Решение по дело №207/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 февруари 2022 г. (в сила от 14 февруари 2022 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20217190700207
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 12                                     14.02.2022 год.                                      Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публично заседание на първи февруари две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                                                 ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                                                   МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря Пламена Михайлова, с участието на прокурора Емил Енчев, разгледа докладваното от съдията-докладчик Марин Маринов КАН дело № 207 по описа за 2021 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от Административно процесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по жалба на Регионална дирекция „Автомобилна администрация” – Русе срещу Решение № 264 от 01.10.2021 год., постановено по АНД № 423/2021 г. по описа на Районен съд – Разград. С него е отменено НП № 38-0000658 от 19.03.2021 год. на Директора на РД „Автомобилна администрация“ – Русе, с което на С. М. И. от с. К., обл. Р. е наложена глоба в размер на 1500 лв. на основание чл. 93в, ал. 17, т. 1 от Закона за автомобилните превози (ЗАвтП) за нарушение на чл. 36, § 1, т. (i) от Регламент (ЕС) № 165/2014 год. В жалбата се твърди, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно, като постановено в нарушение на материалния закон. Излагат се подробни доводи, че наказаното лице е осъществило именно вмененото му във вина нарушение, за което е санкционирано. Жалбоподателят твърди, че районният съд в разрез с доказателствата по делото е приел, че наказаното лице е извършило друго нарушение, а не това, за което е санкционирано. От съда се иска да отмени обжалваното съдебно решение и да потвърди наказателното постановление. Прави се евентуално възражение за прекомерност на претендираното от ответника адвокатското възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба – С. М. И. от с. К., обл. Р., не изразява  становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Разград дава становище, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Административен съд – Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните и доказателствата по делото, и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок и насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

За да постанови решението си районният съд e приел от фактическа страна, че НП е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 286322/ 29.01.2021 год., съставен на жалбоподателя С. М. И. от инспектор при РД „Автомобилна администрация“ – Русе за това, че при извършена проверка на 29.01.2021 год. около 10,25 часа в обл. Разград, на път II – 49 Разград - Кубрат, над кръстовището за село Стражец, като водач на товарен автомобил „Рено М180.12“ с peг. № ******** от категория N2, оборудван с аналогов тахограф Mannesmann Kienzle е1-60, тип 1318.24 с № 0370979, видно от Протокол № BG126/0002319, извършвал обществен превоз на товари – пилета, с пътен лист № 430050 от 29.01.2021 год., с посочен маршрут на движение от Просечен за Разград, с товарителница № 000799 от 29.01.2021 год., като не представил тахографски лист за 29.01.2021 год. /текущия ден/, а представил само тахографски листи за предходните 28 дни. Превозът попадал в обхвата на Регламент (ЕО) № 561/2006 год. През същия ден жалбоподателят управлявал превозното средство от поемането му до момента на проверката. Разпитаният по делото като свидетел актосъставител потвърдил напълно фактическите обстоятелства, отразени в НП и АУАН. Посочил, че товарният автомобил бил оборудван с аналогов тахограф, като при проверката водачът представил тахографски листи за предходните 28 дни, но нямал тахографски лист за деня.

При тази фактическа обстановка районният съд приел от правна страна, че НП е незаконосъобразно, като постановено в нарушение на материалния закон. Съдът е приел, че водачът И. е наказан на основание чл. 93в, ал. 17, т. 1 от ЗАвтП за това, че при проверка от контролните органи не представил документите, които са регистрирали времето на управление, прекъсванията и почивките му през текущия ден, и тези от предходните 28 календарни дни. Според съда обаче, в НП е описано различно нарушение, изразяващо се в това, че водачът не е използвал тахографски лист за аналогов тахограф за текущия ден, т.е. не е изпълнил задължението си да постави в тахографа тахографски лист. Решаващият съд е счел, че това деяние осъществява състава на чл. 93в, ал. 24 от ЗАвтП, който  предвижда глоба от 100 лв. за нарушения на водача, свързани с неправилното използване на тахографските листа или картата на водача, за които не е предвидено друго наказание. Преценил е, че водачът е следвало да бъде наказан именно по тази санкционна норма, тъй като отразеното в НП нарушение от фактическа страна не осъществява признаците на друг състав. Вместо това обаче наказващият орган е приложил санкционен състав, който фактически не е осъществен от жалбоподателя.

Разградският административен съд намира решението на районния съд за неправилно.

Касационната инстанция не споделя становището на районния съд, че в НП е описано нарушение, изразяващо се в това, че водачът не е използвал тахографски лист за аналогов тахограф за текущия ден, което се наказва по чл. 93в, ал. 24 от ЗАвтП. На първо място, с тази санкционна разпоредба се наказва водач, който е използвал тахографски лист, но неправилно, в нарушение на изискванията, т.е. тексът изисква водачът да е ползвал тахографски лист, но използването му да не е било съгласно изискванията на нормативните актове, уреждащи работата с тахограф. В НП обаче не са описани подобни фактически обстоятелства. Освен това, по делото липсват данни, че в момента на проверката водачът не е бил изпълнил задължението си да постави тахографски лист в тахографа. От съдържането на НП е видно, че в него е посочено, че водачът не е представил тахографски лист за текущия ден, а представил само тахографски листи за предходните 28 дни. Именно това нарушение му е вменено във вина. Тези фактически обстоятелства се потвърждават и от събраните по делото гласни доказателства – показанията на разпитания като свидетел актосъставител, който посочва, че за този ден водачът нямал тахографски лист, а представил само за предходните 28 дни. Описаното от фактическа страна деяние осъществява състава на описаното в чл. 93в, ал. 17, т. 1 от ЗАвтП административно нарушение. Тази разпоредба предвижда наказание глоба в размер на 1500 лв. за водач, който при проверка от контролните органи не представи документите, които са регистрирали времето на управление, прекъсванията и почивките му през текущия ден, и тези от предходните 28 календарни дни – тахографски листи. Следва да се посочи, че тази норма съдържа както състава на нарушението, така и предвидената за него санкция.

Вярно е, че като нарушена норма в НП е посочена разпоредбата на чл. 34, § 1, т. i  от Регламент (ЕС) № 165/2014 год., съгласно който водачите използват тахографски листове всеки ден, през който управляват превозно средство, считано от момента на поемането му, но това не е нарушило правото на защита на наказаното лице, тъй като от фактическа страна нарушението е описано точно и ясно и на нарушителя му е станало ясно в какво точно нарушение е обвинен, както и по кой текст от ЗАвтП е ангажирана административнонаказателната му отговорност.

Ето защо съдът намира, че при издаване на НП административнонаказващият орган правилно е приложил материалния закон - нарушителят е наказан именно за нарушението, в което е обвинен и извършването, на което от обективна и субективна страна, е безспорно доказано.

Като е приел противното, районният съд е постановил незаконосъобразно решение, което следва да бъде отменено и вместо него да бъде постановено друго, с което обжалваното НП да бъде потвърдено.

Водим от горното, Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ   Решение № 264 от 01.10.2021 год., постановено по АНД № 423/2021 г. по описа на Районен съд – Разград, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление  № 38-0000658 от 19.03.2021 год. на Директора на РД „Автомобилна администрация“ – Русе.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                           

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/ 

 

                                                                                       ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                                                                                 2./п/