Решение по дело №492/2020 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 август 2020 г. (в сила от 10 септември 2020 г.)
Съдия: Нели Иванова Генчева
Дело: 20203330100492
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

Номер     492                               15.08.2020 г.,                    гр.Разград

В   И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

Разградският районен съд

На       двадесет и девети юли                                  две хиляди и  двадесета година

В открито съдебно заседание, в състав:

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:НЕЛИ ГЕНЧЕВА

Секретар    Ганка Атанасова

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдията

Гр.д. 492/2020 г.

 

          Производството е с правно основание чл.91 от Закона  за застраховането /отм./.

          Депозирана е искова молба от   Гаранционен фонд със седалище гр.София, с която  е предявен иск срещу  Р.В.Р. за заплащане на сумата 1920 лв. , представляваща  изплатено от ответника  обезщетение за имуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба.  Сочи, че ответникът е причинил ПТП, управлявайки  лек автомобил „Форд Фиеста“, с ДК№ СС 8815 СС,  собственост на О. И. при движение  по път II-21 с несъобразена скорост и неспазване на необходимата дистанция, като застига и удря отзад л.а. „Рено Меган Сценик“ с ДК № Р2618 АР, собственост на С. В. М., като така причинява ПТП, и че в резултат на ПТП-то е причинил увреждания на л.а. „Рено Меган Сценик“ с ДК № Р2618 АР. .Ищецът твърди, че за автомобила, шофиран от ответника не е сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност“, поради което е изплатил на собственика  на пострадалия автомобил  обезщетение за имуществени вреди в размер на 1920 лв, както и че е поканил ответника да възстанови заплатената сума.

            Ответникът в срока за отговор не е представил такъв. В о.с.з. признава, че е причинил ПТП-то, че не е имал сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност“, както и че не е обезщетил пострадалия.

            След преценка на представените по делото писмени доказателства, съдът установи следните фактически обстоятелства: На 27.12.2014 г. мл. автоконтрольор И. И. при Пътна полиция гр.Русе  е съставил протокол за ПТП.  В него е посочено, че ответникът Р.В.Р., управлявайщи лек автомобил Форд Фиеста с ДК №СС 8815 СС, собственост на О. И.  е нарушил правилата за дистанция и блъска намиращият се пред него друг участник –  лек автомобил Рено Меган Сценик с ДК №Р 2618 АР, управлявано от собственика С. В. М. В протокола е посочено какви са уврежданията на втория автомобил. Издадените във връзка с това нарушение наказателни постановления №14-1085-002607/22.01.2015 г.  по Закона за движение по пътищата и №14-1085-002637/23.01.2015 г. по КЗ са влезли в сила, видно от представеното удостоверение от ОД на МВР Русе.

            Видно от справката от Информационния център към Гаранционен фонд лек автомобил Форд Фиеста с ДК №СС 8815 СС, собственост на О. И. е имал сключен договор за гражданска отговорност до 10.07.2015 г.

            Собственикът на увредения автомобил С. В. М. е поискал от ищеца изплащане на обезщетение. С доклада по щета е определен размер на обезщетението от 1920 лв., като разходите за ликвидация са 37 лв. Техническата експертиза, възложена от ищеца, е оценила, че отстраняването на  щетите ще струва 3 391,64 лв.

            Сумата 1920,00 лв. е преведена от ищеца на С. В. М. на 01.06.2015 г.

            С писмо, връчено на 03.11.2015 г. ответникът е поканен да заплати на ищеца сумата 2057 лв. регресно вземане.

При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Тъй като застрахователното събитие е настъпило на 27.12.2014 г. към настоящия спор следва да се приложат разпоредбите на Кодекса за застраховането от 2005 г. Ищецът по делото – Гаранционен фонд е юридическо лице, създадено по силата на  чл.287 от КЗ /отм./. В съответствие с чл.288 от КЗ Гаранционния фонд плаща обезщетение за причинени вреди на чуждо имущество от автомобилист с МПС, което обичайно се намира на територията на Република България и което няма сключена застраховка гражданска отговорност. Разпоредбата на чл.288, ал.7 от КЗ регламентира, че  реда за изплащането на тези обезщетения е по правилника за устройството и дейността на фонда, а ал.8 предвижда, че разходите за определяне и изплащане на обезщетението са за сметка на виновния водач.

За да възникне правото на регресен иск срещу ответника е необходимо да бъдат установени предпоставките на деликтната отговорност и плащането на обезщетението. В случая от представените писмени доказателства, които не са оспорени от ответника, може да се направи извод,  че  същият е извършил неправомерно действие   - нарушил правилата за движение по пътищата, с което е причинил увреждане на другият автомобил – участник в ПТП-то. Причинната връзка между деянието и щетите, вкл. и размера им са установени по съответния ред – чрез техническа експертиза, назначена от ищеца. В този, както и в останалите случаи на непозволено увреждане, вината се предполага до доказване на противното.

Ответникът признава, че не е възстановил щетите на пострадалия, а по делото е установено обезщетяване на същите от страна на ищеца.

Разпоредбата на чл.288, ал.2 от КЗ /отм./ предвижда, че след това плащане фондът встъпва в правата на увреденото лице до размера на платеното и разходите по ал.8. Ето защо предявеният иск се явява основателен и доказан.

На осн. чл.78 ал.1 от ГПК ответникът следва да заплати на ищеца и направените по делото разноски в размер н 76,80  лв., както и юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв.

            Воден от гореизложеното, Разградският районен съд

 

                                                            Р Е Ш И :      

 

            ОСЪЖДА Р.В.Р., ЕГН ********** ***, ДА ЗАПЛАТИ на Гаранционен фонд със седалище гр.София, ул.”Граф Игнатиев”, №2, ет.4 сумата 1920,00 лв. / хиляда деветстотин и двадесет лева / на основание чл.288, ал.12 от Кодекса за застраховането /отм./  обезщетение за ПТП, причинено на 27.12.2014 г., ведно със законната лихва от 17.03.2020 г. до окончателното изплащане на сумата, както и  76,80 лв. /седемдесет и шест лева и осемдесет стотинки/ за разноски по делото и 100 лв. /сто лева/ юрисконсултско възнаграждение.

            Решението подлежи на обжалване пред Разградския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                       

 

                                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: