Решение по дело №9071/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3108
Дата: 30 април 2019 г.
Съдия: Милен Петков Евтимов
Дело: 20181100509071
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. София, 30.04.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІ брачен въззивен състав, в публично заседание на единадесети април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ МИТОВА

                                              ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЕНТИНА АНГЕЛОВА                                                                        МИЛЕН ЕВТИМОВ        

 

при секретаря Мариана Ружина, като разгледа докладваното от съдия М. Евтимов гр.дело № 9071 по описа за 2018 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.258-273 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на Я.И.К. срещу решението, постановено по гр.д. № 3112/2017 г. на СРС, ІІІ ГО, 83 състав, в частта относно срока на наложената мярка по чл. 5, ал. 1, т. 3, предл. 1 от ЗЗДН и в частта относно размера на наложената на въззивника глоба по чл. 5, ал. 4 от ЗЗДН. В жалбата са изложени съображения за неправилност на решението в обжалваните части. Въззивникът моли да се отмени решението в обжалваните части и да се постанови друго, с което да се намали срокът на наложената мярка по чл. 5, ал. 1, т. 3, предл. 1 от ЗЗДН и да се намали размерът на наложената му глоба от 400 лева на 200 лева. Претендира разноски.

Въззиваемата страна В.Д.К. оспорва въззивната жалба и моли за оставянето й без уважение. Претендира разноски.

Подадена е на 23.08.2018 г. от Я.И.К. частна жалба срещу определението по чл. 248 от ГПК от 03.08.2018 г. на СРС, ІІІ ГО, 83 състав, постановено по гр.д. № 3112/2017 г., с което е отхвърлено искането на жалбоподателя за изменение на решението в частта за присъденото на молителката адвокатско възнаграждение в размер на 800 лева. В частната жалба са изложени съображения за неправилност на определението. Частният жалбоподател моли да се отмени обжалваното определение и да се намали адвокатското възнаграждение на молителката за първоинстанционното производство до минималния законоустановен размер. Претендира разноските, сторени по частната жалба.

Ответната страна по частната жалба – В.Д.К., счита частната жалба за недопустима, евентуално –неоснователна.

С определение от 11.04.2019 г., постановено в открито съдебно заседание, въззивният съд е върнал въззивната жалба на Я.И.К. в частта, в която се обжалва първоинстанционното решение относно срока на мярката по чл. 5, ал. 1, т. 3, предл. 1 от ЗЗДН, и е прекратил въззивното производство в тази част.

Софийският градски съд, като прецени приетите относими доказателства по делото и обсъди становищата и възраженията на страните, приема за установено следното:

Въззивната жалба е допустима. Подадена е в срока по чл. 17, ал. 1 от ЗЗДН от ответника в първоинстанционното производство, имащ правен интерес от обжалването, и е срещу подлежащ на въззивно обжалване по силата на чл. 258 ГПК, във вр.с чл. 17 ЗЗДН, съдебен акт, който е валиден като цяло и допустим в обжалваната му част относно размера на наложената на въззивника глоба от 400 лева.

Делото пред първата инстанция е образувано по молба на В.Д.К. срещу Я.И.К. – за защита от домашно насилие, изразяващо се в нанесен от ответника на молителката побой на 25.12.2016 г. около 0.20 часа, придружен с отправяне на обиди, в дома на страните.

С решението, постановено по гр.д. № 3112/2017 г., СРС, ІІІ ГО, 83 състав, е издал заповед за защита в полза на В.Д.К. срещу Я.И.К., като е задължил ответника да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на молителката и е забранил на ответника да приближава молителката на по-малко от 100 метра за срок от 6 месеца, считано от 18.05.2018 г. Първоинстанционният съд е предупредил ответника за последиците по чл. 21, ал. 3 ЗЗДН, наложил е на ответника глоба в размер на 400 лева, осъдил е ответника да заплати по сметка на СРС държавна такса в размер на 25 лева, а на молителката – разноски в размер на 839.60 лева (в т.ч. адвокатско възнаграждение в размер на 800 лева), и е оставил без уважение искането на ответника за присъждане на разноски.

Наведените във въззивната жалба доводи за неправилност на първоинстанционното решение в обжалваната част относно размера на наложената на въззивника глоба от 400 лева са неоснователни.

Правилно първоинстанционният съд е посочил, че при определянето на размера на глобата се вземат предвид тежестта на нарушенията, подбудите за тяхното извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства. В настоящия случай тежестта на извършеното от въззивника домашно насилие налага наложената му глоба да бъде именно в размер на 400 лева, а не в друг, по-нисък, размер. По делото е установено, че въззивникът е нанасял силни удари по цялото тяло, вкл. по лицето и главата, на въззиваемата страна, в резултат на които тя е получила оток, кръвонасядане и охлузване на лицето и кръвонасядане по лигавицата на долната устна. Тези удари са били придружени с обидите „мръсен парцал“, „курва“ и „долен боклук“. Актовете на насилие са извършени на празничен ден – Коледа на 2016 г., в началото на същия. Без значение е с какви доказателствени средства процесните насилнически актове са доказани – с тези по ГПК (чл. 13, ал. 1 от ЗЗДН) или с декларацията по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН (чл. 13, ал. 2, т. 3 от ЗЗДН). Естеството на актовете на домашно насилие, времето на тяхното извършване и причинените на пострадалото лице травматични увреждания обосновават правилността на първоинстанционното решение в обжалваната част относно размера на наложената на въззивника глоба по чл. 5, ал. 4 от ЗЗДН.

Предвид горното, решението на районния съд в обжалваната част, като правилно и законосъобразно, следва да се остави в сила.

Частната жалба от 23.08.2018 г. на Я.И.К. срещу определението от 03.08.2018 г. на СРС, ІІІ ГО, 83 състав, постановено по гр.д. № 3112/2017 г., е подадена в срок, като същата е допустима. Разгледана по същество, е основателна.

В производството по частна жалба ограниченията относно обхвата на дейността на въззивния съд, предвидени в чл. 269, изр. 2 ГПК, не се прилагат (ТР № 6/15.01.2019 г. по тълк. дело № 6/2017 г., ОСГТК). Производството по естеството си е пълно въззивно, което означава, че съдът не е ограничен от оплакванията в частната жалба за неправилност на обжалваното определение, а и чрез бланкетна частна жалба страната може ефективно да защити правото си. Частният жалбоподател е изложил съображения, че неправилно първостепенният съд не е уважил направеното от него възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на другата страна. Районният съд, отказвайки да намали присъденото в полза на В.Д.К. адвокатско възнаграждение, не е съобразил обаче, че молителката е сключила договор за правна защита и съдействие с двама адвокати (адв. Филипова и адв. Б.), на които е заплатила възнаграждение в размер на 800 лева (л. 2-гръб от първоинстанционното дело). Съгласно § 1 от ЗР на ЗЗДН, във вр. с чл. 78, ал. 1 от ГПК, на присъждане подлежи заплатеното възнаграждение само за един адвокат. Ето защо, съобразно изхода на спора пред първата инстанция, молителката има право на разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 400 лева, а не на 800 лева.

По тези съображения обжалваното определение следва да се отмени, а постановеното решение в частта му за присъденото на молителката адвокатско възнаграждение в размер на 800 лева се измени, като ответникът бъде осъден да заплати на молителката сумата от 400 лева – заплатено адвокатско възнаграждение за първоинстанционното производство.

Въззивният съд постанови въззивникът Я.И.К. да заплати по сметка на СГС държавна такса за въззивната му жалба в размер на 12.50 лв.

С оглед изхода на делото по въззивната жалба, Я.И.К. няма право на разноски за въззивното обжалване. Съдът не присъжда такива и на въззиваемата страна В.Д.К., защото същата не е представила доказателства за тяхното заплащане, независимо от представения от нея списък по чл. 80 от ГПК.

С оглед изхода на делото по частната жалба, В.Д.К. се осъжда да заплати на Я.И.К. разноски от 115 лева, представляващи заплатена държавна такса за частната жалба в размер на 15 лева и заплатено адвокатско възнаграждение за процесуалното представителство по частната жалба в размер на 100 лева (л. 16 от настоящото дело).

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решението по гр.д. № 3112/2017 г. по описа на Софийския районен съд, ІІІ ГО, 83 състав, в обжалваната част.

ОТМЕНЯ определението от 03.08.2018 г. по гр.д. № 3112/2017 г. по описа на Софийския районен съд, ІІІ ГО, 83 състав, вместо което ПОСТАНОВИ:

ИЗМЕНЯ решението по гр.д. № 3112/2017 г. по описа на Софийския районен съд, ІІІ ГО, 83 състав, в частта му за присъденото на В.Д.К. адвокатско възнаграждение в размер на 800 лева, като ОСЪЖДА Я.И.К., ЕГН **********, да заплати на В.Д.К., ЕГН **********, сумата от 400 лева – разноски за адвокатско възнаграждение по гр.д. № 3112/2017 г. на СРС, ІІІ ГО, 83 състав.

ОСЪЖДА Я.И.К., ЕГН **********, да заплати по сметка на СГС държавна такса в размер на 12.50 лева.

ОСЪЖДА В.Д.К., ЕГН **********, да заплати на Я.И.К., ЕГН **********, сумата от 115 лева – разноски за производството по частната жалба.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исканията на Я.И.К. и В.Д.К. за присъждане на разноски за производството по въззивната жалба.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                               

                                               

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ:1.                   2.