Решение по дело №643/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260122
Дата: 29 март 2021 г. (в сила от 27 април 2021 г.)
Съдия: Димитър Петков Чардаков
Дело: 20205220100643
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е     Н       И       Е

гр. Пазарджик, 29.03.2021г.

 

В      И  М  Е  Т  О     Н  А      Н  А  Р  О  Д  А

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, в публично заседание на четвърти март, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                              

                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: Димитър Чардаков

 

При секретаря Десислава Буюклиева и в присъствието на прокурора ………….., като разгледа докладваното от съдия Чардаков гр.д. №643/2020г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е за съдебна делба във фазата по извършване на делбата.

С влязло в сила решение съдът е допуснал делба между съсобствениците М.В.К. с ЕГН ********** ***; Г.В.К. с ЕГН ********** *** и С. Я.К. (понастоящем М.) с ЕГН ********** ***, следния недвижим имот: УПИ IX-1197 в квартал 81 по плана на гр.С., обл.Пазарджик, целият с площ от 600 кв.м, ведно с построената в него ДВУЕТАЖНА МАСИВНА ЖИЛИЩНА СГРАДА на площ от 62 кв.м, при съседи на имота: УПИ XIII-1201, УПИ XXV-общ., УПИ Х-1198 и улица. Делбата е допусната при дялове 1/6 ид. част за ищеца М.В.К., 3/6 ид. части за ответника Г.В.К. и 2/6 ид. части за ответника С. Я. М..

Съдът формира следните правни изводи относно начина за извършване на делбата:

Съгласно заключението на съдебно-техническата експертиза на ВЛ инж. С.Б., дворното място и жилищната сграда са реално неподеляеми на две и повече части.

В срока по чл. 349, ал.4 ГПК ответникът Г.В.К. е предявил претенция по чл.349, ал.2 ГПК за възлагане на имота в негов дял. Твърди, че имотът има жилищен характер и че е живял в него при откриване на наследството, оставено от наследодателя В.М. К., както и че не притежава друго жилище.

Ищецът М.В.К. счита възлагателната претенция за основателна.

Ответницата С. Я. М. не е представила становище по нея.

Съдът намира възлагателната претенция за неоснователна.

Право на възлагане по чл.349,ал.2 ГПК има само сънаследник, т.е. само лице, което е придобило идеална част от имота по наследство и то в хипотезата, при която съсобствеността е възникнала само от наследяване. При наличие на т. нар. смесена съсобственост извършването на делбата по реда на чл.349, ал.2 ГПК е недопустимо /т.8 от ТР №1/2004г./, т.е. при съсобственост, възникнала в резултат на повече от един юридически факт, възлагането по чл.349,ал.2 ГПК е недопустимо и делбата следва да се извърши чрез изнасяне на неподеляемия жилищен имот на публична продан по реда на чл.348 ГПК. Съображенията за подобно тълкуване са, че тази претенция е противопоставима само на сънаследник, но не и на лице, което е придобило правото на собственост върху своя дял на основание, различно от наследяване.

В конкретния случай съсобственикът С. Я. М. не е наследник на В.М. К.. Такива са само останалите двама съсобственици М.В.К. и Г.В.К., при това последният е придобил своите дялове от общата вещ на две различни основания – наследство и договор за продажба, сключен между него и покойния вече наследник С.Г.К.. Тъй като този договор е възмезден и е сключен по време на брака между купувача Г.В.К. и С. Я. М., който брак в последствие е прекратен, последната е придобила своя дял от общата вещ не по наследство, а по силата на възникналата при покупко-продажбата и прекратена с развода съпружеска имуществена общност. Следователно съсобствеността, която следва да се прекрати в настоящата съдебна делба, е възникнала в резултат на сложен правопораждащ фактически състав, включващ наследяване, правна сделка и прекратяване на СИО с развод.   

В постановеното по реда на чл.290 ГПК решение №148/07.04.2010г. по гр.д.№437/2009г. на І ГО на ВКС е прието, че когато сънаследник прехвърли своята идеална част от съсобствен имот на друг сънаследник, не е налице хипотезата на смесената съсобственост, за която в ТР №1/2004г. се прие, че може да се прекрати само чрез изнасяне на имота на публична продан, а не чрез възлагане по чл.349,ал.2 ГПК/отм./. Логиката е, че по този начин се постига концентрация на съсобствеността и се намалява броя на съсобствениците в наследството, каквато е и целта на делбата. Настоящата хипотеза обаче не е идентична с разгледаната в цитираното решение, тъй като наследникът С.Г.К. е прехвърлила своя наследствен дял на наследника Г.В.К. по начин, при който една част от този дял е придобита от лице, което е извън кръга на наследниците. В резултат на това се е стигнало до включването на допълнителен съсобственик, който не е наследник, и до възникването на смесена съсобственост с различен правопораждащ фактически състав от този в горепосоченото решение.

Ето защо делбата следва да се извърши посредством изнасяне на имота на публична продан - чл. 348 ГПК. На основание чл. 354 ГПК, всеки от съделителите може да участва в публичната продан и да изкупи имота при условията на чл.505, ал.2 ГПК. Сумата, получена от проданта, следва да се разпредели между съсобствениците, според техните права в съсобствеността.

По разноските:

В това производство всяка страна трябва да понесе част от разноските за държавна такса и възнаграждение за вещо лице, съответстваща на нейния дял в съсобствеността, а относно заплатените от страните възнаграждения за адвокат, разноските следва да останат за тяхна сметка. Доколкото съдебното решение ползва всички съсобственици, същите понасят разноските за адвокатско възнаграждение така, както са направени, а разноските за такси и експертни възнаграждения се разпределят според правата в съсобствеността.

На основание чл. 355 изр.1 от ГПК във вр. с чл. 8 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата, всеки от съделителите следва да заплати по сметка на Районен съд-гр.Пазарджик държавна такса в размер на 4% върху стойността на своя дял, определена с според пазарната стойност на имота по заключението на вещото лице, която е 63200лв.

На разпределяне подлежат разноските възнаграждението на вещо лице в размер на 150лв. Сумата е внесена изцяло от ищеца. Затова ответникът Г.К. следва да му заплати 75 лв., а ответницата С. М. – 50лв.

Воден от горното, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ИЗНАСЯ НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН следния неподеляем недвижим имот: УПИ IX-1197 в квартал 81 по плана на гр.С., обл.Пазарджик, целият с площ от 600 кв.м, ведно с построената в него ДВУЕТАЖНА МАСИВНА ЖИЛИЩНА СГРАДА на площ от 62 кв.м, при съседи на имота: УПИ XIII-1201, УПИ XXV-общ., УПИ Х-1198 и улица.

Сумата, получена от проданта, да се разпредели между съсобствениците по следния начин: 1/6 част за М.В.К. с ЕГН ********** ***, 3/6 части за Г.В.К. с ЕГН ********** *** и 2/6 части за С. Я.К. (понастоящем М.) с ЕГН ********** ***.

ОСЪЖДА Г.В.К. с ЕГН ********** да заплати на М.В.К. с ЕГН ********** сумата от 75 лева - разноски за вещо лице.

ОСЪЖДА С. Я. М. с ЕГН ********** да заплати на М.В.К. с ЕГН ********** сумата от 50 лева - разноски за вещо лице.

ОСЪЖДА М.В.К. с ЕГН ********** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - Пазарджик държавна такса в размер на 421.30 лева.

ОСЪЖДА Г.В.К. с ЕГН ********** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - Пазарджик държавна такса в размер на 1264 лева.

ОСЪЖДА С. Я. М. с ЕГН ********** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - Пазарджик държавна такса в размер на 842.68 лева.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд - Пазарджик в 2-седмичен срок от датата на връчването на препис.

 

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: