Определение по дело №792/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 4104
Дата: 18 юни 2020 г. (в сила от 2 юли 2020 г.)
Съдия: Райна Кирова Кирякова
Дело: 20202120100792
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

 

Номер                         18.06.2020 година                            град Бургас

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                         ХІІІ граждански състав

На осемнайсети юни                            две хиляди и двайсета година

В закрито заседание, в следния състав:

  

Председател: Райна Кирякова

 

като разгледа докладваното от съдия Кирякова

гражданско дело № 792 по описа за 2020 година,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Предявен е иск по чл. 127, ал. 2 от Семейния кодекс СК/ от бащата Ц.Д.Д. против дъщеря му М.Ц.Д., с ЕГН **********, действаща със съгласието на своята майка и законен представител К.И.Д., за определяне местоживеене на детето, упражняването на родителски права върху него и режима на лични отношения с другия родител. Твърди, че с майката нямат сключен граждански брак, а от съвместното им съжителство се е родило детето М., че детето от няколко години живее с майката и учи във Великобритания. Заявява от фактическа страна, че живее в България и иска да му бъде определен режим на лични контакти през ученическите ваканции с детето, иска то да се връща в България, във връзка с което майката да бъде задължена да закупува самолетните билети, а той да й възстановява половината от заплатената цена, иска майката да бъде задължена да осигури компютър, за да осъществява видео връзка с детето.

            Предвид изложеното от фактическа страна настоящият съд на Република България приема, че делото не е в обхвата на неговата международна компетентност. С нормата на чл. 8, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 2201/2003 на Съвета от 27 ноември 2003 година относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителската отговорност, с който се отменя Регламент (ЕО) № 1347/2000 е предвидено, че съдилищата на държава-членка са компетентни по делата, свързани с родителската отговорност за детето, ако детето има обичайно местопребиваване в тази държава-членка по времето, когато съдът е сезиран. Параграф 1 се прилага при спазването на условията на член 9, като в случая е изтекъл 3-месечния период по чл. 9, през който се запазва компетентността на държавата-членка по предходното обичайно местопребиваване на детето. С т. 7 от преамбюла на регламента е възприето, че в обхвата му попадат гражданските дела, независимо от характера на съда или правораздавателния орган. Регламентът се прилага за определяне, упражняване, делегиране, ограничаване или лишаване от родителската отговорност/чл. 1, параграф 1, б. „б“/. Според легалното определение на чл. 2, параграф 7 от регламента, терминът „родителска отговорност“ означава всички права и задължения, отнасящи се до лицето или имуществото на детето и следователно включва в себе си и предмета на настоящото дело, за предоставяне упражняването на родителските права, определяне местоживеенето на детето М. и режима на лични контакти с другия родител. Аналогично е и разрешението на вътрешното законодателство на Република България. Нормата на чл. 127, ал. 2 от СК предвижда, че спорът се решава от районния съд по настоящия адрес на детето, който в случая е съответният съд по местоживеенето в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия. На второ место, искът е неправилно е предявен срещу детето, касае правната сфера на майката.

За пълнота следва да се отбележи, че на 29 януари 2020 г. Европейският парламент гласува одобрение, което позволява на Обединеното кралство да напусне Европейския съюз. На 31 януари 2020 г. в 23:00 ч. (средно гринуичко време) Великобритания престава да бъде член на Европейския съюз и се оттегля от него. От този момент до 31 декември 2020 г. започва да тече 11-месечен преходен период, в който европейското законодателство продължава да действа на територията на Обединеното кралството. По време на преходния период двете страни имат възможност да договорят бъдещите си взаимоотношения, като, в случай на необходимост, периодът може да бъде удължен еднократно при изявено желание от двете страни до 1 юли 2020 г.

            Предвид изложеното от фактическа и правна страна, съдът намира, че производството по делото, като процесуално недопустимо, следва да бъде прекратено.

            Мотивиран от горното и на основание чл. 129, ал. 4 от ГПК, съдът

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

 

            ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 792 по описа за 2020 година на Районен съд-Бургас.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване, в едноседмичен срок от връчването му на страните, пред Окръжен съд-Бургас.

 

 

                                                                                      Районен съдия: