Определение по дело №1136/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 2009
Дата: 10 октомври 2019 г.
Съдия: Катя Веселинова Арабаджиева
Дело: 20197170701136
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№2009

гр.Плевен, 10.10.2019 год.

 

Административен съд - гр.Плевен, V-ти състав, в закрито съдебно заседание на десети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                                                        Председател: Катя Арабаджиева

като разгледа докладваното от съдията административно дело №1136  по описа на Административен съд – Плевен за 2019 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по жалба от   Х.Г.Т. с ЕГН ********** ***, против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №19-0938-001597/9.09.2019 год. на Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Плевен,  с която спрямо  жалбоподателя е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.1, б.“б“ от ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водача, до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца.

С жалбата е направено особено искане за спиране предварителното изпълнение на оспорената заповед, допуснато по силата на закона, като се сочи и се представят доказателства (трудов договор), че Иванов  работи като тракторист  в „Агро маркс“ ЕООД и възнаграждението, което получава в изпълнение на трудовите му задължения като тракторист, е единственият му доход. Твърди още, че е длъжник по изпълнително дело, за което представя  запорно съобщение до работодателя и отнемането на свидетелството за управление на МПС, ще доведе до невъзможност да изпълнява трудовите му задължения като тракторист и съответно-до невъзможност за плаща задължението си по изпълнителното дело поради това, че като не работи, няма как да получава трудово възнаграждение. В това твърди, че се изразяват вредите, които ще настъпят за него и които квалифицира като значителни и труднопоправими и които противопоставя на презумирания от закона  важен държавен и обществен интерес, който е защитен от законодателя с допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на заповедта. Моли  да бъде спряно допуснатото от закона нейно предварително изпълнение.

Ответникът-Началник сектор ПП при ОД на МВР-Плевен е депозирал писмено становище по искането за спиране с вх.№4963/9.10.2019 год., в което е посочил , че заповедта за прилагане на ПАМ е издадена въз основа на съставен акт за нарушение затова, че Т. е управлявал МПС след употреба на алкохол и поради това ПАМ е постановена с цел осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административни нарушения. Сочи се, че мярката е временна и се прилага до решаване на отговорността на водача, но за не повече от 18 месеца.

            За да се произнесе по искането за спиране, съдът съобрази следното:

Предмет на оспорване в настоящото производство е Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №19-0938-001597/9.09.2019 год. на Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Плевен,  с която спрямо  жалбоподателя е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.1, б.“б“ от ЗДвПвременно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водача, до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца затова, че е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 0,8 на хиляда включително.

Съгласно разпоредбата на чл. 171, ал. 1, б. б" от ЗДвП, в редакцията й към момента на издаване на заповедта бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се отнема свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско и химическо лабораторно изследване или с изследване с доказателствен анализатор, или с друго техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух, или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установена с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване или с тест, както и който откаже да бъде проверен с техническо средство или с тест, изследван с доказателствен анализатор или да даде биологични проби за химическо изследване и/или химико-токсикологично лабораторно изследване – до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от 18 месеца; при наличие на изследване от кръвна проба или изследване с доказателствен анализатор по реда на чл. 174, ал. 4 установените стойности са определящи. В текста на чл.172, ал.6 от ЗДвП (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., предишна ал. 4, бр. 51 от 2007 г., предишна ал. 5, бр. 60 от 2012 г., в сила от 7.08.2012 г.) е предвидено, че подадената жалба не спира изпълнението на приложената административна мярка. В случая законодателят, отчитайки високата обществена значимост на безопасността на движението по пътищата, сам е предвидил предварително изпълнение на ПАМ и е допуснал такова изпълнение по силата на самия закон.

 От приобщената по делото административна преписка се установява, че оспорената заповед е издадена  въз основа на съставен акт за установяване на административно нарушение №3814/9.09.2018 год., в който в графа „иззех като доказателства…“ е описано, че съставителят на акта мл.АК в СПП Красимир Алексиев е иззел свидетелство за управление на МПС №********* и контролен талон **********. Следователно, свидетелството за управление на МПС, което е предмет на временно отнемане с оспорената заповед , е иззето още със съставянето на акта за нарушение, и това изрично е отбелязано в акта за нарушение. В този смисъл е именно разпоредбата на чл.172, ал.3 от ЗДвП, съгласно която в случаите по чл. 171, т. 1, букви "б", "е" и "ж" свидетелството за управление на моторно превозно средство на водача се изземва със съставянето на акта за установяване на административното нарушение. Процесната хипотеза е сред изброените-по чл.171, т.1, б.“б“. Следователно,  в изпълнение на закона,  още на датата на съставяне на акта за нарушение-9.09.2019 год., свидетелството за управление на МПС, предмет на изземване с оспорената заповед, фактически е било иззето

Налага се извод, че оспорената заповед е изпълнена, т.к. свидетелството за управление на МПС към настоящия момент, в който се иска спиране на допуснатото от закона нейно предварително изпълнение, вече е иззето. Т.е. последващо спиране на изпълнението при вече иззето свидетелство, е лишено от предмет и на това основание- недопустимо. Недопустимо е да се  спре изпълнението на заповед, която фактически вече е изпълнена въз основа на изрична законова разпоредба, предвидена в закона. Ето защо искането за спиране на допуснатото от закона  предварително изпълнение следва да се остави без разглеждане като лишено от предмет, а производството по същото - да се прекрати.

На основание чл.157, ал.1 АПК, делото  следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните.

На основание чл.154 АПК следва да се конституират и призоват страните- в качеството на жалбоподател- Х.Г.Т. с ЕГН ********** ***, за административния орган- Началник сектор ПП при  ОД на МВР-Плевен.

 На основание чл.163, ал.1 и 2 АПК, препис от жалбата следва да бъде изпратена на Началник сектор ПП при ОД на МВР-Плевен, като му се даде възможност да представи писмен отговор по оспорения акт и да посочи доказателствата, като приложи писмените в 14 (четиринадесетдневен) срок от съобщението.

На Началник сектор ПП при ОД на МВР-Плевен следва да се укаже доказателствената тежест.

Воден от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И  :

           

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на Х.Г.Т. с ЕГН ********** ***, за спиране на допуснатото по закон предварително изпълнение на  Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №19-0938-001597/9.09.2019 год. на Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Плевен,  с която спрямо  жалбоподателя е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.1, б.“б“ от ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водача, до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца  и ПРЕКРАТЯВА производството по това искане за спиране.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО в тази част може да се оспори в 7 (седем) дневен срок от съобщението до страните, чрез Административен съд-Плевен , пред Върховен административен съд.

НАСРОЧВА административно дело №1136/2018 год. за разглеждане  в открито съдебно заседание 28 ноември 2019 год. от 9,00 часа  , за когато да се призоват страните.

КОНСТИТУИРА страните в производството по оспорване: в качеството на жалбоподател- Х.Г.Т. с ЕГН ********** ***, за административния орган- Началник сектор ПП при  ОД на МВР-Плевен.

ДА СЕ ИЗПРАТИ  препис от жалбата на Началник сектор ПП при ОД на МВР-Плевен.

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на Началник сектор ПП при ОД на МВР-Плевен да представи писмен отговор по оспорения акт и да посочи доказателствата, като приложи писмените в 14 дневен срок от съобщението.

УКАЗВА на Началник сектор ПП при ОД на МВР-Плевен, че носи доказателствената тежест да установи съществуването на фактическите основания, посочени в оспорения акт и изпълнение на законовите изисквания за вземането му.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО в тази част не подлежи на оспорване, препис от същото да се изпрати на страните.

 

 

                                                                         С Ъ Д И Я:/п/