Решение по дело №141/2020 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 260010
Дата: 25 септември 2020 г.
Съдия: Даниела Христова Вълева
Дело: 20203120200141
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                        №260010/25.9.2020г.

 

                                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                                        гр. Девня

 

ДЕВНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ, в публично съдебно заседание на девети септември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ВЪЛЕВА

 

при протоколист Искра Василева, като разгледа докладваното НАХД № 141/2020 г. по описа на РС - Девня, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН и е образувано по жалба на Н.Ц.С., ЕГН: ********** *** против Наказателно постановление № 20-0253-000215/25.03.2020 г., издадено на 25.03.2020 г. от Началника на РУ МВР – Девня, с което на въззивника за нарушение по чл. 123 ал. 1 т. 2 б. А от ЗДвП, на основание чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец.

Въззивникът обжалва наказателното постановление в срок, като твърди, че не е извършил твърдяното нарушение, тъй като непосредствено след настъпилото ПТП, в което е бил участник се е обадил на тел. 112, за да съобщи за него. Заявява, че същия ден е отишъл в приемната на МВР в гр. Суворово, за да съобщи и там за настъпилото ПТП, след което е бил отведен в РУ на МВР – Девня, където е дал обяснения по случая. Подал и жалба, която обаче била заведена едва на следващия ден – 07.02.2020 г. С оглед на това счита, че неправилно е бил санкциониран и моли издаденото срещу него наказателно постановление да бъде отменено. Претендира разноски.

В с.з., въззивника редовно призован, се явява и участва в производството лично и с упълномощен защитник, който поддържа жалбата, ангажира доказателства във връзка с изложените в нея твърдения, пледира за отмяна на обжалвания акт.

Въззиваемата страна – РУ на МВР – Девня, редовно призована, не се представлява и не представя становище по жалбата.

Контролиращата страна – РП – Варна, редовно призовани не изпращат представител по делото.

Съдът, след преценка на събраните по делото гласни и писмени доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

На 06.02.2020 г. в около 13, 00 часа въззивникът С. пътувал с личния си автомобил марка „*** с рег. № В ***ВХ от гр. Суворово за гр. Вълчи дол. Пътната обстановка била усложнена заради силен снеговалеж, поради което автомобила му попаднал в пряспа и закъсал на пътното платно. Не след дълго в него се блъснал друг л. а. марка „***“ с рег. № В *** РТ, управляван от свид. К.М.К.. На место пристигнала тежка техника, която издърпала въззивника от пряспата, за да не пречи на движението. Той успял да се придвижи до гр. Суворово, където в интернет център „Суворово Нет“ намерил мобилен телефон с № ***, от който се обадил на тел. 112, за да съобщи за настъпилото ПТП. След това се явил в приемната на МВР в гр. Суворово, а по – късно и в РУ на МВР – Девня, където дал обяснения по случая.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на показанията на свид. К., писмените и веществените доказателства, събрани в хода на съдебното следствие. Приобщена по искане на защитата е преписка вх. № 4782/09.09.2020 г. на ВРП, към която е приложена справка рег. № 458000-210/27.03.2020 г. изготвена от мл. ПИ К. Кирилов. В същата е отразено, че обясненията на въззивника относно настъпилото ПТП са снети в деня на неговото настъпване – 06.02.2020 г. Видно от изисканата справка от Началника на РЦ 112 – Варна е, че в 13, 46 същия ден е регистрирано обаждане от посочения от въззивника тел. номер. В с.з. бе прослушан записа от това обаждане, като бе установено, че именно въззивникът е сигнализирал за настъпилото ПТП половин час – по късно /време, което му е било необходимо да се придвижи до града, за да потърси телефон, от който да се обади/.

При така установената по делото фактическа обстановка, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление по отношение законосъобразността, обосноваността и правилността му, съдът прави следните  правни изводи:

Относно допустимостта на жалбата:

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е приета от съда за разглеждане.

Относно компетентността на административно наказващия орган:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Началника на РПУ – Девня, оправомощен с това съгласно заповед № I – 81213-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи. Възражението, направено в жалбата в тази връзка е несъстоятелно, тъй като заповедта е приложена към АНП и приобщена по делото.

Относно процесуалната законосъобразност на обжалвания административен акт:

Служебната проверка на въззивния съд констатира , че обжалваното наказателно постановление и акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено не страдат от процесуални нарушения, даващи основание за отмяната му. В АУАН и НП фигурират всички нужни реквизити, които гарантират правото на защита на нарушителя и възможността да разбере за какво нарушение се ангажира административно – наказателната му отговорност. Спазена е процедурата за издаването им, регламентирана в ЗАНН.

Относно материално – правната законосъобразност на обжалвания административен акт:

Въз основа на приетата за установена фактическа обстановка съдът приема от правна страна, че въззивникът не е допуснал визираното в обжалваното наказателно постановление административно нарушение, тъй като същият е уведомил компетентните органи чрез обаждане на тел. 112 за настъпилото ПТП с негово участие. Отговорността му е ангажирана за нарушение по чл. 123 ал. 1 т. 2 б. А от ЗДвП предвиждаща задължение за всеки участник в ПТП, при което са пострадали хора да уведоми компетентната служба на МВР. Въпреки, че по делото няма данни дали от процесното ПТП е имало пострадали хора, събраните доказателства безспорно сочат, че въззивникът е изпълнил задължението си, като е сигнализирал за настъпилото ПТП в първия момент, в който се е снабдил с телефон по най – удобния за него начин. Телефон 112 е създаден именно за осъществяване на бърза връзка с органите на полицията, спешна помощ, пожарните служби и др. при нужда на гражданите. Вярно е, че въззивникът е напуснал ПТП и не е изчакал пристигането на органите на МВР. За това той е имал обективни причини, тъй като автомобила му е пречел на движението. Това негово действие би могло да се квалифицира като нарушение на чл. 123 ал. 1 т. 2 б. Б от ЗДвП, но не за това нарушение той е бил санкциониран. Отговорността му е ангажирана за нарушение по чл. 123 ал. 1 т. 2 б. А от ЗДвП, къквото въззивникът не е извършил.

Гореизложените съображения мотивират съда да приеме обжалваното наказателно постановление за незаконосъобразно,  необосновано и неправилно, поради което същото следва да бъде отменено изцяло.

Предвид изхода на спора въззивникът има право на присъждане на разноски по реда на АПК. Съгласно чл. 143 ал. 1 от АПК когато съдът отмени обжалвания административен акт държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ. С представения договор за правна защита и съдействие същият е доказал заплащане в брой на 500 лева адвокатски хонорар, като искане от насрещната страна за неговото намаляване поради прекомерност не е направено, поради което съгласно нормата на чл. 63 ал. 4 от ЗАНН съдът няма възможност да го присъди в по – нисък размер.

След влизане на решението в сила изисканата от ВРП преписка следва да им бъде върната поради отпадане необходимостта от същата.

Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 20-0253-000215/25.03.2020 г., издадено на 25.03.2020 г. от Началника на РУ МВР – Девня, с което на Н.Ц.С., ЕГН: ********** за нарушение по чл. 123 ал. 1 т. 2 б. А от ЗДвП, на основание чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец.

 

ОСЪЖДА РУ на МВР – Варна ДА ЗАПЛАТИ на Н.Ц.С., ЕГН: ********** сумата от 500 лева /петстотин лв./, представляваща направени по делото разноски за адвокатски хонорар.

 

ДА СЕ ВЪРНЕ на РП – Варна приложената по делото преписка вх. № 4782/2020 г. след влизане на решението в сила.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВОС в 14 дневен срок от съобщаването на страните, че е изготвено.

 

 

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ :