Присъда по дело №2417/2010 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1
Дата: 6 януари 2011 г. (в сила от 22 януари 2011 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20105220202417
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 30 ноември 2010 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2011                         ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  06 ЯНУАРИ                                            2011 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Д. БИШУРОВ

 

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Е.Ц.

                                                                2. М.М.

Секретар: П.Б.

Прокурор: РУМЯНА ПЕТРОВА

Като разгледа докладваното от съдия БИШУРОВ

Наказателно дело ОХ № 2417 по описа за 2010 година

 

                                       П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимите Г.М.Н., роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, неграмотен, неженен, безработен, осъждан, ЕГН-********** и А.Б.Г., роден на  ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, неграмотен, неженен, безработен, осъждан, ЕГН-**********  за ВИНОВНИ в това, че на неустановена дата през месец май 2010г. в землището на с.Братаница, обл.Пазарджишка, в съучастие като съизвършители, чрез повреждане на преграда здраво направена за защита на  имот са  отнели чужди движими вещи – 120 метра меден електрически кабел 4 квадрата, на стойност 144 лв., от  владението на В.П.В. ***, без негово съгласие и с намерение противозаконно да го присвоят, като Н. е извършил деянието при условията на опасен рецидив, а Г. – при условията на повторност, поради което и на основание чл.196, ал.1,т.2 във връзка с чл.195 ал.1 т.3, във връзка с чл.194, ал.1, във връзка с чл.20, ал.2 и чл.29, ал.1 буква „а” и буква „б” от НК във връзка с чл.58а, ал.4 от НК и във връзка с чл.55, ал.1 т.1 от НК ОСЪЖДА Г.Н. на ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, а на основание   чл.195, ал.1, т.3 и т.7, във връзка с чл.194, ал.1, във връзка с чл.20, ал.2 и чл.28 ал.1 и във връзка с чл.58а, ал.4 и чл.55, ал.1 т.1 от НК ОСЪЖДА А.Г. на ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

 

На основание чл.25 ал.1 във връзка с чл.23 ал.1 от НК ОПРЕДЕЛЯ И НАЛАГА едно общо най-тежко наказание на подсъдимия Г.Н. измежду  горепосоченото и наказанието по НОХД № 1402/2010г. по описа на ПРС, а именно ЕДНА ГОДИНА И ДЕСЕТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

На основание чл. 25 ал.4 от НК от така определеното общо най-тежко наказание ПРИСПАДА фактически изтърпяното до момента наказание ЛС в размер на  ЕДИН МЕСЕЦ И 20 ДНИ.

 

На основание чл.25 ал.1 във връзка с чл.23 ал.1 от НК ОПРЕДЕЛЯ И НАЛАГА едно общо най-тежко наказание на подсъдимия А.Г. измежду  горепосоченото и наказанието по НОХД № 1402/2010г. по описа на ПРС, а именно ДЕСЕТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

На основание чл. 25 ал.4 от НК от така определеното общо най-тежко наказание ПРИСПАДА фактически изтърпяното до момента наказание ЛС в размер на  ЕДИН МЕСЕЦ И 11 ДНИ.

На основание чл.61 т.2 от ЗИНЗС ОПРЕДЕЛЯ СТРОГ първоначален режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода от двамата подсъдими в затвор.

 

 На основание чл. 189, ал.3 от НПК  ОСЪЖДА подсъдимите  Г.М.Н. и А.Б.Г. да заплатят в полза на държавата по сметка на РУП-Пазарджик  сторените по делото разноски в размер на по 25 лева за всеки един от тях.

 

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15 дневен срок от днес.

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

                                    2.

 

                            

 

 

                                        

Съдържание на мотивите

НОХД № 2417/10 г.

МОТИВИ:

          Обвинението е против подс.Г.М.Н. ***  за  престъпление по чл.196 ал.1, т.2 във връзка с чл.195 ал.1,т.3 във връзка с чл.29 ал.1, б.”А” и “Б” и във вр. с чл.20 ал.2 от НК за това, че На неустановена дата през м.май 2010г. от свинеферма, намираща се в бившия стопански двор в землището на с.Б, обл.П, в съучастие като съизвършител с А.Б.Г. ***, чрез повреждане на преграда здраво направена за защита на имот- катинар на входна врата е отнел чужди движими вещи – 120 метра меден електрически кабел 4 квадрата на стойност 144 лв. от владението на В.П.В. ***, без негово съгласие с намерение противозаконно да го присвои, като деянието е извършено в условията на опасен рецидив.

Обвинението е и против подс. А.Б.Г. ***, за престъпление по чл.195 ал.1,т.3 и т.7 във вр. чл.28 ал.1 и с чл.20 ал.2 от НК , за това, че На неустановена дата през м.май 2010г. от свинеферма, намираща се в бившия стопански двор в землището на с.Б, обл.П, в съучастие като съизвършител с Г.М.Н. ***, чрез повреждане на преграда здраво направена за защита на имот- катинар на входна врата и е отнел чужди движими вещи – 120 метра меден електрически кабел 4 квадрата на стойност 144 лв. от владението на В.П.В. ***, без негово съгласие с намерение противозаконно да го присвои, като деянието е извършено в условията на повторност.

Производството пред първата инстанция е по реда на гл.27 от НПК - чл.371 т.2 от НПК.

Представителят на РП-П поддържа обвинението против подсъдими те и пледира за осъдителна присъда.

В съдебно заседание подсъдимите са явяват лично и със служебен защитник, признават се за виновни по обвинението, признават изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на ОА и не желаят да се събират доказателства за тези факти.

          Районният съд след като се запозна със събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, при спазване разпоредбата на чл.301 от НПК, прие за установено от фактическа стран следното:

          Св. В.В. *** притежавал свинеферма в с.Братиница, обл.П, която се намира в бившия стопанския двор на селото и се охранява от пазач. Когато св.В. не гледал животни, назначеният пазач ходел почасово в свинефермата, за да наглежда имота.

На неустановена дата в началото на м.май 2010г. подс. Н. и подс. Г. били на сметището, което се намирало близо до свинефермата на св.В.. Двамата  забелязали, че там няма никой и решили да влязат и да откраднат захранващите кабели. Н. прескочил оградата, след което отворил от вътрешната страна вратата и двамата влезли в двора. Насочили се към къщичката и видели, че входната врата е заключена с катинар. Разбили катинара и  с помощта на клещи отрязали и взели 120 метра меден електрически кабел 4 квадрата на стойност 144 лв.  Кабелите сложили в чували, като по обратния път излезли. Именно тогава били видени от св.Д.А. който имал дворно място, разположено пред свинефермата на св. В.. Св.А. бил с колата си пред дворното място. Спирайки забелязал той забелязъл подсъдимите, които били в свинефермата. Двамата също го видели, че се приближава и изскочили. Носели по един чувал на гърба си. Успели да избягат през неговото дворно място и се запътили към сметището. Свидетелят А. ги последвал с автомобила си и ги забелязал на сметището заедно с жените им. Отивайки при тях св.А. ги попитал какво са правели в свинефермата, но двамата категорично отрекли да са били там, въпреки, че свидетелят ги видял точно там. Отрекли да са взимали каквото и да било от свинефермата. На въпроса на св.А. какво носят в чувалите, те му отговорили, че събирали боклуци, след което си тръгнали. 

След това обгорили кабелите и съпругата на подс.Г. – св.Т.К. ги предала в пункта за изкупуване на отпадъци от черни и цветни метали, находящ се в с.Ветрен дол, обл.П на св.С.Г..

Няколко дни след това св.А. срещнал св. В. и му разказал за случая. Пострадалият потвърдил, че действително в свинефермата било влизано и друг път, като липсвали кабели, от което станали бели в сградата. Веднага след като разбрал за станалото от св.А., пострадалият В. отишъл в обекта и констатирал, че му липсвал 120 метра меден кабел, 4 квадрата. Огледал помещенията, установил липсите и веднага отишъл при кварталния полицай, като го уведомил за случилото се.

          В хода на проведените издирвателните мероприятия извършителите на кражбата били установени. Същите направили пред полицейския служител И. извънпроцесни самопризнания за извършената кражба и обяснили механизма по който са откраднати кабелите.

          При направената проверка от полицейските служители, действително в покупко-изплащателните сметки на пункта били записани данните на св.Т.К., която предала медния кабел. В хода на проверката кабелите не са били намерени, тъй като били извозени от пункта.

            Видно от заключението на назначената съдебно-оценъчна експертиза, общата стойност на инкриминираните вещи – 120 метра меден ел. кабел -4 кв. възлиза на сумата от 144 лв.

          В резултата на описаното до тук било отпочнато настоящото наказателно производство.

          Видно от свидетелството за съдимост на подсъдимия Н. той е осъждан общо 19 пъти  пъти преди настоящото деяние, като по НОХД № 1242/04г., НОХД № 92/03г и НОХД № 909/06г. той е осъждан за тежки умишлени престъпления под е над една година Лс, като е изтърпявал ефективно тези наказания, а настоящото деяние подсъдимият е извършил при  условията на опасен рецидив по смисъла на чл.29 ал.1,бук.”А” и „Б” от НК,тъй като то е осъществено в срока по чл.30 ал.1 от НК от влизане в сила и изтърпяване на наказанията по горецитираните  присъди.

          Видно от свидетелството за съдимост на подсъдимия Г. той е осъждан общо 4 пъти  пъти преди настоящото деяние, като по НОХД № 994/2003г. и НОХД № 1234/02г. на ПРС е осъден за сражби, като по първото му е наложено наказание от 1г. и 6м. ЛС, а по второто – 4 м. ЛС, като изтърпяването на тези наказания е било отложено за изпитателен срок от по три години, а настоящото деяние е извършено в срока по чл.30 от НК и се квалифицира, като повторно извършено по смисъла на чл.28 ал.1 от НК.

          Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе  въз основа на самопризнанията на подсъдимите за фактите, изложени в обстоятелствената част на ОА и събраните в досъдебната фаза на процеса доказателста, които подкрепят самопризнанието, а именно показанията на свидетелите В., А., Г., К. и И. и писмените доказателства, приобщени  по делото.

Съдът  дава  пълна  вяра  на  гласните  доказателства,  събрани  по делото,  т.к.  те са непротиворечиви, взаимно допълващи се и кореспондират с останалите, събрани по делото доказателства, които преценени поотделно и в тяхната съвкупност очертават обективно гореописаната фактическа обстановка.

При така установената и възприета фактическа обстановка съдът намира, че с поведението си Г.М.Н.  е осъществил състава на чл.196 ал.1, т.2 във връзка с чл.195 ал.1,т.3 във връзка с чл.29 ал.1, б.”А” и “Б” и във вр. с чл.20 ал.2 от НК, а А.Б.Г. - на чл.195 ал.1,т.3 и т.7 във вр. чл.28 ал.1 и с чл.20 ал.2 от НК, като на неустановена дата през месец май 2010г. в землището на с.Б, обл.Пазарджишка, в съучастие като съизвършители, чрез повреждане на преграда здраво направена за защита на  имот – взломен катинар на входна врата, са  отнели чужди движими вещи – 120 метра меден електрически кабел 4 квадрата, на стойност 144 лв., от  владението на В.П.В. ***, без негово съгласие и с намерение противозаконно да го присвоят, като Н. е извършил деянието при условията на опасен рецидив, а Г. – при условията на повторност.

Деянието е извършено умишлено с желани и настъпили общественоопасни последици, при пряк умисъл съгласно материалноправната характеристика визирана в чл.11 ал.2 от НК.

Подсъдимте са съзнавали всички обективни елементи на осъществения от тях престъпен състав, включително и квалифициращите, т.к. са били наясно със съдебното си минало и посочените по-горе осъждания за всеки от двата, както и с това, че настоящото деяние вършат в рамките на петгодишния срок по чл.30 от НК, при което Н. действа при условията на опсен рецидив, а г. – при повторност. Съзнавали са  още, че за извършване на кражбата са повредили преграда, здраво направена за защита на имот, като са взломил катинара, с който е била заключена входната врата към помещението.

          При определяне вида и размера на наказцанието, което следва да се наложи на подсъдимите съдът съобрази разпоредбата на чл.36 от НК относно целите и на  чл.54 и сл. от НК, относно неговата индивидуализация.

Съдът отчете завишената степен на обществена опасност на конкретното деяние  като съобрази фактът, че е извръшено при условията на опасен рецидив и повторност, предизвикващо явно неодобрение и нетърпимост на обществото и заслужаващо по – високата морална, социална и правна укоримост. Подсъдимите са личности с висока степен на обществена опасност. Осъждани са многократно  преди  настоящото деяние за  престъпления от общ характер  и имат изключително негативни характеристични данни.

Като смекчаващи отговрността обстоятелства, следва да се отчетат направените самопризнания, оказаното съдействие на разследващите органи, изразеното съжаление и разкояние за стореното, тежкото материално положение и имотно състояние на подсъдимите и ниската стойност на вещите, предмет на посегателство, доколкото паричната сума се равнява на почти ½  от една МРЗ.  Като отекчаващи – се отчетоха миналите осъждания, които не влияят на правната квалификация и не са елемент от състава,а също и негативните характеристични данни.

Подбудите за извършване на престпълението следва да се търсят в личността на подсъдимите, в ниското им правосъзнание, които са една рефлексия от изкривената ценностна система на подсъдимите, които са се оформили като личности, проявяващи изключителна престъпна упоритост в процеса на социалното общуване и битуване, като всичко това  е  резултата  и  от  ниския  жизнен  и  икономически стандарт.

При тези данни и като отчете наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, съобразно отонсителната им тежест, съдът намери, че е налице едно изключително смекчаващо отговорността обстоятелство, а именно ниската стойност на вещите, предмет на посегателство, при наличието на което и най-лекото предвидено в закона наказание ще се окаже насъраземерно тежко. С оглед на това съдъот след като прецени  разпоредбата на чл.58а ал.4 от НК приложи разпоредбата на  чл.55 ал.1, т.1 от НК и определи наказанието ЛС под минимума предвиден в конкретния престъпен състав, като счете, че за конкретното престъпление на подс.Н.  следва да се наложи наказание в размер на   една година и шест  месеца  лишаване  от  свобода, а на подс.Г. в размер на шест мчесеца лишаване от свобода,  което  е съответно на тежестта на престъплението и с което ще се постигнат целите на наказанието.

Съдът съобрази обстоятелството, че двамата подсъдими, след извършване на настоящото деяние са осъждани по НОХД № 1402/10г. по описа на ПРС, с присъда влязла в сила на 15.10.2010г., за деяние извръшено на 20.03.2010г., като Н. е осъден за престъпление по чл.196 ал.1,т.2 от НК на една година и десет месеца ЛС, при строг режим, а Г. е осъден за престъпление по чл.195 ал.1,т.3,т.4 и т.7 от НК на десет месеца лишаване от свобода при строг режим. Понастоящем и двмата изтърпяват тези наказания в Затвора П, като Г. и изтърпял 1 месец и 11 дни, а н. е изтърпял 1 месец и 20 дни.

При това положеие настоящото дения е извършено в условията на реална съвкупност с деянието по горепосочената присъда, като са налице условията на чл.25 ал.1 във вр. с чл.23 ал.1 от НК, доколкото двете деяния са били извършени преди да е имало влязла в сила присъда , за което и да е от тях.

По тези съображения и на основание чл.25 ал.1 във връзка с чл.23 ал.1 от НК съдът определи и наложи едно общо най-тежко наказание на подсъдимия Г.Н. измежду  наказанието по настоящата присъда и наказанието по НОХД № 1402/2010г. по описа на ПРС, а именно ЕДНА ГОДИНА И ДЕСЕТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

На основание чл. 25 ал.4 от НК от така определеното общо най-тежко наказание съдът приспадна фактически изтърпяното до момента наказание ЛС в размер на  ЕДИН МЕСЕЦ И 20 ДНИ.

На основание чл.25 ал.1 във връзка с чл.23 ал.1 от НК съдът определи и наложи едно общо най-тежко наказание на подсъдимия А.Г. измежду  наказанието по настоящата присъда и наказанието по НОХД № 1402/2010г. по описа на ПРС, а именно ДЕСЕТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

На основание чл. 25 ал.4 от НК от така определеното общо най-тежко наказание съдът приспадна фактически изтърпяното до момента наказание ЛС в размер на  ЕДИН МЕСЕЦ И 11 ДНИ.

С оглед разпоредбата на чл.61 т.2 във вр. с чл.60 ал.1 от ЗИНЗС, съдът определи първоначален строг режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в затвор, за всеки от двамата подсъдими.

Неприложима е разпоредбата на чл.66 от НК, т.к. преди настоящото деяние подсъдимите са осъждан на лишаване от свобода за престъпления от общ характер.

          На основание  чл.189 ал.3 от НПК Г.М.Н. и А.Б.Г.  бяха осъдени да заплатят в полза на държавата по сметка на РУП П сторените по делото разноски в размер на по 25 лева за всеки един от тях.

          По тези съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: