Решение по дело №248/2021 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260144
Дата: 8 април 2021 г. (в сила от 6 май 2021 г.)
Съдия: Ростислава Янкова Георгиева
Дело: 20213630200248
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

260144/8.4.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, единадесети състав

На тридесет и първи март през две хиляди двадесет и първа година

В публично заседание в следния състав:

                                                                                       Председател: Ростислава Георгиева

 

Секретар: Ил.Д.

Като разгледа докладваното от районния съдия

АНД №248 по описа на ШРС за 2021 год.,

За да се произнесе взе предвид следното:

            Настоящото производство е образувано на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Обжалван е електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано средство или система серия Г, №0026013 от 21.01.2021 год. издаден от ОД на МВР – гр.Шумен, с който на Х.В.С., с ЕГН**********,*** е наложено административно наказание “глоба” в размер на 250 /двеста и петдесет/ лева за извършено нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, във вр. с чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, във вр. с чл.461, т.1 от КЗ. Жалбоподателят моли съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно.

В съдебно заседание се явява лично, като поддържа жалбата  и моли електронния фиш да бъде отменен.

            Процесуалният представител на ОД на МВР – гр.Шумен - административно-наказващ орган, издал наказателното постановление, в съдебно заседание изразява становище, че жалбата е основателна и следва да бъде уважена.

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежна страна, отговаря на изискванията на чл.84 от ЗАНН, във вр. с чл.320 от НПК, поради което се явява процесуално допустима.

            Разгледана по същество жалбата е основателна, поради следните правни съображения:

ШРС, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

На 21.01.2021 год. лек автомобил марка Пежо 308 с рег.№А2272НС се движил по главен път I-2 в посока към гр.Шумен. Около 17.43 часа в района на с.Белокопитово автомобилът бил заснет с автоматизирано техническо средство тип ARH CAM S1”, с №11743C3, като при извършена проверка в базата данни на Гаранционен фонд било установено, че по отношение на автомобил с  този регистрационен номер няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност”. Автомобилът бил собственост на Райфайзен лизинг БългарияЕООД, клон Бургас, като негов ползвател бил жалбоподателя Х.В.С., с ЕГН**********. Впоследствие на жалбоподателя бил издаден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия Г, №0026013 от 21.01.2021 год. издаден от ОД на МВР – гр.Шумен, с който на Х.В.С., с ЕГН**********,*** е наложено административно наказание “глоба” в размер на 250 /двеста и петдесет/ лева за извършено нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, във вр. с чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, във вр. с чл.461, т.1 от КЗ, като в електронния фиш  било посочено, че същият се издава на лицето в качеството му на собственик на автомобила. Същият бил връчен на лицето, при което същият се е възползвал от възможността и в 14-дневен срок от получаване на електронния фиш е депозирал писмено заявление, в което е посочил, че автомобилът е лизингов и че му е предоставен от лизингодателя с пълния набор документи, между които и сключена застрахователна полица за застраховка „Гражданска отговорност“.

Видно от материалите по делото и по-конкретно от представената като  писмено доказателство по делото Застрахователна полица №BG/26/120001356353/19.05.2020 год. на 19.05.2020 год. е бил сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност“ по отношение на лек автомобил  марка Пежо 308, без посочен регистрационен номер, с посочен номер на рама VF3LBYHYPLS033224 с валидност на застраховката от 00.00 часа на 19.05.2020 год. Впоследствие на 27.01.2021 год. е бил издаден Анекс №1 към комбинирана застрахователна полица, като в същия е посочена промяна в регистрацията на посоченото МПС, като е вписан регистрационния номер на същото А2272НС. От приложените по делото Справки от извършена проверка за сключена застраховка „Гражданска отговорност“ в базата данни на Гаранционния фонд се установява, че към 21.01.2021 год. по отношение на посочения лек автомобил с рег.№А2272НС и № на рама VF3LBYHYPLS033224 е имало активна застраховка „Гражданска отговорност“, сключена в „Групама Застраховане“ ЕАД серия G0, номер 75258594, с начална дата на покритие 15.01 часа на 19.05.2020 год. и крайна дата на покритие 23.59 часа на 19.05.2021 год.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени доказателства, както и от присъединените на основание чл.283 от НПК писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка съдът приема, от правна страна следното: 

В разпоредбата на чл.461 от КЗ  са подробно изброени всички задължителни застраховки, като в т.1 на същия член, като такава е посочена "Гражданска отговорност" на автомобилистите по т.10.1, раздел II, буква "А" от приложение №1, а именно застраховката, свързана с притежаването и използването на моторно превозно средство. От събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин, че по отношение на посоченото в електронния фиш МПС – лек автомобил марка Пежо 308, с рег.№А2272НС и № на рама VF3LBYHYPLS033224 към момента на заснимането му с автоматизирано техническо средство тип ARH CAM S1”, с №11743C3 е имало активна застраховка „Гражданска отговорност“, като първоначално в сключената застрахователна полица е бил посочен номера на рамата на автомобила, а регистрационния номер не  е бил изписан, тъй като  е бил все още транзитен.

Поради изложеното съдът намира, че жалбоподателят, управлявайки посоченото МПС, във връзка с притежаването и използването, на което и по отношение, на което е имало валидна застраховка “Гражданска отговорност”, не е осъществил състава на посоченото в електронния фиш административно нарушение. А с оглед на изложеното обжалваният електронен фиш се явява неоснователен, неправилен и недоказан и като такъв следва да бъде отменен изцяло.

В същото време настоящияj състав намира, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати редица процесуални нарушения, които са довели до накърняване правото на защита на жалбоподателя и които не могат да бъдат санирани в хода на настоящото производство.

На първо место, видно от текста на самия електронен фиш, в същия липсва текстово описание на конкретно административно нарушение. В титулната част на фиша, след описание на мястото, на което е било извършено заснемането на автомобила с помощта на автоматизираното техническо средство, са посочени данни, касаещи различен вид административно нарушение – въведено ограничение на максимално допустимата скорост на движение, пътния знак, с който същото е въведено, допустимия толеранс, който уредът отчита и др., касаещи евентуално административно нарушение, представляващо движение с несъобразена с пътните знаци скорост. В същото време е посочено, че с посоченото автоматизирано техническо средство е било констатирано нарушение на Кодекса за застраховане, но липсва текстово посочване на същото. Едва в диспозитивната част на електронния фиш е посочено цифром, че наказанието се налага за извършено нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, във вр. с чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, във вр. с чл.461, т.1 от КЗ. Посоченото некоректно посочване на нарушението и липсата на текстово описание на същото,  е довело до неяснота и невъзможност жалбоподателят да разбере какво точно нарушение се твърди, че е извършил, а от тук и до невъзможност да организира защита си по един адекватен и коректен начин.

В същото време видно от текста на издадения електронен фиш в същия е посочено, че е издаден на лицето Х.В.С., в качеството му на собственик,  на когото е регистрирано МПС. От представената като писмено доказателство по делото Справка за посоченото МПС се установява, че същото е собственост на „Райфайзен Лизинг България“ ЕООД, клон Бургас, и че жалбоподателят е вписан като ползвател на автомобила, но не и като негов собственик.  Следователно неправилно електронният фиш е бил издаден на лице, което не е собственик на посоченото МПС, което е било заснето от автоматизираното техническо средство.

Поради всичко изложено по-горе, съдът намира, че електронния фиш, предмет на обжалване в настоящото производство се явява неправилен, незаконосъобразен и недоказан и като такъв следва да бъде отменен  изцяло.  В същата насока са и направените искания от страна на процесуалния представител на въззиваемата страна, който в съдебно заседание заявява, че жалбата се явява основателна, като обяснява причините, поради които се е стигнало до издаване на посочения електронен фиш и наличието на нередовности в същия. 

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано средство или система серия Г, №0026013 от 21.01.2021 год. издаден от ОД на МВР – гр.Шумен, с който на Х.В.С., с ЕГН**********,*** е наложено административно наказание “глоба” в размер на 250 /двеста и петдесет/ лева за извършено нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, във вр. с чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, във вр. с чл.461, т.1 от КЗ.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Шуменския административен съд в 14-дневен срок от съобщаване на страните, че е изготвено.

 

                                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: