Решение по дело №18/2020 на Районен съд - Крумовград

Номер на акта: 28
Дата: 19 юни 2020 г. (в сила от 8 юли 2020 г.)
Съдия: Иван Илиев Йорданов
Дело: 20205130200018
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Крумовград ....19 .06. 2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                                                                                              

Крумовградският районен съд ................................................................колегия в публичното

заседание на деветнадесети май..........................………………...….…............……….…..........

през две хиляди и двадесета  година в състав:

 

                                                                      Председател: Иван Йорданов…..................………

                                                                           Членове : ……….................................................

                                                       Съдебни заседатели: …........................................................

                                                                                                     

Секретар Емилия Василева.......….....................................…...............…………..……………….

Прокурор.....................................……………………….…………..................………….……………

като разгледа докладваното от съдията Йорданов......……..................…….............................

АН. дело № 18.. .........…......…….….................. по описа за 2020 год…….........................…….

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Същото е образувано по жалба на Р.Х.Д. ***, с ЕГН **********, който е останал недоволен от наказателно постановление **9-0289-000316/15.01.2020 г., издадено въз основа на АУАН серия АА, фабр. № 211249/ 29 .11. 2019 г. от началник на РУ - Крумовград към ОДМВР – Кърджали, с което на основание чл.638 ал.1,т.2, във връзка с чл.461 т.1 от КЗ му е наложил административно наказание “глоба” в размер на 2000 лева за това, че управлява автобус „М.Д”, с per № *******, собственост на „Д.” ЕООД, Булстат *********, с.Б., ул.”Х.” **, тъй като е допуснал следното нарушение: ППС няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка гражданска отговорност за автомобилистите, валиден към момента на извършване на проверката, с което виновно е нарушил чл.483 ал.1 ,т.1 от КЗ.

В жалбата сочи, че счита издаденото НП за неправилно и незаконосъобразно, постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и при неправилно приложение на материалния закон.

Освен това в жалбата още сочи, че при издаване на НП административнонаказващият орган допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които опорочили цялото производство по установяване на административно нарушение и налагане на съответното наказание, като накърнили правото му на защита.

В тази връзка твърди, че не е извършил вмененото му административно нарушение, тъй като не е собственик на управлявания от него автобус и деянието било неправилно квалифицирано и санкционирано.

С оглед на гореизложеното моли съда, да постанови решение, с което да отмени изцяло като незаконосъобразно атакуваното НП, ведно с всички законни последици.

В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован, не се явява и се представлява от адв. Н.С., който поддържа жалбата така, както е предявена.

Началникът на РУ - Крумовград към ОДМВР - Кърджали, не се явява. Депозирал е чрез юрисконсулт писмена молба, в която оспорва жалбата като неоснователна и моли съдът да потвърди наказателното постановление. Излага подробни съображения за неговата законосъобразност. Претендира и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в полза на Областна дирекция на МВР-Кърджали. При условията на евентуалност, прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение като завишено с оглед фактическата и правна сложност на делото.

След като обсъди, приетите по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното :

От акт за установяване на административно нарушение серия АА, № 216 от 29.11.2019 г. издаден от К.О.О. – полицейски инспектор при РУ - Крумовград в присъствието на свидетелят А.В.К. *** се установява, че същият е съставен на Р.Х.Д. ***, за това, че на 26.04.2017 год., около 16, 10 часа, в с.Пашинци, общ.Крумовград на път III - 509 управлява автобус – „М.“, с рег. № *******, собственост на „Д.” ЕООД, Булстат *********, с.Б., ул.”Х.” **, като допуска следното нарушение: ППС няма (валиден) сключен и действащ договор за задължителна застраховка гражданска отговорност, с което виновно е нарушил чл.638, ал.1 т.3, във връзка с чл. 483, ал.1, т.1 от КЗ. В акта е отразено, че e връчен на 29 .11. 2019 г. на жалбоподателя.

На 15 .01. 2020 г. началник група към ОДМВР -   Кърджали издал наказателно постановление **9-0289-000316 от същата дата, с което на жалбоподателя за извършено от него нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ на основание чл.638, ал.1, т.3, във връзка с чл. 461, т.1 от КЗ му е било наложено административно наказание “глоба” в размер на 2000 лева, за това, че на  29.11.2019 год. в 16, 10 часа, в с.Пашинци, общ.Крумовград на път трети клас № 509 като водач на автобус – „М.“, с рег. № *******, собственост на „Д.” ЕООД, Булстат *********, с.Б., ул.”Х.” **, като допуска следното нарушение: ППС няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка гражданска отговорност за автомобилистите, валиден към момента на извършване на проверката, с което виновно е нарушил чл.483 ал.1 ,т.1 от КЗ, съгласно който едноличен търговец или юридическо лице, което притежава МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, не е сключило договор за застраховка гражданска отговорност на автомобилистите.

Видно от разписка приложена към НП, на 05.02.2020 г. жалбоподателя е  подписал и получил  преписа от него. Жалбата е подадена на 10.02.2020 г., следователно на основание 59, ал. 2 от ЗАНН жалбоподателя е подал в срок  жалбата.

Видно от свидетелство за регистрация  част I, № *********/ 03 .09. 2018 г. на МВР се установява, че е на автобус „М.“, с рег. № ******* и същият е собственост на „Д.” ЕООД, Булстат *********, с.Б., ул.”Х.” **

От справка за нарушител/водач се установява, че жалбоподателя е системен нарушител на правилата за движение. 

Видно от проверка за сключена застраховка „Гражданска отговорност“ към 29 .11. 2019 г. се установява, че МПС с ДК № ******* няма активна такава.

От справка за промяна на регистрацията се вижда,            че е за автобус „М.“, с рег. № ******* и същият е собственост на „Д.” ЕООД, Булстат *********, с.Б., ул.”Х.” ** и че това МПС има пет промени в регистрацията си.

Видно от писмо с изх. № 289р-822/ 17 .01. 2020 г. по описа на РУ – Крумовград се установява, че с него е изпратено на РУ – Кирково наказателно постановление **9-0289-000316/15.01.2020 г. по описа на РУ – Крумовград за връчване на жалбоподателя.

Видно от заповед №2923-275/18.03.2016 г. на директора на ОДМВР- Кърджали, се установява, че с нея са оправомощени лицата, които имат право да издават НП по чл. 638, ал.1 – 3 и 5 и чл. 639 от КЗ.

По делото са събрани и гласни доказателства, като показанията на актосъставителя К.О.О. и свидетеля А.В.К., които потвърждават фактическите констатации, вписани в акта за установяване на административно нарушение.

Съдът, счита, че жалбата е процесуално допустима, подадена е на 10.02.2020 г. в 7 - дневния срок за обжалване, като НП е връчено на жалбоподателя Р.Х.Д. на 05.02.2020 г.

При преценка на доказателствата съдът намира, че депозираната жалба е основателна, а атакуваното наказателно постановление е незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено.

Обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно поради неправилната правна квалификация на деянието и поради нарушаването на принципа на законоустановеност на административните наказания.

При изложената по-горе фактология и на базата на събраните по делото доказателства, съдът намира за безспорно установено, че на 26.04.2017 год., около 16, 10 часа, в с.Пашинци, общ.Крумовград на път III - 509 Р.Х.Д. е управлявал автобус – „М.“, с рег. № *******, което не е било негова собственост и за което не е имало надлежно сключен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. В тази връзка настоящата съдебна инстанция счита, че неправилно е била ангажирана отговорността на жалбоподателя по чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, тъй като същият не може да бъде субект на вмененото му нарушение. Разпоредбата на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ задължава определен кръг лица да сключат договор за застраховка "Гражданска отговорност" и това са собствениците на моторни превозни средства, които са регистрирани на територията на Република България и не са спрени от движение. Видно от акта и наказателното постановление в тях неправилно е посочена нарушената правна норма макар, че още в хода на проверката е установено обстоятелство, че автомобила, управляван от жалбоподателя е чужда собственост, но въпреки това на него е било вменено нарушение на задължение, отнасящо се само до собствениците на моторни превозни средства. По тази причина, наказателното постановление се явява издадено в нарушение на материалния закон. Установеното нарушение, касаещо управление на моторно превозно средство от Р.Х.Д., без за същото да е сключен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност", е следвало да се квалифицира не по чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, а по чл.638, ал.3 от КЗ, която норма дава възможност за ангажиране отговорността на всяко лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Освен това, на жалбоподателя е наложено административно наказание "глоба", каквато в чл.638, ал.1, т.2 от КЗ не е предвидена. Текста на тази норма повелява да се наказва с "имуществена санкция" от 2 000 лв. юридическо лице или едноличен търговец, който не изпълни задължението си по чл.483, ал.1, т.1 от КЗ да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Следователно, в случая наказващият орган незаконосъобразно е наложил наказание "глоба" от 2 000 лв. спрямо Р.Х.Д. на основание чл.638, ал.1, т.2 от КЗ. По същество, настоящият съдебен състав приема, че на инкриминираната дата е имало извършено административно нарушение от жалбоподателя, изразяващо се в управление на чуждо МПС, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Въпреки това, наказателното постановление следва да бъде отменено, предвид допуснатите в хода на административнонаказателното производство съществени нарушения на материалния и процесуалния закон, които не могат да бъдат санирани във фазата на съдебния контрол за законосъобразност на НП, тъй като съдът не може да изземва правомощията на АНО и да замества волята му.

Имайки предвид изложеното наказателно постановление **9-0289-000316 от 15.01.2020 г. на Началник РУ-Крумовград към ОДМВР - Кърджали, с което на основание чл.53, ал.1 от ЗАНН и чл.638 ал.1,т.2, във връзка с чл.461 т.1 от КЗ на Р.Х.Д. ***, с ЕГН ********** за нарушение по чл.483 ал.1 ,т.1 от КЗ му е наложено административно наказание “глоба” в размер на 2000 лева, следва да бъде отменено изцяло, като незаконосъобразно. 

Водим от горното, съдът

                                                              Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯВА наказателно постановление **9-0289-000316 от 15.01.2020 г. на Началник РУ - Крумовград към ОДМВР - Кърджали, с което на основание чл.53, ал.1 от ЗАНН и чл.638 ал.1,т.2, във връзка с чл.461 т.1 от КЗ на Р.Х.Д. ***, с ЕГН **********за нарушение по чл.483 ал.1 ,т.1 от КЗ му е наложено административно наказание “глоба” в размер на 2000 лева, като незаконосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване пред  Административен съд – гр. Кърджали в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                Районен съдия: