Решение по дело №153/2020 на Районен съд - Средец

Номер на акта: 260010
Дата: 22 март 2021 г. (в сила от 12 април 2021 г.)
Съдия: Красимира Тончева Донева
Дело: 20202170200153
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

          Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                             22.03.2021 г.                                               гр. Средец

 

      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Районен съд – гр. Средец                                                           Наказателен състав

На 22 февруари 2021 година

В публично заседание в следния състав:

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ДОНЕВА

                                                                                            

Секретар Костадинка Лапова

Като разгледа докладваното от съдия Донева

НАХД № 153 по описа за 2020 година

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Е.Н.А. против Наказателно постановление № 20-0269-000300/11.09.2020 г. на Началник Група в Районно управление – Средец към ОДМВР – Бургас, с което на жалбоподателката на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушение по чл. 103 от ЗДвП. Жалбоподателката изразява несъгласие с вмененото й нарушение и моли наказателното постановление да бъде отменено.

Въззиваемата страна, в съпроводително писмо е изразила писмено становище за неоснователност на жалбата. В противен случай, ако съдът я уважи и жалбоподателят претендира разноски, на осн. чл. 63, ал. 4 от ЗАНН прави възражение за прекомерност на възнаграждението на защитника-адвокат.

В с. з. жалбата се поддържа. Сочи се, че жалбоподателката не е извършила нарушението.

Въззиваемата страна не изпраща представител в с. з.

След като обсъди направените в жалбата оплаквания, събраните по делото писмени и гласни доказателства и извърши проверка на обжалваното наказателно постановление, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Срещу Е.Н.А. е съставен Акт за установяване на административно нарушение серия АА № 350909/29.08.2020 г. за това, че на 29.08.2020 г., 23,40 часа, е управлявала лек автомобил „Ауди А4 Авант“ с рег. № А 8435 НН, собственост на Г.Г., като при подаден сигнал за спиране със стоп палка по образец да спре на указаното място за спиране /кръстовище, образувано от ул. „Никола Попов“ и ул. „Христо Ботев“/ не е спряла на указаното място, а отбила вляво по посока на движение и е спряла на около 50 метра преди мястото, указано й от полицейски служител, по който начин виновно е нарушила чл. 103 от ЗДвП. В АУАН са вписани три различни местонарушения – 1. в Община Средец, на път III-795, п. к. Вълчаново – Драка – Проход – Белила – Средец; 2. На около 50 метра преди кръстовище с път ІІ-53 посока на движение към гр. Бургас; 3. на около 50 метра от кръстовище, образувано от ул. „Никола Попов“ и ул. „Христо Ботев“. Водачката е подписала АУАН с възражения, които по реда и в срока на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН е конкретизирала и които съвпадат с оплакванията й срещу НП.

Въз основа на АУАН е издадено атакуваното наказателно постановление, в което административно-наказващият орган е възприел изцяло отразените в акта фактическа обстановка и нарушена разпоредба на закона, а в допълнение е посочил четвърто местонарушение – Община Средец, на път Общинки № BGS2241. Приел е, че жалбоподателката, като водач на МПС, не спира плавно на посоченото място или в най-дясната част на платното за движение при подаден сигнал за спиране от контролен орган, поради което на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП й е наложил административни наказания глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

Наказателното постановление е връчено на жалбоподателката на 21.09.2020 г., а жалбата й е депозирана на 24.09.2020 г.

Разпитаните по делото свидетели Т.К. – актосъставител и М.М. – очевидец, присъствал при установяване на нарушението и при съставяне на АУАН, дават взаимно противоречиви показания досежно местоположението им преди и по време на подаване на процесния сигнал. Първият свидетел твърди, че и двамата са били извън полицейския патрулен автомобил преди и по време на подаване на сигнала, след което св. М. се е качил и подкарал полицейския автомобил. Вторият свидетел поддържа, че при приближаване на управляваното от жалбоподателката МПС двамата са се намирали в служебния автомобил, след което св. К. е излязъл пред автомобила, за да подаде сигнал за спиране, а св. М. е останал вътре и не е слизал от полицейския автомобил.

Жалбоподателката отрича да е възприела надлежен сигнал за принудително спиране за полицейска проверка преди отбиването на управлявания от нея автомобил ляво на пътното платно. В подкрепа на тезата си е ангажирала гласни доказателства чрез разпит на свидетеля Г.Г. – пътник в процесния автомобил, който изнася данни, че А. е отбила МПС още преди да й е било сигнализирано. Тезата й се потвърждава и от заключението на съдебно-техническата експертиза на запис от видеорегистратора на процесното МПС, според което управляваният от А. автомобил е започнал отбиването вляво и преустановяване на движение преди да е подаден сигналът за спирането му от длъжностните лица на РУ – Средец, като вещото лице не е установило данни за рязкото му спиране вляво. Описанието на движението на автомобила, дадено от св. Георгиев, съвпада с описанието, дадено от вещото лице. Доколкото фактическите данни в показанията на полицейските служители не са еднозначни и се явяват в противоречие със заключението на СТЕ и останалите гласни доказателства, съдът приема, че липсва подаден сигнал за спиране на МПС, който да бъде възприет от водачката преди преустановяване на движението на управляваното от нея МПС в ляво на пътя.

При така установените факти от значение за спора, съдът приема от правна страна следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, от надлежно легитимирано лице и е допустима, а разгледана по същество се явява основателна по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 103 от ЗДвП, при подаден сигнал за спиране от контролните органи, водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Текстът на закона предписва на водача на МПС конкретно определено поведение. При подаден сигнал той е длъжен да спре плавно, като законът предвижда две алтернативни /еднакво допустими/ възможности за изпълнение на задължението: 1. водачът да спре в най-дясната част на платното за движение или 2. водачът да спре на посоченото от представителя на службата за контрол място. В края на нормата е предвидено и последващо кумулативно задължение на водача – да изпълнява указанията на представителя на службата за контрол. В конкретния случай А. е спряла още преди да е било подадено нареждането на органа за контрол и регулиране на движението. Установеният от СТЕ механизъм на действие показва, че водачката в действителност не се е възприела като адресат на сигнал за спиране от контролен орган преди отбиването си вляво, респективно е изводимо, че до подаване на нареждането на органа за контрол и регулиране на движението не е имала задължение да спира. Освен това, в съответствие с второто кумулативно изискване на чл. 103 от ЗДвП е изпълнила указанията на представителя на службата по контрол при осъществяване на проверката на документи, лица и МПС.

Тъй като в производството пред настоящата инстанция беше оборена доказателствена сила на АУАН чрез доказателства, които обосновават становище на съда за различни констатации от тези, отразени в акта, а оттам и за различни изводи от тези на административно-наказващия орган, следва да се приеме, че посоченото в констативния акт и в наказателното постановление административно нарушение не е било осъществено от страна на Е.Н.А.. Доказаха се обстоятелства, дисквалифициращи деянието като административно нарушение по посочената в АУАН и НП квалификация, поради което не е налице основание за ангажиране на административно-наказателната й отговорност. Поради липса на нарушение по чл. 103 от ЗДвП съдът намира, че наказателното постановление е неправилно и като такова следва да бъде отменено.

Освен това, НП е и незаконосъобразно, тъй като в АУАН и наказателното постановление са посочени различни места на извършване на нарушението – 1. в Община Средец, на път III-795, п. к. Вълчаново – Драка – Проход – Белила – Средец; 2. На около 50 метра преди кръстовище с път ІІ-53 посока на движение към гр. Бургас; 3. на около 50 метра от кръстовище, образувано от ул. „Никола Попов“ и ул. „Христо Ботев“ и 4. Община Средец, на път Общинки № BGS2241.  Фактите, които административно-наказващият орган счита за съставомерни и онези обстоятелства, които имат отношение към извършеното нарушение и които го отграничават във времето и пространството, следва да бъдат описани точно в АУАН и в наказателното постановление. Противното би означавало да се допусне възможността с НП жалбоподателката да бъде санкционирана за нарушение, за което /доколкото мястото на извършване на деянието е обективен признак от състава на всяко едно нарушение/ в действителност не е същото. Разкритата неяснота /неустановеност/ досежно къде в действителност е реализирано нарушението се отразява върху законосъобразността на обжалвания административен акт и обуславя отмяната му.

При този изход на делото, на осн. чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, вр. чл. 143, ал. 1 от АПК, на жалбоподателката следва да бъдат присъдени разноски за адвокатско възнаграждение. Съобразно представения договор за правна защита и съдействие договореното и платено възнаграждение е 200 лева, чийто размер се явява под минимално определения по чл. 36 от Закона за адвокатурата. Ал. 2 на последната разпоредба препраща към Наредба № 1/09.07.2004 г. на ВАС за минималните размери на адвокатските възнаграждения, според чл. 18, ал. 4 от която минималният размер за защита в една инстанция по това дело е 300 лева. По тази причина съдът не дължи произнасяне по направеното от въззиваемата страна възражение за прекомерност на адвокатския хонорар, който се претендира от въззивника.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р      Е      Ш      И      :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-0269-000300/11.09.2020 г. на Началник Група в Районно управление – Средец към ОДМВР – Бургас, с което на Е.Н.А., с ЕГН **********,***, на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушение по чл. 103 от ЗДвП.

ОСЪЖДА на осн. чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, вр. чл. 143, ал. 1 от АПК ОДМВР – Бургас да заплати на Е.Н.А., с ЕГН **********,***, направените по делото разноски в размер на 200 лева за адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Бургас в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                         

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: