Решение по дело №2837/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2408
Дата: 21 ноември 2019 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20197180702837
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

РЕШЕНИЕ

№ 2408

град Пловдив, 21.11.2019 год.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХІХ к.с., в открито заседание на двадесет и пети октомври  през две хиляди и деветнадесета година,  в състав:

                                    Председател:  Милена Несторова - Дичева 

                                           Членове:  Мариана Михайлова

                                                             Татяна Петрова 

при секретаря Б.К. и прокурора Йорданка Тилова, като разгледа   докладваното от съдия  Дичева КНАД № 2837  по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

        

         Производството е по чл.208  и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е  по касационна жалба, подадена от С.С.Ч., ЕГН **********, с адрес ***, чрез адв. А. против Решение № 1477/02.08.2019 г. по АНД № 7370/2018 г. по описа  на Пловдивски районен съд, с което е потвърдено НП № 18-1030-007936/03.10.2018г. на Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор Пътна полиция Пловдив, с което на С.С.Ч. на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 лева за нарушение по чл.137а, ал.1 от ЗДвП.

Твърди се, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно. Според касатора, наказващият орган е допуснал съществено нарушение, като е посочил едновременно, че се касае за действие /“е извършил“/ и бездействие /“не използва обезопасителен колан“/. Това нарушение препятствало правото на защита на жалбоподателя, тъй като същият не бил в състояние да разбере за какво точно е наказан. Твърди се, че съдът не се е произнесъл по съществото на спора с оглед удостоверяването на заболяването „астма“ на Ч.. Иска се отмяна на съдебното решение и отмяна на НП.

В с.з. касаторът се представлява от адв.А., който поддържа касационната жалба.

Ответникът по касация – ОД на МВР Пловдив, сектор Пътна полиция, не се представлява по делото и не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна Прокуратура - Пловдив изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на настоящото касационно оспорване е Решение № 1477/02.08.2019 г. по АНД № 7370/2018 г. по описа  на Пловдивски районен съд, с което е потвърдено НП № 18-1030-007936/03.10.2018г. на Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор Пътна полиция Пловдив, с което на С.С.Ч. на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 лева за нарушение по чл.137а, ал.1 от ЗДвП.

Решението е правилно. Същото е съобразено с материалния закон и процесуалните правила. При постановяването му, районният съд пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка, която следва да се възприеме и от настоящия съдебен състав.

В решението са изложени подробни и задълбочени мотиви относно законосъобразността на наказателното постановление. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота, както писмените, така и събраните гласни доказателства по делото.

Напълно неоснователни са наведени от касатора доводи, че наказващият орган е допуснал съществено нарушение, като е посочил едновременно, че се касае за действие /“е извършил“/ и бездействие /“не използва обезопасителен колан“/. Употребата на думата “извършил“ в НП, се отнася за това, че следва да се опише нарушението или нарушенията по принцип, които съответно са действия или бездействия. След това вече се описва конкретното за всеки отделен случай нарушение. Необосновано е и твърдението, че това препятствало правото на защита на жалбоподателя, тъй като същият не бил в състояние да разбере за какво точно е наказан. Напротив нарушението е описано текстово ясно и по такъв начин, че не буди никакво съмнение в какво точно се изразява то. Отделно от текстовото описание, напълно правилно е посочена и нарушената правна норма, а именно чл.137а, ал.1 от ЗДвП, съгласно която водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани.

На следващо място неоснователно е и възражението, че съдът не се е произнесъл по съществото на спора с оглед удостоверяването на заболяването „астма“ на Ч.. Настоящият касационен състав споделя становището на районния съд, че представената бележка от лекар, в която е посочено, че Ч. има бронхиална астма, не е било споменато пред актосъставителя, нито му е показван подобен документ. Допълнително касационна инстанция следва да отбележи, че от така представената бележка не става ясно от кога Ч. страда от бронхиална астма и дали към момента на констатиране на нарушението вече е бил с това заболяване. Още повече, че бележката е с дата 10.12.2018г., т.е. издадена е след образуване на производството пред Пловдивски районен съд, а е можело да бъде представена и преди издаване на процесното НП.

Ето защо атакуваният съдебен акт, като постановен в съответствие с материалния закон и при липса на съществени нарушения на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставен в сила.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 1477/02.08.2019 г. по АНД № 7370/2018 г. по описа  на Пловдивски районен съд, с което е потвърдено НП № 18-1030-007936/03.10.2018г. на Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор Пътна полиция Пловдив, с което на С.С.Ч. на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 лева за нарушение по чл.137а, ал.1 от ЗДвП.

Решението е окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ :                          ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                               2.