 12:30 часа до 13:30 часа. В останалите дейности няма промяна. Третият график е изготвен на 08.07.2021г. В него е добавен още един ден за свиждане с близките - всяка събота и неделя. Видеоконферентната връзка е разрешена веднъж месечно - всеки втори четвъртък от месеца.

В изготвяните графици за разпределение на времето са изпълнени изискванията по чл.86 ал.1 т.1 и т.2 от ЗИНЗС - престой на открито не по-малко от 1 час на ден и свиждания не по-малко от 2 пъти месечно.

Преди възникване на епидемиологичната обстановка във връзка с разпространение на корона вируса лишените от свобода от ЗООТ Дебелт 1 са провеждали свиждане с близките си всяка събота и неделя, съобразно утвърден от началника на ЗО график в специално оборудвана за целта зала, където са имали възможност за непосредствен контакт с посетителите. Във връзка с епидемиологичната обстановка и дадените препоръки от Националния оперативен щаб за борба с разпространението на корона вируса, е настъпила промяна при провеждане на свиждания между лишени от свобода от ЗООТ Дебелт 1 и техните близки. Съгласно утвърден от началника на 30 график, лишените от свобода са провеждали свиждане всяка събота, като на тези, които работят в събота на външен работен обект се разрешава свиждане в неделя. Заповед № 304/13.05.2020 г. на началника на Затвор Бургас урежда начина за провеждане на свиждания на лишените от свобода и задържани лица, настанени в Затвор Бургас, затворническите общежития и ареста към затвора, съгласно разпоредбата на чл.86 ал.1 т.2 и ал.4 и чл.256 ал.1 от ЗИНЗС и е във връзка с писмо с вх. № 4146/12.05.2020 г. от главния директор на ГДИН. В точка 7 на заповедта е посочено, че лишените от свобода, настанени в затворническите общежития от открит тип провеждат свиждания на открито, при спазване на физическа дистанция между лишените от свобода и техните близки не по-малко от 1.50 метра. 30 Дебелт не разполага с удобно за целта място, а в залата за контактно свиждане масите и столовете са фиксирани за пода и при допускане на посетители и лишени от свобода не може да се осигури необходимото отстояние от 2 метра един от друг. Не е възможно залата да бъде предоставяна за свиждане само на един лишен от свобода и неговите близки, тъй като няма да може да бъде проведено свиждане за всички лишени от свобода в рамките на определеното време. На лишените от свобода е предоставена възможност за провеждане на свиждане и чрез видеоконферентна връзка. Предвид заповедите на министъра на здравеопазването и епидемиологичната обстановка в страната и в гр.Бургас, бе решено свиждането на лишените от свобода от ЗООТ Дебелт 1 да се провежда с прегради и връзка с интерком, с цел опазване на живота и здравето на служителите, посетителите и лишените от свобода и неразпространение на COVID 19. Заповед № 402/30.06.2021 г. на началника на затвора урежда реда за провеждане на свижданията в затворническите общежития от открит тип от датата на издаването й до момента.

На мястото за престой на открито има изградени спортни уреди, позволяващи на лишените от свобода тренировки на открито. След 28.04.2021г. в определеното им за лавка време лишените от свобода могат да използват и спортните уреди, а преди това са ги ползвали по време на престоя на открито. Отделно е предвидено време за спорт на открито с продължителност половин час, както и един час за тренировки в специално оборудвана фитнес зала. Закупуване на стоки от лавката се осъществява в брой или по банков път.

30 Дебелт разполага със специално оборудвано перално помещение, в което се изпират и изсушават дрехите на лишените от свобода по утвърден от началника на общежитието график.

Във всяко спално помещение има обособен санитарен възел - душ, тоалетна и умивалня, които са на разположение на лишените от свобода денонощно. Непрекъснато се подава течаща вода, а топла - два пъти дневно по утвърден график.

Храненето на лишените от свобода е организирано съгласно чл.84 ал.2 т.1 от ЗИНЗС - лишените от свобода получават безплатна храна, достатъчна по калориен и химически състав, съгласно таблици, утвърдени от министъра на правосъдието, съгласувано с министъра на здравеопазването и министъра на финансите. В затворническата кухня на 30 Дебелт храната се приготвя по „Сборник рецепти за заведенията за обществено хранене“ в съответствие с „Таблица № 1 за състава на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти на един лишен от свобода — възрастен“. Таблица № 1 е сведена за изпълнение с писмо на главния директор на ГДИН с рег. № 2508/19.03.2007г. Храненето е три пъти дневно, по утвърдено меню. Съгласно предпочитанията на лишените от свобода и медицинските показания се предлага четири вида хранително меню - общо, вегетарианско, мюсюлманско и диетично. Ежеседмично в столовата се поставя меню-разкладка за цялата седмица.

Поддържането на чистотата и хигиената в спалните помещения е задължение на лишените от свобода, които са настанени в него, съобразно чл.88а  ал.1 от ППЗИНЗС. За поддържане на чистотата и хигиената в помещенията и личната хигиена на лишените от свобода администрацията на затвора ежемесечно осигурява сапун и миещи препарати, осигуряват се също метли, лопатки за смет, стирки и кофи. Лишеният от свобода, който е назначен за отговорник на групата, получава ежемесечно сапуни и хигиенни материали, които разпределя за почистване на общите части и раздава на лишените от свобода. Освен предоставяните им безплатно хигиенни материали, лишените от свобода могат да си закупуват такива от затворническата лавка.

Дезинсекция на паразити в 30 Дебелт се извършва по договор от ангажирана за целта специализирана фирма и със собствени средства. През периода на епидемиологичната обстановка ежедневно се извършва и дезинфекция на помещенията три пъти дневно.

През разглеждания период лишеният от свобода А. е заявил желание за трудова ангажираност, поради което е бил назначен на платен труд в бригада Промет. Около 2 седмици по-късно, на 08.03.2021г. е подал молба за преместване на друг работен обект, с мотиви, че не може да се справя с работата. През месец май 2021г. е бил включен в корекционна програма „Справяне с житейски проблеми чрез промяна в мисленето. От месец юли 2021г. е полагал доброволен труд първоначално като хигиенист в групата, след което отново е изведен на външен работен обект - „Музей Деултум“. На 26.08.2021г. след прибирането на А. от работния обект, му е извършена рутинна проверка за употреба на алкохол с апарат дрегер, пробата е отчела 0,30 промила алкохол. Поради извършеното нарушение А. е спрян от работа.

Извеждането на лишени от свобода на външни работни обекти се извършва от комисия от петима служители, като съгласно Заповед № 382/27.06.2018 г. на началника на Затвор Бургас, при назначаване на работа на външен работен обект се извършва допълнителна проверка и цялостен анализ на поведението на осъденото лице и се вземат предвид характера и мотивите за извършеното престъпление. По време на изтърпяване на наказанието си А. е наказван три пъти за извършени дисциплинарни нарушения, две от които са положителни тестове за употреба на наркотици и алкохол.

В потвърждение на данните по цитираната справка, като доказателства от ответника са приложени заверени копия от посочените в нея графици за разпределение на времето на лишените от свобода, график за престой на открито, спортни дейности и ползване на фитнес зала, заповеди във връзка със спазване на противоепидемични мерки № 402/30.06.2021г., 304/13.05.2020г. на началника на Затвора Бургас, договор от 20.01.2021г. за възлагане на обществена поръчка относно дезинсекция и дератизация на помещенията в ЗО Дебелт и протоколи за изпълнение по този договор.

Като свидетел по делото е разпитан Т.Ж.И., който е изтърпявал наказание лишаване от свобода  в ЗО Дебелт за периода от 06.02.2018г. до 27.05.2021г. До преместването си И. бил в килия № 264 с ищеца А., заедно с още трима лишени от свобода. В този период два пъти на ден лишените от свобода били извеждани на открито за по 45 минути. Пространството било оградено с решетки и имало асфалтова настилка. Имало четири пейки и достъп до лавката. Нямало заслон. От 20.04.2018г. до 20.04.2021г. лишените от свобода спели в заключени помещения, през деня достъп имали само в района на отряда. Свидетелят твърди, че са им давали храна с изтекъл срок на годност, като сочи, че се е случвали да им се дава колбас с лоша миризма. получаваните от близките парични средства не се предавали в брой на лишените от свобода. В ЗО нямало доктор, а само фелдшер, който имал право по своя преценка да насочи лишения от свобода към лекаря в Затвора Бургас. Транспорта на насочените лишени от свобода бил само два дни в седмицата. Свидетелят сочи, че от 13.04.2020г. са спрени контактните свиждания с лишените от свобода и те не са били възстановени до напускането на ЗО от И.. Свидетелят сочи, че в килията винаги имало хлебарки и дървеници, макар служебни лица да пръскали с отрова срещу тях. Свидетелят потвърждава, че А. многократно е искал от затворническата администрация му бъде осигурена работа, но му отказвали. А. искал да пуска жалба срещу администрацията. Служителите отказвали да приемат изготвената жалба първите два пъти, но на третия я приели. Според свидетеля, за да демотивират А. да подава жалби срещу тях, служителите свидетелствали срещу него, че е отправял заплахи към техни колеги. При разговора, за който се сочили отправени от А. заплахи присъствал и св.И., но според неговата преценка не са били отправяни такива заплахи.

При така установените факти съдът прие следните правни изводи.

Съгласно чл.284 ал.1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл.3.

Съгласно чл.3 ЗИНЗС осъдените не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко и унизително отношение, като за такива нарушения се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия и обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

По делото е установено и не е спорно между страните наличието на дървеници и хлебарки в спалните помещения. Не е спорно също, че ГДИН е взела мерки за обезпаразитяване, като периодично, представители на специализиран доставчик на такива услуги пръскали спалните помещения срещу насекомите. Така въпреки предприетите конкретни действия именно за отстраняване на тези вредители и осигуряване нормални условия за пребиваване в помещенията, проблемът не е бил решен изцяло. Същевременно обаче, по делото не се установи наличието на тези насекоми да е довело до особено съществено влошаване на условията спрямо лишения от свобода А.. В този смисъл настоящата съдебна инстанция намира, че поради наличието на хлебарки и дървеници в затворническите помещения, по отношение на ищеца не е осъществено нечовешко, унизително отношение по смисъла на чл.3 ал.1 от ЗИНЗС и чл.3 от ЕКЗПЧОС, в резултат на което за него да са настъпили сочените неимуществени вреди, а именно психически тормоз, дискриминация, чувство за малоценност, безпомощност, със степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на лишаването от свобода.

Относно другите описани лоши битови условия съдът не намира основание за уважаване на предявения иск. Както бе посочено по-горе, установи се, че жилищната площ, осветеността, възможностите за проветряване на жилищните помещения, не стоят в отклонение от установените в тази връзка нормативи. Осигурени са санитарни възли във всяко спално помещение, както и е създадена добра организация и възможности за поддържане на хигиената както на лишения от свобода, така и на помещението. Осигурени са възможности за спортни и други дейности, относими към поддържането на добро физическо здравословно състояние на А.. По делото не се установи А. да е имал нужди, относими към осигурените в мястото за лишаване от свобода възможности за четене на литература.

Твърденията на А. за предоставяне на лоша храна не се доказаха в степен, обосноваваща извод за условия в нарушение по чл.3 от ЗИНЗС. Данни за нарушения в тази насока се съдържат в показанията на св.И.. Свидетелят сочи, че е била давана храна с изтекъл срок на годност, но не уточнява как е стигнал до този извод. Няма данни свидетелят да се е запознавал по някакъв начин с изрично изписани върху хранителни опаковки срокове. Вероятно свидетелят е формирал този свой извод въз основа на констатацията си, че се е случвало да им дават колбас с лоша миризма. Съдът не намира основание да не кредитира това показание на свидетеля, който изрично заявява, че мухлясала храна не е била предоставяна на лишените от свобода. Изразът „имало е салами, които са миришели“ сочи, че подобна ситуация е била по-скоро инцидент, а не обичайно явление, т.е. по правило даваната храна не е имала такива характеристики. Затова съдът приема, че установеното отклонение от необходимото добро хранене, което е допуснато от затворническата администрация, не е съществено и не може да обоснове нарушение по чл.3 от ЗИНЗС.

Що се отнася до безспорните ограничения за свиждания и контакти с външни лица, които произтичат от мерките на администрацията, целящи неразпространение на вирусната пандемия, съдът счита същите за адекватни и съобразени с дадените в тази насока надлежни указания. Посочени са основанията за предприемане на мерките, както и са съобразени приложимите в тази връзка нормативни правила, посочени по-горе. От тази гледна точка оплакванията, че действията на ответника са довели до уронване човешкото достойнство на А. или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, са неоснователни.

Неоснователни са оплакванията на А., че неоснователно не е бил допускан до работа от затворническата администрация. Както се установи по-горе, А. е отказал първата предоставена му работа, а в последствие два пъти е бил спиран от работа, поради употреба на алкохол.

Сумирайки изложеното съдът приема, че условията за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода от ищеца А., в тяхната цялост, не стоят в отклонение от изискванията на чл.3 от ЗИНЗС, поради което искът е неоснователен. Неоснователна е и обусловената претенция за присъждане на лихви за забава върху претендираното обезщетение.

При този изход на спора, разноски в полза на ответната страна не следва да се присъждат, тъй като такива не са извършвани. Направеното искане от ответника ГДИН – София за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, е неоснователно. Общото тълкуване на чл.286, ал.2 и ал.3 от ЗИНЗС води до извод, че същите са специални по отношение на чл.78, ал.8 от ГПК във връзка с чл.144 и чл.143 от АПК. Липсата на изрична уредба в ЗИНЗС, която да предвижда отговорност на ищеца за заплащане на юрисконсултско възнаграждение на ответника при пълно или частично отхвърляне на иска, означава, че такова не се дължи. Следователно, искането на ответната страна за присъждане на юрисконсултско възнаграждение следва да бъде оставено без уважение, като неоснователно, въпреки постановения резултат.

Мотивиран от горното Административен съд Бургас

 

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ ИСКА на И.Ю.А., ЕГН:**********, лишен от свобода в Затвора Бургас, затворническо общежитие Дебелт 1, против главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към Министерство на правосъдието гр.София, за заплащане на 15 000лв., представляващи обезщетение за претърпени  неимуществени вреди, вследствие лоши битови условия при изтърпяване на наказание лишаване от свобода в ЗО Дебелт 1, за периода от 07.06.2020г. до 05.10.2021г., заедно със законната лихва за забава върху тази сума от предявяване на иска до окончателното и изплащане.

ОТХВЪРЛЯ искането на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София, за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд Бургас, в 14-дневен срок от връчване на преписа.

 

 

СЪДИЯ :