Решение по дело №1725/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 120
Дата: 5 март 2020 г. (в сила от 18 март 2020 г.)
Съдия: Мая Андонова Миленкова
Дело: 20191520201725
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№....................................

гр.Кюстендил,05.03.2020 г.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

          Кюстендилски районен съд,  ІІІ-ти състав , в открито съдебно заседание на единадесети  февруари , две  хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                   Председател: Мая Миленкова

                                                                      секретар:  Валентина Спирова  

          Като разгледа докладваното от съдия Миленкова АНД № 1725 по описа за 2019г.   и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството по настоящото АНД е образувано по повод депозирана жалба от К.И.В., с ЕГН – ********** ***, със съдебен адрес ***/ адв. А.И./, против фиш GT№11551/01.07.2019 г.  на ОДМВР К., с който на жалбоподателката е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв. Иска се отмяна на обжалвания фиш като незаконосъобразен.

Съдът намира, че така депозираната жалба се явява недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото бъде прекратено, по следните съображения:

Процесният фиш е издаден в хипотезите на чл. 186 ЗДвП и не е сред актовете, които подлежат на съдебен контрол. Нормата на чл. 59, ал. 1 ЗАНН изрично предвижда, че на обжалване пред съд подлежат наказателните постановления и електронните фишове.

С обжалваният фиш на жалбоподателката е наложена глоба в размер на 50 лв., за нарушение по чл. 98, ал. 1 от ЗДвП. Тъй като в случая издадения фиш, не е подписан от нарушителката, то се налага извода, че същият е съставен в отсъствие на жалбоподателя в хипотезата на  чл. 186, ал. 3 от ЗДвП.

Съгласно цитираната разпоредба в този случай фишът се издава на собственика на моторното превозно средство, като първият екземпляр от фиша му се изпраща, а вторият и третият екземпляр остават за съхранение в службата за контрол. Към моторното превозно средство се закрепва уведомление, в което се посочват мястото и времето на нарушението, моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото за доброволното й заплащане. Закрепването на уведомлението към моторното превозно средство се смята за връчване на фиша. Т. е. същият следва да се счита връчен на жалбоподателя.

Обстоятелството, че фишът е бил съставен в отсъствие на нарушителя при наличие на законовите предпоставки за това, не води до извод, че лицето е лишено от правото и от възможността впоследствие да възрази като оспори извършването на нарушението или размера на глобата. Аргумент за това е както общата норма на чл. 39, ал. 3 от ЗАНН, субсидиарно приложима по силата на препращащата разпоредба на чл. 189, ал. 14 от ЗДвП, така и нормата на чл. 186, ал. 2 от ЗДвП. Приложението на последната не се изключва от тълкуването на  чл. 186, ал. 3 от ЗДвП, а тъкмо обратното – при условие, че фишът се съставя в отсъствие на нарушителя, е необходимо да се създадат гаранции за защита.

В случая депозираната пред Р. с. – К. жалба следва да се приеме като такава, изразяваща несъгласието на нарушителката с вмененото й нарушение и обективираща, както оспорване на извършването на нарушението, така и отказ да се плати наложената за това нарушение глоба.

Съгласно изискванията на чл. 186, ал. 2 от ЗДвП и чл. 39, ал. 3 от ЗАНН, на нарушителката следва да й бъде съставен акт за установяване на административно нарушение. Доколкото в случая не е съставен АУАН и няма образувано административно наказателно производство и съответно издаден санкционен акт по чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, който да подлежи на съдебно обжалване и контрол за законосъобразност, то жалбата се явява процесуално недопустима и не подлежи на разглеждане и произнасяне по същество.

Жалба обаче против издадения фиш има характер на оспорване на вмененото на нарушение, поради което настоящото производство следва да бъде прекратено поради недопустимост на същата, като на основание чл. 186, ал. 2 от ЗДвП и чл. 39, ал. 3 от ЗАНН преписката следва да се изпрати по компетентност на Сектор Пътна полиция при ОДМВР Кюстендил, за произнасяне по нея и по преценка на органа за съставяне на АУАН.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63ал. 2 от ЗАНН, съдът

 

                                  О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по АНД № 1725/2019 г. по описа на КРС, поради недопустимост на жалбата.

ИЗПРАЩА по компетентност на ОДМВР К. - сектор "Пътна полиция" подадената от К.В. жалба срещу Глоба с фиш серия GT № 11551 от 01.07.2019 г. на ОДМВР К. - сектор "Пътна полиция", ведно с копие от преписката, за произнасяне по компетентност съгласно чл. 186, ал. 2 от ЗДвП и чл. 39, ал. 3 от ЗАНН.

Определението може да се обжалва в 7-дневен срок от съобщаването му на страните, пред Кюстендилски административен съд.

 

                                                          Районен съдия: