Определение по дело №207/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 248
Дата: 30 май 2019 г. (в сила от 7 юни 2019 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20191400200207
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

                          30.05.2019 г.

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно  заседание на 30.05.2019 г. в състав:

                                                                                          Председател:  АГНЕСА СТАВАРОВА

                       

с участието на секретаря Веселка Николова и прокурора ЦВЕТЕЛИН РАДОЙНОВ, като разгледа докладваното от съдия Ставарова  ЧНД N 207 по описа за  2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

    

     Производството е по реда на чл. 437, ал.2 от НПК и е образувано въз основа на молба от С.Н.Ч., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата  се навеждат доводи, че е придобил право, тъй като е изтърпял изискуемия по закон минимум от наказанието.

     Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения С.Н.Ч..

Инспектор М., упълномощен от началника на Затвора-Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище за неоснователност на молбата, поради наличие на висящо производство за извършено престъпление по чл.321, ал.3 НК, чл.253, ал.5 НК и чл.313, ал.1 НК по образувано следствено дело №78/2019 г. към Специализирана прокуратура на РБ, след възобновяване на наказателно дело от 27.03.2008 г.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

Молителят С.Н.Ч. с определение №110/13.06.2018 г. на PC-Враца е осъден със споразумение по НОХД № 589/2018г., по силата на което на същия му е наложено наказание „Лишаване от свобода“ в размер на 7 месеца за деяние по чл.234, ал.2, т.1 НК, при първоначален „Общ“ режим.

С определение № 306/13.07.2018 г. по НОХД № 589/18г. по описа на PC - Враца е приведено в изпълнение отложено наказание по НОХД № 1278/2015г. по описа на PC-Враца в размер на 11 месеца, което наказание е изтърпяно за периода от 21.03.2018г. до 10.01.2019 г.

Начало на изтърпяване на наказанието - 10.01.2019 г. Ефективно изтърпял - 4 месеца и 20 дни.  От работа - 1 месец и  10 дни. Всичко изтърпял - 6 месеца. Остатък - 1 месец.

Съгласно формалните изисквания на чл. 70, ал. 1 НК осъденият Ч. е изтърпял 1/2 от наложеното му общо наказание.

От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл.155 ЗИНЗС е видно, че при първоначалната оценка е регистриран нисък риск от рецидив - 29 точки. В профила на криминогенните нужди се отчита само една проблемна зона - Умения за мислене. Има нужда от подобряване на уменията за разпознаване и разрешаване на проблемите, не се замисля за възможните последици от собствените действия и постъпки, с неясно целеполагане, склонен е към импулсивни/прибързани действия.

С близки до дефицитните стойности е разделът "Нагласи" - поема отговорност за извършеното деяние, но липсва критичност към собственото поведение, криминалните нагласи не са устойчиво формирани, но не винаги е склонен да ограничава собственото поведение в съответствие с обществените и законови норми, липсва ясно изразена и стабилна мотивация за промяна модела на поведение.

Рискът от вреди е нисък за служителите и за лишените от свобода. Нисък е рискът от суицид и самоувреждане. Нисък е рискът от вреди за обществото. Няма извършени насилствени престъпления и/или такива с елемент на травменост. Няма данни и информация за наличие на насилствени прояви и агресивно поведение в неконтролирана среда.

В изготвения план на присъдата като цели са заложени развиване на умения за разпознаване и разрешаване на проблемите, формиране на самокритичност и осъзнаване на нанесените вреди, анализ на причините довели до правонарушението, системно полагане на труд и формиране на трайни трудови навици, спазване на социално приемливи порядки в затворническото общежитие, откъсване от миналото, съхраняване на позитивните социални контакти, ограничаване на негативното влияние на субкултурата на затворническата общност и подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот.

При изготвената втора оценка на риска стойностите се запазват в диапазона на ниския риск като има понижение с 6 пункта до 23 точки. Регистрират се позитивни промени в зона „Нагласи“ - изгражда критично отношение към деянията и демонстрира стабилна мотивация за промяна при живота на свобода. Зона "Умения за мислене" излиза от рисковото поле. Лишения от свобода Ч. е получил знания и е започнал да разпознава наличните си проблеми, като ги разрешава по адекватен начин. Търси алтернативи и е започнал да си поставя реалистични цели в близък и дългосрочен план. Обмисля възможните последици от действията си и избягва импулсивни действия. Рискът от вреди се запазва в ниския диапазон по отношение на служителите, лишените от свобода, самото лице и обществото.

Лишеният от свобода Ч. има примерно поведение, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Няма данни за съпричастност към затворническата субкултура и нерегламентирани отношения с останалите лишени от свобода.

Награждаван е с оглед показаната трайна тенденция, сочеща извършена положителна промяна със Заповеди № 404/04.10.2018г. на основание чл. 98, ал.1 т. 1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“, № 433/14.12.2018г. на основание чл. 98, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС с „извънредна хранителна пратка“ и № 101/24.04.2019г. на основание чл. 98, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС с „извънредна хранителна пратка“.

По време на престоя в ЗООТ за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от вреди запазва ниските си стойности за всички категории. Не показва враждебни нагласи и не влиза в конфликти. Няма злоупотреба с гласувано доверие. Толерантен е към служителите.

В зона „Нагласи“ лишеният от свобода Ч. е изградил критично отношение към извършеното престъпление. Признава вината си и осъзнава възможните вреди, които има вероятност да причини с поведението си в обществото.

Има формирани трудови навици. Работи на различни външни работни обекти. При поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Няма регистрирани случаи на неизпълнение или лошо изпълнение на възложените задачи.

Системното ангажиране на лишения от свобода Ч. в трудов процес и показаното позитивно отношение към труда е в подкрепа на хипотезата, че същият е променил модела, манталитета и стереотипа си на мислене и поведение.

Осъзнава тежестта на извършените закононарушения. Наблюдава се положителна тенденция в нагласите му да води законосъобразен начин на живот след освобождаване, в следствие преживените ограничения в условията на контролирана среда.

В местата за лишаване от свобода осъденият Ч. демонстрира добро поведение, не отказва работа, не са регистрирани агресивни прояви и други форми на неподчинение на служителите от надзорно-охранителния състав.

Лишеният от свобода Ч. е съгласен със заложените цели и задачи в Плана на присъдата, като може да се твърди, че те са изпълнени. За времето на престой в затворническото общежитие е изградил отрицателно отношение към извършеното от него престъпление, демонстрира примерно поведение и съвестно отношение към труда.

Съдебният състав изцяло възприема позицията на затворническата администрация, че са налице предпоставките на материално-правната норма по чл.70, ал.1 НК за изтърпяно наказание и наличие на доказателства за реално поправяне и реално придобити трудови навици. От представената справка в съдебно заседание от представителя на прокуратурата е видно, че спрямо лицето има повдигнато обвинение за извършени престъпления по чл.253, ал.5 НК,  чл.313, ал.1 НК и чл.321, ал.3 НК. Делото е висящо от 27.03.2008 г. Същото е възобновено на основание преобразувано следствено дело № 78/2019 г. на Специализирана прокуратура на РБ. Висящото производство не може да се тълкува в контекста на отрицателно поведение на молителя, защото данните сочат, че първоначално делото е образувано през 2008 г. след което съдебният акт е отменен и делото е преобразувано в ново следствено дело с давност единадесет години, през което време липсват данни за извършено престъпление от молителя. До признаването му за виновен по повдигнатото обвинение, лицето се счита за невинно. Тази справка не следва да се тълкува като негативна предпоставка, даваща отражение за неговото положително личностово израстване и промяна. В тази насока са дадените указания в Постановление № 7/1987 г. на Пленума на ВКС.

Осъзнал е вината си, преосмислил е миналото си поведение и декларира готовност за водене на законосъобразен начин на живот, като с реални действия показва своите намерения със съобразяване с нормите и правилата в обществото.

Плана на присъдата е изпълнен в пълен обем. Има критично отношение към извършеното престъпление и е осъзнал вината си.     На основание прецизния анализ на затворническото досие на осъдения, съдът прие становището на затвора за обективно. От отразените в него данни се установява, че е изпълнено формалното изискване за изтърпян минимум от наказанието. Налице е и втората предпоставка на материалния закон, защото с поведението си в затвора е показал, че корекционното въздействие на наказанието  е дало положителни резултати за неговото поведенческо и личностно развитие. Разпознава проблемите си и има готовност да вземе правилно решение за тяхното разрешаване. Настъпили са промени във всички набелязани сфери, посочени в плана за изпълнение на наказанието. В контролирана среда спазва утвърдените правила за живот и дава доказателства, че и извън затвора ще намери  подход за ресоциализация и спазване на обществените норми. Настъпила е положителна промяна за личността, положителна промяна в начина на мислене, в начина на планиране на цели и задачи, в сфера "Умения за мислене".

Воден от горните съображения съдът счита, че са налице са и двете материално-правни предпоставки за условно-предсрочно освобождаване на лицето от изтърпяване остатъка от наказанието.

Воден от горното и на основание чл. 440 НПК Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното наказание лишаване от свобода осъдения С.Н.Ч., роден на *** г. в гр. ***, жител и живущ *** българин, български гражданин, понастоящем в Затвора гр. Враца, със средно образование, не женен, живее на семейни начала, осъждан, ЕГН **********, осъден със споразумение по НОХД № 589/2018г., на „Лишаване от свобода“ в размер на 7 месеца, с остатък от наказанието 1 (един) месец.

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на С.Н.Ч. изпитателен срок в размер на 1 (един) месец.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС-София, Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения.

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: