Присъда по дело №96/2020 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 260004
Дата: 18 февруари 2021 г. (в сила от 5 март 2021 г.)
Съдия: Веселин Христов Коларов
Дело: 20205630200096
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 4 март 2020 г.

Съдържание на акта

            ПРИСЪДА

гр. Харманли 18.ІІ.2021г.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД ХАРМАНЛИ на осемнадесети февруари, две хиляди  два-десет и първа година, в открито съдебно заседание, в състав :           

                                                                     Председател : Веселин Коларов 

 

при секретаря Е. Р., с участието на прокурора при РП- Хаскова ТО Харманли  Петър Петров, като разгледа докладваното от Председателя Наказателно общ характер дело № 96 по описа на съда за 2020г.,

 

ПРИСЪДИ:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Ш.К.И.: българин, български гражданин, с основно образование, разведен, осъждан, едноличен собственик на ЕООД „МАКС БАУЩЕЛЕ”- гр. Добрич ЕИК ****  род. на ***. в гр. Добрич, с постоянен адрес *** и адрес *** кв.”Изгрев”, ЕГН  **********,

ЗА ВИНОВЕН в това, че:

В периода от м. юни 2017г. до м. април 2019г. (включително) в гр. Харманли, обл. Хасково, след като е осъден с Решение № 227 от 10.Х.2014г. по гр.д. № 272/ 2014г. по описа на PC Свиленград , влязло в сила на 29.Х.2014г., да издържа свой низходящ - Ш.Ш.К., род. на 02.ІХ.2009г. /син/, съзнателно не е изпълнил задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно 23 (двадесет и три) вноски по 90.00лв., на общо сума в размер на 2 070.00лв. , поради което на основание чл.183 ал.1 от Наказателния кодекс  и чл.54 ал.1 от Наказателния кодекс го ОСЪЖДА на Пробация  .

 

На основание чл.42А ал.2 т.1 и 2 и ал.2 от Наказателния кодекс на подсъдимия  Ш.К.И. ЕГН  ********** налага следните пробационни мерки:

- „Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 10 (десет) месеца, като на основание чл. 42 Б от НК определя периодичност на явяване и подписване пред пробационен служител или оправомощено от него лице на два пъти седмично.

- „Задължителни периодични срещи с пробационен служител „ за срок от 10( десет) месеца.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протест в петнадесет дневен срок от днес пред Хасковски окръжен съд.

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:……………………..

                                                                                   /Веселин Коларов /

Съдържание на мотивите

Мотиви

към присъда №  260004/ 18.ІІ.2021г.,постановена по НОХД № 96 по описа на

Районен съд Харманли за 2020г.

 

Обвинението против Ш.К.И. ЕГН  ********** *** е за това, че: 

В периода от м. юни 2017г. до м. април 2019г. (включително) в гр. Харманли, обл. Хасково, след като е осъден с Решение № 227 от 10.Х.2014г. по гр.д. № 272/ 2014г. по описа на PC Свиленград , влязло в сила на 29.Х.2014г., да издържа свой низходящ - Ш.Ш.К., род. на 02.ІХ.2009г. /син/, съзнателно не е изпълнил задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно 23 (двадесет и три) вноски по 90.00лв., на общо сума в размер на 2 070.00лв. – престъпление по чл.183 ал.1 от НК.

 

 Представителят на Районна прокуратура-Харманли, поддържа в съдебно заседание обвинението като доказано по несъмнен начин. Пледира за индивидуализация на наказанието при условията на чл.54 от НК, като бъзе наложена наказание „Пробация“ с двете задължителни мерки и продължителност от 9 месеца.

 

На досъдебното производство подсъдимия се е признал за виновен. Обяснил е своето поведение - не изплащане на дължима издръжка с обстоятелството, че няма постоянна работа и съответно редовни трудови доходи .

В съдебно заседание, редовно призован не се явява. Представлява се от назначения по досъдебното производство служебен защитник. Не се оспорва изложената в обвинителния акт фактическа обстановка. Защитата пледира за налагане на минимално  наказание „ Пробация“. 

 

Съдът след като прецени събраните по делото доказателства прие за установено следното:

Подсъдимия Ш.И. и св. С. С. сключил граждански брак на 29.ІХ.2011г. в гр. Добрич. По време на съпружеския живот им се родило дете  - Ш.Ш.К., род. на 02.ІХ.2009г.

Подс. И. често пътувал извън страната, като пребивавал в Р. Полша и в ФР Германия, като през 2014г. той бил задържан в Р. Полша и осъден от Окръжен съд – Варшава, Р. Полша  с Присъда от 31.ІІІ.2015г. за престъпление по чл. 189а пар1 от НК , чл. 203 от НК , чл. 204 пар.2 от НК , чл.91 пар.1 от НК и чл.58 ал. 1 от Закона за борба с наркоманията на Р. Полша, като му наложено наказание „Лишаване от свобода“ за срок от 6 години. На 11.VІІІ.2016г. И. бил условно предсрочно освободен. През времето когато подсъдимия пребивавал в затвор в Р. Полша, не полагал грижи за семейството и детето си.

Междувременно през 2014 г. св. С. депозирала искова молба пред РС-Свиленград за развод срещу подс. И., по повод на която било  образувано гр. дело № 272/2014г. по описа на Районен съд-Свиленград. За това производство подсъдимия не бил намерен на установените адреси в страната, в следствие на което по реда на Гражданско процесуалния кодекс, му е назначен особен представител - св.Т.К. ***.

С Решение № 227 от 10.Х.2014г. постановено по гр. дело № 272/2014г. по описа на Районен съд – Свиленград, влязло в законна сила на 29.Х.2014г. И. бил   осъден, да заплаща на св.С., като майка и законен представител за детето им – малолетния Ш.К., месечна издръжка в размер по 90.00лв. Местоживеенето на малолетния било определено в гр. Харманли при майката , на която било възложено и  упражняването на родителските права по отношение на детето .

След 11.VІІІ.2016г., след предсрочното си освобождаване от затвора в Р. Полша, неустановен ден през м. август 2016г. подс. И. се прибрал в страната. Със съгласието на св. С. , той взел при себе си в гр. Добрич сина си – Ш.К.,  за да полага грижи за него, като разбрал и за постановеното решение за развод и определената месечна издръжка на детето.

От месец септември 2016г. до м. май 2017 г. подсъдимия полагал грижи за сина си, след което св. С., прибрала сина си в гр. Харманли и И. ,престанал да се грижи за него, както и да изплаща дължимата месечна издръжка.

От м.юни 2017г. до м.април 2019г., включително в гр. Харманли подс. И. не изплащал месечната издръжка за сина си, въпреки че бил в трудоспособна възраст и едноличен собственик на „Макс Баущеле“ ЕООД- гр.Добрич (Удостоверението на АВ и справката на Търговския регистър - гр. Добрич АВ).

За посочения по - горе период подсъдимия не е изплатил месечни издръжки за 23 месеца на обща стойност 2 070.00лв.

Видно от заключението на назначената по делото икономическата експертиза, за периода от 29.Х.2014г. до 10.ІV.2019г. неизплатените месечни вноски възлизат на 53бр. и 13 дни и са на обща стойност 4 808.70лв.

От извършените в досъдебното производство справки до СИС при РС Добрич, СИС при РС Харманли и СИС при РС Свиленград се установява че срещу подсъдимия И. не са образувани изпълнителни дела.

 

Гореизложената фактическа обстановка се доказва по безспорен начин от събраните на досъдебната и съдебната фаза на производството писмени доказателства, посочени на съответното място по – горе, както и от приобщените към доказателствата по делото по реда на чл. 281 и чл. 283 от НПК, писмени материали, съдържащи се в досъдебното производство, както и от гласните доказателствени източници, съдържащи се в обясненията на подсъдимата дадени в хода на досъдебното производство и показанията на разпитания в качеството на свидетел Т.К.. В случая не се налага обсъждане на гласните доказателства откъм тяхната достоверност, тъй като не е налице разминаване между тях, както и несъответствие с останалия събран доказателствен материал.

При тези факти, съдът прие за установено по несъмнен начин, че подсъдимия Ш.И. е осъществил от обективна и субективна страна признаците от състава на престъпление по чл.183 ал.1 от Наказателния кодекс, за което с повдигнатото му обвинение е привлечен към наказателна отговорност.

Изпълнителното деяние на престъпния състав по чл.183 ал.1 от Наказателния кодекс се свързва с наличието на съдебно решение без да съществува изискване да е образувано изпълнително производство за събиране на вземанията. Съдебните решения относно заплащане ежемесечна издръжка на низходящ се изпълняват доброволно от родителя, който е задължен да намери начин за престиране на сумите при условията, посочени в решението на съда. С чл.183 ал.1 от НК са създадени допълнителни гаранции за своевременно изпълнение на съдебните решения относно заплащане на издръжка от родител на дете като е осигурена наказателно правна защита на интересите на низходящия с цел да се създадат възможно най-благоприятни условия за  неговото отглеждане и получаване на образование. Защитено е и правото на родителя за принос и оказване материална подкрепа на неговото дете. За да е съставомерно едно деяние по чл.183 ал. 1 от НК е необходимо от обективна страна, издръжката на лицата от кръга на посочените в нормата да е дължима съгласно влязло в сила решение на граждански съд, да не  е платена за период не по-малко от два месеца, а от субективна страна – това задължение да не е изпълнено съзнателно от дължащото алиментните задължения лице. Престъплението по чл.183 от НК е формално и продължено престъпление, което се осъществява с едно деяние във форма само на бездействие и то трайно и непрекъснато в определен период от време. Началото на престъплението по чл.183 от НК е след изтичане на срока, от който нататък осъденият да издържа свой низходящ става неизправен длъжник най-малко за две месечни вноски. Чрез разпоредбата на чл.183 ал.1 НК се държи наказателно отговорен този, който като е осъден да заплаща издръжка на свой низходящ, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски.

Подсъдимият И. е задължен с влязло  в сила съдебно решение да заплаща ежемесечна издръжка на детето Ш.Ш.К., род. на 02.ІХ.2009г., по № 272/2014г. по описа на Районен съд-Свиленград, в сила от на 29.Х.2014г. и не е изпълнил задължението си размер на повече от две месечни вноски, а именно 23 месечни вноски възлизащи на обща стойност 2 070.00лв. Необходимият минимум от неплатени поне две месечни вноски, за да възникне отговорността по чл.183 ал. 1 от НК очевидно е налице.

Съгласно чл.9 ал.1 от НК престъпление е това обществено-опасно деяние (действие или бездействие), което е извършено виновно и е обявено от закона за наказуемо. 

Налице е съзнателно неплащане на дължимите месечни вноски периода от м.юни 2017г. до м.април 2019г.включително. Общият размер на задължението на подсъдимия е в размер на 2 070.00лв. Правно ирелевантни са причините за неплащане на присъдената издръжка. Съгласно съдебната практика за реализиране на състава на чл. 183 ал.1 от НК от обективна и субективна страна са без значение трудовият статус и получаваното възнаграждение на осъдения на издръжка родител; здравословното му състояние; ново семейно или фактическо съжителстване на бившите съпрузи; наличието на други деца; поведението и финансовите възможности на родителя, комуто са възложени родителските права; предварителна уговорка с него да не се плаща издръжка и др. Съгласно чл.143 ал.2 от СК, родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца. Издръжката е изискуема през течението на целия месец, за който се отнася, тъй като цели задоволяване на бъдещи нужди на лицето, в полза на което е при-съдена. От събраните доказателства се установява, че подсъдимия не е изпълнявал това свое задължение, следователно са налице всички съставомерни признаци от обективна страна на състава на престъплението по чл.183 ал. 1 от НК.

От субективна страна  подсъдимият е действал при форма на вината пряк умисъл.

При така приетата фактическа обстановка съдът счете,че от обективна и субективна страна подсъдимият е осъществил състава на престъпление по чл.183 ал. 1 от НК, тъй като за периода от м.юни 2017г. до м.април 2019г. (включително) в гр. Харманли, обл. Хасково, след като е осъден с Решение № 227 от 10.Х.2014г. по гр.д. № 272/ 2014г. по описа на PC Свиленград, влязло в сила на 29.Х.2014г., да издържа свой низходящ-Ш.Ш.К., род. на 02.ІХ.2009г. /син/, съзнателно не е изпълнил задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно 23вноски по 90.00лв., на общо сума в размер на 2 070.00лв.

 

Подсъдимия Ш.К.И. е българин, български гражданин, с основно образование, разведен, осъждан, едноличен собственик на ЕООД „Макс Баущеле”- гр. Добрич ЕИК *********,  род. на 04.VІ.1975г. в гр. Добрич, с постоянен адрес *** и адрес за призоваване: гр. Добрич ул.***, ЕГН  **********.

Подсъдимият е наказателно отговорно лице. Извършил е деянието при условията на пряк умисъл -същия е съзнавал обществено опасния характер, предвиждал е обществено опасните последици и е целял тяхното настъпване.

С оглед последното и при определяне вида и размера на наказанието, съдът взе предвид: от една страна степента на обществена опасност на деянието, както и стойността на предмета на престъплението, а от друга страна – степента на обществена опасност на дееца и подбудите за извършване на  престъплението. При индивидуализация на наказанието, съдът прецени обстоятелствата, които имат значение за определяне конкретната степен на обществената опасност на деянието и дееца. Като смекчаващи отговорността обстоятелства съдът отчете неговото процесуално поведение. Подсъдимия, се признава за виновен и на досъдебното производство е съдействал за разкриване на обективната истина, като е дал обяснения, което не важи за съдебна фаза на процеса.

Като отегчаващи вината обстоятелства следва да се вземе предвид обремененото съдебно минало на подсъдимия и сравнително продължителния период от време, през който той е бездействал и не изпълнявала следващото се по силата на влязло в сила съдебно решение за заплащане на издръжка. По делото това му неизпълнение е общо за 23месеца, обосноваващо тезата за упоритост в извършване на деянието. То от своя страна е довело до затруднения в материално отношение за задоволяване на жизнените потребности на детето.

Преценявайки поотделно и в съвкупност гореизложеното, съобразявайки принципите за законоустановеност и индивидуализация на наказанието, залегнали в чл. 54 от НК, изхождайки от предвидено за гореописаното престъпление наказание „Лишаване от свобода” и алтернативно „Пробация”, съдът счете, че не са налице  изключително или многобройни  смекчаващи  вината обстоятелства. Изложеното по-горе и конкретно за данните за съдимостта на подсъдимата и упоритостта на престъпната деятелност са от решаващо значение за индивидуализацията на наказанието. Настоящия състав на съда счита, че не са налице условията и предпоставките за определяне на настоящото наказание  съобразно по-тежката от двете алтернативи, а именно предвиденото в закона наказание „Лишаване от свобода”.

Според настоящия съдебен състав на подсъдимия следва да се наложи  наказание „ Пробация“ която да бъде с продължителност от 10 месеца. На основание чл.42А ал.2 т.1 и 2 и ал.2 от Наказателния кодекс на подсъдимия следва да се  наложат следни-те пробационни мерки: „Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 10месеца, като на основание чл.42 Б от НК се определи периодичност на явяване и под-писване пред пробационен служител или оправомощено от него лице на два пъти седмично и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от 10 месеца.

При определяне на наказанията съдът прилага разпоредбата на чл.355 ал. 2 от НПК и определя същото по вид и размер наказание, което е определено по НОХД № 245 по описа на РС Харманли за 2019г. Срещу присъдата по това дело, не е подаден протест и според разпоредбата на чл. 355 ал. 2 от НПК, не може да се влошава положението на подсъдимия.

По този начин на изпълнение според настоящия състав на съда биха се постигнали в максимална степен целите в чл. 36 НК, особено генералната превенция.

 

Причини за извършване на деянието- слабо развито чувство за родителски дълг.

 

Водим от горните съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                 Районен съдия : ..................        

                                                                                           /В.Коларов /