Решение по дело №1080/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260033
Дата: 28 януари 2021 г. (в сила от 18 февруари 2021 г.)
Съдия: Радостин Стоянов Радиев
Дело: 20202330201080
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е №260033/28.1.2021 г.

гр.Ямбол, 28.01.2021 год.                                    

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

Ямболски районен съд, VІІІ - ми   наказателен състав в публичното

заседание на тринадесети януари  през две хиляди и двадесет и първа година  в състав:

                                                                      Председател:  Р.РАДИЕВ                                                                                                             

при секретаря Я. С.,

 като разгледа докладваното от  Р.РАДИЕВ    АНД № 1080 по описа  за   2020  год.

Производството по делото е образувано по жалба на С.Г.Я. ***, ЕГН ********** срещу електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, серия К № *** издаден от ОД на МВР гр. Сливен, с който за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 400 лева.

С жалбата се излагат  аргументи за незаконосъобразност на ел.фиш, поради недоказаност на нарушението и  иска неговата отмяна.

В с.з. процесуалния представител на жалбоподателя навежда доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при издаване на ел.фиш, изразяващи се в това, че посочените координати не са ясно уточнени,  на снимката няма посочен толеранс на измерването и че техническото средство е било поставено в храсти при което движението на храстите се е отразило на измерването на скоростта.

 Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител. В депозирано писмено становище оспорва жалбата и се иска потвърждаване на издедения ел.фиш, както и присъждане на направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, след като обсъди по отделно и в тяхната съвкупност събраните и проверени в хода на съдебното следствие доказателства по делото приема за установена следната фактическа обстановка:

На 09.06.2018 г. в 10:37 часа, автоматизирано техническо средство с № *** заснело лек автомобил марка „ Ауди А6” с рег. № ***, движещ се по път I-6 до бистро Катина в посока към гр. Сливен с превишена скорост – 87 км/ч при максимално разрешена за движение в населено място  – 50 км/ч., въведено с пътен знак № Д-11 

Въз основа на тези данни и проверка за собственост на заснетия автомобил, впоследствие бил издаден от ОД на МВР- Сливен и обжалваният понастоящем електронен фиш серия К № ***, който е връчен на жалбоподателя на 09.09.2019 год.

         Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

         Жалбата е процесуално допустима,  подадена в преклузивния срок на чл. 59 ал.2 ЗАНН от лице, което има право на жалба. Разгледана по същество се преценя като неоснователна поради следните съображения:

Съгласно чл. 189, ал. 4 от ЗДвП при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител, се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.

В случая нарушението е установено от мобилна система за видеоконтрол „ARH CAM S 1“, надлежно калибрована, при която измерването, регистрирането и записът на нарушенията се извършва от система радар-камера-компютър, като единствената роля на оператора на системата е да позиционира техническото средство, като го насочи към определения за наблюдение участък от пътя и да въведе ограниченията за скоростта на този участък. Ето защо съдът намира, че процесната система за контрол на скоростта отговаря на изискването на ЗДвП, техническото средство, с което е установено и заснето нарушението, да бъде автоматизирано, за да не позволява човешка намеса при установяването и заснемането на всяко едно конкретно нарушение. Видно от приложения по делото протокол от проверка № *** год.  техническото средство съответства на одобрения тип средства за измерване, поради което съдът не споделя доводите на процесуалния представител, че движението на храстите се е отразило на измерването на скоростта на жалбоподателя. GPS координатите на мястото на нарушението са точно посочени в приложената по делото снимка № ***

Видно от справка на Община Сливен с № *** год. бистро „Катина“ попада в регулационните граници на с.Трапоколово.

От справка на ОПУ – Сливен се установява, че републикански път I-6 в участъка на с. Трапоколово е обозначен с пътни знаци Д-11“начало на населено място“ и Д-12 „Край на населено място“

 От приложения по делото Протокол за използване на АТСС е видно, че това техническото средство на 09.06.2018 год. е било използвано на път  I-6 в с.Трапоколово, до бистро „Катина“ за времето от 09:00 часа до 12:00 часа.

Неоснователно е и възражението на процесуалния представител на жалбоподателя, че приложения по делото протокол № *** от 11.12.2017 год. не съвпадал с техническото средство. По делото няма протокол с такъв номер. Приложен е протокол от проверка № *** год. на  техническото средство, че съответства на одобрения тип средства за измерване.

         Правилно контролният и наказващият орган са посочили нарушената от жалбоподателя материална разпоредба от ЗДвП. Правилно и законосьобразно наказващият орган е ангажирал административнонаказателната отговорност на дееца по чл.182,ал.1,т.4 от ЗДвП, където е предвидена глоба в размер на 400 лв. за водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място от 31км/ч до 40 km/h, тъй като жалбоподателят е  превишил допустимата скорост с 37 км/ч., след приспаднат толеранс в негова полза на 3 км/ч, допустимата грешка при измерването. Размерът на наказанието е фиксиран от законодателя и не може да бъде намаляван от съда.

         Сьдьт счита, че НП е законосьобразно и следва да бьде потвьрдено, като с така определеното наказание ще се постигнат целите на наказанието визирани в чл.12 от ЗАНН.

  С оглед на изложеното и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН вр. чл.143, ал.3 от АПК вр. чл.63, ал.5 от ЗАНН, искането на представителя на въззиваемата страна за присъждане на юристконсулско възнаграждение се явява основателно и следва да се уважи.

Съгласно чл.63, ал.3 от ЗАНН (обн. ДВ бр.24/29.11.2019г., в сила от 03.12.2019г.), в съдебните производства по обжалване на НП страните имат право на разноски по реда на АПК. Според чл.143, ал.3 от АПК, когато съдът отхвърли оспорването, както е в случая, тези разноски следва да се възложат в тежест на подателя на жалбата. Относно размера на разноските разпоредбата на чл.63, ал.5 от ЗАНН предвижда, че в полза на юридически лица, които са били защитавани от юрисконсулт  се присъжда възнаграждение в определен от съда размер, който не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на чл.37 от ЗПП.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1, предл. 1 от ЗАНН,  съдът

Р Е Ш И:

         ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, серия ***, издаден от ОД на МВР гр. Сливен , с който на С.Г.Я. ***, ЕГН **********, за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП  е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 400,00 /четиристотин/ лева.

         ОСЪЖДА С.Г.Я. ***, ЕГН ********** *** направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Ямбол в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: