Определение по дело №76/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 август 2020 г.
Съдия: Павел Ванев Неделчев
Дело: 20204200600076
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 18 август 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Габрово, 21.08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Габровският окръжен съд, въззивен наказателен състав, в закрито заседание на двадесет и първи август през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЕЛ НЕДЕЛЧЕВ 

 

                                               ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЕНТИНА ГЕНЖОВА

 

                                                                    ГАЛИНА КОСЕВА

                                                                                                   

като разгледа докладваното от съдията Неделчев ВЧНД № 76 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 341, ал. 2, във вр. с чл. 249, ал. 3 от НПК. Образувано е по частна жалба от адв. С. З., в качеството на договорен защитник на подсъдимия К.П.В. ***, против протоколно определение от 12.08.2020 г. по НОХД № 621/2020 г. по описа на Районен съд - Габрово, постановено по реда на чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК.

В частната жалба се твърди, че обвинителният акт, въз основа на който е образувано съдебното производство, не отговаря на изискванията на чл. 246 от НПК. Застъпва се виждането, че в диспозитивната част на обвинителния акт не било изписано за какво точно „Ж. е трябвало да плати 130 лв., а Г. трябвало да заплати 250 лв.“ (за линеен метър, за детайл, на надник и др.), като липсата на конкретизация лишавала подсъдимия от възможността да разбере в какво точно е обвинен с оглед ефективно организиране на защитата. Излага се още, че заключителната част на обвинителния акт била в противоречие с постановлението за привличане на обвиняем от 29.04.2020 г., където било изписано „130 лв. за детайл и 250 лв. на линеен метър“. Прави се искане за отмяна на определението на районния съд, като се прекрати съдебното производство и делото се върне на прокурора.

Габровският окръжен съд, след като провери по реда на чл. 249, ал. 3 от НПК определението на първоинстанционния съд във връзка с депозираната частна жалба и съобрази изложените в нея съображения, намира за установено следното:

Частната жалба е депозирана в законоустановения срок и от процесуално легитимирана страна. Същата е допустима, но разгледана по същество е неоснователна, по следните съображения:

Производството по НОХД № 621/2020 г. по описа на Районен съд – Габрово е образувано по обвинителен акт на РП – Габрово против К.П.В. *** по обвинение за извършено престъпление по чл. 209, ал. 1, във вр. с чл. 26, ал. 1 от НК, за това, че през периода от 05.06.2019 г. до 07.06.2019 г., в гр. Габрово, при условията на продължавано престъпление, с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, възбудил и поддържал заблуждение у Д. Ж. Ж. и С. Н. Г., двамата от гр. Габрово, че ще бъде извършен ремонт на покривите на къщите им, чрез подмяна на улуците, за което Ж. трябвало да заплати 130 лв., а Г. трябвало да заплати 250 лв., като впоследствие поискал от тях по-голяма сума за довършване на ремонта, с което причинил на Ж. имотна вреда в размер на 5200 лв. и причинил на Г. имотна вреда в размер на 9000 лв., или общо вреда на пострадалите в размер на 14200 лв.

С протоколно определение от 22.06.2020 г., постановено в разпоредително заседание, съдът се е произнесъл по всички въпроси по чл. 248, ал. 1, т. 1-8 от НПК, като по т. 3, след като е обсъдил и становището на адв. З. за нарушени процесуални права, е приел, че на фазата на досъдебното производство и при изготвяне на обвинителния акт не са допуснати съществени и отстраними нарушения на процесуалните правила, които нарушават правата на обвиняемия В..

Въззивният съд намира определението по чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК за правилно и законосъобразно. В обстоятелствената част на обвинителния акт, по който е образувано съдебното производство, са посочени подробно фактите, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемия в осъществяването му. Ясно е изписано, че свидетелят Ж. попитал обвиняемия В. няколко пъти за цената, като последният все отговарял, че същата е 130 лв. за детайл, без да уточнява обща цена за целия ремонт. Прокурорът е посочил, че е предложена цена от 130 лв. за детайл, който представлявал улук с дължина 4 метра с ъгъл. По отношение на второто деяние, в обстоятелствената част на обвинителния акт е посочено, че пострадалият Г. попитал В. колко ще струва ремонта, при което последният му отговорил, че ще струва 250 лв. за труда, което включвало махане на първите три реда с керемиди, подмяна на улиците и евентуална подмяна на счупени летви… Заключителната част на обсъждания прокурорски акт също е в съответствие с изискванията на процесуалния закон, като са посочени времето и мястото на извършване на деянията, както и в обобщен вид фактическите обективни и субективни признаци от състава на престъплението измама, квалифицирано по чл. 209, ал. 1, вр. с чл. 26, ал. 1 от НК. При тези данни настоящият съдебен състав не споделя виждането на частния жалбоподател за неяснота на обвинението, която да препятства възможността на предаденото на съд лице да го разбере. Както правилно е посочил в мотивите си първоинстанционният съд, обвинителният акт инкорпорира в себе си фактическото и правното обвинение, формулирани в неговите обстоятелствена и заключителна част. Обстоятелствата, които жалбоподателят счита, че следва да се отразят и в диспозитива на обвинителния акт само доразвиват признаците от състава на престъплението; същите са подробно описани в обстоятелствената част, по който начин се гарантира правото на привлеченото към отговорност лице да разбере обвинението и да организира защитата си. На следващо място, въззивният съд не споделя и твърдението за противоречие между обвинителния акт и постановлението за привличане на обвиняем. В случая е налице пълно съвпадение между фактическите обективни и субективни признаци на престъплението, очертани първоначално в постановлението за привличане на обвиняем, а след това в заключителната част на обвинителния акт.         

В заключение, съдът намира, че обжалваното определение по чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК е правилно и законосъобразно, поради което следва да се потвърди.

Мотивиран от горното и на основание чл. 341, ал. 2, във вр. с чл. 249, ал. 3 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 12.08.2020 г. по НОХД № 621/2020 г. по описа на Районен съд – Габрово, с което е прието, че на досъдебното производство не са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила от категорията на посочените в чл. 249, ал. 4, т. 1 от НПК, довели до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия.

Определението не подлежи на обжалване или протест.

 

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                     2.