П Р О Т О К О Л
НОМЕР 371
Година 2015 гр.Варна
ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН
СЪД, Наказателно
отделение
На двадесет и осми април Година две хиляди и петнадесета
В публично заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОСЛАВА КОЛЕВА
Секретар К.А.
Прокурор К.
ПЕТРОВА
Сложи за разглеждане докладваното от
Председателя
ЧНД
№ 497 по описа за 2015г.
На именното повикване в 09:22 часа се явиха:
Л.св. Р.Х.А. – се явява лично.
За председателя на комисията по чл.73 от ЗИНЗС се явява Йордан Йорданов – Началник на Затвора Варна, редовно упълномощен.
ПРОКУРОРЪТ:
Да се даде ход на делото.
Й. ЙОРДАНОВ: Да се даде ход на делото.
Л.СВ.
А.: Да се даде ход на делото.
СЪДЪТ намира, че не са налице процесуални пречки по даване ход на делото поради което и
ОПРЕДЕЛИ:
ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА
Прочитат се данните от личното досие на лицето, предложено за освобождаване и приложените към делото писмени документи.
Съдът изрично разяснява на ос.л. разпоредбите на чл.214 ал.1 пр.2 от ЗИНЗС, чл.2 и чл.7 ал.1 от НАРЕДБА № 15 от 4.12.2009 г. за електронно наблюдение върху поведението на осъдени лица
Л.СВ. А.: Разбрах какво ми разяснихте. Съгласен съм с електронното наблюдение при пробационната мярка, която ми забранява нощем да излизам от домът си.
ЙОРДАН ЙОРДАНОВ: Поддържам направеното предложение на комисията по чл.73 ЗИНЗС. Считам, че по отношение на осъдения са налице предпоставките на чл.70 от НК за УПО и предлагаме пробационна мярка .
ПРОКУРОРЪТ: Уважаема г-жо председател, считам че не са налице условията за УПО. По отношение на това има произнасяне на ВОП преди два месеца и в този период не са посочени други док-ва, които да сочат промяна в намаляване стойностите на риска. В този аспект считам, че няма основания за УПО към настоящия момент.
ОСЪДЕНИЯТ: Моля да бъда предсрочно освободен. Семейството ми живее в с.Подайва и аз ще отида там да живея. Със семейството си поддържам отношения и не съм ги прекъсвал по времето, когато бях в затвора.
СЪДЪТ, като взе предвид становищата на страните, както и материалите приложени в личното досие на предложеното лице и писмените материали, приложени по делото, намира, че са налице основанията за условно предсрочно освобождаване, предвидени в чл.70 ал.1 от НК по отношение на осъдения, тъй като същият е изтърпял всичко 12 години, 4 месеца и 6 дни, от които фактически 10 години, 3 месеца и 7 дни от общо наложеното му наказание лишаване от свобода за срок 16 години. Показал е чрез примерно поведение и честно отношение към труда, че се е поправил и съответно фактически изтърпяното наказание е способствало за постигане на целите на наказателната репресия, предвидени в чл.36 от НК. Оценката на риска се регистрира на 11 точки към настоящия момент. Осъденото лице е демонстрирало напредък в различни зони, като в достатъчна степен е развило умение за мислене, подпомагащи процеса на ресоциализация. Същият е съхранил връзките със семейната среда, което само по себе си обуславя извод за възможна ресоциализация на осъдения А.. С оглед размера на остатъка и с оглед характера на престъплението за което е бил осъден съдът счита, че следва да бъде постановена пробационна мярка.
За успешната ресоциализация на осъдения е необходимо поставяне на поведението му под контрол. Съдът като отчете на първо място – дефицитните зони, описани в докладите, базирани на оценката на риска от рецидив, на следващо място приложените по делото аргументи от доклад на пробационния служител, счита че ефективен контролен механизъм ще е прилагането на пробационната мярка по чл.42а ал.2 т.3 от НК в рамките на установения изпитателен срок по чл.70 ал.6 от НК. Осъденият следва да се ограничи в свободното си придвижване посредством налагане по чл.42б ал.3 т.3 от НК на забрана да напуска жилището, което обитава от 22.00 часа до 06.00 часа. Контролът върху изпълнението на пробационната мярка да се осъществи чрез шестмесечно електронно наблюдение за потвърждаване местонахождението на осъденото лице, основано на чл.214 ал.1 от ЗИНЗС и чл.2 ал.3 и ал.4 от Наредба №15 от 4.12.2009 г. за електронно наблюдение върху поведението на осъдени лица.
На основание изложеното и съобразно разпоредбата на чл.440, ал.1 от НПК, чл. 70, ал.6 от НК, чл.214 от ЗИНЗС и чл.2 ал.3 и 4 от Наредба №15 от 4.12.2009 г. за електронно наблюдение върху поведението на осъдени лица, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ОСВОБОЖДАВА Р.Х.А., ЕГН **********,***, УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на останалата част – 3 години, 7 месеца и 24 дни от наложеното му с присъда по НОХД № 180/2005 г. на Окръжен съд – Разград, общо наказание – лишаване от свобода за срок от шестнадесет години.
УСТАНОВЯВА изпитателен срок в размер на ТРИ ГОДИНИ, СЕДЕМ МЕСЕЦА И ДВАДЕСЕТ И ЧЕТИРИ ДНИ, като постановява за времетраенето на целия изпитателен срок пробационна мярка по чл.42а ал.2 т.3 от НК “ограничения в свободното придвижване”, изразяващо се в забрана да напуска жилището, което обитава от 22:00 часа до 06:00 часа.
На основание чл.214 ал.1 от ЗИНЗС вр. чл.2 ал.3 и 4 от Наредба № 15 за електронното наблюдение върху поведението на осъдени лица, за ШЕСТ МЕСЕЦА от изпитателния срок, наложената пробационна мярка по чл.42а ал.2 т.3 от НК да се контролира посредством електронно наблюдение за потвърждение на местонахождението на осъденото лице.
Определението подлежи на предварително изпълнение считано
от днес и се протестира по реда на глава ХХІІ.
Протоколът написан в с.з.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СЕКРЕТАР: