Решение по дело №1046/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1379
Дата: 6 юли 2021 г.
Съдия: Петър Георгиев Касабов
Дело: 20217180701046
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 април 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

№.1379

 

гр. Пловдив, 06.07.2021 год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВХХVI състав в открито заседание на десети юни през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

  ПЕТЪР КАСАБОВ

 

при секретаря М.Г. и участието на прокурора ДИМИТЪР МОЛЕВ, като разгледа докладваното от съдията ПЕТЪР КАСАБОВ к.н.а.х дело № 1046 по описа на съда за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

І. Производството и становищата на страните:

1.Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

2. Образувано е по касационна жалба, предявена от Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Пловдив, чрез процесуалния представител – юрисконсулт Г. Б. ,  срещу решение № 260313 от 01.03.2021 г. на Районен съд Пловдив, VII – наказателен състав, с което е отменен Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К № 2138078 на ОДМВР - гр. Пловдив, с който на Б.Т.М., ЕГН **********, като законен представител на „ТЕРАМЕКС М“ ООД, на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от Закона за движение по пътищата е наложено административно наказание – глоба в размер на 100 лева за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от Закона за движение по пътищата.

Касаторът счита, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно. Оспорва се изводът на районния съд, че в хода на административното производство са допуснати съществени процесуални нарушения. Претендира се отмяна на обжалваното съдебно решение и потвърждаване на издадения електронен фиш. Иска се присъждане на юрисконсултско възнаграждение и се оспорва размерът на заявените от другата страна съдебни разноски.

3. Ответникът по касационната жалба – Б.Т.М., ЕГН **********, адрес: ***, чрез процесуалния си представител - адвокат Олег Д., поддържа становище за неоснователност на оспорването и моли съдебният акт като правилен и законосъобразен да бъде оставен в сила. Претендира се присъждане на съдебни разноски.

4. Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура - гр. Пловдив дава заключение, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

ІІ. По допустимостта на касационната жалба:

5. Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

ІІІ. Фактите по делото:

6. На Б.Т.М., като законен представител на „ТЕРАМЕКС М“ ООД, ЕИК ***, с Електронен фиш серия К № 2138078 на ОДМВР - гр. Пловдив, е наложена глоба в размер на 100 лева за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от Закона за движение по пътищата.

Районният съд бил сезиран с жалба предявена от Б.Т.М. срещу Електронен фиш К № 2138078 на ОДМВР - гр. Пловдив. По жалбата било образуван а.н.д. № 3382 по описа за 2020г. на Районен съд Пловдив, VII – наказателен състав. В производството като жалбоподател било конституирано дружеството „ТЕРАМЕКС М“ ООД, ЕИК ***, чиито законен представител е Б.Т.М.. Въззивната инстанция с решение № 260313 от 01.03.2021 г., в така образуваното производство, се произнесла по а.н.д. № 2587 по описа за 2020г. на Районен съд - Пловдив по жалба на В. В. Г. , подаден срещу  Електронен фиш К № 2138078 на ОДМВР - гр. Пловдив.

ІV. От правна страна:

7. Според правилото на чл. 188, ал. 1 вр. ал. 2 от ЗДвП собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. Когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.

Каза се, в случая наказанието е наложено на Б.Т.М. именно като законен представител на юридическото лице, чиято собственост е моторното превозно средство, с което е извършено нарушение.

Жалбата срещу издадения електронен фиш също е подадена от наказаното физическо лице. Въпреки това в нарушение на съдопроизводствените правила пред въззивната инстанция като жалбоподател е конституирано  юридическото лице, което не е адресат на електронния фиш и чиято административнонаказателна отговорност не е била ангажирана.

С това си действие районният съд е допуснал съществено процесуално нарушение  като не е спазил правилото на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН (ред. ДВ, бр. 10 от 01.02.2011 г.), не е конституирал нарушителя и е провел производството с участието на страна без надлежна процесуална легитимация, което е довело до постановяване на недопустимо решение.

Отделно се установява, че обжалваното решение е следва да бъде постановено по а.н.д. № 3382 по описа за 2020г. на Районен съд - Пловдив, по жалбата на Б.Т.М., а не както е посочено в съдържанието му - по а.н.д. № 2587 по описа за 2020г. на Районен съд - Пловдив по жалба на В. В. Г. . Дори и да се приеме, че грешката в мотивите на решението е техническа, същата няма как да бъде поправена от касационната инстанция. В Наказателно-процесуалния кодекс, чийто разпоредби са приложими във въззивното производство, не е предвидена процедура за отстраняване на очевидна фактическа грешка, а съдебното решение в оспорената му част не е влязло в сила, за да се допусне тълкуване на акта по реда на чл. 414, ал. 1, т. 1 НПК. Правомощие на касационната инстанция е да упражнява контрол за законосъобразност на съдебния акт, с който районния съд се произнася по жалба срещу наказателно постановление, с която е сезиран. В случая, обаче районният съд е постановил съдебен акт по отношение на друго съдебно производство, различно от образуваното по жалбата срещу Електронен фиш К № 2138078 на ОДМВР - гр. Пловдив, т. е. не се е произнесъл по оспорването.

Налице са основанията за обезсилването на постановения съдебен акт съгласно чл. 209, т. 2 АПК  вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН (ред. ДВ, бр. 44 от 13.05.2020 г.) като делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд. При новото разглеждане на делото като жалбоподател в производството следва да бъде конституирано наказаното лице -  Б.Т.М., като съдебният акт по същество следва да бъде произнесен по а.н.д. № 3382 по описа за 2020г. на Районен съд - Пловдив.

V. По съдебните разноски.

8. При новото разглеждане на делото на основание чл. 226, ал. 3 от АПК районният съд следва да се произнесе и по разноските за водене на делото пред касационната инстанция.

Ето защо, Административен съд Пловдив, ХХVI състав,

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОБЕЗСИЛВА решение № 260313 от 01.03.2021 г. на Районен съд - Пловдив, VII – наказателен състав, с което е отменен Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К № 2138078 на ОДМВР - гр. Пловдив, постановено в производството по а.н.д. № 3382 по описа за 2020г. на Районен съд - Пловдив, образувано по жалбата на Б.Т.М..

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд - Пловдив.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                       

 

ЧЛЕНОВЕ :           1.

                       

                          

                   2.