Определение по дело №1346/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1007
Дата: 9 декември 2019 г.
Съдия: Стоян Константинов Попов
Дело: 20193100601346
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр. Варна, 1007/9.12.2019г..

 

          ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, VI наказателен състав, в закрито съдебно заседание на девети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: АСЕН ПОПОВ

ЧЛЕНОВЕ: ЯНА ПАНЕВА

СТОЯН ПОПОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Стоян Попов ВЧНД № 1346 / 2019 г. по описа на ВОС, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 249, ал. 3 от НПК.

          Настоящото производство е образувано въз основа на частен протест от прокурор при ВРП срещу протоколно определение от 31.10.2019 г., постановено по НОХД № 3109 / 2019 г. на ВРС. Атакуват се изводите на съда изложени в рамките на разпоредителното заседание, че обвинителния акт не отговаря на изискванията на чл. 246 от НПК, респ. е допуснато съществено процесуално нарушение, нарушаващо правото на защита на обвиненото лице.

Въззивният съд, като взе предвид доводите в частния протест и материалите по делото, намира за установено следното:

Производството по НОХД № 3109 / 2019 г. по описа на ВРС е образувано въз основа на внесен ОА № 321 / 2019 г. на ВРП, с който е повдигнато обвинение на Г.ЯГ. по чл. 325, ал. 3, вр. с, ал. 1 от НК и по чл. 144, ал. 3 от НК.

Делото е внесено в разпоредително заседание насрочено за 31.10.2019 г.. В рамките на същото, съгласно нормите на процесуалния закон, съдът е предоставил възможност на страните за становище по въпросите визирани в чл. 248, ал. 1 от НПК.

Подс. Г. и неговия защитник са нямали възражения и искания свързани с чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК.

Представителят на ВРП е счел, че няма допуснати нарушения на процесуалните правила, такива каквито визира т. 3 от чл. 248, ал. 1 от НПК. 

ВРС служебно е констатирал допуснати процесуални нарушения, в рамките на изготвяне на обвинителния акт, които са нарушили правото на защита на подс. Г., респ. е прекратил съденото производство и е върнал делото на прокурора.

Посочените факти и доказателствената съвкупност обуславят следните правни изводи:

Съвкупната преценка на изложените възражения, въззивния съд оценява като неоснователни. В първоинстанционният съдебен акт са изложени убедителни мотиви за връщане на делото, които следва да бъдат споделени. Основният аргумент на проверявания съд да върне делото е, че в диспозитива на ОА са добавени нови действия на подс. Г., които съдът е приел, че представляват съществено изменение на обстоятелствената част.

Безспорен е факта, че в предявеното на подс. Г.  обвинение в досъдебната фаза е посочено едно действия, с което е реализирано престъплението за което той отговаря – размахване и насочване на пистолет „М“, а в повдигнато с ОА обвинение са добавени и други действия – отправяне на нецензурни думи, изрази и заплахи.

Едва ли има съмнение, че с ОА се повдига обвинение, а подведено под отговорност лице се защитава срещу фактите, а не срещу правото. В тази насока са възраженията на прокурора, но така интерпретирани са неправилни. В конкретният случай с ОА са въведени нови действия извършени от подс. Г., т.е нови изпълнителни деяния, а подобно разширяване на обвинението, без тези факти да са били известни на Г. в ДП е недопустимо. Това не само с оглед значението на акта на правоохранителния орган, но по важното, че с него се формират правните рамки, в които се развива същинското наказателно производството и коректно и изчерпателно поднесената фактология не е самоцел, а е гаранция за справедлив процес и изпълваща със съдържание основаното право на лице с наказателно обвинение визирано в чл. 55, ал. 1 от НПК – да научи за какво престъпление е привлечен в това качество и въз основа на какви доказателства.  Това, че тези нецензурни думи, изрази и заплахи са описани в обстоятелсвената част на ОА не променя горните изводи. Те са описани, но са отнесени към другото обвинение, това по чл. 144 от НК.

В този смисъл правилно ВРС е констатирал, че в досъдебната фаза не са посочени и конкретизирани в пълен обем правнозначимите факти, касаещи деянието, осъществено от подс. Г..

Несъстоятелен е и другият аргумент на прокурора. Въвеждането на нови факти и обстоятелства в диспозитива на ОА не е ОФГ и не може да се отстрани по този ред. При преценката дали се касае за ОФГ или не, следва да се изхожда от разбирането, че ОФГ е всяко несъответствие между формираната истинска воля органа и нейното външно изразяване в писмения текст на съответния акт. Материализирането на тази воля в диспозитива не е била опорочена от грешка, а от въвеждането на нови факти, а това вече накърнява правото на защита на подс. Г. до степен, да не разбира в какво е обвинен, за да може в пълен обем да реализира защитата си. Настоящият въззивен състав намира, че в случая не е налице ОФГ в АО и същата не може да се отстрани от първоинстанционния съд по съответния процесуален ред посочен в чл. 248а от НПК. ОФГ има единствено по отношение цифровото изписване на разпоредбата от наказателния закон - чл. 323, вместо чл. 325 от НК.

Допуснатите нарушения са отстраними и следва да бъдат коригирани, а процесуалния ред е този, който е посочил ВРС – връщане делото на прокурора.

Поради изложеното съдът намира, че разглежданото определение е правилно, което налага и неговото потвърждаване, респ. обявяване протеста за неоснователен.   

 Не може обаче съдът да остави без внимание назидателно-критичен стил на неговия автор – прокурор Богданов и отправените упреци към съда относно аналитичната му дейност. Фрази от рода „съдът да съсредоточи усилията си за решаване на делото“ и др. са най-малкото неуместни и не кореспондират с дължащото се институционалното уважение, а и подобна демонстрация на самочувствие е абсолютно излишна.

Още по-малко са основателни развитите теории на прокурора, че с връщане на делото се нарушавал чл. 22 от НПК. За това е следвало да помисли по-рано, а и трябва да си отговори на въпроса, при липсата на каквато и да е фактическа и правна сложност на делото, защо контролираното от него ДП е протекло в рамките на 9 месеца. В тази връзка чл. 22 от НПК съдържа и ал. 2, на чието съдържание следва да наблегне изготвилия протеста. 

 

          Водим от горното и на основание чл. 249, ал. 3, вр. чл. 341 и сл. от НПК, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА протоколно Определение № 2019 от 31.10.2019 г. постановено по НОХД № 3109 / 2019 г. на ВРС, 15 състав, с което е прекратено съдебното производство за допуснати отстраними съществени нарушение на процесуални правила, довели до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия и делото върнато на ВРП.

 

          Определението е окончателно.

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

2.