Решение по дело №226/2020 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 260006
Дата: 7 октомври 2020 г. (в сила от 18 ноември 2020 г.)
Съдия: Светла Радева
Дело: 20203620200226
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                                             Р     Е     Ш    Е    Н    И     Е

                                                                  № 260006

                                              Гр.Нови  пазар,07.10.2020г. 

                                    

    Районен съд Нови пазар в публичното съдебно заседание,проведено на трети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

  

                                                            Районен съдия :СВЕТЛА  РАДЕВА

                                                            Секретар:БОЙКА  АНГЕЛОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Радева АНХД №226 по описа за 2020 година,за да се произнесе,взе предвид:

 

    Административно-наказателно производство с правно основание чл.59 и сл.от ЗАНН,по жалба,предявена от А. *** срещу Наказателно постановление №20-0280-000002/06.01.2020г.,издадено от Началник РУ към ОДМВР Ш.,РУ К..

    Жалбоподателят твърди,че с горецитираното наказателно постановление,на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП му била наложена глоба в размер на 200.00лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

      НП било издадено за това,че на 02.09.2019г.около 15.50 часа ,в с.Х.,ул.“***“№**,в посока с.Ц.,той управлявал собствения си л.а. „Фолксваген Шаран“с рег.№***което било със служебно прекратена регистрация,считано от 06.08.2019г.,на основание чл.143 ал.15 от ЗДвП. Вменено му било административно нарушение по чл.140  ал.1 от ЗДвП.

      Жалбоподателят счита,че обжалваното наказателно постановление е неправилно и незаконосъобразно,издадено в нарушение на материално-правните разпоредби на ЗДвП и процесуалните правила,поради което моли съдът да го отмени.

     Съображенията му за това са следните:

    Описаната фактическа обстановка в АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление била непълна и не отговаряла на действителността.В действителност,към датата на проверката правилно било установено,че е закупил посочения автомобил,но същият не бил прехвърлен по надлежния ред.Документите на автомобила били изрядни,същият имал контролни номера,платена застраховка ГО,преминал ГТП и жалбоподателят изобщо не се усъмнил,че има проблем.Както продавача,така и той не знаели за прекратената регистрация.

    В санкционната норма на чл.175 ал.3 от ЗДвП били  предвидени санкции за две отделни нарушения,като от описанието на вмененото му административно нарушение се виждало,че административнонаказателната му отговорност е ангажирана  за това,че управлява МПС,което не е регистрирано по надлежния ред ,а в същото време било посочено,че е със служебно прекратена регистрация от 06.08.2019г.

    При издаване на НП било допуснато съществено процесуално нарушение,тъй като жалбоподателят бил санкциониран за това,че е управлявал автомобил,който не е регистриран по надлежния ред,без да се сочи кой е този ред и кой нормативен акт е регламентиран.

     На следващо място,при прекратяване на регистрацията,наказващият орган не уведомил собственика за извършеното служебно прекратяване на регистрацията и не изпълнил задължението си да изиска и получи регистрационните табели.

    Липсата на субективна страна от състава на нарушението по чл.175 ал.3 от ЗДвП правела деянието,извършено от жалбоподателя несъставомерно,поради липсата на субективния елемент на визираното нарушение,тъй като той не знаел,че регистрацията на автомобила е прекратена служебно и поради това не знаел,че не следва да го управлява по пътищата,отворени за обществено ползване.

    Предвид гореизложеното,жалбоподателят моли съдът да постанови решение,с което отмени обжалваното Наказателно постановление №20-0280-000002/06.01.2020г.,издадено от Началник РУ към ОДМВР Ш.,РУ К.,с което на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП му била наложена глоба в размер на 200.00лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

     В съдебно заседание жалбоподателят не се явява,не изпраща представител.Представя писмени бележки,с които излага съображения,в подкрепя на жалбата си .

     Административно-наказващият орган не изпраща представител.В съпроводително писмо изразява становище за законосъобразност на атакуваното наказателно постановление и моли съдът да го потвърди,като остави жалбата против него без уважение.Моли да му бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение.

      Съдът като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства,поотделно и в тяхната съвкупност,прие за установено от фактическа страна следното:

        От показанията на разпитаните по делото свидетели Х.Х.,К.К. и Ц.К./полицейски служители в РУ-гр.К./,които съдът кредитира с пълно доверие като добросъвестно дадени,безпристрастни и непротиворечащи помежду си и с останАдоказателствен материал по делото се установява,че на 02.09.2019г.следобед,около 15.50 часа,по ул.“***“ в с.Х.,обл.Ш.,в рамките на извършвана специА.зирана полицейска операция,спрели за проверка лек автомобил „Фолксваген Шаран“,син на цвят,управляван от жалбоподателя.След направена справка с дежурния в ОДЧ установили,че водачът управлява автомобила ,който бил с прекратена регистрация,поради това,че в двумесечен срок от закупуването му,автомобилът не е бил регистриран по надлежния ред  /след прехвърляне на собствеността му/.Освен това шофьорът нямал поставен обезопасителен колан.Свидетелите не оспорва,че автомобилът е имал поставени регистрационни табели.

    Във връзка с направените констатации е съставен АУАН №825/02.09.2019г.,като на А.са вменени административни нарушения по чл.140 ал.1 и чл.183 ал.4 т.7 от ЗДвП.Собственоръчно е написал  в акта,че има възражения,но не ги е вписал.

     На 28.10.2019т.е образувано ДП №238/2019г.по описа на РУ гр.К. за това,че на 02.09.2019г.около 15.50 часа,по ул.“***“ в с.Х.,обл.Ш.е управлявано моторно превозно средство,което не е регистрирано по надлежния ред –престъпление по чл.345 ал.2 във вр.с ал.1 от НК.  ,като с постановление за прекратяване на наказателно производство от 18.12.2019г.,издадено от М.Глушков-прокурор при НПРП,аказателното производство е прекратено ,а материА.те от същото са изпратени на РУ –гр.К.,с оглед необходимостта от налагане на административно наказание  на основание чл.175 ал.3 от ЗДвП.

    По ДП е приложена справка за прекратена регистрация  на процесното МПС,както и  писмо от 11.11.2019г.от началника на РУ К. до разследващия полицай по ДП,в които е посочено,че лек автомобил „Фолксваген Шаран „с рег.№*** е със статут прекратена регистрация в информационните системи на МВР,към дата 02.09.2019г.Регистрацията на автомобила е прекратена на 05.08.2019г.по чл.143 ал.15 от ЗДвП.непререгистрирано МПС/.

    Представен е договор за покупко-продажба на МПС –лек автомобил „Фолксваген Шаран“ с рег.№**** ,сключен на 05.06.2019г-.,с нотариална заверка на подписите на страните рег.№4170/05.06.2019г. на  нотариус с рег.№715 на НК,по силата на който договор,С.И.Х.и Б.С.са продА.на А.А.А. посочения по-горе лек автомобил  за сумата от **0.00лв. и от този момент на сетне транслативния ефект на сделката е породила правните си последици,като жалбоподателят е придобил собствеността върху процесния лек автомобил.

    С Наказателно постановление №20-0280-000002/06.01.2020г.,издадено от К.В.К. –Началник РУ към ОДМВР Ш.,за това,че на 02.09.2019г.около 15.50часа в с.Х.,ул.“***“№**,в посока с.Ц.,жалбоподателят А.А.А. е управлявал собствения си лек автомобил „Фолксваген Шаран“с рег.№***който е бил със служебно прекратена регистрация от 06.08.2019г.на основание чл.143 ал.15 от ЗДвП,с което виновно е нарушил чл.140 ал.1 от ЗДвП,на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП са му наложени административни наказания: „глоба“в размер на 200.00лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца.

    Административно-наказващият орган е изложил мотиви във връзка с наложените наказания.

     Наказателното постановление е връчено на посочения в него нарушител на 14.07.2020г-.,като в законоустановения срок той го е обжалвал чрез административно-наказващия орган.

    При така установеното от фактическа страна,съдът направи следните правни изводи:

     Жалбата е подадена в посочения от закона срок,от надлежно легитимирано лице,при наличие на правен интерес от обжалването и се явява процесуално допустима,а разгледана по същество-неоснователна,поради следните съображения:

     Както при съставяне на АУАН,така и при издаването на процесното наказателно постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения,опорочаващи същите от външна страна или довели до накърняване правото на защита на нарушителя.Наказателното постановление е издадено от компетентен орган,в рамките на неговата материална,териториална и функционална компетентност.Както в акта за установяване на административно нарушение,а впоследствие и в наказателното постановление,нарушението е описано ясно и пълно,посочени са всички елементи от обективната страна на състава му,както и допълнително относими към него обстоятелства.На нарушителя е осигурена възможност да разбере за извършването на какво конкретно нарушение е ангажирана административно-наказателната му отговорност.

      От гласните и писмени доказателства се установи по несъмнен начин,че на 05.06.2019г. жалбоподателят е придобил собствеността над процесното МПС,като е следвало да декларира този факт/промяната в собствеността/в двумесечен срок ,т.е.до 05.08.2018г.вкл.Той не отрича,че не е сторил това,като твърди,че не му било ясно защо в такъв случай не са били свалени регистрационните табели на автомобила и как нотариусът е заверил договорът за покупко-продажба.

   За прецизност следва да се отбележи,че задължението за регистриране на новия собственик на автомобила в КАТ не подлежи на проверка от нотариуса,както и не е негова тежест да следи за спазване на това задължение ,вменено на новия собственик.Не е задължение на нотариуса да следи за смяната на регистрационните табели,в случай,че е била налице необходимост от такава,както се твърди в жалбата.

     Безспорно се установява ,че след изтичане на този двумесечен срок, а именно-на 02.09.2019г.,жалбоподателят,въпреки,че не е декларирал смяната на собствеността на МПС-то в КАТ /задължение,вменено му в чл.3

от Наредба №I-45/24.03.2000г.на министъра на вътрешните работи,/а  е продължил да го управлява,след като неговата/на автомобила/регистрация е била служебно прекратена на основание чл.143 ал.15 от ППС.Прекратената регистрация логически е приравнена на липса на регистрация по смисъла на чл.140 ал.1 от Закона за движение по пътищата.

     Следва да се отбележи,че нито в ЗДвП,нито в Наредба №I-45/24.03.2000г.на министъра на вътрешните работи,е предвидено задължение  на контролните органи да уведомяват собственика при прекратена служебна регистрация на ППС ,на основание чл.143 ал.15 от ЗДвП.Тази законова уредба,както беше посочено по-горе,произтича от вмененото му задължение по чл.3 от Наредбата ,собствениците да регистрират придобитото ППС в двумесечен срок в съответната служба ПП при ОД на МВР.В същия смисъл е и разпоредбата на чл.18б т.10 от Наредбата относно прекратяване регистрацията на моторни превозни средства.

    Незнанието на закона не оправдава незнаещия го,като непредпазливите административни нарушения,към каквото се домогва да докаже жалбоподателя,не се наказват само в изрично предвидените от закона случаи.

    След като  е заплатил МПС,получил е документите и ключовете за същото,както  и владението му ,той го е управлявал със съзнанието на собственик  и би следвало да е наясно ,че следва да регистрира лекия автомобил в сектор ПП при ОД на МВР.

    При това положение,съдът намира за установено по категоричен начив,че А.А.е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушение по чл.140 ал.1 от Закона за движение по пътищата и правилно на основание чл.175 ал.3 от ЗДвП са му били наложени предвидените  по вид и размер административни наказания –глоба и „лишаване от правоуправление на МПС“в минималния им размер.,при спазване на правилата на чл.27 от ЗАНН.

     Не са налице условия за приложението на чл.28 от ЗАНН,тъй като процесното неизпълнение на административно задължение не се отличава с по-малка тежест от обичайните нарушения от този вид.    

    Предвид гореизложеното,съдът намира,че обжалваното наказателно постановление се явява изцяло законосъобразно  ,поради което следва да бъде потвърдено,а жалбата против него се остави без уважение.

    Предвид липсата на процесуално представителство /юрисконсулт/в полза на въззиваемата страна ,съдът намира искането за присъждане на юрисконсултско възнаграждение,на основани чл.63 ал.5 от ЗАНН,поискано със съпроводителното писмо, за неоснователно ,поради което същото следва да се остави без уважение.

      Водим от гореизложеното,на основание чл.63 ал.1 т.1 от ЗАНН,съдът

 

                                                     Р      Е     Ш      И    :

 

      ПОТВЪРЖДАВА изцяло Наказателно постановление №20-0280-000002/06.01.2020г.,издадено от К.В.К. –Началник РУ към ОДМВР Ш.,с което за адм.нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП,извършено на  02.09.2019г.около 15.50часа в с.Х.,ул.“***“№**,в посока с.Ц.,на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП,на Али А.Али с ЕГН:**********,с адрес:с*** са  наложени административни наказания: „глоба“в размер на 200.00 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца.

     Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Ш. в 14-дневен срок от съобщаването до страните,че е изготвено.

 

                                                                              РАЙОНЕН   СЪДИЯ: