Решение по дело №1706/2018 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 ноември 2018 г. (в сила от 28 ноември 2018 г.)
Съдия: Богдан Здравков Велев
Дело: 20181720201706
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 РЕШЕНИЕ

 

 

Номер 690 / 09.11.  Година 2018          Град Перник

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишки районен съд      ІІІ-ти наказателен   състав

На 07.11.                                 2018 година

В публично заседание в следния състав:

 

      Председател: БОГДАН ВЕЛЕВ

 

                   Съдебни заседатели:

 

Секретар: Р.Р.

Прокурор:

 

Като разгледа докладваното от съдия ВЕЛЕВ АНД дело номер 01706 по описа за 2018 година, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл.от ЗАНН и е образувано по подадена жалба в срок и от легитимирано лице –К.Т.Т. срещу НП №18-1158-002702 от 31.07.2018г., издадено от началник  на сектор ПП към ОД на МВР Перник,с което на основание чл.174 ал.1  от ЗДвП /  Закона за движение по пътищата/ са му наложени: глоба в размер на 1000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

 

Въззиваемата страна, редовно уведомена,представител не изпраща.

Жалбоподателят се явява в съдебно заседание, поддържа изложеното в писмената жалба.

В нея ,както и в във писмените възражения в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН се излагат следните твърдения: водач на моторно превозно средство,при което за доста продължителен период от време не са му налагани наказание за нарушения по Закона за движение по пътищата, на инкриминираната дата е следвало да транспортира негова майка до посочено лечебно заведение,за които обстоятелства представя медицинска документация.

Пернишкият районен съд, след като обсъди доказателствата по делото и доводите, изложени в процеса ,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 06.07.2018г. автоконтрольор към сектор Пътна полиция –ОД на МВР  Перник е съставил акт за установяване на административно нарушение/АУАН/,в който са отразени следните релевантни за процеса обстоятелства:

На 06.07.2018г., в 06:40 часа,в района на гр.Перник,по улица“Св.Св.Кирил и Методий“,с посока от улица“Юрий Гагарин“ към път I-6  е управлявал лек  автомобил Ситроен Ксантия с регистрационен номер *******, собственост на Ц.Т., като при извършената проба с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 с фабричен номер ARDN-0100 след бившия ТЕЦ Перник в 06:44часа за установяване употребата на алкохол се установило ,че водача управлява под въздействието на алкохол 1,20 / едно цяло и двадесет/ промила.

Водача има мирис на алкохол и по негови данни е изпил около 300 ml ракия предната вечер.

Издаден му е талон за медицинско изследване номер 0011611.

Като виновно нарушена законова разпоредба се сочи:чл.5 ал.3, т.1 ,пр.от Закона за движението по пътищата.

Водачът и правонарушител не е направил възражения при съставяне и подписване на АУАН, депозирани са такива в срока по чл.44 ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания.

Въз основа на този АУАН е издадено обжалваното НП,предмет на настоящото наказателно производство, с което административно наказващият орган е наложил двете комулативно предвидени  наказания, по вид “глоба” и лишаване на правонарушителя от право да управлява моторно превозно средство, в абсолютен законов размер ,поради което съдът не изследва приложението на правилата за индивидуализация на административното наказание,дефинирани в разпоредбите на чл.27 ал.2 и ал.3 от ЗАНН.

Съдът възприема фактическата обстановка по делото от данните,внесени в процеса чрез следните доказателствени средства и доказателства:показанията на свидетелят Х.С.Б.- актосъставител, показанията на свидетелят Е.Х.К. -служител на пътна полиция Перник,свидетел по АУАН,Актът за установяване на административно нарушение, талон за изследване, № 0011611 от 06.07.2018г., Експертно решение,Епикриза от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната /УМБАЛ“Софиямед“/,Медицинско направление от дата 07.06.2018г. всички тези документи отнасящи се до майката на страната-жалбоподател Ц.Д.Т.,на 73 години,Заповед на Министъра на вътрешните работи относно правомощията както на актосъставителя, така и на лицето в посочено качество,издало обжалваното НП.

При така представената заповед,съдът не констатира незаконосъобразност, свързана със изискванията на чл.189 ал.1 и ал.12 от ЗДвП-  т.е. актът е съставен, а обжалваното НП е издадено от компетентни лица.

Жалбата е подадена от легитимирано лице,в срок поради което съдът следва да се произнесе по същество.

За да се ангажира съответната административно наказателна отговорност по чл.174 ал.1 от ЗДвП,следва,да е установена концентрация на алкохол в кръвта на водач на МПС в границите –над 0,5 на хиляда ,до 1,2 на хиляда.

Съобразно препращащата разпоредба на чл.174 ал.4 от Закона за движението по пътищата, редът, по който се установява концентрацията на алкохол в кръвта на водачите на моторни превозни средства, се определя с наредба на министъра на здравеопазването, министъра на вътрешните работи и министъра на правосъдието-т.е. НАРЕДБА № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози.

В конкретния случай, съобразно съдържанието на попълнения талон за изследване -Приложение № 1  от посочената Наредба  и при съобразяване с текста на чл.6 ал.3 във връзка с ал.1 ,/преди измененията с ДВ бр.81 от 2018г./според който лицето собственоръчно вписва в талона за изследване дали приема показанията на техническото средство, или теста,според отразеното в талона страната –жалбоподател не е приела показанията.

Ето защо,му е определен срок за явяване в ЦСМП Перник от 30 минути за извършване на медицинско изследване и вземане на проба кръв.

От административно наказателната преписка следва,че липсват данни за извършване на такова изследване.

Според становището на страната жалбоподател,той се е явил в посоченото лечебно заведение ,но бил закъснял с „пет минути“по негови думи,поради което му и отказано вземането на проба кръв.

Ето защо,съдът се е опитал да събере данни в тази насока,като е запитал с писмо ЦСМП Перник ,и е изискал копие от журнала на дата 06.07.2018г. за времето от 07:15 часа/когато е връчен талона/до 08:15 часа дали е регистрирано лице с име презиме ,фамилия и ЕГН –т.е.настоящия жалбоподател.

При което съдът изрично е посочил разпоредбата на чл.13 от Наредба №1 „При явяването на лицето за медицинско изследване в амбулаторния журнал на лечебното заведение се вписват датата и часът на явяване, номерът и датата на издаване на талона за изследване и контролният орган, който го е издал, часът на вземане на пробите за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване, а след изпращането им в изследващата лаборатория – и датата на изпращането“.

Разпоредбата на чл.15 ал.5 от Наредба №1,в релевантната редакция казва,че „вземането на кръв и урина за изследване за алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози се извършва в срока за явяване, определен в талона за изследване. При невъзможност на лицето да предостави проба урина и/или при обективна невъзможност за вземане на кръв за изследване в посочения срок медицинският специалист по чл. 12, ал. 1 отразява причините за забавянето и часа на вземането“.

Възможно е страната-жалбоподател въобще  да не е  явила в посоченото лечебно заведение, или в указания и срок-т.е.да е закъсняла с „няколко минути“.

Но това което фрапира в отговора на ЦСМП Перник е соченото обстоятелство в тяхното писмо/ и то при изискваните определени данни, горепосочени/ че  „не съхранява амбулаторна книга/ журнал за взети кръвни проби за изследване на алкохол от водачи на МПС за дата 06.07.2018г.,съгласно Наредба №1“.

Т.е. въобще липсва амбулаторен журнал в лечебното заведение,или пък на тази дата/денонощие/въобще  няма явяване на лица в тази насока?

Във връзка с останалите доводи на страната-жалбоподател съдът намира следното:

Първо –дългогодишният стаж и неналагани наказания за административни нарушения в качеството му на водач на моторно превозно средство ,което изявление не е оспорено от въззиваемата страна, а и липсват данни в противна насока, се ситуират ,и са от значение по –скоро във връзка със индивидуализацията на административното наказание- т.е. при определяне на размерите на двете комулативно предвидени наказания в приложения административно наказателен състав.

По принцип, и по основния състав, и по квалифицираните състави на този вид административно нарушение, регламентирано в закона за движение по пътищата ,не се изисква реализиране на пътно транспортно произшествие -т.е. административното нарушение е формално, на просто извършване.

 

От друг характер са доводите ,изложени в писмената жалба/и най вече във писменото възражение след съставяне на акта за установяване на административното нарушение/ във връзка с причината, поради която водачът и жалбоподател е предприел управлението на МПС на посочената дата, място и време.

Освен анализ на събрания доказателствен материал по отношение на вменената релевантна концентрация на алкохол в кръвта на жалбоподателя ,и процедурата по установяването и, като данни в процеса са приобщени:

 Експертно решение,Епикриза от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната /УМБАЛ“Софиямед“,Медицинско направление от дата 07.06.2018г. всички тези документи ,отнасящи се до майката на страната-жалбоподател Ц.Д.Т.,на 73 години.

Съдът допълнително е извършил справка чрез Наредба №14/18.11.2009г.данни от „НБД“Население“ че именно посоченото в медицинската документация лице е майка на страната-жалбоподател.

По принцип издаденото направление  има срок до 30 календарни дни от датата на издаването му, при което и според „датата на издаване на 07.06.2018г.пациента Ц.Д.Т.,ЕГН ********** е със срок до 07.07.2018г, а вмененото нарушение е извършено на 06.07.2018г.

Но от горепосочената Епикриза от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната /УМБАЛ “Софиямед“ /което е друга медицинска процедура ,друга проблематика извън гореописаното направление/ следва,че майката на жалбоподателя е изписана на 06.07.2018г.-т.е. датата на вмененото административно нарушение.

От тези данни, вече с липсващи доказателства по отношение на водача и  жалбоподател относно налагани му наказания  по Закона за движение по пътищата ,в това му качество ,съдът счита, като правен извод ,че са налице материално правните предпоставки регламентирани в чл.8 пр.2 от ЗАНН във връзка с чл.13 ал.1 от Наказателния кодекс, т.е. жалбоподателя е действал при условията на  крайна необходимост.

 

Тази материално правна разпоредба регламентира, относимо и към конкретния казус, че характерът на извършеното виновно деяние представляващо административно нарушение отпада, стига да са налице посочените в закона предпоставки- а именно, когато деянието е насочено към отклоняване на възникнала непосредствена опасност, застрашаваща с увреждане  държавни или обществени интереси, лични или имотни блага ,както и създава обективни предпоставки за спасяване на застрашени интереси.  

 

Следователно, възрастта, здравословното състояние на майката на жалбоподателя, и предприетите от него действия в тази насока, съпроводени с управлението на моторно превозно средство, с концентрация на алкохол в кръвта му, което само по себе си е административно нарушение, обосновават крайния  извод, че водачът и  жалбоподател ,е действал при крайна необходимост, а оттук вече, че деянието извършено при крайна необходимост, не е административно нарушение.

 Данни в насока, противна на горния извод не са посочени, ангажирани от въззиваемата страна, поради което съдът счита, че обжалваното НП в частта относно установяването, описанието на вмененото административно нарушение е незаконосъобразно, и като такова следва да бъде отменено, без да изследва обжалваното наказателно постановление в частта относно налагането на административното наказание /наказания/.

Водим от гореизложеното, съдът на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

   Р      Е       Ш       И     :

 

Отменя НП №18-1158-002702 от 31.07.2018г., издадено от началник  на сектор ПП към ОД на МВР Перник,с което на К.Т.Т. ***,с ЕГН **********, на основание чл.174 ал.1  от ЗДвП /  Закона за движение по пътищата/ са му наложени: глоба в размер на 1000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от обявяването му на страните, че е изготвено, пред Административен съд - гр. Перник като касационна инстанция.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/П/

 

 

Вярно с оригинала:

 

    СГ

/Богдан Велев/