Решение по дело №1245/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260030
Дата: 14 септември 2020 г. (в сила от 18 декември 2020 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20205530201245
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                        14.09.2020 г.    град Стара Загора

 

В     И М Е Т О    Н А   Н  А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 18 август                         Година 2020  

В публично заседание в следния състав:

 

                                    Председател: БЛАГА БОЗОВА 

 

Секретар: МАРИЯН КРЪСТЕВ

Прокурор:  ……………………

като разгледа докладваното от съдия БОЗОВА 

а.н.дело № 1245 по описа за 2020 година, съобрази следното:

 

Производство е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ № 19-1228-001792 от 15.08.2019 година на началник сектор към ОДМВР Стара Загора сектор „Пътна полиция” Стара Загора.

Жалбоподателят Г.И.А. моли наказателното постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.

В съдебно заседание жалбоподателят е редовно призован, не  се явява. Представя писмено становище, с което се сочат допуснати процесуални нарушения в НП, основаващи отмяна на същото, алтернативно, че следва да се приложи чл.28 от ЗАНН, тъй като процесния ден жалбоподателят е отивал да регистрира автомобила си в сектор „Пътна полиция“ – Стара Загора.

Въззиваемата страна Областна дирекция на МВР - Стара Загора  е редовно призована, не се явява представител. Представят становище със съпроводителното писмо по преписката, като оспорва жалбата и моли НП да бъде потвърдено.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид становищата на страните и служебно провери правилността на издаденото НП, намира следното:

     Съдът, намира жалбата за допустима, тъй като е подадена в срок и от надлежна страна – наказано лице, което единствено чрез право на жалба може да си гарантира правото да оспори административното обвинение и съответната административно – наказателна санкция.

     Жалбата е неоснователна.

     Срещу жалбоподателя е било образувано бързо производство № 1228 – зм – 951/2018 г. по описа на ОД на МВР – Стара Загора за престъпление по чл.345 ал.2 вр. ал.1 от НК.

     В хода на Бързото производство е установено, че:

- А. е собственик на лек автомобил БМВ  318 I, който при първоначалната му регистрация в сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР Стара Загора през 2012 година получил регистрационен № СТ …. АВ. На 27.05.2018 година при проверка след тестване с техническо средство е констатирано, наличие на алкохол в дъха на А.. За установеното нарушение по ЗДвП е съставен акт за нарушение Серия Д, № …. от 27.05.2018 година, с който са отнети свидетелството за управление на моторно превозно средство /СУМПС/ и свидетелството за регистрация на моторно превозно средство. Били иззети двете регистрационни табели поради прекратяване на регистрацията на автомобила за срок от шест месеца. На стъклото на автомобила е поставен стикер „спрян от движение“, като на мястото в което следвала да се укаже срок в кой може да се придвижи без табели не е посочено нищо.

     След изтичане на шестмесечния срок и възстановяване на отнетото СУМПС, на 28.11.2018 година, А. потеглил с автомобила си към Сектор „Пътна полиция“ - Стара Загора, за да го регистрира отново. На улица „Анастасия Тошева“ до № .. бил спрян от патрул на Второ РУ Стара Загора – П. и Ч., които установили липсата на регистрационни табели. След което е извършен оглед по реда на НПК, като първо процесуално действие по бързото производство, което било образувано за случая.  

     Прокурорът, след като се е запознал със събраните по бързото производство доказателства е приел, че извършеното от А. деяние, макар и формално да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление по чл.345, ал.2 от НК, в случая същото не е престъпно на основание чл.9, ал.2 от НК, тъй като поради своята малозначителност е с много ниска степен на обществена опасност. Приел е, че деянието поради своята по – ниска степен на обществена опасност представлява административно нарушение по чл.140 от ЗДвП, поради което следва да бъде реализирана административно наказателната отговорност на основание чл.175 ал.3 от ЗДвП. Предвид горевъзприетото, прокурорът е прекратил наказателното производство на основание чл.357 ал.1 т.1 вр. чл.24 ал.1 т.1 от НПК вр. чл.9 ал.2 от НК.

     Екземпляр от постановлението на Районна прокуратура –  Стара Загора е изпратен в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Стара Загора – за налагане на административно наказание на А. за извършеното нарушение по чл.175 ал.3 от ЗДвП. Постановлението не е обжалвано и е влязло в сила.

     Процесното НП е издадено на основание чл.36 ал.2 от ЗАНН във връзка с постановлението на РП Стара Загора от 06.12.2018 г. за прекратяване на наказателното производство по горепосоченото бързо производство, с чийто материали жалбоподателят е запознат и разпитван като свидетел.

     Гореописаната фактическа обстановка, съдът приема за установена от приетите по делото с определение на 18.08.2020 година писмени доказателства.

     С обжалваното НП, жалбоподателят е санкциониран,  за нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП, за това, че на 28.11.2018 година, около 11,40 часа, в град Стара Загора по ул.“Анастасия Тошева“ до № .. управлявал собствения си /горепосочения/ автомобил с рама № ….., който не е регистриран съгласно Наредба I – 45/2000 година на МВР. При извършената проверка е установено че процесното МПС е с прекратена регистрация на основание чл.143 ал.11 от ЗДвП за срок от шест месеца, като заповедта за прекратяването на регистрацията е връчена на 30.05.2018 година, влязла в сила на 14.06.2018 година и е отразено прекратяване в АИС КАТ – регистрация с поставен стикер на МПС-то и допуснато предварително изпълнение. 

 

 

 

 

 

     Съгласно чл.140 ал.1 от ЗДвП - по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

     С обжалваното НП, на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание  - Глоба в размер на 200.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за шест месеца, за това, че управлявал МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.

Съгласно чл.175 ал.3 (Нова – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

Фактическата обстановка изложена в НП относно процесното нарушение по ЗДвП намира подкрепа в събраните по делото писмени доказателства. По делото няма доказателства противни на така възприетата фактическа обстановка, което да налага отделното им обсъждане.

Безспорно е, че жалбоподателят на процесните време е място управлявал моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред. За съставомерността на деянието е без значение времето на управление на моторното превозно средство.

Съдът намира за доказано нарушението описано в НП, както и извършването му от жалбоподателя.

Съдът не констатира съществени процесуални нарушения при издаване на НП, водещи до нарушено право на защита, включая сочените от жалбоподателя.

       Съгласно чл.36 ал.2 от ЗАНН без приложен акт административно наказателна преписка не се образува освен в случаите, когато производството е прекратено от съда или прокурора или прокурорът е отказал да образува наказателно производство и е препратено на наказващия орган.

  В случая в съдържанието на наказателното постановление чрез направената фактическа формулировка и правна обосновка на обвинението, в необходимата и достатъчна степен е конкретизирано в какво точно се изразява възприетото от наказващия орган противоправно поведение и респ. съставомерно деяние - по чл.140 ал.1 от ЗДвП.

    Не е налице нито вътрешно противоречие при формулировката на обвинението, нито неяснота за какво деяние е санкциониран жалбоподателят.

       Жалбоподателят е съзнавал, че МПС-то, което е управлявал, не е регистрирано по надлежния ред.

  Наложените наказания са в законоустановените минимални за това нарушение и няма основания за изменението им.

  Характерът на административното нарушение, което е от  категорията на формалните нарушения, прави ирелевантно обстоятелството, че не са настъпили вреди.

По изложените съображения, съдът приема, че няма основания за приложение на чл.28 от ЗАНН. Противното би означавало неоправдан либерализъм, което е в разрез с генералната превенция на чл.12 от ЗАНН.

Обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган, като същото съдържа всички задължителни реквизити, предвидени в чл.57 от ЗАНН.

Ето защо, атакуваното НП следва да бъде потвърдено като  законосъобразно.

     Водим от горните мотиви и на основание чл.63 ал.1 изр.1 от ЗАНН, съдът    

                   

                      Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА като законосъобразно Наказателно постановление № 19-1228-001792 от 15.08.2019 година на Началник сектор към ОДМВР Стара Загора сектор „Пътна полиция” Стара Загора, с което на Г.И. *** са наложени административни наказания - Глоба в размер на 200.00 лева и шест  месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба чрез РС -Стара Загора пред Административен съд – Стара Загора в 14-дневен срок получаване на съобщението до страните.

 

                                    СЪДИЯ: