Решение по дело №49/2023 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 април 2023 г. (в сила от 7 ноември 2023 г.)
Съдия: Ивелина Карчева Янева
Дело: 20237060700049
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 януари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

87

 

гр. Велико Търново, 10.04.2023г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                                   

Великотърновският административен съд, десети състав, в публично заседание на десети март две хиляди и двадесет и трета година в състав:

 

                                                                                               Председател: Ивелина Янева

 

при секретаря Д. С. като разгледа  докладваното от съдията И. Янева  адм.дело N 49 по описа на Административен съд Велико Търново за 2023 год., за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството е по чл.145 и сл. АПК.

Образувано е по жалба на ЕООД „МБАЛ Св.Иван Рилски – Горна Оряховица” с адрес на управление гр.Горна Оряховица, ул.”Отец Паисий” № 72 срещу Заповед за налагане на санкция № РД-09-1919 / 29.12.2022г. на Директора на РЗОК – Велико Търново, в частта по точки 1 и т.2, с която лечебното заведение са наложени финансови корекции в размер на по 200лв. В жалбата се твърди, че заповедта е издадена в нарушение на процесуалните правила и неправилно приложение на материалния закон. Изложени са подробни съображения за липсата на нарушение на чл.295, т.5 от Националния рамков договор за медицински дейности, тъй като резултатите от изследванията са налице в медицинската документация на пациентите като част от историята на заболяването им.  Моли се за отмяна на атакувания административен акт и присъждане на сторените по делото разноски.

Ответната страна Директора на РЗОК Велико Търново изразява становище за неоснователност на жалбата с подробни съображения за липсата на съществени нарушения на процесуалните правила при издаването на заповедта и наличието на нарушение на чл.295, т.5 от НРД и чл.55, т.5 от ЗЗО. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

            Жалбата е подадена в законоустановения срок, от легитимирано лице и при наличие на интерес от обжалване, поради което е допустима.

Предмет на обжалване е Заповед за налагане на санкция № РД-09-1919 / 29.12.2022г. на Директора на РЗОК – Велико Търново, в частта по точки 1 и т.2, с която лечебното заведение са наложени финансови корекции в размер на по 200лв.

След като разгледа оплакванията, изложени в жалбата, доказателствата по делото, становищата на страните и в рамките на задължителната проверка по чл.168 от АПК, административният съд приема за установено от фактическа страна следното:

Между ЕООД „МБАЛ Св.Иван Рилски – Горна Оряховица” и Националната здравноосигурителна каса е сключен Договор № 040459 / 24.02.2020г. за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и извършване на амбулаторни процедури с НЗОК. Със Заповед № РД-09-1731 / 29.11.2022г. на контролни органи към РЗОК Велико Търново е възложено извършване тематична проверка на болничното заведение относно отчетената през м.08.2022г. дейност. За проверката е съставен Констативен протокол № БП 322 / 07.12.2022г. с вписани следните констатации:

Т.1 В болничното заведение в периода 01.08 – 04.08.2022г. е хоспитализиран М.М. по клинична пътека № 158 „Оперативни интервенции при инфекции на меките и костни тъкани”. На 01.08.2022г. е извършена оперативна интервенция – радикална ексцизия на кожна лезия, взет е материал за изследване, като в историята на заболяването е приложен изготвения резултат от микробиологично изследване от 02.08.2022г. При дехоспитализацията на пациента е предоставена епикриза, в която  е вписано „микробиологично изследване на секрет от оперативна рана – очаква резултат“.

Т.2 В болничното заведение в периода 11.08 – 13.08.2022г. е хоспитализиран К.С.по клинична пътека № 158 „Оперативни интервенции при инфекции на меките и костни тъкани”. На 11.08.2022г. е извършена оперативна интервенция – радикална ексцизия на кожна лезия, взет е материал за изследване, като в историята на заболяването е приложен изготвения резултат от микробиологично изследване от 12.08.2022г. При дехоспитализацията на пациента е предоставена епикриза, в която  е вписано „микробиологично изследване на секрет от оперативна рана – очаква резултат“.

За тези случаи е констатирано нарушение на чл.295, т.5 от Националния рамков договор 2020-2022г. във връзка с чл.55, т.5 от ЗЗО.

Констативният протокол е връчен на представляващия дружеството. Въз основа на извършената тематична проверка и констатациите в протокола е издадена оспорената заповед за налагане на санкция, с която на лечебното заведение са наложени финансови корекции от по 200лв. за двете нарушения.

В хода на съдебното производство нови доказателства не се представят от страните.

Предвид установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

            След извършване на служебна проверка, съдът установи, че обжалвания акт е издаден от компетентен орган, в предвидената форма и при спазване на формалните процесуални правила за издаването му.

            Между страните липсва спор по отношение на фактите. Спорът е правен и е свързан с наличието на нарушение на чл.295, т.5 от Националния рамков договор за медицински дейности. Съгласно посочената норма част от документирането в хода на хоспитализацията включва резултатите от извършените изследвания да се вписват в болничната медицинска документация съгласно изискванията на министъра на здравеопазването и утвърдените в лечебното заведение правила. Посочената в заповедта разпоредба на чл.55, т.5 от ЗЗО определя съдържанието на националния рамков договор и по-конкретно предвиждане на норми относно документацията и документооборота.

            Следователно нито една от посочените като правно основание и нарушени разпоредби на закона и националния рамков договор не предвиждат вписването на резултатите от микробиологичното изследване в епикризата на пациента, поради което и липсва състав на нарушение, което да бъде санкционирано с налагането на финансова неустойка.

            След като самия наказващ орган не твърди наличието на нормативно определено или определено от министъра на здравеопазването или по силата на правила на лечебното заведение задължение за вписване в епикризата на пациента резултати от микробиологични изследвания, то липсва и нарушение на Националния рамков договор, за което да бъде налагано наказание на изпълнителя по договор за оказване на болнична помощ. Основен принцип при налагането на наказания, каквото безспорно е финансовата неустойка предвидена в чл.416 от Националния рамков договор за медицински дейности, е наличието на нарушение /за което говори и заглавието на раздел втори от посочения нормативен акт – санкции при констатирани нарушения./. За наличието на нарушение са необходими две предпоставки – законоустановено правило за поведение и действие или бездействие на лицето в противоречие с това правило за поведение. При липсата на правило за поведение, каквото и да предприеме лицето ще бъде законосъобразно и следователно ще липсва извършено от него нарушение. В конкретния случай съдът установява липсата на посочено от ответника в акта за налагане на санкция правило за поведение, което не може да бъде санирано в хода на съдебното производство, поради което и съдът намира, че липсва извършено нарушение от лечебното заведение.

            Предвид изложените съображения, съдът намира оспорената заповед за издадена в нарушение на процесуалния и материалния закони, поради което следва да бъде отменена. 

Предвид изхода на спора и разпоредбата на чл.143, ал.1 АПК, искането на жалбоподателя за присъждане на разноски следва да бъде уважено съобразно представения списък на разноските и наличието на доказателства за действителното им извършване. Неоснователно е възражението на процесуалния представител на ответника за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение. Материалния интерес на спора е 400лв. и по правилата на чл.7, ал.2, т.1 от Наредба № 1 / 2004г. минималния размер на адвокатското възнаграждение възлиза на 400лв. Договореното между страните възнаграждение е в размер на 400лв. и не се явява прекомерно.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Заповед за налагане на санкция № РД-09-1919 / 29.12.2022г. на Директора на РЗОК – Велико Търново, в частта по точки 1 и т.2, с която лечебното заведение са наложени финансови корекции в размер на по 200лв.

 

ОСЪЖДА Районна здравноосигурителна каса Велико Търново да заплати на ЕООД „МБАЛ Св.Иван Рилски – Горна Оряховица” с адрес на управление гр.Горна Оряховица, ул.”Отец Паисий” № 72 сумата в размер на 450лв. / четиристотин и петдесет лева/.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд, в 14 – дневен срок от получаването му.

 

 

 

                                                                                                   Съдия: