Решение по дело №270/2023 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 150
Дата: 30 януари 2024 г.
Съдия: Росица Карова Цветкова
Дело: 20237270700270
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

№……., град Шумен, 30.01.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

   Шуменският административен съд в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти януари през две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Росица Цветкова

 

при секретаря В. Русева

като разгледа докладваното от административен съдия Р. Цветкова адм. д. №270 по описа за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

   Производство по реда на чл.145 и сл. от АПК във вр. с чл.112 ал.1 т.4 от Закона за здравето /ЗЗдр/, образувано по жалба на С.Н.С. с настоящ адрес ***, против Експертно решение /ЕР/ №91607/11.09.2023 г. на Специализиран състав по Нервни, Очни болести и ССЗ на НЕЛК град София, с което е потвърдено изцяло ЕР №91381 от 18.05.2023 г. на ТЕЛК - I състав към „МБАЛ Шумен“ АД град Шумен.

   В жалбата са изложени съображения за неправилно определен % ВСУ и без чужда помощ за заболяванията на жалбоподателката, които съображения могат да бъдат отнесени към основанията за оспорване по чл.146 т.4 и т.5 от АПК. Конкретно се твърди, че на жалбоподателката не е направена експертиза от лекар специалист, както и влошеното и здравословно състояние, а именно пълна слепота на ляво око и силно намалено зрение на дясното око – 0.05 VOD, налага в ежедневието и да има придружител. Излагат се и твърдения, че не може да различи предмети и хора, както и без придружител не може да излезе сама до аптека, магазин, включително и да отиде до баня и тоалетна в къщата си. С оглед на това жалбоподателката моли съда да постанови съдебно решение, с което да отмени атакуваното ЕР №91607/11.09.2023 г. на Специализиран състав по Нервни, Очни болести и ССЗ на НЕЛК град София.

   Ответната страна Национална експертна лекарска комисия град София, редовно призована, не изпраща представител, но е представено писмено становище от процесуалния представител юрисконсулт В. А., в което се оспорва жалбата като неоснователна. Отправя искане жалбата да бъде отхвърлена, както и да бъдат присъдени направените по делото разноски, включително и юрисконсултско възнаграждение.

   Заинтересована страна ТЕЛК – Първи състав към МБАЛ град Шумен, редовно призована, не изпраща представител и не представя писмено становище по спора.

   Заинтересована страна Агенция за хора с увреждания град София, редовно призована, не изпраща представител и не представя писмено становище по спора.

   Заинтересована страна Регионална Дирекция "Социално подпомагане" град Шумен, редовно призована, не изпраща представител и не представя писмено становище по спора.

   Заинтересована страна ТП на НОИ гр.Шумен, редовно призована, не изпраща представител и не представя писмено становище по спора.

   От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, и при спазване на разпоредбата на чл.168 от АПК, съдът установи от фактическа страна следното:

   Административното производство пред НЕЛК е образувано по жалба на С.Н.С. срещу ЕР №91381 от 18.05.2023 г. на ТЕЛК - I състав към „МБАЛ Шумен“ АД град Шумен, с което е извършено преосвидетелстване на жалбоподателката и е определен процент ВСУ /вид и степен на увреждането/ 94% пожизнено, без право чужда помощ, с водеща диагноза и заболяване „Други ретинални съдови оклузии“. С това Решение ТЕЛК е приела слепота на ляво око поради глаукома и силно намалено зрение на дясно око до 0.05 поради тромбоза на В.Ц.Р., съобразно медицинско заключение от 23.08.2022 г. на доктор Б. от Очна клиника „Света Петка“, и приложения ост. и периметри – Н34.8, с оглед на което и на основание част 5, раздел 1 от Приложение №1 към чл.63 ал.1 от НМЕ е определила 90% ВСУ/ТНР по отношение на това заболяване. ТЕЛК е определила и 20% по отношение на установеното второ заболяване с диагноза „Хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност“, поради което е определила общ процент ВСУ от 94%, съобразно Приложение №2 към чл.63 ал.3 от НМЕ, без чужда помощ, тъй като лицето може да се самообслужва.

   С жалбата до НЕЛК жалбоподателката е оспорила определения процент ВСУ, както и отказа да бъде определена чужда помощ, като са изложени подробни аргументи в тази насока. След преглед на приложените в медицинското досие медицински и други документи, НЕЛК е извършила освидетелстване на лицето по документи и с оспорения акт в настоящото производство е потвърдила изцяло ЕР на ТЕЛК по всички поводи, включително, че и на жалбоподателката не се следва чужда помощ, тъй като не покрива изискванията на чл.68 ал.1 и ал.2 от НМЕ.

   Видно от представеното по делото известие за доставяне Решението на НЕЛК е получено от жалбоподателката на 13.10.2023 г., а жалбата е подадена на 20.10.2023 г. до АдмС град Шумен.

   От страна на жалбоподателката са представени и са приети към доказателствения материал по делото писмени доказателства относно здравословното състояние, след експертното решение на ТЕЛК, а именно Амбулаторен лист от 25.05.2023 г. на д-р Г. З. – очен лекар в МЦ  „Д-р Тасков“ град Търговище, ведно с флуоресцинова ангиография на съдовете на окото от 25.05.2023 г. От ответната страна е представено и прието цялото медицинско досие, съдържащо всички доказателства, въз основа на които е постановено атакуваното решение на НЕЛК в настоящото производство.  

   В хода на съдебното производство бе назначена СМЕ. От заключението на вещото лице, прието от съда като компетентно дадено, се установи, че към момента на издаване на оспореното Решение на НЕЛК, а именно към 11.09.2023 г., и съобразно медицинската документация по делото, зрението на дясното око на жалбоподателката е VOD=0.05, т.е. 5%, а на лявото око е VOS=0, т.е. 0%, поради което процента на трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждането е 90% по отношение на  водеща диагноза и заболяване „Други ретинални съдови оклузии“. От обяснението на вещото лице, дадено в отрито съдебно заседание на 24.01.2024 г., се установи, че жалбоподателката от 5 метра успява да брои пръсти, но по – надалече не може да вижда.     

   От така установеното фактическо положение, съдът достигна до средните правни изводи:

   Жалбата е подадена от надлежна страна и в преклузивния срок за оспорване, поради което се явява процесуално допустима, а разгледана по същество е и частично основателна, поради следните съображения:

   На първо место следва да се посочи, че спорът между страните е по отношение определения процент ВСУ – 90% на жалбоподателката за функционален дефицит на ляво око и за намалено зрение на дясното око във връзка с водещата диагноза „Други ретинални съдови оклузии“ и има ли жалбоподателката потребност от чужда помощ или не. Това предопределя и заключението дали административният орган е приложил правилно материалния закон – чл.63 ал.1 от НМЕ, в сила от 03.08.2018 г., изменена с ПМС №152 от 26.07.2018 г., по отношение на преценката на установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит според Приложение №1 към разпоредбата, съобразяването на процента ТНР/ВСУ със степента на установения дефицит, както и дали е приложена правилно разпоредбата на чл.68 ал.1 и ал.2 от НМЕ по отношение на преценката от необходимостта за чужда помощ.

   Съдът приема, че обжалваният административен акт е постановен от компетентен орган – НЕЛК, предвид разпоредбите на чл.103 ал.4 и чл.112 ал.1 т.3 от ЗЗдр във връзка с чл.3 ал.1 от Наредбата за медицинската експертиза. Решението е взето от специализиран състав по Нервни, Очни болести и ССЗ на НЕЛК град София, определен съобразно диагнозата по Част пета, Раздел I и по Част четвърта, раздел VI от Приложение №1 към чл.63 ал.1 от Наредбата за медицинските експертизи /НМЕ/, по аргумент от разпоредбата на чл.49 ал.1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи (ПУОРОМЕРКМЕ), съгласно която НЕЛК се произнася с мотивирано експертно решение, постановено от специализиран състав, определен съобразно водещата диагноза. Консултациите на останалите специализирани състави се вписват в експертното решение и са неразделна част от мотивите му - чл.49 ал.2 ПУОРОМЕРКМЕ. В настоящето ЕР водещата диагноза е „Други ретинални съдови оклузии“, което предопределя произнасянето на специализиран състав по Нервни, Очни болести и ССЗ. Съгласно чл.43 т.1 от ПУОРОМЕРКМЕ, специализираните състави на НЕЛК се произнасят по обжалваните решения на ТЕЛК въз основа на медицинската документация към момента на постановяване на обжалваното решение. В конкретната хипотеза специализираният състав на НЕЛК се е произнесъл въз основа на приложената медицинска документация. Решението е подписано от председателя и членовете на състава. Спазено е и изискването на чл.18 ал.3 от посочения правилник в специализирания състав да бъдат включени не по-малко от трима лекари заедно с неговия председател. От изложеното е видно, че оспореното решение на НЕЛК се явява постановено при наличието на материална, териториална и предметна компетентност.

   Жалбоподателката твърди, с оглед здравословното състояние, описано в оспореното ЕР на НЕЛК, че не е прегледана от специалист, поради което неправилно е определен процент ВСУ/ТНР и неправилно е лишена от чужда помощ, тъй като не може да се обслужва сама, поради влошеното си зрение.

   По отношение спорния процент ВСУ за водещата диагноза е „Други ретинални съдови оклузии“.

  С оспореното в настоящото производство ЕР НЕЛК е определила 90 % ВСУ за функционален дефицит на ляво око и за намалено зрение на дясно око по отношение на жалбоподателката, съобразно Част пета, Раздел I от Приложение №1 към чл.63 ал.1 от НМЕ. С оглед така определената диагноза, е определено 90 % ВСУ. Видно от определената водеща диагноза и вида на заболяването в ЕР на НЕЛК, същите безспорно съответстват към нормативно определения процент – 90% в Част пета, Раздел I от Приложение №1 към чл.63 ал.1 от НМЕ.

   В горния смисъл и от заключението на вещото лице по назначената СМЕ безспорно се установи, че към момента на издаване на оспореното ЕР на НЕЛК процента на трайно намалена работоспособност или вида и степен на увреждането е 90% по отношение на водещата диагноза на жалбоподателката.

   По силата на общото правило на чл.142 ал.1 от АПК съответствието на административния акт с материалния закон се преценява според фактите, съществували към момента на издаването му. Поради това и пределите на съдебния контрол са ограничени до проверката относно установеното увреждане към момента на постановяването на решението на НЕЛК - 11.09.2023 г. В случай, че е настъпило влошаване на здравословното състояние, каквито твърденията навежда жалбоподателя и представените писмени доказателства в тази насока, оспорващата може да поиска преосвидетелстване от органите на медицинската експертиза на работоспособността и степента на увреждането, при извършването на което биха били взети предвид и настъпилите след произнасянето на НЕЛК факти, свързани с развитието на получените увреждания.   

   С оглед гореизложеното съдът намира, че в оспореното ЕР на НЕЛК законосъобразно е определен процента – 90 на ВСУ за функционален дефицит на ляво око и за намалено зрение на дясно око по отношение на жалбоподателката за водещата диагноза е „Други ретинални съдови оклузии“. Доколкото е определена и 20% ВСУ по отношение на установеното второ заболяване с диагноза „Хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност“, законосъобразно е определен общ процент ВСУ от 94%, съобразно Приложение №2 към чл.63 ал.3 от НМЕ, поради което съдът приема, че жалбата в тази част е неоснователна.

   По отношение втория спорен момент, а именно потребността от чужда помощ на жалбоподателката по реда на чл.68 от НМЕ.

   Потребността от чужда помощ представлява компонент на експертизата на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане, съгласно изричната разпоредба на чл.61 ал.1 т.2 и ал.2 т.2 от НМЕ. По силата на чл.68 ал.1 и ал. 2 от НМЕ при степен на трайно намалена работоспособност /степен на увреждане над 90 на сто ТЕЛК и НЕЛК се произнасят и по потребността от чужда помощ, като чужда помощ се определя на лица, които не са в състояние да се обслужват самостоятелно при задоволяване на ежедневните си потребности.

   В разглеждания случай с ЕР на ТЕЛК и на НЕЛК на жалбоподателката е определен 94 % ВСУ/ТНР без чужда помощ. Конкретни мотиви обаче, обосноваващи отказа да бъде определена чужда помощ съставът на НЕЛК не е изложил в оспореното ЕР. Това обстоятелство до голяма степен е обусловило обжалването на ЕР на НЕЛК, като жалбоподателката е изложила своите аргументи относно необходимостта от чужда помощ, предвид невъзможността сама да се обслужва.

   В процесното ЕР на НЕЛК единствено е посочено, че на лицето не се следва чужда помощ, защото не покрива изискванията на чл.68 ал.1 и ал.2 от НМЕ, като не се съдържат никакви аргументи, че заболяванията, посочени в ЕР, не обуславят нужда от чужда помощ. Липсват мотиви, от които да става ясно, дали е направена преценка за това, в състояние ли е освидетелстваното лице да се обслужва самостоятелно при задоволяване на ежедневните си потребности. Липсата на мотиви препятстват настоящата инстанция да осъществи контрол за законосъобразност на експертното решение в тази част, поради което същото следва да бъде отменено.

   Следва да се посочи, че незаконосъобразно в ЕР на НЕЛК е посочено, че лицето не покрива изискванията на чл.68 ал.1 от НМЕ. Както бе цитирано и по-горе в настоящото съдебно решение, тази норма гласи, че при степен на трайно намалена работоспособност (степен на увреждане) над 90 на сто ТЕЛК и НЕЛК се произнасят и по потребността от чужда помощ. При положение, че на лицето е определен 94% ВСУ, то покрива критерия, заложен в чл.68 ал.1 от НМЕ.

   Според настоящия съдебен състав под "ежедневни потребности" по смисъла на чл.68 ал.2 от НМЕ в никакъв случай не трябва да се разбират само "битови" потребности, т. е. свързани единствено с хранене, хигиенни навици и т. н., а означава всякакви потребности на лицето, водещи до повишаване качеството му на живот и социална интеграция, в т. ч. придвижване извън дома с или без обществен транспорт, пазаруване, посещаване на учреждения и др., които обаче жалбоподателката, предвид здравословното си състояние, не е в състояние сама да задоволи. В тази връзка от даденото обяснение от вещото лице в открито съдебно заседание по изслушване на СМЕ по категоричен начин се установи, че жалбоподателката не може да вижда на повече от 5 метра, което оборва аргумента на ТЕЛК, възприет и от НЕЛК, че лицето може да се обслужва само и не му се полага чужда помощ, в смисъла, вложен в чл.68 ал.2 от НМЕ. 

   Съобразно чл.62 от приложимата към момента на издаване на оспореното решение редакция на Наредба за медицинската експертиза - видът и степента на увреждането/степента на трайно намалената работоспособност се определят въз основа на представената медицинска документация, обективираща степента на увреждане и функционален дефицит на заболелия орган и/или система, и при необходимост – въз основа на подробна клинико-експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед и насочени лабораторни и функционални изследвания. Позовавайки се формално на възможността на чл.50 ал.1 от ПУОРОМЕ за издаване на решение въз основа на документи, административният орган нарушава един от най-съществените принципи на административното производство, а именно този на чл.9 ал.2 от АПК да установи обективната истина, чрез правилата на служебното начало, като събира всички необходими доказателства, дори и когато липсва искане за това. Този формализъм нарушава съществено правата на засегнатите лица, които следва да бъдат подпомагани поради страданията, причинени им от болестите, от които страдат, и влияе косвено върху правилното реализиране на социалната политика на държавата.

   От гореизложеното се налага изводът, че обжалваното ЕР на НЕЛК в тази част е издадено без да се съобразят всички факти и обстоятелства от значение за случая и без да са използвани всички административно-производствени възможности, дадени от приложимите нормативни актове – ЗЗдр, НМЕ и ПУОРОМЕРКМЕ, за прецизиране и правилно на решаване на въпроса – дали при определената пожизнено 94 % ВСУ, жалбоподателката се нуждае и от чужда помощ или не. С оглед на това съдът приема, че ЕР на НЕЛК в тази част е незаконосъобразно, а жалбата се явява основателна.

   От така установеното фактическо и правно положение съдът приема, че

жалбата се явява частично основателна. Обжалваният административен акт в частта, с която е определено без чужда помощ на жалбоподателката следва да бъде отменен като незаконосъобразен. Преписката на основание чл.173 ал.2 предл.2 от АПК следва да бъде върната на НЕЛК – София, Специализиран състав по Нервни, Очни болести и ССЗ, за ново произнасяне относно необходимостта на жалбоподателката от чужда помощ, като при това следва да се направи мотивирана преценка в състояние ли е лицето да се обслужва самостоятелно при задоволяване на ежедневните си потребности.

   В останалата част жалбата се явява неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена.

   Независимо от изхода на делото, разноски в полза на жалбоподателката не следва да бъдат присъдени, тъй като не се претендират.

   С Определение от 06.12.2023 г. по настоящото дело жалбоподателката С.Н.С. на основание чл.83 ал.2 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК е освободен от заплащане на държавни такси и разноски по адм.д.№270/2023 г. по описа на АдмС град Шумен. Тъй като жалбоподателката е освободена от заплащане на държавна такса и разноски на основание чл.83 ал.2 от ГПК, то предвид изхода на спора и на основание  чл.78 ал.6 ГПК ответната страна следва да бъде осъдена да заплати по сметка на Административен съд град Шумен направените от съда разноски в размер на 300.00 лева, представляващи заплатено от бюджета на съда възнаграждение за вещото лице.

   Водим от горното, съдът

Р Е Ш И :

 

   ОТМЕНЯ по жалба на С.Н.С. с настоящ адрес ***, Експертно решение №91607/11.09.2023 г. на Специализиран състав по Нервни, Очни болести и ССЗ на НЕЛК град София, с което е потвърдено ЕР №91381 от 18.05.2023 г. на ТЕЛК - I състав към „МБАЛ Шумен“ АД град Шумен, в частта, с която е определено без чужда помощ на С.Н.С..

   ВРЪЩА преписката в тази част на Специализиран състав по Нервни, Очни болести и ССЗ на НЕЛК град София за произнасяне съобразно указанията, дадени в мотивите на настоящия съдебен акт.

   ОТХВЪРЛЯ жалбата на С.Н.С. с настоящ адрес ***, против Експертно решение №91607/11.09.2023 г. на Специализиран състав по Нервни, Очни болести и ССЗ на НЕЛК град София, в останалата част.

   ОСЪЖДА НЕЛК град София да заплати по сметка на Административен съд град Шумен сумата в размер на 300.00 /триста лева/ лв., представляващи заплатено от бюджета на съда възнаграждение за вещото лице.

   Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд на Р България в четиринадесетдневен срок от съобщаването му на страните.

   Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от него по реда на чл.137 от АПК.

 

                             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: