Решение по дело №297/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 13
Дата: 1 февруари 2022 г.
Съдия: Бистра Радкова Бойн
Дело: 20217270700297
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ ...........

 

град Шумен, 01.02.2022г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

          Шуменският административен съд, в открито съдебно заседание на седемнадесети януари през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

 

                                                                           Председател:  Росица Цветкова

                                                                                      Членове:  Снежина Чолакова

                                                                                                  Бистра Бойн

 

при секретар В.Русева и прокурор Р.Рачев, като разгледа докладваното от  съдия Б.Бойн  КАНД № 297 по описа за 2021г. на Административен съд- Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.63 ал.1 предл.второ от Закона за административните нарушения и наказания(ЗАНН) и чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс(АПК).

           Образувано е по касационна жалба от „Д.2.“ЕООД-гр.Шумен, *** с ЕИК:*********, с управител Н.Ч., чрез адв.Сн.Т. от ШАК срещу Решение № 260077 от 10.08.2021г., постановено по ВАНД № 334/2020г. по описа на Районен съд– град Велики Преслав, с което е потвърдено Наказателно постановление № 27-0001151/18.09.2020год. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- гр. Шумен, с което на основание чл.416 ал.5 от КТ, във вр. с чл.413 ал.2 от КТ, на дружеството жалбоподател е наложена „имуществена санкция“ в размер 1800.00лв. за нарушение на чл.281 ал.5 от КТ, във връзка с чл.13 ал.1 от Наредба РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. В жалбата се твърди, че в АУАН и в НП има неяснота относно описанието на нарушението и в какво точно се изразява същото, доколкото са употребени думите „извършен инструктаж“ и „проведен инструктаж“. Освен това в решението на съда липсвали мотиви защо се приема, че отговорност следва да носи работодателят, а не лицето, на което е било възложено провеждането на инструктаж. Административно-наказващия орган не бил преценил предпоставките на чл.28 от ЗАНН и случаят бил маловажен по смисъла на чл.415в от КТ, като санкцията е завишена. С оглед на тези съображения  се иска настоящата инстанция да постанови решение, с което да отмени обжалваното решение и потвърденото с решението Наказателно постановление. Не се прилагат доказателства. В съдебно заседание се явява упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата. Моли се алтернативно за изменение на оспореното решение и изменение на НП, като наложената санкция бъде намалена.

          Ответникът по касация депозира отговор на 14.01.2022г., в който се оспорва жалбата и претендира разноски.  Не изпраща представител в открито съдебно заседание.

          Представителят на Шуменска окръжна прокуратура намира жалбата за процесуално допустима, а разгледана по същество- за неоснователна. Смята, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно, поради което предлага то да бъде потвърдено.

          Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

           Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211 ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210 ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК. Разгледана по същество, същата се явява основателна.  Съображенията за това са следните:

           С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление № 27-0001151/18.09.2020год. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- гр. Шумен, с което на основание чл.416 ал.5 от КТ, във вр. с чл.413 ал.2 от КТ, на дружеството жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер 1800.00лв. за нарушение на чл.281 ал.5 от КТ, във връзка с чл.13 ал.1 от Наредба РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. В тежест на жалбоподателя са присъдени разноски- юрисконсултско възнаграждение, изменени с Определение № 260106 от 20.10.2021г. на РС-Велики Преслав по реда на чл.248 от ГПК.      

           Въззивният съд е приел за установено от фактическа страна следното: При извършена проверка на 21.07.2020г. по спазване на трудовото законодателство от служители на Д"ИТ"- гр.Шумен, било констатирано, че на 26.06.2020г. в обект, представляващ строеж по преустройство и въвеждане на мерки за енергийна ефективност на сградата на ОУ"Св. Св. Кирил и Методий" в с.Бяла река, с възложител Община Върбица и изпълнител- жалбоподателят „Д.2.“ЕООД- *** бил допуснат "общ работник строителство сгради" К.Д.М.с трудов договор № 76/25.06.2020г. до самостоятелна работа, без да му е проведен инструктаж на работното място по установения ред с необходимата продължителност, с което жалбоподателят- работодател не е изпълнил задълженията си по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Резултатите от проверката били надлежно обективирани в Протокол за извършена проверка №ПР 2020358, приложен по делото, в който нарушението е посочено под № 6, като в същия се съдържат констатации и за други нарушения на трудовото законодателство. Протоколът бил връчен на 20.08.2020г. на управителя на дружеството. Предвид установеното нарушение на жалбоподателя бил съставен АУАН № 27-0001151 от 20.08.2020г. за извършено нарушение по чл.281 ал.5 от КТ и  чл.13 ал.1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, връчен на нарушителя. Същият бил подписан без възражения от представителя на нарушителя, като и в срока по чл. 44 ал.1 от ЗАНН не били депозирани писмени възражения. Въз основа на акта било издадено обжалваното наказателно постановление, с което за посоченото административно нарушение на жалбоподателя, на осн. чл. 413, ал.2 от КТ, е наложена "имуществена санкция" в размер на 1800.00 лв. за нарушение на чл.281 ал.5 от КТ, във връзка с чл.13 ал.1 от Наредба РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

            За да постанови крайния си акт, съдът приел, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, а издаденото наказателно постановление е постановено в съответствие с материалния закон. Въззивният съд приел, че от доказателствата по делото, сред които и разпит на служителите на Инспекция по труда, извършили проверката, безспорно се установява, че дружеството жалбоподател е нарушило разпоредбата на чл.413 ал.2 от КТ, понеже не изпълнило  задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни  условия на труд. От събраните по делото доказателства- Протокол за извършена проверка, показания на свидетелите, извършили проверка, копие от книгата за инструктаж, от която е видно, че подпис на лицето, което следва да бъде инструктирано на работното място, не е положен, се установява по безспорен начин, че дружеството жалбоподател на 26.06.2020г. е допуснало на работа работник, без да е извършен инструктаж на работното място. В тази връзка е съобразена разпоредбата на чл.416 ал.1 изр.2 от КТ, която предвижда, че редовно съставените актове по реда на КТ имат доказателствена сила до доказване на противното, което не е установено в настоящия казус. В оспореното решение, съдът е изложил подробни аргументи по въззивната жалба, както и относно това, че в случая липсват предпоставки за квалифициране на нарушението като маловажно по смисъла на чл.28 от ЗАНН и с оглед на това потвърдил наказателното постановление.

           Настоящият състав намира, че въззивният съд е направил обстоен анализ на фактите и правилно е установил фактическата обстановка, респективно на тази база е направил правилни и законосъобразни правни изводи в постановеното от него решение, поради което същите не следва да бъдат изцяло преповтаряни и на осн. чл.221 ал.2 от АПК препраща към мотивите на първоинстанционния съд.

           По отношение на твърденията, че дружеството жалбоподател неправилно е привлечено като субект на отговорност по горепосочените разпоредби на КТ и подзаконовия нормативен акт и че нарушението е неясно и противоречиво описано в АУАН и в НП, съдът намира същите за неоснователни. Съгласно разпоредбата на чл.281 ал.5 КТ, работодателят е длъжен да организира провеждането на инструктиране и обучение на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при условия и по ред, определени с наредба на министъра на труда и социалната политика. Съгласно чл.13 ал.1 от Наредба № РД-07-2, инструктажът на работното място е практическо запознаване на работника или служителя с конкретните изисквания за безопасното изпълнение на трудовата дейност и се провежда на работното място, преди да му бъде възложена самостоятелна работа, като съгласно чл.11 ал.5 от Наредбата проведените инструктажи се документират в книги за инструктажи. Според чл.10 ал.5 от Наредбата, този вид инструктажи по безопасност и здраве при работа следват провеждането на начален инструктаж. Съгласно чл.281 ал.4 от КТ, не се допускат на работа лица без необходимите знания и умения, които се предвиждат в правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труда в предприятието.

           В настоящия казус фактическото описание в АУАН и в НП на нарушението съдържа факти за едно нарушение на трудовото законодателство, а именно- непровеждане на инструктаж на работното място на работника К.М, съответно допускането му до самостоятелна работа без такъв инструктаж в резултат на нарушението. Никъде не е посочено, че нарушението се изразява в това, че инструктажът не е документиран срещу подпис на работника в съответната книга за инструктажи съгласно Приложение № 1 към чл.11 ал.5 от Наредба № РД-07-2/ 16.12.2009г. на МТСП. Поради което, съдът намира, че липсва неяснота в описанието и няма нарушение на правото на защита на санкционираното лице, понеже същото е разбрало какво нарушение е било осъществено и е организирало защитата си.

           С оглед на това, съдът намира, че АНО правилно е ангажирал административно наказателната отговорност на дружеството- работодател, за извършеното от него нарушение, понеже установеното фактическо поведение на работодателя безспорно представлява нарушение на реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците, който е част от правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

          Правилно е било прието от въззивния съд, че не може да намери приложение и институтът на маловажния случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, тъй като следва да се имат предвид конкретно охраняваните обществени отношения, за които, законодателят е целял по-висока степен на защита. Във връзка с изложените в касационната жалба съображения, за липса на настъпила вреда от извършеното нарушение, в подкрепа на тезата за приложимост на сочената норма, съдът отбелязва, че нарушението е на просто извършване, т.е. вредата не е обективен елемент от състава на нарушението. Нарушението е било отстранено едва след издаване на АУАН. Обстоятелството, че нарушението е първо такова установено за извършено от санкционираното лице, следва да се отчита при определяне размера на санкцията, което е било сторено, но не може да предпостави извод за маловажност.

            Настоящата инстанция намира, че административно-наказващият орган е индивидуализирал правилно наказанието. Наложил е наказание в размер към минимума, предвиден в закона предвид степента на обществена опасност на конкретното нарушение, в какъвто смисъл са и изводите на въззивния съд.

            По тези съображения, касационният състав счита, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба се явява неоснователна.

            При този изход на спора на основание чл.63 ал.9 и чл.63д ал.4 от ЗАНН във вр. с чл.37 ал.1 от ЗПП и чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ, в полза на ответната страна следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80.00 /осемдесет лева/ лв.  

            Водим от горното, Шуменският административен съд

 

Р   Е   Ш   И  :

 

             ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 260077 от 10.08.2021г., постановено по ВАНД № 334/2020г. по описа на Районен съд– град Велики Преслав.

 

             ОСЪЖДА „Д.2.“ ЕООД-гр.Шумен, *** с ЕИК:*********, с управител Н.Ч., да заплати на Дирекция "Инспекция по труда" град Шумен юрисконсултско възнаграждение в размер на 80.00лв./осемдесет лева/.

           

              Решението е окончателно.

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ:........................            ЧЛЕНОВЕ: 1. .......................

           

                                                                                                        2. .......................

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 01.02.2022г.