Решение по дело №752/2020 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 260097
Дата: 17 ноември 2020 г. (в сила от 9 декември 2020 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20205640200752
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер 260097                                     17.11.2020г.                              град Хасково

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Хасковският Районен съд                                                             наказателен състав

На пети ноември                                            през две хиляди и двадесета година

В публичното заседание в следния състав :

 

                                        Председател: Мартин Кючуков                   

Секретар Михаела Стойчева

Прокурор

като разгледа докладваното от Съдията

а.н. дело 752 по описа за 2020 година

                       Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

                       Обжалван е Електронен фиш серия Г №0018335 от 11.06.2020г. на ОД-МВР-Хасково, с който за нарушение по чл.483 ал.1 т.1 от КЗастр. и на основание чл.638 ал.4 от КЗастр на „С.“***, представлявано от Т.М.С. *** е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2000 лева.

                       Недоволен от така наложеното наказание е останал жалбоподателя, поради което го обжалва в срок. Ел.фиш бил съставен в нарушение на закона. Били допуснати съществени процесуални нарушения, неправилно бил приложен и материалния закон. В атакувания ЕФ във вида му липсвало словесно описание на нарушението. В ЕФ липсвали реквизити. Правната квалификация била неправилна.

  Иска от съда да отмени изцяло атакувания Електронен фиш.

  Ответникът по жалбата – ОД-МВР-Хасково не оспорват и не изпращат представител.

  Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

  На 11.06.2020г., в 09,56 часа, в гр.Хасково, на бул.“Освобождение“ до фирма „Киряков Ауто“ в посока към гр.Кърджали, е било извършено заснемане с автоматизирано техническо средство TFR1-M №597 на преминал товарен автомобил марка „Хюндай Х100“ с регистрационен номер Х 53 69 КВ. След това е установено, че към дата 11.06.2020г., товарният автомобил е регистриран на ЮЛ - „С.“*** ЕИК *********.

  АНО е установил още, че за това МПС, към дата 11.06.2020г., няма сключена валидна действаща застраховка „Гражданска отговорност“.

  При тази фактическа обстановка от ОД-МВР-Хасково е издаден Електронен фиш серия Г №0018335 на ОД-МВР-Хасково, с който на жалбоподателя „С.“*** е била наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лв.

  При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

  Министерството на вътрешните работи, чрез своите органи е длъжно да осъществява цялостен контрол и kогато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно, наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание в съответствие с разпоредбата на чл.53 от  ЗАНН.

Електронният фиш е относително нов инструмент в административно-наказателните производства. С измененията в ЗАНН законодателят приравни същия на наказателно постановление. Това приравняване на наказателно постановление не е откъм реквизити, а откъм правни последици – иначе казано с електронен фиш могат да се налагат наказания за нарушения по ЗДвП, установени и заснети с техническо средство, така както такива могат да се налагат с наказателно постановление.

Няма изискване електронният фиш да има реквизитите на наказателно постановление по чл.57 от ЗАНН.

Напротив, реквизитите на електронния фиш са уредени в специалния закон – ЗДвП – в разпоредбата на чл.189 ал.4 от ЗДвП. Цитираният текст изрично предвижда, че електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението – в случая е посочена – ОДМВР-Хасково, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението – в случая са посочени, регистрационния номер на моторното превозно средство – в случая е посочен, собственика, на когото е регистрирано превозното средство – в случая е посочен, нарушените разпоредби – в случая са посочени, размера на глобата или имуществената санкция, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане – в случая са посочени.

Обаче липсва коректно описание на нарушението.

Иначе казано атакуваният електронен фиш не съдържа всички реквизити, изискуеми по закон – чл.189 ал.4 от ЗДвП.

Описанието на административното нарушение в електронния фиш е следното – „…МПС марка „Хюндай Х100”, товарен автомобил, с регистрационен номер Х 53 69 КВ. е установено нарушение на КЗастр., заснето с автоматизирано средство TFR1-M №597…“

При това описание изобщо не става ясно кое е административното нарушение, защото липсва пълно ясно и точно описание на елементите от обективна и субективна страна на административното нарушение. Това прави атакувания електронен фиш немотивиран. Изобщо не става ясно кое е административното нарушение – защото не е описано и така е накърнено правото на защита на жалбоподателя, което е абсолютно основание за отмяна на електронния фиш.

Никъде в ел.фиш не е посочено словесно, че нарушението се е изразило в управление на МПС без валидна застраховка гражданска отговорност – а това е именно описанието от обективна и субективна страна на нарушението по чл.483 ал.1 т.1 от КЗ.

Второ – разпоредбата на чл.647 ал.3 от КЗ изрично предвижда, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата.

Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл.638 ал.4 и 6. Член 189 ал.5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.

Разпоредбата на чл.638 ал.4 от КЗастр предвижда, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал.1. Съответно чл.638 ал.1 т.2 от КЗастр. предвижда, че на лице по чл.483 ал.1 т.1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага - имуществена санкция от 2000 лв. – за юридическо лице или едноличен търговец.

В случая е установено, кой е собственик на МПС и тъй като то е регистрирано на ЮЛ на същото е наложена имуществена санкция в установения твърд размер. 

Ето защо атакуваният електронен фиш ще следва да бъде отменен.

Предвид изложеното, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

                      ОТМЕНЯ Електронен фиш серия Г №0018335 от 11.06.2020г. на ОД-МВР-Хасково, с който за нарушение по чл.483 ал.1 т.1 от КЗастр. и на основание чл.638 ал.4 от КЗастр на „С.“***, представлявано от Т.М.С. *** е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2000 лева.

 

                      Решението подлежи на касационно обжалване пред ХАС, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

                                                             Районен съдия: