Решение по дело №59/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 141
Дата: 31 май 2019 г. (в сила от 31 май 2019 г.)
Съдия: Росица Богданова Савова
Дело: 20191500500059
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

                          Р    Е   Ш    Е    Н   И    Е  №141

 

гр. Кюстендил, 31.05.2019 г.

 

 

            Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в открито заседание на двадесет и трети април две хиляди и деветнадесета година, в състав :

                                                             

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА САВОВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

                                                                                          СИМОНА НАВУЩАНОВА                                                           

  при участие на секретаря Р. С.,  като разгледа докладваното от съдия Савова в. гр. д. №59 по описа за 2019 г. на КнОС и , за да се произнесе,  взе предвид :

 

 

 

 

            Т.Х.А., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адв. К.С.В., в качеството на особен представител, с адрес за призоваване: гр. К., пл. „***“ №**, обжалва  Решение  от 20.12.2018 г., постановено от Районен съд – Дупница по гр.д. №842 по описа на съда за 2018 г.

Оспорваният първоинстанционен съдебен акт се обжалва в частта, с която е признато за установено по отношение на Т.Х.А., че дължи на „А1 България" ЕАД, ЕИК ****, следните суми: 50, 72 лв. – незаплатена услуга по договор М 4462769 от 06.03.2015 г.; 68, 70 лв. – неустойка за предсрочно прекратяване на договор М 4462769 от 06.03.2015 г., както и в частта, с която Т.Х. А. е осъдена да заплати на „А1 България" ЕАД, ЕИК ***, разноски по водене на делото в размер на 121, 20 лв. съразмерно с уважената част от исковете, както и разноски по ч.гр.д. № 69/2018г. по описа на ДРС в размер на 49, 20 лв. съразмерно с уважената част от иска.

Решението на районния съд в обжалваната част се приема за неправилно, като постановено при съществени нарушения на материалния закон и съдопроизводствените правила и необосновано. Иска се отмяната му в посочената част и изцяло отхвърляне на предявените искове. Претендират се разноски за двете съдебни инстанции.

Сочи се, че в пръвоинстанционното производство ищцовото дружество не е съумяло да докаже, че между него и ответницата е подписан Договор №М4462769 от 06.03.2015 г. и приложенията към него, доколко само на част от приложените документи има подпис, като се счита, че не е установено от кого същият е положен. При така очерталата се неяснота, се твърди, че районният съд необосновано е приел, че е налице валидно сключен договор, обвързващ страните по спора.  Счита се, че дори и да се приеме, че подписите, положени на последната страница на процесния договор и на Приложение №1 и №3 към договора, са на ответницата, то тези части от документи не представляват валидно сключен договор, тъй като нямат смисъл. Приема се, че районният съд, обръщайки разпределената в доклада доказателствена тежест, е достигнал до погрешен извод, че за оспорванията, свързани със сключването на договора и приложенията към него, ответникът не е ангажирал доказателства. Сочи се също така ,че ищецът не е установил, че е предоставил на ответницата твърдените услуги, а съдът е достигнал до погрешен извод, че се доказва предоставянето на същите с издадените от ищцовото дружество фактури за дължими от ответницата суми. За погрешно се приема и позоваването на ДнРС на чл.26.6 от Общите условия,

Оспорва се изводът на районния съд и че ответницата дължи неустойка в размер на три месечни абонаментни такси, като се сочи, че в този смисъл въобще липсва договорно отношение. Счита се, че съдът неправилно не е приел уговорката за неустойка за нищожна, а си е позволил с оглед алтернативното искане на ищцовото дружество, да намали същата до размер на три месечни абонаментни вноски. Счита се, че на практика така съдът е предоговорил от името на ответницата отношенията й с ищцовото дружество, каквито страните в процеса не са имали. Излагат се доводи за нищожност на уговорената клауза за неустойка, като се позовава на т.3 от ТР №1/15.06.2010 г. на ВКС по т.д.№1/2009 г на ОСТК.

В  срока  по чл. 263, ал.1 от ГПК  е постъпил отговор от насрещната страна, чрез процесуалния представител адв. В. Г., с който се оспорва основателността на депозираната въззивна жалба. Иска се потвърждаване на решението. Претендират се разноски пред въззивната инстанция. В условията на евентуалност се прави възражение за прекомерност на претендираните от въззивницата съдебни разноски за заплатено адвокатско възнаграждение.

Сочи се, че ищецът е изпълнил възложената му в първата инстанция доказателствена тежест, като е доказал наличието на сключен договор за доставка на далекосъобщителни услуги, както и реалното предоставяне на тези услуги и размера им. За правилен с оглед събраните в хода на производството доказателства се приема изводът на районния съд, че е налице валидно сключен договор между страните по спора, както и че ищецът е изпълнил своите задължения по същия. Излага се, че ответницата е имала доказателствена тежест да проведе насрещно доказване за недължимост на процесните суми по приложените по делото фактури, като и на задължението за заплащане на неустойка, което не е сторила.

Приема се, че правилно ДнРС е приел за неоснователно възражението за нищожност на клаузата за неустойка поради накърняване на добрите нрави. Твърди се, че правилно и всеобхватно, с оглед събрания доказателствен материал, решаващият съд не е приел възраженията на ответната страна за прекратяване на процесния договор. Сочи се, че съгласно нормата на чл.153 ГПК съдът в производството по чл.422 ГПК е обвързан само от възраженията на длъжника, като ищецът не е длъжен да установява неоспорени факти и обстоятелства по делото. Приема се, че доколкото с писмения отговор липсват възражения, свързани с реалното предоставяне на услугите по процесния договор, първоинстанционният съд е бил длъжен да обяви тези факти за безспорни, поради което се твърди, че не са налице съществени процесуални нарушения, водещи до отмяна на решението. В тази връзка се изтъква, че ищецът е предоставил фактури с подробни извлечения за процесния период на отчитане, от които се поддържа, че се установяват осъществените от ползваните мобилни номера разговори към различни мобилни оператори. Тези извлечения били предоставени от ищеца в заверен препис, не са били оспорени от ответната страна по надлежния ред, поради което съдът на осн. чл.179, ал.2 ГПК е обвързан да приеме, че същите възпроизвеждат точно и достоверно електронно генерираните данни за доставените и потребени далекосъобщителни услуги. В този смисъл се приема, че ищецът е доказал реалното потребление на процесните услуги.

Кюстендилският окръжен съд счита, че въззивната жалба е допустима, доколкото същата е подадена в срок и от надлежна страна, срещу подлежащ на въззивна проверка първоинстанционен съдебен акт.

Разгледана по същество, жалбата се явява частично основателна поради следното:

Приложеният договор за предоставяне на мобилни услуги № ********* / 06.03.2015г., както и приложения №1 и №3 към него носят подпис на абоната Т.Х. А., като това обстоятелство не е опровергано чрез събиране на доказателства в такава насока, поради което съдът намира, че е установено сключване на такъв .

По делото са представени две фактури за месечно потребление на името на ответницата Т.А. с потребителски №М4462769, издадени от  ищеца (въззиваемото дружество)  - първата за периода 16.02.2015г.-15.03.2015г. на стойност 27,82лв.– т.е.същият е с начало преди началния момент на сключване на договора, както и за 16.03.2015г.-15.04.2015г.-на стойност 22,90лв. В последната не са остойностени разговори, а е включена само абонаментната такса с ДДС . Същата е посочена (по-ниската такава) и в цитирания договор от 06.03.2015г. И двете фактури не са подписани.

Отделно е приложена т.нар сметка №********** с дата на издаване 28.08.2015г. и получател въззивницата Т.А. , в която сметка  са отразени две суми за неустойка – 95.40лв. и 343,44лв.

 По ч.гр.д. № 69/2018 г.  на ДнРС е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК от 05.01.2018 г. , в която като дължими са посочени сумите за незаплатена далекосъобщителна услуга в размер на 50,72лв., така и  438, 84лв.неустойка за предсрочно прекратяване на договор за далекосъобщителна услуга.

Искът по чл.422 ГПК е предявен в едномесечен срок от получаване на съобщение до заявителя.

При горната фактическа обстановка, въззивният съд намира исковите претенции за допустими – доколкото са постъпили в срок, но частично неоснователни.

Извън обстоятелството, че първата от цитираните фактури е неподписана, същата визира  и период, предхождащ сключване на договора, т.е.не се установява чрез представените по делото доказателства за целия този период да са съществували договорни отношения между страните, съответно и имало ли е задължение за ползвани услуги, респ. в какъв размер. Ответната страна изрично е оспорила отчитането на ползваните през исковия период услуги, предвид което и съобразно разпределението на доказателствената тежест ищецът е следвало да докаже надлежно изпълнение на задължението си за визирания във фактурата размер – извън месечната такса, която е уговорена в договора и която съгласно т.22.2 от ОУ като първа месечна абонаментна цена се заплаща заедно при сключване на договор за услуги.

Досежно втората фактура и претендираната по нея сума, съдът счита, че тя е дължима предвид обстоятелството, че същата е само за месечна такса, посочена в договора, и за период след сключването му.Ответницата по иска не е ангажирала доказателства за погасяване на това задължение (плащане и пр.).        Въззивният съд намира за неоснователна претенцията за неустойка, тъй като не са доказани предпоставките за начисляването на такава – в ОУ- т.54, са визирани различни последици от неплащането на сумите, а именно мобилният оператор може както едностранно да прекрати договора – в който случай би се дължала неустойка, така и временно да спре достъпа на абоната до мрежата.Не се установява чрез събрани надлежно доказателства коя от двете хипотези е налице , за да се прецени има ли право ищецът да търси и неустойка.Отделно от това, не е установен по делото и механизмът на изчисляване на такава сума, предвид на това, че в представения договор за мобилни услуги е налице препращаща норма в тази връзка –т.6.1.към приложение №1- т.6.3.1, но отново следва да бъде установен момент, от който е прекратен договорът, което е в тежест на страната, претендираща неустойка.

Съобразно изложеното, решението следва да бъде изменено, като се отменят частите, в които искът по чл.422 ГПК е уважен за сумите над 45,80лв.до 50,72лв.незаплатена услуга по процесния договор, както и в частта, в която претенцията за неустойка е уважена частично в размер на 68,70лв. и в същите претенциите бъдат отхвърлени.

С оглед изложеното, следва да бъдат коригирани и присъдените разноски, които за исковото производство ( общо за двете инстанции, с оглед разноските за държавна такса, процесуално представителство и внесени суми за особен представител) са в размер на 99,63лв.,  а за заповедното -  19,18лв.

            Воден от изложеното, Кюстендилският окръжен съд

           

                                                                       Р   Е   Ш   И   :

 

 

            ОТМЕНЯ Решение  от 20.12.2018 г., постановено по гр.дело №842/2018г.на Районен съд – Дупница , в частта, в която е  ПРИЗНАТО ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Т.Х.А., ЕГН **********, че дължи на „А1 България" ЕАД, ЕИК ***, сумата над 45,80лв. до 50, 72 лв. – като незаплатена услуга по договор за потреб.№ М 4462769 от 06.03.2015 г.; както и сумата 68, 70 лв. – неустойка за предсрочно прекратяване на посочения договор , а също и в частта , в която Т.Х.А., ЕГН **********, е осъдена да заплати на „А1 България" ЕАД, ЕИК ****, разноски по водене на делото в размер на 121, 20 лв. съразмерно с уважената част от исковете, както и разноски по ч.гр.д. № 69/2018 г. по описа на ДРС в размер на 49, 20 лв. съразмерно с уважената част от иска, и ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВИ:

            ОТХВЪРЛЯ предявени от „А1 България" ЕАД, ЕИК ***, против Т.Х.А. ( с посочени данни)  искове по чл.422 ГПК – за сумата над 45,80лв. до 50, 72 лв. – като незаплатена услуга по договор за потреб.№ М 4462769 от 06.03.2015 г.; както и за сумата 68, 70 лв. – неустойка за предсрочно прекратяване на посочения договор .

            ПОТВЪРЖДАВА  решението по №842/2018г на КнРСв останалата обжалвана част, в която е уважен искът по чл.422 ГПК, посочен по-горе, в частта, в която е признато за установено , че Т.Х.А., (с посочени данни),  че дължи на „А1 България" ЕАД, ЕИК ****, сумата 45,80лв. като незаплатена услуга по договор за потреб.№ М 4462769 от 06.03.2015 г.

            ОСЪЖДА Т.Х.А., ЕГН **********, да заплати на „А1 България" ЕАД, ЕИК ****, разноски по водене на делото в размер на 99,63лв.общо за исковото производство за двете инстанции съразмерно с уважената част от исковете, както и разноски по ч.гр.д. № 69/2018 г. по описа на ДнРС в размер на 19,18лв .

            В останалата си част решението по гр. №842/2018г.на Районен съд – Дупница е влязло в сила като необжалвано.

            Настоящото решение  на КнОС не подлежи на обжалване.

 

  Председател:                    Членове:1.                                        2.