Решение по дело №1730/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1861
Дата: 15 октомври 2021 г. (в сила от 15 октомври 2021 г.)
Съдия: Недялко Георгиев Бекиров
Дело: 20217180701730
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1861

 

гр. Пловдив, 15 октомври 2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІІІ-ти състав, в открито заседание на двадесет и първи септември, две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                            НЕДЯЛКО БЕКИРОВ,

ЧЛЕНОВЕ:                                                                                     ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ,

НИКОЛАЙ СТОЯНОВ,

 при секретаря Диана Караиванова и с участието на прокурора Анелия Трифонова, като разгледа докладваното от съдия Н. Бекиров административно, касационно дело №1730 по описа на съда за 2021г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.178ж, ал.1, пр.2 и чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП).

И.К.Д., ЕГН **********, с адрес: ***, представляван от адвокат Ц.К.- пълномощник, обжалва Решение №260476 от 16.04.2021г. по Н.А.Х. дело №6179 по описа на Районен съд- Пловдив за 2020г., ХХIV-ти наказателен състав, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) с №20-1030-007548 от 03.08.2020г., издадено от началник на група в Сектор “Пътна полиция“ (С“ПП“) при Областна дирекция на МВР (ОД на МВР), гр. Пловдив, с което на жалбоподателя Д. са наложени два броя глоби в общ размер от 1 010,00 лева и е лишен от право да управлява моторно превозно средство (МПС) за срок от 3 месеца.

Претендира се отмяна на решението поради неправилност и незаконосъобразност и постановяване на решение по същество, с което да бъде отменено изцяло процесното НП.

Ответникът- Сектор “Пътна полиция“ при ОД на МВР- Пловдив, не се представлява и не изразява становище по жалбата.

Окръжна прокуратура- Пловдив, чрез прокурор Анелия Трифонова, изразява становище за неоснователност на жалбата.  

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с касационните основания по чл.348, ал.1 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законен срок и от страна по първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съдът приема за установено по делото, въз основа на фактическите констатации на първоинстанционния съд и приетите по делото доказателства, че на 18.07.2020г., около 15:15ч., е извършена проверка от служители в ОД на МВР- Пловдив, на място, на Автомагистрала “Тракия“, в зоната на км.150, на територията на община Раковски. В рамките на проверката е прието за установено, че касаторът Д. управлява лек автомобил “МЕРЦЕДЕС ГЛ 350 ЦДИ 4 МАТИК“, с Рег.№****, чужда собственост. Прието е за установено, че управляваният от Д. автомобил се движи в платното за насрещно движение. Прието е за установено, също така, че Д. не представя (не носи) контролния талон (КТ) към притежаваното от него свидетелство за управление на моторно превозно средство (СУМПС).

За установеното в рамките на проверката п.й.д.- мл. инспектор в Група “Сигма“ в Сектор “Специализирани полицейски сили“ (С“СПС“) към Отдел “Охранителна полиция“ (О“ОП“) при ОД на МВР- Пловдив, съставя акт за установяване на административно нарушение (АУАН), Серия АА, бл.№576155 от 18.07.2020г., с който деянията на Д., изразяващи се в движение на посочения по-горе автомобил в платното за насрещно движение по автомагистрала, както и неносене на КТ към притежаваното от него СУМПС, се квалифицират като административни нарушения по смисъла на чл.58, т.4 и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Според съдържанието на процесния АУАН, от Д. е вписано възражение “Не съм съгласен с неправомерно съставения ми акт“. По делото не са ангажирани доказателства за подадено възражение против съставения АУАН, след което е издадено процесното НП.

Според процесното НП, на основание чл.178ж, ал.1, пр.2 от ЗДвП, на касатора Д. се налага глоба в размер от 1 000,00 лв. и се лишава от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, заради извършено нарушение по смисъла на чл.58, т.4 от ЗДвП (При движение по автомагистрала на водача е забранено да се движи в платното за насрещно движение).

Пак според процесното НП, на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, на касатора Д. се налага глоба в размер от 10,00 лв., заради извършено нарушение по чл.100, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП (Водачът на МПС е длъжен да носи СУМПС от съответната категория и КТ към него).

Освен това, в НП е отбелязано, че на Д. се отнемат общо 10 контролни точки на основание Наредба №Iз-2539 (Наредба №Iз-2539 от 17.12.2012г. за определяне максималния размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение). Респективно на основание чл.6, ал.7, т.12 от Наредба №Iз-2539, за движение в платното за насрещно движение по автомагистрала или скоростен път (чл.178ж, ал.1, предл.2 от ЗДвП).

Според разпоредбите на чл.186 от ЗДвП, (1) За административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, на мястото на нарушението може да бъде наложена с фиш глоба или в минималния размер, или в размера, посочен в административнонаказателната разпоредба за съответното нарушение. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за моторното превозно средство, с което е извършено нарушението; за нарушените разпоредби, за размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното й заплащане. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата. Образецът на бланката на фиша се утвърждава от министъра на вътрешните работи и указанията в нея са на български и английски език. (2) На лице, което оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт.

Формулирана по посочения начин, разпоредбата на чл.186, ал.1 от ЗДвП предвижда възможност за извършване на преценка от страна на служителя, определен от служба за контрол по ЗДвП да издаде фиш за налагане на глоба, дали да издаде фиш за налагане на глоба или да състави АУАН.

Като доказателство по делото (преписката) е прието заверено копие на Заповед №8121з-515 от 14.05.2018г. на министъра на вътрешните работи (МинВР), с която заповед, на основание чл.186 и чл.189, ал.1 и ал.12 от ЗДвП, чл.37, ал.1, б.„б“ и чл.47, ал.2 във връзка с ал.1, б.„а“ от ЗАНН, чл.45, ал.2, т.5 от Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи (ПУДМВР) и чл.33, т.9 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР), се заповядва да издават фишове за налагане на глоби и да съставят АУАН по ЗДвП, на изчерпателно изброени полицейски органи, между които и изпълняващи служебните си задължения на изпълнителски и младши изпълнителски длъжности в звената „Сигма“ в ОДМВР- на обслужваната територия (точка 21.3. от заповедта).

Предвид обективираното в посочената заповед волеизявление на МинВР “заповядвам“ следва да се приеме за установено, че посочените в заповедта полицейски органи са длъжни да издават фишове за налагане на глоби, ако са налице предпоставките за това.

Актосъставителят П.Й.Д.- мл. инспектор в Група “Сигма“ в С“СПС“ към О“ОП“ при ОД на МВР- Пловдив, е лице задължено да издаде фиш за констатирано административно нарушение по ЗДвП, за което не е предвидено наказание лишаване от право да управлява МПС или отнемане на контроли точки, по силата на Заповед №8121з-515 от 14.05.2018г. на МинВР, а установеното от Д. административно нарушение по чл.100, ал.1, т.1 (пр.2) от ЗДвП, изразяващо се в неносене на КТ към притежаваното СУМПС от касатора Д., е наказуемо единствено с глоба в размер от 10,00 лв., съгласно чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, като за такова нарушение разпоредбите на Наредба №Iз-2539 не предвиждат отнемане на контролни точки.

Доказателствата по делото, включително обясненията на П.Д., дадени в рамките на развилото се производство пред районния съд, не позволяват формирането на извод, че Д. е издал фиш за залагане на глоба в размер от 10,00 лв. за извършеното от Д. нарушение по чл.100, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, въпреки наличието на законоустановените предпоставки за това и вмененото му задължение за целта със Заповед №8121з-515 от 14.05.2018г.; както и че Д. е оспорил извършването на нарушение по чл.100, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, за да не бъде издаден фиш.

Предвид гореизложеното, настоящият състав на съда намира, че съставянето на процесния АУАН за установяване едновременно и на двете разглеждани нарушения от актосъставителя Д., респективно без преди това да е изпълнено задължението на актосъставителя да издаде фиш за налагане глоба за нарушението по чл.100, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, за което нарушение няма доказателства по делото да е оспорено на мястото на установяването му, представлява съществено нарушение на административнопроизводствените правила, препятстващо правото на защита на наказаното лице.

От своя страна, същественото нарушение на административнопроизводствените правила обуславя незаконосъобразността на процесното НП и представлява достатъчно и самостоятелно основание за неговата отмяна.

При това положение, настоящият състав на съда намира, че като потвърждава процесното НП, районният съд постановява решението си при неправилно прилагане на закона. Съответно, оспореното по делото решение е неправилно и като такова следва да бъде отменено, а вместо него да бъде постановено друго такова, по същество.

По делото няма направен искания за присъждане на разноски, поради което такива не следва да се присъждат на страните.

Така мотивиран и на основание чл.222, ал.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение №260476 от 16.04.2021г. по Н.А.Х. дело №6179 по описа на Районен съд- Пловдив за 2020г., ХХIV-ти наказателен състав, вместо което постановява:

ОТМЕНЯ наказателно постановление с №20-1030-007548 от 03.08.2020г., издадено от началник на група в Сектор “Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР- Пловдив, с което на И.К.Д., ЕГН **********, са наложени два броя глоби в общ размер от 1 010,00 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/П/…………….

 

ЧЛЕНОВЕ:     1…/П/……………

 

2…/П/……………