Решение по дело №1349/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1
Дата: 2 януари 2020 г. (в сила от 10 януари 2020 г.)
Съдия: Цвета Живкова Попова
Дело: 20192100201349
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

   Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

Номер 1                                  2 януари 2020 година         град Бургас

 

      В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Бургаският окръжен съд,  наказателен състав

на  втори януари две хиляди и двадесета година

в публично заседание в следния състав:

                                                                   Председател: Цвета Попова

                                                                      Членове: Светлин Иванов

           Красен Вълев

       

секретар Илияна Георгиева

в присъствието на прокурора Иван Иванов

разгледа докладваното от съдия Попова ч.н.дело № 1349 по описа за 2019 година.

Производството е по чл. 32, ал. 1 вр. чл. 16 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции (ЗПИИРКОРНФС).

Образувано е по искане на Федерална служба „Правосъдие“ на Германия за признаване и изпълнение на решение на несъдебен орган на Германия, с което на българския гражданин М.Н. е наложена финансова санкция на основание чл. 4, ал. 3 и чл. 49 от Правилника за движението по пътищата (StVO), чл. 24 от Закона за движение по пътищата (StVG) и чл. 15 от Федералния каталог за финансови санкции (BKat). Към писмото са приложени решение за налагане на финансова санкция от несъдебен орган на Германия и удостоверение по чл. 4 от Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура поддържа становище, че са налице всички основания за признаване на решението на чуждестранния несъдебен орган и изпълнението му.

Засегнатото лице М.Н. не оспорва, че е извършил деянието, съставляващо нарушение по нормативните актове на Федерална република Германия. Заявява, че не е платил финансовата санкция или част от нея.

Съдът, след като прецени съдържанието на удостоверението, становищата на страните и разпоредбите на закона, прие следното:

С решение № 500.05867602.3 от 13.12.2018 г., издадено от несъдебен орган на Федерална република Германия, на българския гражданин М.Т.Н. е наложена финансова санкция – административно наказание глоба в размер на 80 евро за това, че на 22.08.2018 г. в 08:59 часа, като водач на товарен автомобил с регистрационен номер ****, движейки се в землище Гроснидесхайм по федерална автомагистрала 61 при 348-ия километър по посока гр. Шпайер, не спазил минимално допустимото разстояние от движещото се пред него превозно средство от 50 м при движение със скорост над 50 км/ч по автомагистрала. Санкцията е наложена на основание  чл. 4, ал. 3 и чл. 49 от Правилника за движението по пътищата, чл. 24 от Закона за движение по пътищата и чл. 15 от Федералния каталог за финансови санкции.

Въз основа на това решение е издадено удостоверение по т.4 от Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции.

В удостоверението са посочени данните, индивидуализиращи засегнатото лице – имена, дата и място на раждане, адрес, както и данни за обстоятелствата, обосноваващи наложената санкция по чл. 3, ал. 1, т. 1 от   ЗПИИРКОРНФС. Решението за налагане на финансова санкция е постановено от несъдебен орган на държава – членка на Европейския съюз и е влязло в сила на 15.01.2019 г. Същото е издадено срещу български гражданин, чието постоянно местоживеене е на територията на Република България. Засегнатото лице е санкционирано за деяние, което нарушава правилата за движение по пътищата и за което съгласно чл. 30, ал. 2, т. 1 от ЗПИИРКОРНФС не се изисква двойна наказуемост. Тоест налице са задължителните условия за признаване и изпълнение на решението.

В случая не е налице някое от факултативните основания, изрично посочени в чл. 35 от ЗПИИРКОРНФС, при които може да се откаже признаване и изпълнение на решението. Удостоверението съдържа всички предвидени в закона и рамковото решение реквизити. В него е посочено, че не е постановявано решение срещу същото лице за същото деяние. От текста на удостоверението се установява, че производството срещу засегнатото лице е било писмено, като М.Н. е бил уведомен относно правото си да обжалва решението, както и за сроковете за обжалване. Изпълнението на решението не е с изтекла давност по българското законодателство съгласно чл. 82, ал. 1, б. “а“ ЗАНН, а и решението не се отнася за деяние, подсъдно на български съд. Същото е постановено срещу физическо лице, което по българското законодателство е наказателноотговорно и по отношение на което липсват доказателства за наличие на имунитет или привилегия, които правят изпълнението му недопустимо.

В настоящото производство съдът не може да обсъжда въпроса дали е доказано извършването на административното нарушение, за което е наложена финансовата санкция. По този въпрос се е произнесъл местно компетентният орган, като пререшаването му от българския съд е недопустимо.

По делото липсват доказателства за плащане на наложената глоба. Тъй като паричното задължение е в евро (108,50 евро, от които глоба в размер на 80 евро и направени в административното производство разноски в размер на 28,50 евро), съдът определи равностойността на сумата в български левове по курса на Българската народна банка за деня на постановяване на решението за налагане на финансова санкция, а именно 212,21 лева.

С оглед на изложените съображения и на основание чл. 32, ал. 1 вр. чл. 16, ал. 7, т. 1  от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции (ЗПИИРКОРНФС), съдът

                                               Р   Е   Ш   И  :

ПРИЗНАВА решение № 500.05867602.3 от 13.12.2018 г., влязло в сила на 15.01.2019 г., издадено от несъдебен орган на Германия, с което на българския гражданин М.Т.Н. *****, за извършено на 22.08.2018 г. в 08:59 ч в землище Гроснидесхайм нарушение на правилата за движение по пътищата (чл. 4, ал. 3 и чл. 49 от Правилника за движение по пътищата, чл. 24 от Закона за движението по пътищата и чл. 15 от Федералния каталог за финансови санкции) е наложена финансова санкция в размер на 80 евро с левова равностойност 156,47 лева (сто петдесет и шест лева и четиридесет и седем стотинки) и са възложени направените разноски в административното производство в размер на 28,50 евро с левова равностойност 55,74 лева (петдесет и пет лева и седемдесет и четири стотинки).

Решението подлежи на обжалване и протест в седемдневен срок от съобщението му пред Апелативен съд - Бургас. 

На основание чл. 36 вр. чл. 22 от ЗПИИРКОРНФС препис от решението да се изпрати незабавно на Националната агенция за приходите за изпълнение, като на основание чл. 22, ал. 2 от същия закон НАП незабавно следва да уведоми съда за предприетите действия по изпълнението на решението.

На основание чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗПИИРКОРНФС незабавно да се уведоми за признаването на финансовата санкция компетентния орган на издаващата държава. Копие от уведомлението до издаващата държава да се изпрати на Министерството на правосъдието на Република България.

 

 

                                                              Председател:

 

                                                                     Членове: 1.

 

                                                                                     2.