Решение по дело №35/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 95
Дата: 29 юли 2020 г. (в сила от 29 юли 2020 г.)
Съдия: Яника Тенева Бозаджиева
Дело: 20201800600035
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 6 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

София, 29.07. 2020 г.

 

         Софийският Окръжен съд, ТРЕТИ ВЪЗЗИВЕН състав в публичното заседание на 13.07. две хиляди и двадесета година в състав:

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: П. ПЕТКОВ

ЧЛЕНОВЕ :1. ЯНИКА БОЗАДЖИЕВА

2. КРИСТИНА ТОДОРОВА

при секретар Х. Б., с участието на прокурор от СОП – С.Т., след като изслуша докладваното от съдия Бозаджиева ВНОХД № 35 по описа за  2020 година и за да се произнесе , взе предвид следното :

 

   Софийски ОС, в качеството си на инстанция по въззивен контрол е сезиран с жалба от В.С. защитник на подсъдимия Г.Б.И. срещу присъда № 29 / 07.12.2020г., постановена по НОХД № 478 /2015г. по описа на РС- С., по силата на която съдът е  :

 

признал подсъдимия Б.Г.Б., роден на *** ***, българин, български гражданин, е постоянен адрес ***, живущ ***, разведен, осъждан, със средно образование, не работи, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 31.01.2015 г., около 05,30 ч. в к. к. „Б.“, Община С., в хотел „С.“, стая № ., в съучастие като извършител със съизвършителя Г.Б.И. ***, е отнел чужда движима вещ - 1 бр. мобилен телефон марка „Samsung“, модел ,,SM - G900F“ на стойност 1120 лв. от владението на Т. Р. Д., гражданин на В., е намерение противозаконно да я присвои, като е употребил за това сила - престъпление по чл. 198, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2 от НК, поради което и на основание чл. 198, ал. 1, вр. чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК му е наложил наказание „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА“ за срок от 1 /една/ година, като на основание чл. 66, ал. 1 от НК е отложил изтърпяването на така наложеното му наказание за срок от 3 /три/ години, считано от влизането на присъдата в сила и го  е признал  ЗА НЕВИНЕН в това предмет на деянието му да са и 1 бр. мемори карта, марка „Samsung“, е 64 гигабайта памет, на стойност 99 лв., както и сумата 250 лв., поради което и на основание чл. 304 от НПК, като  го е  оправдал по обвинението престъплението по чл. 198, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2 от НК да има за предмет тези движими вещи.

-признал е  подсъдимия Г.Б.И., роден на *** ***, българин, български гражданин, е постоянен и настоящ адрес ***, неженен, неосъждан, със средно образование, не работи, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 31.01.2015 г., около 05,30 ч. в к. к. „Б.“, Община С., в хотел „С.“, стая № ., в съучастие като извършител със съизвършителя Б.Г.Б. ***, е отнел чужда движима вещ - 1 бр. мобилен телефон марка „Samsung“, модел ,,SM - G900F“ на стойност 1120 лв. от владението на Т. Р. Д., гражданин на В., с намерение противозаконно да я присвои, като е употребил за това сила - престъпление по чл. 198, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2 от НК, поради което и на основание чл. 198, ал. 1, вр. чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК му е наложил наказание „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА“ за срок от 1 /една/ година, като на основание чл. 66, ал. 1 от НК е отложил изтърпяването на така наложеното му наказание за срок от 3 /три/ години, считано от влизането на присъдата в сила и го е  ПРИЗНАЛ ЗА НЕВИНЕН в това предмет на деянието му да са и 1 бр. мемори карта, марка „Samsung“, с 64 гигабайта памет, на стойност 99 лв., както и сумата 250 лв., поради което и на основание чл. 304 от НПК го е оправдал по обвинението престъплението по чл. 198, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2 от НК да има за предмет тези движими вещи.

В тежест на подсъдимите в условията на разделност са възложени съдебните и деловодни разноски, направени в двете фази на наказателното производство.

Присъдата, в осъдителната и част е обжалвана от защитника – адв. В. С., първоначално с бланкетна жалба, лишена от конкретика.Впоследствиер в допълнение излага допълнителни писмени съображения, съставляващи неразделна част от жалбата, в които се съдържат оплаквания за необоснованост на фактическите изводи от доказателствата, неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при оценката на доказателствата и изграждане на вътрешното убеждение на съда, които са довели на практика до неправилни фактически изводи и неправилно приложение на материалния  закон.Допусната е непълнота на доказателствата, като в нарушение на принципа на устност и непосредственост в същинската фаза на съдебното следствие не е проведен разпит на пострадалия от престъплението – английския гражданин Т. Д. . Не е изпълнено процесуалното задължение фактическите съображения да почиват на анализ на цялата доказателствена съвкупност, като съдът е основал присъдата си на показанията на трима свидетели- Г., Б. и Г., които са кредитирани частично. Защитникът  възразява против извода на съда за липса на упражнено полицейско насилие над св. Б. и изтръгване на принудителни показания в интерес на обвинението от органи на досъдебното производство, прави собствен анализ на доказателствата и излага фактически изводи, на базата на което отправя искане към съда за отмяна и за постановяване на нова присъда- оправдателна за подсъдимия.

         В съдебно заседание защитникът поддържа оплакванията си и доводите, които ги обосновават. В заседание по същество на делото моли да бъде отменена присъдата, като неправилна, незаконосъобразна и постановена при непълнота на доказателствата.

         Към това становище изцяло се присъединява подсъдимият И..

         В последната си дума моли да бъде оправдан.

         Подсъдимият Б. и защитникът му –адв. К. Р., заявяват, че са доволни от присъдата и не желаят да се присъединят към жалбата.

         Заключението на представитяля на СОП е че следва присъдата на РС С. да се потвърди като правилна и законосъобразна, съдът е обсъдил подробно и е подложил на анализ  всички доказателства като е достигнал до правилен извод за виновността на подсъдимите. Доказателствата от най- различни доказателствени групи- протокол за претърсване на помещението на нощен бар „Б.“, ведно с изземване на инкриминираната вещ –мобилен телефон, протоколи от проведени разпознавания на подсъдимите от страна на пострадалия, осъществени в съответствие с правилата по НПК, свидетелски показания, преценени и анализирани от съда в съответствие с правилата на изграждане на вътрешно убеждение водят до един единствен извод- за авторството и виновността на подсъдимите. Наложените наказания са справедливи и в рамките на закона.

         Въззивният съд като разгледа жалбата на заявените основания, след като осъществи цялостен служебен контрол по чл.314,ал.1 НПК по отношение на обжалваната присъда, в съответствие с приложимите норми от материалния и процесуалния закон, намери за установено следното:

 

         Жалбата и съдържащите се в нея упреци спрямо процесуалната и доказателствено –аналитична дейност на съда, постановил обжалваната присъда не биха могли да бъдат споделени, същите са лишени от основание и не намират опора в доказателствата по делото.

         При постановяване на обжалваната присъда РС С. е изградил верни фактически и правни изводи, като законосъобразно е ангажирал отговорността на подсъдимия Г.И. по обвинението, към което е бил привлечен да отговаря – грабеж -по чл. 198,ал.1, вр. чл. 20, ал.2 НК.

         Фактическата обстановка, изложена от първия съд изцяло се споделя и от настоящата инстанция, като обоснована по непораждащ съмнение начин от достатъчно годни доказателства, събрани в съответствие с правилата за събиране на доказателствата, визирани в процесуалния закон и при стриктно съблюдаване на правата на подсъдимите и на техните защитници :

         Към 31 януари 2015 г. бар „Б.” в к. к. „Б.”, Община С. представлявал нощен бар с програма от еротични танци, изпълнявани от танцьорки. Заведението било стопанисвано от Николинка Рачева, но фактически негов управител бил синът й - подсъдимият Б.Б., който прекарвал в него почти всяка нощ и бил известен на персонала като негов шеф. Подсъдимият Г.И. изпълнявал функциите по охрана на заведението, а свидетелите П. Б. и С. Г. били ангажирани да привличат посетители като „викачи”. Еротичната танцова програма в заведението била изпълнявана от няколко танцьорки, сред които и свидетелката Н.Г., която започнала работа там в последните дни на месец януари 2015 г.

В края на месец януари 2015 г. свидетелят Т. Р. Д., гражданин на В., бил на почивка в к. к. „Б.” и отседнал в хотел „С.” в стая № ..

В нощта на 30 срещу 31 януари 2015 г. св. Д. посетил заедно със свои приятели няколко нощни заведения в к. к. „Б.”, в които те консумирали алкохол. На 31.01.2015 г. след полунощ същият отишъл заедно с един от приятелите си и в бар „Б.”, където също консумирал алкохол. По това време поде. Б. бил в заведението. От сервитьора, който обслужвал поръчките на св. Д., последният разбрал, че това е „шефът”. Свидетелката Г. също била в заведението и танцувала.

Около 04,00 ч. - 05,00 ч. св. Д. установил контакт със св. Г. и двамата се разбрали тя да го придружи до хотелската му стая и да му предостави интимна компания срещу заплащане. Свидетелят Д. изчакал Г. да се преоблече и след като платил сметката си, двамата напуснали заведението и отишли в стаята му в хотел „С.”. Там св. Г. танцувала (първоначално облечена, а впоследствие само по бикини), след което имала със св. Д. кратко интимно общуване.

След около 10-15 минути св. Г. и св. С. Г. провели телефонен разговор, в хода на който тя го уведомила за номера на хотелската стая, в която се намира, както и че чужденецът не я пуска да си върви, въпреки че уговореното време за компанията й било свършило. От своя страна св. Г. съобщил тези обстоятелства на поде. И., който по това време бил в бар „Б.” заедно с поде. Б.. Двамата подсъдими се отправили към хотел „С.” и тъй като св. Б. се намирал пред друг бар в курорта, поде. Б. му казал да ги чака пред входа на хотела, за да превежда при разговор с англичанин, който не си бил платил сметката.

Около 5-10 минути след това на вратата на хотелската стая на св. Д. се почукало. Той отключил вратата и когато я открехнал видял, че пред стаята в коридора стоят подсъдимите Б. и И., както и свидетелят Б..' Б. блъснал отворената врата навътре и влязъл в стаята заедно с поде. И.. Подсъдимият И. започнал да нанася на св. Д. удари с ръце по главата и тялото, а последният отстъпвал назад към вътрешността на стаята. След няколко удара св. Д. паднал на пода до дивана в стаята и започнал да предпазва с ръце лицето си от ударите. Подсъдимият И. взел от масата мобилния телефон на св. Д., след което той, поде. Б. и св. Г. излезли от стаята и заедно със св. Б. си тръгнали.

След като напуснали хотел „С.” двамата подсъдими заедно със свидетелите Б. и Г. се върнали в бар „Б.” и въпреки че заведението вече не работело, Б., И. и Б. пили алкохол. Там поде. И. споделил „как го резнах тоя”, а поде. Б. се смеел.

Междувременно св. Д. слязъл на рецепцията на хотел „С.” и споделил какво се е случило, но не могъл да си спомни наименованието на бара, откъдето си тръгнал със св. Г. и затова отишъл до бар „Б.”, където почукал няколко пъти на прозореца. Вътре в заведението били подсъдимите Б. и И. и свидетелят Б., но то било заключено и те не му отворили, а и той не ги видял и затова се върнал обратно до хотел „С.”. В бар „Б.” подсъдимият И. извадил от джоба си мобилен телефонен апарат, черен на цвят и го захвърлил към сепаретата на заведението. В хотел „С.” св. Д. отново разговарял със служителка на рецепцията, но останал с усещането, че тя не е твърде убедителна в уверенията си, че ще повика полиция и затова се качил в стаята си.

При извършено на 31.01.2015 г. претърсване в бар „Б.” в к. к. „Б.” зад гърба на сепаре, на пода до южната стена, на 120 см. от източния й край, е намерен и иззет като веществено доказателство черен на цвят мобилен телефонен апарат марка „Samsung”, модел ,,SM - G900F”, със сериен номер RF8F31APY3X и с IMEI 352558/06/639131/0. При изземването на апарата е установено, че местата в апарата, определени за поставяне на СИМ-карта и на карта-памет Micro SD са празни. От заключението по назначената на досъдебното производство оценителна експертиза се установява, че стойността на 1 бр. мобилен телефон марка „Samsung”, модел ,,SM - G900F”, закупен през 2014 г., към 31.01.2015 г. е 1120 лв., а стойността на 1 бр. мемори карта, марка „Samsung” с 64 гигабайта памет е 99,90 лв.

Според заключението на експерта д-р Златко Колев по назначената на досъдебното производство медицинска експертиза, от материалите по делото се установява, че св. Т. Д. е получил едно охлузване в областта на лявата буза, което е резултат на тангенциалното действие на твърд тъп или тъпоръбест предмет и може да се получи при удар с юмрук според твърденията на самия пострадал. При прочитане на заключението му пред съда вещото лице разяснява, че размерът на охлузването сочи, че то е причинено от един удар, но не може еднозначно да се определи дали други удари изобщо не са нанасяни на пострадалия или такива са му били нанесени, но са били с по-малка сила и не са оставили следи. Размерът на охлузването също така сочи, че предметът, който го е причинил, е с малка контактна площ, като е възможно то да се получи както при удар на предмета върху бузата, която област обхваща меките тъкани, разположени под долния ръб на очните орбити надолу към долната челюст, така и при удар на бузата в такъв предмет. Според експерта, падане от собствен ръст върху терена би причинило едно прохлузване на лицето и нараняването с размери, които биха били по-големи от констатираните при пострадалия.

Подсъдимият Б.Г.Б., с ЕГН **********, е роден на 10 юни 1975 г. в гр. С., български гражданин, с постоянен адрес:***, живущ ***, разведен, осъждан, със средно образование, не работи.

Подсъдимият Г.Б.И., с ЕГН **********, е роден на *** ***, български гражданин, с постоянен и настоящ адрес ***, неженен, неосъждан, със средно образование, не работи.

Неоснователен и лишен от опора в доказателствата е упрекът на защитата спрямо доказателствено-аналитичната  и логическа дейност на съда по установяване на релевантните факти.

Настоящият съд е на мнение, че същата е в пълно и цялостно съответствие с правилата по НПК за изграждане на вътрешно убеждение и прилагане на житейската и формалната логика. В повече от критерия, на обоснованост и аналитичност, на които следва да съответства обосноваността на приетите от съда факти спрямо доказателствата, съдът е изследвал  и е дал оценка на  годност, надежност, достатъчност и достоверност на всяко едно от доказателствата, преценявайки го коректно- в съответствие с действителния му смисъл, както и  са изследвани сложните му връзки на взаимодействие- на антагонизъм или на синхроничност- подкрепяне с останалите –такива – доказателства и доказателствени средства от различни доказателствени групи по НПК.

 По този начин, на основата на задълбочено, всеобхватно и аналитично изследване на доказателствената съвкупност са изградени верни фактически изводи за авторството и виновността на двамата подсъдими –И. и Б. – като единствено възможни и непораждащи колебание или съмнение.

В тази връзка, не би могъл да бъде споделен като коректен упрека за непълнота на доказателства във връзка с решението на съда да не бъде пряко разпитан пострадалия- английския гражданин Т. Д., за когото са съществували обективни причини, възпрепятстващи неговото явяване пред РС.Същевременно, съдът изследвайки приобщените му показания при разпита му и при разпознаването от досъдебното производство е дал убедителен и аргументиран отговор защо това не се и налага от гледна точка на установяване на обективната истина, предвид преценката, че показанията на пострадалия, за съществени обстоятелства са правдиви, безпристрастни и категорични, базиращи се на верни възприятия и интерпретацията им за случилото се, независимо от динамичния и стресов характер на нападението срещу него и на повлияването на възприятията му от консумирания алкохол по-рано същата вечер. Както и кореспонденцията им с други, независими от него доказателствени източници.

В тази връзка следва да се отбележи, че принципа на устност и непосредственост на събиране на доказателства в същинската фаза на съдебното следствие, прогласен като основно начало в наказателния процес, няма самостойно значение, а само доколкото е в подкрепа и обслужва принципа на установяване на обективната истина /посредством осигуряване на непосредствени възприятия и възможност за поставяне на въпроси/ и не бива да се прилага във вреда на последния, както и в противоречие с останалите начала- пр. с принципа за приключване на наказателното производство в разумен срок.

В този смисъл, първият съд е изложил верни, логически и доказателствено обосновани съображения, по каква причина не се налага пряко да бъде разпитан пострадалия, към които настоящата инстанция изцяло се присъединява, като категорично не е налице доказателствена непълнота, твърдяна от защитата.

Въззивният съд преценя като лишени от обективност, опора в доказателствата и в приложимите норми от процесуалния закон, оплакванията за необоснованост и незаконосъобразност на правните и фактически изводи.

Обратното- както по-горе бе отбелязано – приетото от съда въз основа на доказателствата от правна и фактическа страна, не само съответства, но и надхвърля критериите, заложени в НПК за качество, обоснованост и убедителност на съдебните мотиви.

Съдебната практика на върховния съд, систематизирана през годините константно се произнася, че щом са осъществени двата елемента на отнемането и принудата на съставното престъпление,  за квалификацията грабеж е без значение,  наличието на друг  изначално личен мотив при саморазправата и прилагането на насилието спрямо пострадалия.

Постановеното наказание е справедливо – в рамките на закона, както и в рамките на поисканото от представителя на РП- С. прилагане на чл.55, ал.1, т.1 НПК, което съдът е обосновал в мотивите към обжалваната присъда.

 

При цялостната проверка по чл.314,ал.1 НПК въззивният състав констатира, че е постановена законосъобразен, правилен и обоснован съдебен акт, поради което и единственото законосъобразно процедиране от страна на настоящата инстанция се свързва с потвърждаването му и отхвърлянето на жалбата на подсъдимия.

 

Предвид изложеното и на осн .чл. 334,т.6 и чл.338 НПК съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА  Присъда №29/ 7.12.2018г. , постановена по НОХД № 478/ 2015г. по описа на РС – С..

 

 

Решението е окончателно.

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                      ЧЛЕНОВЕ:1.  

  

                                                         2.