Решение по дело №96/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 31
Дата: 11 юни 2019 г. (в сила от 11 юни 2019 г.)
Съдия: Калин Кирилов Баталски
Дело: 20191700600096
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 31

гр. Перник, 11.06.2018 г.

В      И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

Пернишкият окръжен съд, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на двадесет и втори май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАЛИН БАТАЛСКИ

                                                                              ЧЛЕНОВЕ:  ДИМИТЪР КОВАЧЕВ

                                                                                                     мл.с.СИМОНА КИРИЛОВА

 

при участието на секретар: Катя Станоева, в присъствието на прокурора Анита Джамалова, като разгледа докладваното от съдия Баталски ВНАХД №96 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Двадесет и първа от НПК.

С решение №25/26.02.2019 г., постановено по НАХД № 2/2019 г. по описа на Районен съд – Радомир обвиняемата С.Г.С.,  родена на *** ***, българка, българска   гражданка, с *** образование, разведена, безработна, неосъждана, с ЕГН: ********** е призната за невиновна в това на 20.09.2017г., около 12.50 часа в гр.Радомир, в *****************, поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, при управление на кран, в нарушение на  чл. 33 от ЗЗБУТ, съгласно който: „Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и здравето и безопасността на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените му от работодателя инструкции“ и  на  чл. 126, т.11 от КТ, съгласно който: „При изпълнение на работата, за която се е уговорил, работникът или служителят е длъжен да съгласува работата си с останалите работници и служители и да им оказва помощ в съответствие с указанията на работодателя“  да е причинила на Д.Е.Д., с ЕГН: ********** *** средна телесна повреда, изразяваща се в многофрагментно открито счупване на костите на дясна подбедрица, довело до трайно затруднение на движението на десен долен крайник, за период от време около 5-8 месеца, поради което на основание чл.378, ал.4, т.2 от НПК съдът я е оправдал по така повдигнатото обвинение за престъпление по чл.134, ал.1, пр.2, т. 2 от НК. С посоченото решение, съдът е постановил, на основание чл.190, ал.1  от НПК, направените в хода на досъдебното производство разноски в размер на 376,04 лева /триста седемдесет и шест лева и четири стотинки/ и тези, направени  в хода на съдебното следствие в  размер на 350,00  лева /триста и петдесет лева/ да останат за сметка на държавата.

Посоченото решение е било протестирано от районния прокурор на Районна прокуратура – Радомир с оплаквания за неправилност на постановеното решение.

Сочи се, че съдът неправилно е преценил събраните по делото доказателства, като неоснователно не е кредитирал показанията на свидетелите С. С. и Д. Д. по отношение на механизма на причиняване на телесната повреда и на обстоятелствата кой къде се е намирал когато е станал инцидентът.  Прави се искане протестираното решение да бъде отменено и вместо него да се постанови ново решение, с което обвиняемата да бъде призната за виновна по повдигнатото обвинение и да бъде освободена от наказателна отговорност като й бъде наложено административно наказание.

Обвиняемата се е защитавала сама и пред първоинстанционния съд и пред въззивната инстанция, като позицията й е, че не се признава за виновна и моли да бъде оправдана напълно.

Съдът, като взе предвид направените оплаквания във въззивния протест, заявеното от представителя на ОП-Перник и изявленията на обвиняемата пред въззивния съд, като провери изцяло атакувания съдебен акт в пределите на правомощията си по  чл. 314 от НПК, за да се произнесе, взе предвид следното:

Въззивният протест е процесуално допустим, тъй като е подаден по предвидения в НПК ред и в указания срок.

При преценката на събраните по делото доказателства, въззивният съд намери, че атакуваното решение следва да бъде отменено, а делото да се върне на първоинстанционния съд за ново разглеждане от друг състав, по следните съображения:

Постановлението /респ. предложението/ на прокурора по чл.375 от НПК очертава фактическите рамки на обвинението, респективно предмета на доказване по делото, затова в своята мотивна част то следва да съдържа ясно, конкретно, точно и пълно описание на всички обстоятелства, свързани с времето, мястото и начина на извършване на престъплението. Прецизно предявените обстоятелства определят, от една страна, предмета на доказване, а от друга - дават възможност за адекватна защита на обвиняемия по изложените от прокурора факти. Правото на защита винаги е нарушено, ако е налице неяснота или противоречие в обстоятелствената част, касаещи описание на съществените обективни признаци на деянието.

Внесеното в Районен съд гр. Радомир предложение за освобождаване от наказателна отговорност не отговаря на изискванията на чл.375, във вр. с чл.246 от НПК и е в противоречие със задължителните предписания, дадени в Тълкувателно решение № 2/2002 г. на ОСНК на ВКС, поради което е и негодно да обоснове надлежно обвинение пред съда срещу обвиняемата, както и да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемата в него. В конкретния случай с предложение на прокурора срещу обвиняемата С.Г.С. е предявено обвинение по чл.134, ал.1, пр.2 от НК. Съгласно Постановление №2 от 27.09.1979 г. по н.д. №4/79 г. на Пленума на ВС нормата на чл.134 от НК е бланкетна норма, която по отношение на задължителните в конкретните случаи заповеди или запрети се позовава на технически правила и норми от съответен нормативен или подзаконов нормативен акт, които конкретизират дължимото поведение на виновния и съдържанието на признаците на престъпния състав. В конкретния случай като нарушени правила за поведение са посочени разпоредбите на чл.33 от ЗЗБУТ и чл.126, т.11 от КТ. Първата разпоредба гласи:„Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените му от работодателя инструкции“. А втората разпоредба гласи:„При изпълнение на работата, за която се е уговорил, работникът или служителят е длъжен да съгласува работата си с останалите работници и служители и да им оказва помощ в съответствие с указанията на работодателя“. Характерът и на двете посочените разпоредби не сочи на технически правила с необходимата според закона и съдебната практика конкретика, чието нарушаване да е от естество да запълни бланкетната норма на чл.134 от НК. Напротив, и двете посочени разпоредби не притежават необходимата конкретика, която да е способна да запълни съдържанието на бланкетната правна норма на чл.134 от НК, тъй като те представляват общи правила за поведение. Не са конкретизирани и посочените в първата разпоредба „дадени от работодателя инструкции“, нито посочените във втората разпоредба „указания на работодателя“. Не е преценено каква връзка има поведението на обвиняемата с действащите към момента на инкриминираното деяние специални технически разпоредби във връзка с извършваната от обвиняемата специфична дейност. В обстоятелствената част на постановлението на прокурора е отразено само, че дейността е правнорегламентирана, тъй като са налице правни норми по посочените текстове от ЗЗБУТ /чл.33 от същия закон/ и в КТ /чл.126, т.11 от КТ/ и Инструкция за безопасна работа при товаро-разтоварни работи, като не е конкретизирано кои точно са конкретните технически правила /включително и от посочената инструкция/, които обвиняемата е нарушила.

Използването на чл.134 от НК за очертаване на кръга от факти, подлежащи на доказване е аналогично на положението при описаните в Раздел ІІ, Глава ХІ от НК – "Престъпления по транспорта и съобщенията", чиито понятия се изясняват посредством нормите на Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и Правилника за приложение на ЗДвП /В този смисъл е и решение №438/2009 г. на ВКС, III н.о. и решение №535/1992 г. на ВКС, II н.о./. В обвинението следва да фигурират както ясно очертани факти във връзка със самите понятия, така и посочване не само на конкретните текстове, но и на конкретните варианти в тези текстове. Само така би станало ясно какво подлежи на установяване в съдебната фаза според прокурора и по какви факти следва да се защитава обвиняемият /подсъдимият/. Когато обвинението е за престъпление, формулирано с бланкетна норма в особената част на наказателния закон, нарушенията на специалното законодателство са същностна част от фактологията на деянието, за което обвиняемият /подсъдимият/ ще отговаря пред съда и неговата правна квалификация, което обуславя необходимостта от тяхното ясно и недвусмислено формулиране. Съображенията в тази насока се основават и на принципа, че никой не може да бъде осъден за престъпление, за което не е бил надлежно обвинен. Посоченото не изпълнява условието за мотивираност на постановлението на прокурора по смисъла на чл. 375 от НПК, като лишава обвиняемата и от възможността да разбере в пълнота естеството на вмененото й обвинение, а оттам и да реализира адекватна защита по твърдените факти.

Изложеното по-горе се отнася и за постановлението за привличане на С. в качеството й на обвиняема, в което също не фигурират конкретни технически разпоредби, които да са в състояние да запълнят съдържанието на бланкетната норма на чл.134 от НК.

Посочените непълноти в предложението на прокурора и в постановлението за привличане на обвиняемата се отнасят до съставомерни признаци на престъплението, което води до извода, че при изготвянето на предложението и на постановлението за привличане на обвиняем са допуснати съществени нарушения на чл.375, във вр. с чл.246 от НПК и чл.219 от НПК.

Неспазването на посочените процесуални правила е довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемата, тъй като не й е дало възможност да разбере в какво конкретно се обвинява и да организира защитата си по най-благоприятен начин. Допуснатите на досъдебното производство по делото съществени нарушения на процесуалните правила са довели до опорочаване на проведеното съдебно следствие и постановения по съществото на делото съдебен акт. Тези нарушения не могат да бъдат отстранени от въззивната инстанция, а, от друга страна, препятстват възможността й да провери правилността на атакуваната присъда и да се произнесе с обоснован, законосъобразен и справедлив акт. Първоинстанционният съд, макар и да е обсъдил задълбочено фактите и доказателствата по делото, е пропуснал да вземе отношение по визираните недостатъци и да използва предвидените процесуални способи за евентуалното им отстраняване, като вместо това същия е разгледал делото в съдебно заседание, ограничавайки законовите права на обвиняемата. Поради изложеното, настоящият състав намира, че следва присъдата да бъде отменена, а делото да бъде върнато за ново разглеждане. Следва делото да се върне на друг състав на първоинстанционния съд от етапа на заседанието по чл.376 и чл.377 от НПК, който да подложи на самостоятелна преценка обстоятелствата във връзка с мотивираността на предложението на прокурора, както и във връзка с очертаването на съставомерните признаци на предмета на доказване, изложени в настоящите мотиви.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.334, т.1, във вр. с чл.348, ал.3, т.1 от НПК, Пернишкият окръжен съд

Р     Е     Ш     И:

Отменя изцяло решение5/26.02.2019 г., постановено по НАХД № 2/2019 г. по описа на Районен съд – Радомир и връща делото за разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

Председател:

 

 

Членове: 1/

 

 

                2/