Решение по дело №1394/2020 на Районен съд - Димитровград

Номер на акта: 260058
Дата: 5 април 2021 г. (в сила от 3 ноември 2021 г.)
Съдия: Огнян Христов Гълъбов
Дело: 20205610101394
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№260058

 

Димитровград, 05.04.2021г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Районен съд –Димитровград, на девети март две хиляди двадесет и първа  година в публичното заседание в следния състав:

 

СЪДИЯ : ОГНЯН ГЪЛЪБОВ     

                                                                  Съдебни заседатели: 

 

Секретар: Силвия Димова

Прокурор

като разгледа докладваното от съдията

гр.д.№1394 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Предявен е иск с правно основание чл.432 ал.1 от Кодекса за застраховането - за заплащане на обезщетение от застраховател на увредено лице, за неимуществени вреди, за които застрахования е отговорен.

Ищецът  Е.Д.Н. твърди в искова молба, че на 19.04.2020г., около 13.30ч., пострадала при ПТП, възникнало в с.Добрич, община Димитровград. Посочва, че на кръстовището между *************************, при наличието на пътен знак „Б2“ /Стоп/, Н.Д.Д., в качеството си на водач на л.а.“Шкода Фабия“ с ДКН *****, отнел предимството и реализирал ПТП с движещия се по пътя с предимство л.а.“Ауди А6“ с ДКН *****, който след удара блъснал л.а.“Мерцедес Ц220“ с ДКН *****. В следствие на това пострадала ищеца Е.Д.Н., която пътувала на предната дясна седалка в л.а.“Мерцедес“ с поставен предпазен колан. Тъй като след катастрофата ищеца нямала видими наранявания, същата не потърсила веднага медицинска помощ. Няколко дни по-късно тя се почувствала недобре и посетила лекар, като последния установил, че в следствие на процесното ПТП Н. е получила повърхностна травма на главата, контузия, оток и синина, болезнени при папилация в областта на дясна лицева половина, вратна ригидност и огнища неврологична симптоматика. В резултат на преживяното ПТП здравословното състояние на ищеца се влошило, което дало отражение и на психиката й. В следствие на изживения шок тя се оплаквала от понижено настроение, тревожност, връщане към спомена за злополуката, нарушения на съня и вниманието. Изпитвала панически страх да пътува с леки автомобили и автобуси. За възникналия инцидент бил съставен Протокол за ПТП №1705133/19.04.2020г. от служител на РУ-Димитровград, в който било посочено, че виновния за процесното ПТП водач- Н.Д.Д., попада в кръга на лицата, чиято отговорност за причинени в следствие на катастрофа вреди, се покрива от застраховката „ГО на автомобилистите“, сключена със ЗАД“Алианц България“АД, със застрахователна полица валидна от 06.04.2020г. до 05.04.2021. На основание чл.380 ал.1 от КЗ, от името на ищеца, на 29.05.2020г. била изпратена молба до застрахователя по повод на която била образувана застрахователна претенция по щета №1000/20/217/500072 по описа на ЗАД „Алианц България“АД за изплащане на обезщетение за неимуществени вреди в резултат на процесното ПТП. С писмо изх.№310-01-5340/12.06.2020г. ответникът ЗАД“Алианц България“АД заявил, че не са налице основания за плащане на застрахователно обезщетение, като отказал да заплати такова. Предвид изложеното и на основание чл.432 ал.1 вр.чл.498 ал.3 от КЗ иска ответника да й заплати сумата от 800 лева като част от бъдещ иск за сумата от 5000 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на ПТП настъпило на 19.04.2020г. в с.Добрич, община Димитровград, както и законна лихва за забава върху присъденото обезщетение, считано от датата на предявяване на исковата молба в съда - 10.11.2020г., до окончателното изплащане на обезщетението. Претендира присъждане и на направените по делото разноски, в т.ч. и в полза на представляващото я Адвокатско дружество за оказана безплатна правна защита и съдействие.

Ответникът ЗАД“Алианц България“АД депозира отговор на исковата молба, в който поддържа, че предявения иск е допустим. Не оспорва, че към 19.04.2020г. е налице валидно застрахователно правоотношение по застраховка „ГО“ между ответното дружество и собственика на л.а.“Шкода Фабия“ с ДКН *****, със срок на валидност от 06.04.2020г. до 06.04.2021г. Намира иска за неоснователен, поради което го оспорва по основание и размер. Оспорва виновното и противоправно поведение от страна на водача на л.а.“Шкода Фабия“, като посочва, че не е налице влязла в сила присъда, която да е задължителна за гражданския съд. Вината на водача на този автомобил за пътния инцидент не била установена по надлежния ред от компетентните органи, като се твърди ,че той изобщо няма вина за настъпване на процесното ПТП. Оспорва представения Протокол за ПТП в частта му относно обстоятелствата и причините за ПТП, като счита, че той не се ползва с обвързваща доказателствена сила. Липсвали данни дали срещу въпросния водач е било съставено Наказателно постановление и влязло ли е същото в сила. Оспорва твърдението, че в резултат на ПТП за ищцата са възникнали описаните в исковата молба, като вид и характер вреди, както и твърденията за тяхната продължителност. Описаните в амбулаторния лист увреждания можело да не са в резултат на твърдяното ПТП, а да са получени по-късно при други обстоятелства. Тези увреждания не кореспондирали с посочените в амбулаторния лист. Оспорва, че в следствие на възникналото ПТП се влошило психичното състояние на ищеца, тъй като тя не ги е споделила с лекуващите я лекари и не е потърсила адекватна медицинска помощ и лечение. В тази връзка не били представени медицински документи за извършени прегледи при специалист психиатър или психолог. Прави възражение за съпричиняване на уврежданията, като поддържа, че ищеца не е поставила предпазния си колан и с това допринесла за настъпилите увреждания. В случай, че тя била с правилно поставен обезопасителен колан, то при такъв удар  не следвало да получи повърхностна рана в областта на главата или други части на главата. Оспорва предявения иск за неимуществени вреди по размер, като намира същия за изключително и неоснователно завишен, с оглед степента и характера на получените телесни увреждания. На последно място оспорва претенцията на ищеца за присъждане на законна лихва с оглед неоснователността на главния иск. Иска съдът да отхвърли предявения иск като неоснователен и недоказан. Алтернативно моли съдът да присъди обезщетение в справедлив размер, като приеме и съпричиняване на вредоносния резултат от ищеца в следствие на непоставянето на предпазен колан.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства- поотделно и в тяхната общност, приема за установено от фактическа страна следното:

            Видно от представения с исковата молба препис от Протокол за ПТП №1705133/19.04.2020г. ,съставен от служител на РУ-Димитровград, на същата дата, около 13.30 часа, в с.Добрич, община Димитровград, на кръстовище между *************** и ********, възникнало ПТП между л.а.“Шкода Фабия“ с ДКН ***** и л.а.“Мерцедес“ с ********. В протокола е посочено, че причина за възникналото ПТП е обстоятелството, че водача на л.а.“Шкода Фабия“ при наличие на пътен знак Б2 отнел предимството и ударил правилно движещ се лек автомобил, който от своя страна ударил л.а.“Мерцедес“, чийто собственик била ищеца по настоящото дело. Посочено е също така, че от ПТП има само материални щети.

            От приетото като доказателство по делото Наказателно постановление №20-0254-000417/14.05.2020г., издадено от Началника на РУ-Димитровград се установява, че при възникналото на 19.04.2020г. ПТП в с.Добрич, община Димитровград, водачът на л.а.“Шкода Фабия“ с ДКН ***** Н.Д.Д. е нарушил правилата за движение по пътищата- чл.50 ал.1, чл.100 ал.1 т.1 и чл.190 ал.3 от ЗДвП, като са му наложени административни наказания „Глоба“.

            Съгласно извършена в сайта на Гаранционен фонд Проверка за сключена застраховка „Гражданска отговорност“, се установи, че към 19.04.2020г. МПС с ДКН ***** има активна застраховка „Гражданска отговорност“ в ЗАД“Алианц България“АД, с начална дата на покритие- 06.04.2020г. и крайна дата на покритие 05.04.2021г.

            От приетия като доказателство по делото Амбулаторен лист №114/22.04.2020г., издаден от д-р Г.И., се установява, че ищеца Е.Д.Н. е била прегледана от лекаря, като в снетата анамнеза той е посочил, че на 19.04.2020г. тя е претърпяла ПТП, а еърбека на колата я е ударил в лицето. Посочено е, че ищеца е била със запазено общо състояние и еднакви зеници. Наличие на контузия, оток и синина, болезнени при палпация в областта на дясна лицева половина. Липсва вратна ригидност и огнищна невролагична сипмптоматика.

            На 29.05.2020г. ищеца е изпратила до ответното застрахователно дружество Застрахователна претенция, с която се иска да бъде образувана щета и да й бъде определено обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 3000 лева. От съдържанието на застрахователната претенция е видно, че същата действително е била подадена от името на Е.Д.Н., но същевременно в нея е посочено, че лице с имена Д.С.В. е получила при горепосоченото ПТП следните увреждания, установени при извършен преглед в МБАЛ“Св.Екатерина“-Димитровград: Повърхностна травма на главата; Контузия, оток и синина, болезнени при папилация в областта на дясна лицева половина; Вратна ригидност и огнищна неврологична симптоматика. Въпросната застрахователна претенция е била доставена по пощата на ответника на 01.06.2020г., съгласно представеното по делото известие за доставяне.

            С писмо от 12.06.2020г. ЗАД“Алианц България“ е отговорило на ищеца, че е била образувана преписка по щета №1000/20/217/500072. Пострадалата е била уведомена, че за установяване на основанието и размера на претенцията за застрахователно обезщетение е необходимо да представи декларация и удостоверение за банкова сметка. ***ата, към тази дата, считат, че не са налице предпоставките за изплащане на застрахователно обезщетение.

            Видно от приетата като доказателство по делото Справка, изготвена от Районна Здравноосигурителна каса-Хасково, за периода от 19.04.2020г. до 31.12.2020г. ищеца е посетила общопрактикуващ лекар на 21.04.2020г., а на 22.04.2020г. и специалист по хирургия, като при прегледите е установена повърхностна травма на други части от главата.

            Съгласно писмо изх.№ВхК-419#1/08.02.2021г. на НАП, ТД-Пловдив, офис-Хасково, след направена проверка в регистрите на НАП е установено, че ищеца има регистрирани трудови договори за периода от 19.04.2020г. до 08.02.2021г. Няма подадена информация за осигуряване на лицето по граждански договори за същия период. За Е.Н. има подадена Декларация обр.№1 от работодателя „Гастроном Кетъринг“ЕООД за периода от м.април 2020г. до м.декември 2020г., в които всички работни дни от съответния месец са посочени като отработени. 

            По искане на ищеца, съдът разпита свидетеля В.С.Х.. В своите показания той посочва, че  на 19.04..2020г. пътувал с л.а.“Мерцедес“ заедно с ищеца в с.Добрич. На едно кръстовище лек автомобил със софийска регистрация не спрял на знак „Стоп“, като идващата насреща друга кола го ударила. Ударената кола тръгнала срещу неговия лек автомобил и също го ударила от дясната страна. В следствие на удара се отворили еърбеците на колата му. Според свидетеля по ищеца нямало кръв, като тя излязла нормално от автомобила. Преди удара тя и свидетеля били с колани. Когато в последствие си тръгнали от местопроизшествието ищеца казала, че я боли дясната буза и ухото. Според Х., Н. се ударила в еърбека. На следващия ден се появила синина на мястото където била ударена. Болката продължила между 7 и 10 дни. Към настоящия момент ищеца не изпитвала страх докато се вози в автомобил, но избягвала да шофира. Колата, в която били при катастрофата, била закупена за нея, като след това й закупили друга, но тя не искала да я кара.

            За изясняване на делото от фактическа страна, съдът назначи и изслуша заключения на съдебно-техническа и съдебно медицинска експертизи.

            Според заключението на съдебно-медицинската експертиза, Е.Д.Н. е получила повърхностна травма на главата, изразяваща се в оток, синина и болезненост в дясната половина на лицето. Описаните увреждания са причинени от действие на твърд тъп предмет и могат да се получат при автомобилна травма, по начина и обстоятелствата, описани в делото. Уврежданията са в причинна връзка с процесното ПТП. Причинено е страдание без разстройство на здравето. Срокът за възстановяване е не повече от 15-20 дни. Провеждано е симптоматично лечение, вероятно на болката. Няма данни ищцата да е страдала от заболяване, което да повлияе резултата от травмата. Не се установяват увреждания , характерни за действието на предпазен колан. В проведеното на 11.02.2021г. съдебно заседание по делото вещото лице поддържа пред съда, че Нараняване по главата може да се получи и от еърбека на автомобила, при неговото внезапно отваряне, като смисъла на въздушната възглавница бил да предизвика т.нар.контраудар. Травмите от въздушна възглавница не били тежки.

            В своето заключение вещото лице, изготвило автотехническата експертиза, посочва, че механизма на възникване на ПТП е този, който е описан в исковата молба. Ищеца е седяла на предната дясна седалка на л.а.“Мерцедес“ с ДКН ***** с водач В.С.Х.. Ударът от другия автомобил е бил приплъзващ от дясната страна на л.а.“Мерцедес“. В следствие на рязкото намаляване на скоростта при удара, пътуващата на предна дясна седалка Е.Н. , която е без поставен предпазен колан, полита напред като с главата си удря предното панорамно стъкло в дясната му страна и го счупва. Задейства се и въздушната възглавница пред ищеца. Така от удара в стъклото се получават повърхностната травма на главата с оток, а от еърбека-синина с охлузвания в дясната половина на лицето. Процесният л.а.“Мерцедес“ е бил оборудван с въздушна възглавница на арматурното табло пред предна дясна седалка. При наличие на въздушна възглавница на таблото пред предна дясна седалка и при пътник с поставен предпазен колан на същата седалка е малко вероятно да се получи удар от еърбека по лицето на пътника с описаните в исковата молба наранявания, тъй като колана фиксира тялото към облегалката на предната седалка. Пример в това отношение е водача на л.а.“Мерцедес“ В.Х., според който въздушната възглавница на волана пред него също е била задействана, но той няма описаните наранявания и охлузвания по лицето и пред него няма счупено предно панорамно стъкло, защото е бил с поставен предпазен колан. От техническа гледна точка, действията на водача на „Шкода Фабия“ с ДКН ***** са станали причина за настъпване на ПТП.  

При така установената фактическа обстановка съдът достига до следните правни изводи:

Безспорно установено по делото е, че на 19.04.2020г. в с.Добрич, община Димитровград е възникнало ПТП с участието на три леки автомобила, при което пострадала е ищеца Е.Д.Н.. Няма спор и относно обстоятелството, че виновен за въпросното ПТП е бил водача на л.а.“Шкода Фабия“ с ДКн ***** Н.Д.Д.. Не се спори между страните и че към датата на катастрофата въпросния лек автомобил е имал действаща застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, сключена с ответното дружество. На последно място, по делото няма спор, че въпреки отправеното от ищеца искане за заплащане на обезщетение за причинените от ПТП неимуществени вреди, до настоящия момент застрахователя не е изплатил такова.

Спорно по делото е имал ли е вина водача на застрахования автомобил за възникналото ПТП, има ли причинно следствена връзка между него и причинените на ищеца увреждания, дължи ли ответното дружество обезщетение на пострадалата от ПТП Е.Н. и какъв е неговия размер.

Съгласно разпоредбата на чл.432 от КЗ, увреденият спрямо който застрахования е отговорен, има право да иска обезщетение пряко от застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност“. За възникване на вземането трябва да се установи, че има сключен договор за имуществено застраховане, в срока на застрахователното покритие на който и в следствие виновно и противоправно поведение на водач на МПС, чиято гражданска отговорност е застрахована при ответника, е настъпило събитие, за което застрахователя носи риска.

Както вече беше посочено, по делото няма спор, че л.а.“Шкода Фабия“ с ДКН ***** е имал сключена застраховка „ГО“ на автомобилистите с ответното дружество, която е била  действаща към 19.04.2020г. На същата дата, в с.Добрич, община Димитровград този автомобил е участвал в ПТП, при което на ищеца Е.Н. са били причинени неимуществени вреди- болки и страдания. От заключението на автотехническата експертиза, показанията на свид.В.С.Х., както и от приетите като доказателства по делото Протокол за ПТП №1705133/19.04.2020г., Акт за установяване на административно нарушение от 19.04.2020г. и Наказателно постановление №20-0254-000417/14.05.2020г., съставени от служители на РУ-Димитровград, безспорно се установява, че вина за възникналото ПТП има водача на горепосочния л.а.“Шкода Фабия“ Н.Д.Д..

Видно от заключението на приетата по делото съдебно-медицинска експертиза, в следствие на възникналото на 19.04.2020г. ПТП пострадала е ищеца Е.Н., която е получила повърхностна травма на главата, изразяваща се в оток, синина и болезненост в дясната половина на лицето. Уврежданията са в причинна връзка с процесното ПТП, като на ищеца е причинено е страдание без разстройство на здравето със срок за възстановяване не повече от 15-20 дни.

Във връзка с претърпените от ищеца неимуществени вреди, тя е потърсила обезщетение от застрахователя на виновния за ПТП лек автомобил. Същият обаче е отговорил писмено, че към момента няма основание да изплаща такова, като продължава да поддържа това си становище и до приключване на съдебното дирене в настоящото производство. Поради това и ищеца има правен интерес от така предявения пред съда иск с правно основание чл.432 от КЗ.

С оглед изложеното, съдът счита ,че в настоящия случай са налице всички посочени по-горе предпоставки за основателност на предявения от ищеца иск с правно основание чл.432 от КЗ. Налице е действаща застраховка „ГО“ за автомобила „Шкода Фабия“ към 1904.2020г., сключена с ответното дружество, като процесното ПТП е възникнало по вина на водача на този автомобил. Причинените на ищеца неимуществени вреди са в пряка причинна връзка с настъпилата катастрофа, като те са били установени от приетата по делото съдебно-медицинска експертиза.

С така предявения от ищеца иск с правно основание чл.432 от КЗ се иска ответното дружество- застраховател да заплати на Е.Н. в качеството й на пострадало лице от възникнало на 19.04.2020г. в с.Добрич ПТП, вина за което има водача на застрахования л.а.„Шкода Фабия“, обезщетение за неимуществени вреди в размер на 800 лева, представляваща частичен иск от 5000 лева.

Предвид събраните по делото доказателства, съдът намира така предявения иск за основателен и доказан до размера от 500 лева. В случая безспорно се установи, че при възникналото на 19.04.2020г. ПТП на Е.Н. са били причинени описаните в съдебно-медицинската експертиза телесни увреждания, като тя е търпяла страдания от тях до възстановяването й, което е продължило за период не по-дълъг от 15-20 дни. По делото липсват каквито й да е данни ищеца да е претърпяла останалите описани в исковата молба, а именно вратна ригидност и огнища неврологична симптоматика, като дори в представения от нея амбулаторен лист изрично е посочено, че такива увреждания липсват. На следващо място от показанията на разпитания по делото свидетел не се установиха твърденията, изложени в исковата молба, че след катастрофата Н. се е оплаквала от понижено настроение, тревожност, връщане към спомена за злополуката, нарушения на съня и вниманието, а още по-малко панически страх да пътува с лек автомобил или автобус. В тази връзка свидетелят изрично посочи, че ищеца не се страхува да пътува с автомобил, а единствено се притеснява да управлява такъв. След възникналото ПТП ищеца не е провеждала лечение, нито е вземала болничен и е отсъствала от работа. На последно място, съдът взе предвид и заключенията на двете вещи лица, че при възникване на ПТП Е.Н. е била без поставен предпазен колан, каквото изискване има по ЗДвП. Тези изводи вещите лица правят с оглед липсата на каквито и да е данни за увреждания по тялото на пострадалата, характерни от действието на предпазен колан, а от друга страна и с оглед факта ,че предното панорамно стъкло в областта му пред пасажера е счупено в следствие на удара с главата на ищеца, което не би било възможно, ако тя беше поставила своя предпазен колан. С оглед на това, съдът намира, че от страна на пострадалата е налице съпричиняване на вредните последици в следствие на допуснатото от нея нарушение на ЗДвП и изискването при пътуване в л.а. да бъде с поставен предпазен колан, поради което търсеното от нея обезщетение за причинени й неимуществени вреди следва да бъде редуцирано до посочения по-горе размер от 500 лева.

Върху така определената от съда главницата от 500 лева следва да бъде присъдена и законна лихва, считано от 19.04.2020г.- датата на причиняване на щетите, до окончателното й изплащане.

При този изход на делото, на основание чл.78 ал.1 от ГПК, ответника следва да бъде осъден да заплати на ищеца направените от нея деловодни разноски за платена държавна такса и възнаграждение за вещи лица, в размер съобразно уважената част от иска- 256,25 лева. Съдът намира възражението на ответника относно искането за присъждане на разноски на ищеца за адвокатско възнаграждение за основателно, доколкото липсват доказателства, че Е.Н. няма достатъчно средства да заплати адвокатско възнаграждение. От събраните по делото доказателства безспорно се установи, че ищеца, както към датата на възникване на ПТП, така и към настоящия момент е трудово заета, като работи по трудов договор в „Гастроном Кетъринг“ЕООД. Същата е била собственик на л.а.“Мерцедес Ц220“, с който е пътувала при възникване на катастрофата, като според свид.Х. след това е закупила друг автомобил. На последно място към представения по делото Договор за правна помощ от 29.05.2020г., в който се твърди, че адвокатски хонорар не е бил заплатен на основание чл.38 ал.1 т.2 от ЗАдв, тъй като клиента е материално затруднено лице, не са представени никакви доказателства в подкрепа на това обстоятелство. Поради изложеното съдът счита ,че в полза на ищеца не следва да бъде присъждано адвокатско възнаграждение, доколкото няма доказателства, че такова е било заплатено, а от друга страна не се доказва, че са налице предпоставките на чл.38 ал.1 т.2 от ЗАдв.   

В полза на ответника, на основание чл.78 ал.3 от ГПК следва да бъдат присъдени направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение и възнаграждение за вещо лице, съобразно отхвърлената част от иска, в размер на 157,50 лева.

Мотивиран така, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

ОСЪЖДА ЗАД“АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ“АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.София, район Оборище, **********************,  представлявано от Й.К., О.Ц.П., А.Б.А. и П.Д.П., ДА ЗАПЛАТИ по предявения иск с правно основание чл.432 ал.1 от КЗ на Е.Д.Н., с ЕГН **********,***, сумата от 500/петстотин/ лева, представляваща обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени вреди от пътно-транспортно произшествие, настъпило на 19.04.2020г. в с.Добрич, община Димитровград, ведно със законна лихва върху тази сума, считано от датата на предявяване на исковата молба в съда- 10.11.2020г. до окончателното й изплащане, както и направените по делото разноски в размер на 256,25 лева,  като иска за присъждане на главница над 500 лева до пълния размер от 800 лева, предявен като частичен иск от 5000 лева, ОТХВЪРЛЯ като неоснователен и недоказан.

 

ОСЪЖДА Е.Д.Н., с ЕГН **********,***, на основание чл.78 ал.3 от ГПК, ДА ЗАПЛАТИ на ЗАД“АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ“АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.София, район Оборище, **********************,  представлявано от Й.К., О.Ц.П., А.Б.А. и П.Д.П., деловодни разноски в размер на 157,50 лева.

 

Решението може да бъде обжалвано пред Окръжен съд-Хасково в двуседмичен срок от съобщението за неговото обявяване.

                                                                                    СЪДИЯ: