Решение по дело №49/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 362
Дата: 18 март 2020 г.
Съдия: Иван Александров Анастасов
Дело: 20205300500049
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 януари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е  № 362

 

гр.Пловдив, 18.03.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГО, XIV състав, в открито съдебно заседание на 17.02.2020г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ИВАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: РАДОСЛАВ РАДЕВ

ИВАН АНАСТАСОВ

                                                                                                                                                               

 

при участието на секретаря: Валентина Василева

 

като разгледа докладваното от съдия Иван Анастасов въззивно гражданско дело № 49/2020г. по описа на Пловдивски окръжен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по въззивна жалба от П.Ж.П. против решение № 4388/18.11.2019г. по гр.д.№ 5007/2019г. на ПдРС, ХХІІ гр.с., с което са отхвърлени предявените от него обективно съединени искове по чл.45 и чл.86 от ЗЗД за това въззиваемият М.Ю.К. да бъде осъден да му заплати сумата от 5100 лева-обезщетение за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в причинените му болки и страдания и получения силен уплах, стрес и унижение в резултат на нанесена телесна повреда – юмручен удар в областта на носа на 07.04.2014 г. както и мораторна лихва в размер на 2581.83 лева за периода 07.04.2014 г. до 31.03.2019 г., ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба в съда – 01.04.2019 г. до окончателното плащане на вземането. Във въззивната жалба се сочи, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон. По-конкретно се твърди, че въпреки ангажираните от жалбоподателя, в качеството му на ищец, гласни и писмени доказателства, които по негова преценка са достатъчно убедителни, първоинстанционният съд е приел исковете за недоказани и ги е отхвърлил.

От въззиваемия М.Ю.К. не е подаден отговор на жалбата.

ПОС, ХІV гр.с., като се запозна с материалите по делото, намира следното:

Първоинстанционното дело е образувано по искова молба от П.Ж.П. против М.Ю.К., с която са предявени обективно съединени осъдителни искове по чл.45 ЗЗД, във вр. с чл.52 ЗЗД и чл.86 ЗЗД. В исковата молба се твърди, че ищецът- жалбоподател в настоящето производство, работи на длъжност *** в отдел „***“ в Район“Източен“- гр.Пловдив. На 07.04.2014г., около 15,30 часа той бил със служебния си автомобил и изпълнявал служебните си задължения- в конкретния случай да предупреждава наемателите на общински терени, да заплащат в срок дължимите от тях такси. След като вече се бил качил в автомобила и стартирал двигателя, до него се приближил ответникът К., и му казал: „Бати П., ела да поговорим“. П.П. му обяснил, че бърза и го поканил да го посети в кабинета му. Прозорецът на шофьорската врата бил свален и докато разговаряли К. неочаквано ударил с юмрук П. в областта на носа. Последният изпитал силна болка, потекла му кръв и му се завил свят. След известно време като се свестил отишъл в VІ РУ на МВР. Със служител от управлението се върнали на мястото на инцидента и К. бил задържан. На следващия ден той бил доведен в ПдРС за разглеждане на образувано против него производство по реда на УБДХ, което обаче било прекратено и изпратено на Районен прокуратура- гр.Пловдив за образуване на досъдебно производство за извършено престъпление от общ характер.

От ответника- въззиваем в настоящето производство, не е подаден отговор на исковата молба.

По първоинстанционното дело са приети следните писмени доказателства: съдебномедицинско удостоверение № 296/07.04.2014г., съдържащо констатация за разкъсно- контузна рана по гърба на носа на П.П., оток с кръвонасядане и палпаторна болезненост около раната; постановление от 10.01.2019г. на Прокурор при РП- гр.Пловдив Р.З.-К. за спиране на образуваното срещу М.К. ДП № 209/2014г.; определение от 08.04.2014г., с което е прекратено производството по АНД № 2018г./2014г. на ПдРС, образувано по реда на УБДХ срещу К.. Разпитани са свидетелите Е.Н. / без родство със страните/ и М.Б. /без родство със страните/. И двамата свидетели са работели в Район“Източен“ към датата на инцидента. Възприели са физическото и психическото състояние на жалбоподателя непосредствено след причинената му травма и впоследствие. Те не са очевидци на нанасянето на удара. Свидетелят Н. сочи също така, че е било потърсено съдействие от VІ РУ на МВР и извършителят е бил установен. Свидетелят сочи собственото му име- М..

Съгласно съдебната практика на ВКС / така например решение №27 от 16.04.2014г. на ВКС по т.д.№ 1893/2013г., II т.о., ТК/, липсва презумпция, че неподаването на отговор в срок прави иска основателен или че освобождава ищеца от доказателствената тежест по чл.154, ал.1 ГПК. От друга страна обаче, както се сочи и в мотивите към решение № 213 от 15.01.2018 г. на ВКС по гр. д. № 856/2017г., III г.о., ГК, „обсегът на доказване в исковото производство по действащия ГПК не включва всички, а само спорните релевантни факти“. За да са налице спорни релевантни факти, следва ответникът да е оспорил всички или определени твърдения на ищеца. В конкретния случай от ответника не само, че не е подаден отговор на исковата молба, но не е заявено никакво становище по исковите претенции, включително и в настоящето въззивно производство. Това не означава, че всички твърдения в исковата молба следва да бъдат приети за безспорни, неподлежащи на доказване и абсолютно достоверни, само защото не са оспорени. Дори и при постановяване на неприсъствено решение по чл.238 от ГПК, съгласно разпоредбата на чл.239, ал.1, т.2 от ГПК, съдът е длъжен да направи преценка относно това, дали „искът е вероятно основателен с оглед на посочените в исковата молба обстоятелства и представените доказателства“. По исковете, предявени с подлежаща на вписване искова молба, по които съдебното решение също подлежи на вписване, дори и вероятната основателност не е достатъчна за уважаване на исковата претенция. Така например, за да бъде признато правото на собственост на ищеца, не е достатъчно твърденията му да не са практически невъзможни и да са налице някакви косвени доказателства, даващи основание да се приеме, че вероятно той е собственик. При исковете за обезщетение от непозволено увреждане, когато твърденията в исковата молба не са оспорени, фактът на противоправното деяние и наличието на причинно- следствена връзка между същото и претърпените вреди могат да бъдат установени и с косвени доказателства, при положение, че същите са непротиворечиви и житейски логични.

На база на горепосоченото съдебномедицинско удостоверение се установяват претърпените от жалбоподателя травми. Липсват данни те да са настъпили с известна давност спрямо датата на прегледа- 07.04.2014г.. От показанията на свидетелите се установява се установява, че на същата дата, след посещение в квартала, П.П. се е върнал в районното кметство с травма на носа, съответстваща на констатациите в съдебномедицинското удостоверение. От показанията на свидетелите се установява също така, че лицето, нанесло удар в носа на жалбоподателя, е било установено от служителите на VІ РУ на МВР още същия ден. Свидетелят Н. сочи и неговото собствено име- М.. От определението от 08.04.2014г. по АНД № 2018/2014г. се установява, че на същата дата в ПдРС е била внесена преписка по реда на УБДХ против лице с инициали М.Ю.К. за причинена лека телесна повреда на длъжностно лице с инициали П.Ж.П., чрез нанасяне на публично място на удар в носа. Изложеното в мотивите към определението напълно съответства на съдържанието на прокурорското постановление за спиране на ДП № 209/2014г.. От съдържанието на постановлението е видно кои са лицата с горепосочените инициали- М.Ю.К. и П.Ж.П.. Видно е също така, че по досъдебното производство се е наложило събирането на допълнителни доказателства не за установяване на авторството на противоправното деяние, а за „изясняване на обстоятелствата, при които“ на П. е причинено телесното увреждане. Следователно налице е достатъчно основание да се счита, че и в хода на досъдебното производство въззиваемият не е оспорил обстоятелството, че е ударил жалбоподателя. Липсват каквито и да било данни за друг извършител или за друг механизъм на настъпване на констатираните в съдебномедицинското удостоверение травми. При съпоставка н обсъдените по- горе доказателства са налага извода, че лицето, нанесло удар на П.П., е това установено от органите на МВР, като същото не е оспорило да е извършител на деянието.

Съгласно чл.45, ал.2 от ЗЗД, във всички случаи на непозволено увреждане, вината се предполага до доказване на противното. В конкретния случай виновното извършване на противоправното деяние не е оспорено и съответно- не е и опровергано. Наличието на разкъсно- контузна рана и оток с кръвонасядане по носа на жалбоподателя в деня, в който той е бил ударен от въззиваемия не могат да не бъдат в причинно следствена връзка с нанесения удар, при положение, че липсват данни тези травми да са настъпили изцяло или отчасти в резултат от друга причина. Изпитаната от П. сравнително интензивна физическа болка е била съпроводена с чувство на унижение и страх. За тези обстоятелства свидетелите са изложили достатъчно подробни показания, като сочат и това, че след инцидента жалбоподателят е настоявал при работа в квартала да бъде съпровождан от някой колега, защото се е опасявал от последващ акт на агресия. След известно време е напуснал работата си в районното кметство. От друга страна обаче следва да се има предвид и това, че причинената травма се характеризира като лека телесна повреда и не е създала някакви особени и за по- продължителен период от време затруднения в ежедневието на жалбоподателя. Ето защо, настоящата съдебна инстанция намира, че обезщетението ще следва да бъде определено в размер от 800 лева, като обжалваното решение бъде потвърдено в частта, с която искът по чл.45 от ЗЗД е отхвърлен за разликата над тази сума до претендираните 5100 лева. Обезщетение за забавено плащане в размер на законната лихва върху обезщетението се дължи от датата на деликта. Изчислена с помощта на он- лайн калкулатор на интернет- сайта на НАП, законната лихва върху сумата от 800 лева за периода 07.04.2014г.- 31.03.2019г. / датата на подаване на исковата молба/ е в размер от 404,79 лева, до който размер следва да бъде уважен искът по чл.86 от ЗЗД.

Съобразно с решението по настоящето дело и на основание чл.78, ал.1 от ГПК в полза на жалбоподателя ще следва да бъде присъдена 1204,79/7681,83- та част от направените от него съдебни разноски, които са в размер от 1153,27 лева по първоинстанционното дело и в размер от 753,64 лева по настоящето дело, т.е. съдебни разноски в размер съответно от 180,87 лева и 118,20 лева.

Предвид гореизложеното, съдът

 

 

РЕШИ :

 

                ОТМЕНЯ решение № 4388/18.11.2019г. по гр.д.№ 5007/2019г. на ПдРС, ХХІІ гр.с., с което предявените от П.Ж.П. ***, ЕГН: ********** обективно съединени искове по чл.45 и чл.86 от ЗЗД против М.Ю.К. ***, ЕГН: ********** за това ответникът- въззиваем в настоящето производство, да бъде осъден да заплати на ищеца- жалбоподател в настоящето производство, сумата от 5100 лева-обезщетение за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в причинените му болки и страдания и получения силен уплах, стрес и унижение в резултат на нанесена телесна повреда – юмручен удар в областта на носа на 07.04.2014г., както и мораторна лихва в размер на 2581,83 лева за периода 07.04.2014г.- 31.03.2019г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от 01.04.2019г. до окончателното й изплащане, в частта, с която искът по чл.45 от ЗЗД е отхвърлен до размер от 800 лева, а този по чл.86 от ЗЗД- до размер от 404,79 лева, като вместо това

                ОСЪЖДА М.Ю.К. ***, ЕГН: ********** да заплати на П.Ж.П. ***, ЕГН: ********** сумата от 800 лева- обезщетение за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в причинените на ищеца болки и страдания и получения силен уплах, стрес и унижение в резултат на нанесена телесна повреда– юмручен удар в областта на носа на 07.04.2014г., както и мораторна лихва в размер от 404,79 лева за периода 07.04.2014г.- 31.03.2019г., ведно със законната лихва върху главницата от 800 лева, считано от 01.04.2019г. до окончателното й изплащане.

                ПОТВЪРЖДАВА обжалваното решение № 4388/18.11.2019г. по гр.д.№ 5007/2019г. на ПдРС, ХХІІ гр.с. в останалата му част.

                ОСЪЖДА М.Ю.К. ***, ЕГН: ********** да заплати на П.Ж.П. ***, ЕГН: ********** сумата от 180,87 лева- съдебни разноски по първоинстанционното дело, и сумата от 118,20 лева- съдебни разноски по настоящето дело.

                Решението подлежи на обжалване пред ПОС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                       ЧЛЕНОВЕ: