Решение по дело №650/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260964
Дата: 14 юни 2021 г.
Съдия: Цветанка Тодорова Бенина
Дело: 20211100900650
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 12 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№…….

 

Гр.София, 14.06.2021 г.

 

В   ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-5 състав, в закрито заседание, в състав:

                                                                       СЪДИЯ: ЦВЕТАНКА БЕНИНА

 

като разгледа докладваното търговско дело № 650 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.25, ал. 4 ЗТР, вр. с Глава ХХI ГПК.

                Образувано е по жалба на АД“К. и партньори“ – пълномощник на „Р.“ЕООД срещу отказ на длъжностно лице при АВ – ТРРЮЛНЦ за вписване на нововъзникнали обстоятелства по партидата на „Р.“ЕООД, ЕИК ********, по заявление вх. № 20210331140757/31.03.2021г. В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на постановения отказ. В тази връзка се сочи, че неправилно длъжностното лице по регистрацията е възприело, че наличието на вписан залог на търговското предприятие на „Радио Контакт България“ЕООД и съответно вписан залог върху притежаваните от него дружествените дялове на „Р.“ЕООД - предмет на продажбата, се явява пречка за вписване на извършеното прехвърляне в полза на приобретателя, доколкото не е било спазено изискването за дадено съгласие за това от страна на заложния кредитор. В този смисъл жалбоподателят  заявява, че залогът не възпрепятства последващо прехвърляне на дружествените дялове, като заложеното имущество се придобива заедно с учредената върху него тежест. Вписването на залога има значение за противопоставимостта му на третите лица и придобиване качеството на приобретателя на залогодател, като не възпрепятства самото прехвърляне. При така изложените доводи, жалбоподателят моли атакуваният отказ да бъде отменен.

            Постъпил е отговор по жалбата, в който насрещната страна по нея – Агенция по вписвания, оспорва изложените в нея доводи, като счита същите за неоснователни по подробно изложени съображения. Сочи, че предвиденото в нормата на чл. 8, ал. 4 ЗОЗ засяга случаите при неспазване изискването за вписване съгласието на заложния кредитор, като не го дерогира.

             Съдът, като взе предвид доводите на жалбоподателя и доказателствата в приложената преписка, намира от правна и фактическа страна следното:

            Жалбата се явява процесуално допустима, като подадена от активно легитимиран за това правен субект, в срока за това и срещу подлежащ на атакуване по този ред акт на длъжностно лице по вписванията към ТРРЮЛНЦ, АВ.

            Видно от приложения отказ № 20210331140757/01.04.2021г. – предмет на обжалване в настоящото производство, в същия се сочи, че причина за постановяването му е, че предмет на продажбата е цялото търговско предприятие на „Р.“ЕООД, част от което са притежаваните дружествени дялове от „Радио Контакт България“ЕООД, върху които е учреден особен залог, като с оглед на това е необходимо изричното съгласие на заложния кредитор за това, вписано надлежно в ЦРОЗ и в съответния друг регистър, което изискване не се установява да е било спазено.

            Отказът е бил постановен по Заявление А 4 20210331140757, депозирано от И.К. – адвокат с изрично пълномощно, с искане за вписване по партидата на „Р 22“ЕООД  прехвърляне на дружествени дялове, при което едноличен собственик на капитала е „Фреш Медиа България“ЕАД, с прехвърлител – „Радио Контакт България“ЕООД, като са описани приложените документи, удостоверяващи настъпване на нововъзникналото обстоятелство, чието вписване е заявено.

            В случая, промяната която се иска да бъда вписана, е свързана с извършено прехвърляне на дружествени дялове, за установяване на което е представен Договор за продажба на дружествени дялове от капитала на „Р.“ЕООД от 26.03.2021 г., с нотариална заверка на подписите и съдържанието. Видно от обективираното в договора, продавачът  „Радио Контакт България“ЕООД се е задължил да прехвърли в полза на купувача „Фреш Медиа България“АД собствените си 100 дружествени дяла, представляващи 100 % от капитала на „Р22“ЕООД, като дяловете предмет на продажбата са заложени по реда на ЗОЗ в полза на Банка ДСК АД, съгласно Договор за особен залог от 02.07.2019 г. и купувачът придобива качеството залогодател по смисъла на чл. 8, ал. 4 ЗОЗ.

            В чл. 1 от Закона за особените залози /ЗОЗ/ е предвидено, че по реда на този закон се учредява залог без заложеното имущество да се предава, като за това се води нарочен регистър. В глава ІІ-ра ЗОЗ са уредени правата и задълженията на страните по договора за залог, като съгласно чл. 8 в правата на залогодателя са включени правото му да запази държането върху заложеното имущество, като за извършване на сделки със същото извън обичайната търговска дейност на залогодателя, необходимо е да е било вписано за това съгласието на заложния кредитор със съответното отбелязване в регистъра на особените залози, както и в съответния друг регистър.

            В случая, безспорно е, че прехвърлянето на дружествените дялове притежавани от „Радио Контакт България“ЕООД в „Р 22“ЕООД е договор по разпореждане със заложно имущество, който не е свързан с обикновената дейност упражнявана по занятие от дружеството. С извършеното прехвърляне се цели придобиване капитала на дружеството от друго лице, което се иска да бъде вписано като едноличен собственик на същия. Приложима е нормата на чл. 8, ал. 4 ЗОЗ, която изисква вписване съгласието на заложния кредитор. Целта на законовата уредба, обаче, е при това вписване да бъдат приложени правните последици предвидени в чл. 12, ал. 1 ЗОЗ, съобразно текста на който вписаният особен залог е противопоставим на третите лица от момента на вписването. В този смисъл, в случая вписване съгласието на заложния кредитор за прехвърляне заложеното имуществото и съставляващо дружествените дялове в „Р 22“ЕООД не се явява елемент от фактическия състав, за да породи договора за продажба правното си действие. При самото му сключване в законоустановената за това форма, при валидно изразена воля на страните по него, е настъпил транслантивният ефект на сделката, като придобиването на капитала на дружеството от друго лице е сред обстоятелствата, изрично предвидени като подлежащи на вписване такива, съгласно чл. 4 ЗТРРЮЛНЦ. В случай, че не е вписано съгласието на заложния кредитор относно прехвърляне на заложеното имуществото, е налице противопоставимост на правото му спрямо приобретателя, като следва да бъде взето предвид, че заложното право е вписано по партидата на прехвърлителя, без да се установява да е било вписано по партидата на приобретателя. В този смисъл са и разясненията, дадени в т. 1 на Тълкувателно решение № 1/2015 г. на ОСГТК на ВКС, съобразно които за случаите извън чл. 7 ЗОЗ или при липса на дадено съгласие от страна на заложния кредитор по чл. 8, ал. 4 ЗОЗ, при придобиване от трето лице на заложеното имущество, залогът му се счита известен съобразно чл. 30, ал. 1 ЗОЗ и в този смисъл противопоставим по смисъла на чл. 12, ал. 1 ЗОЗ. По този начин правата на заложния кредитор за защитени, като той не губи учреденото в негова полза обезпечение и правото на предпочтително удовлетворение, независимо дали е бил отказал имуществото да бъде прехвърлено или не е било поискано съгласието му за това. При дадено съгласие от страна на заложния кредитор, третото лице придобило заложената вещ няма да се счита обременено с тежестта по залога. В този смисъл с даването на съгласие заложният кредитор се отказва от учреденото в негова полза заложно право.

            С оглед гореизложеното,  следва да бъде постановена отмяна на обжалвания отказ и връщане на преписката обратно на ТРРЮЛНЦ при АВ с указания за вписване на обстоятелствата по разгледаното заявление.

            Разноски по производството не се дължат на жалбоподателя.

            Така мотивиран, съдът

Р  Е  Ш  И  :

 

            ОТМЕНЯ по жалба на АД“К. и партньори“ – пълномощник на „Р.“ЕООД, Отказ № 20210331140757/01.04.2021г. на длъжностно лице при АВ – ТРРЮЛНЦ за вписване по партидата на „Р 2“ЕООД  прехвърляне на дружествени дялове. 

ВРЪЩА преписката обратно на ТРРЮЛНЦ – АВ за вписване на заявените за това обстоятелства със Заявление А 4 20210331140757.

           

Решението подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от съобщаването му жалбоподателя и Агенцията по вписванията.

                                                          

СЪДИЯ :