Решение по дело №734/2020 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 декември 2020 г. (в сила от 2 декември 2020 г.)
Съдия: Надежда Найденова Янакиева
Дело: 20202200500734
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 декември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е  

 

гр. Сливен, 02.12.2020 г.

 

В     И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

 

СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в  закрито заседание в състав:               

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              НАДЕЖДА ЯНАКИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:                                                          МАРТИН САНДУЛОВ                                                                                                                                           

                                                                       СТЕФКА МИХАЙЛОВА

като разгледа докладваното от  Надежда Янакиева  в.ч.гр. д.  N 734 по описа за 2020  год., за да се произнесе, съобрази следното:

Настоящото производство е образувано въз основа на подадена чрез ЧСИ жалба против отказ на ЧСИ да извърши действия във връзка с изпълнение спрямо несеквестируемо имущество и се движи по реда на гл. ХХХІХ, р-л І от ГПК.

С жалбата двамата жалбоподатели атакуват отказ на ЧСИ да спре принудителното изпълнение върху имущество, което е несеквестируемо и да прекрати принудителното изпълнение върху несеквестируемо имущество. Твърдят, че е наложен запор върху трудовото възнаграждение на първия жалбоподател, като заявяват, че съгласно разпоредбата на чл. 446а от ГПК този доход е несеквестируем и задължение на ЧСИ е да се съобрази задължително с нея, което той не е сторил. Развиват доводи в тази насока и излагат хронология на изпълнителните действия. Считат, че след 25.10.2017г. е въведен в ГПК ясен критерий за минимална работна заплата, а ЧСИ неправилно го е прилагал. Също така жалбоподателите излагат съображения за изтекла погасителна давност по отношение на вземането, както и че ЧСИ е извършил неправомерни действия в тази връзка. Оплакват се, че той се е обогатил неоснователно, причинил им е и непозволено увреждане и следва да им заплати обезщетение.

В обобщение искат от съда да постанови отмяна на отказа за прекратяване на принудителното изпълнение върху несеквестируемия размер от 4 184 лв., да осъди ЧСИ да им заплати сумата 4 184 лв. за претърпени имуществени щети, да осъди ЧСИ да им заплати сумата 2000 лв. – по 1000лв. за всекиго, като обезщетение за претърпени неимуществени вреди и да го осъди да им заплати разноските по процеса.

Постъпило е писмено становище - възражение от взискателя, който счита, че жалбата е допустима,  но неоснователна и моли тя да бъде оставена без уважение. Развива подробни съображения, с които оборва релевираните от жалбоподателите оплаквания относно несеквестируемостта на имуществото, върху което е насочено изпълнението.

ЧСИ е изложил подробни писмени мотиви, като  счита жалбата за недопустима по отношение на втората жалбоподателка, тъй като в нея не се съдържат оплаквания от нея, а неоснователна по отношение на първия жалбоподател. Заявява, че голямата част от оплакванията не следва да се разглеждат в това производство, а тези, свързани с несеквестируемостта на трудовото възнаграждение и пенсията, са неоснователни, тъй като той  е вдигнал частично запора върху тях. Счита, че не е извършил закононарушения и жалбата не следва да се уважава.

Настоящият съдебен състав, след като се запозна с изпълнителното дело и становищата, намира, че жалбата е допустима – подадена е от процесуално легитимирани субекти, имащи право на жалба, в законовия срок, чрез ЧСИ, чиито действия се атакуват.

Разгледана по същество е неоснователна.

Жалбоподателите заявяват, че обжалват отказа на ЧСИ да стпре принудителното изпълнение върху имущество, което е несеквестируемо и да прекрати принудителното изпълнение върху несеквестируемо имущество. Най-напред следва да се посочи, че такъв отказ не е постановяван изрично, не може да се приеме и че е налице мълчалив такъв, доколкото искане за това длъжниците не са правили.

Първият от тях е подал до ЧСИ на 21.08.2020г. молба за вдигане на запора върху вземанията му в банка ДСК, тъй като там получава трудовите си възнаграждения и пенсия. Със съобщение от  02.09.2020г.ЧСИ е уведомил третото задължено лице - банка ДСК, че вдига частично наложения запор „до размера на суми с несеквестируем произход“, наложен на Р. Бойдев. В същата банка няма регистриран клиент И. Б. – вторият жалбоподател.

Така е видно, че оплакването срещу действията на ЧСИ, ако се приеме, че касае насочване на изпълнение срещу несеквестируемо имущество, каквото представляват, при определени параметри, трудовото възнаграждение и пенсията в размерите посочените в чл. 446 от ГПК, е неоснователно. На първо място самият запор върху трудовото възнаграждение на първия жалбоподател е наложен още на 12.09.2014г., на същата дата е наложен запор на пенсията му в РУСО-Сливен, като принудителното изпълнение не е било своевременно атакувано. Ззапор на банковата му сметка е наложен от ЧСИ със запорно съобщение от 28.07.2020г. Това е действие по принуда и подлежи на самостоятелно обжалване, а жалба в предвидения от ГПК срок не е подадена от първия жалбоподател. Въпреки това ЧСИ е уважил молбата му от 21.08.20г. и е вдигнал запора върху несеквестируемия минимум, което на практика е довело до невъзможност за удовлетворяване на кредитора от тази сметка, доколкото третото лице е посочило с уведомление от 04.09.20г. до ЧСИ, че по тази сметка постъпват възнаграждения за работа под установения размер на работната заплата, с които няма да бъде изпълняван запорът, а средствата с такъв произход ежемесечно ще бъдат предоставяни на разпореждане на титуляря, длъжник по него. Така, дори да се приеме, че жалбата касае това действие, за него длъжникът е уведомен на 08.08.20г. чрез пълномощника си и жалбата е просрочена. Освен това последващото действие на ЧСИ, извършено по-малко от месец по-късно, е такова, привеждащо в хармония с изискванията на правната норма досегашните му действия. Относно по-ранните такива, както вече бе посочено, жалба не е постъпвала в предвидените от законодателя срокове.

Що се отнася до останалите съображения, изтъкнати в жалбата, те касаят възражение за погасителна давност относно вземанията на кредитора и претенции за имуществена отговорност на ЧСИ, поради което не са предмет на разглеждане в настоящото производство и съдът не може да постановява  по тях, тъй като тези правоотношения се уреждат в отделни и самостоятелни искови процеси.

На последно място – по отношение на втората жалбоподателка няма предприети отделни изпълнителни действия и никое от релевираните оплаквания не може да се отнесе към нея, респективно към нейно несеквестируемо имущество.

Така жалбата се явява изцяло неоснователна и следва да се остави без уважение.

 

 

 

 

Ръководен от изложеното съдът

 

Р Е Ш И :

 

 

            ОСТАВЯ  БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба вх. № 32619 от 03.11.2020г. на Р. Б.Б. и И.И. ***, против действията на ЧСИ рег. № 837 и район на действие района на СлОС по изп.д. № 532/14г.,  като  НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

 

            Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                                ЧЛЕНОВЕ: