Определение по дело №5696/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 268544
Дата: 13 май 2021 г. (в сила от 13 май 2021 г.)
Съдия: Александър Емилов Ангелов
Дело: 20211100505696
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 29 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. София, 13.05.2021 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, в закрито заседание на тринадесети май две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕРГИНИЯ МИЧЕВА-РУСЕВА

ЧЛЕНОВЕ:  АЛЕКСАНДЪР АНГЕЛОВ

                                 ИЛИАНА СТАНКОВА

като разгледа докладваното от съдия Ангелов ч. гр. д. № 5696 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 577, ал. 1 вр. с чл. 569, т. 5 ГПК вр. с чл. 32а ПВ вр. с чл. 274 и сл. ГПК.

Производството е образувано по частна жалба на С.Г. срещу определение от 09.03.2021 г., постановено от съдия по вписванията при Софийски районен съд по заявление с вх. № 13165/09.03.2021 г., с което е отказано вписване на искова молба за делба. Жалбоподателката посочва, че при делбеното производство цената на иска се определя при приключване на производството, поради което не следва да се събира предварително такса за вписването на исковата молба, определена въз основа на данъчната оценка на вещното право, а дължима е минималната такса от 10 лв. Претендира разноски в настоящото производство.

След като обсъди доказателствата по делото и доводите на жалбоподателката, съдът намира следното:

Жалбоподателката С.Г. е поискала вписване на подадената от нея искова молба за делба в съответствие с разпореждането на съда, като е приложила към заявлението си до Службата по вписванията и доказателства за заплатена такса за вписването от 10 лв. Доколкото вписването на исковата молба е разпоредено от съда, в случая проверката, която съдията по вписванията следва да извърши във връзка с вписването, се ограничава до това дали то е заявено от съответното лице (в случая ищцата по делото) и дали е внесена дължимата за вписването държавна такса (с оглед и на възприетото в т. 6 на ТР № 7/2013 г. на ОСГК на ВКС). Именно поради липсата на заплатена такса в пълен размер е отказано и вписването, тъй като съдията по вписванията е приел, че таксата следва да се определи върху данъчната оценка на имота, предмет на делбеното производство.

Съгласно чл. 2, ал. 1 от Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията (Тарифата) държавната такса при вписване на подлежащ на вписване акт или документ се определя в размер на 0,1% от цената, по която е таксуван актът или документът, или от цената на иска, но не по-малко от 10 лв. Когато не е указана цената, по която е таксуван документът, таксата за вписване се определя въз основа на данъчна оценка.

От посочената разпоредба става ясно, че при вписване на исковата молба следва да се съобрази цената на иска. Искът за делба е оценяем, макар че при него цената се определя не в началото на производство, а при неговото приключване, когато се определя стойността на дела на всеки съделител, върху която стойност се определят и всички разноски в делбеното производство (включително за дължимите държавни такси към съда) – чл. 355 ГПК и чл. 8 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК. Тъй като таксата за вписване на исковата молба също трябва да се определи от цената на иска, т.е. от стойността на дяловете на съделителите, тя може да бъде определена едва при приключване на производството (с решението по извършването на делбата или при одобрена съдебна спогодба). В случая не следва да се прилага разпоредбата на чл. 2, ал. 1, изр. 2 от Тарифата, тъй като не става въпрос за липса на цена на иска (искът не е неоценяем), поради което дължимата такса не следва да се определя върху данъчната оценка на имота.

Поради това приложима е хипотезата на чл. 2, ал. 1, изр. 1 от Тарифата, но тъй като при представяне на исковата молба за делба за вписване не е определена цената на иска, следва да се събере минималната такса от 10 лв. Останалата част от таксата за вписване на исковата молба, която следва да се определи въз основа на стойността на дяловете на съделителите, определена в решението за извършване на делбата (или евентуално в одобрена съдебна спогодба), трябва да се събере при представяне за отбелязване на съдебното решение (съответно на одобрената от съда спогодба), заедно, разбира се, със съответната такса, дължима за самото отбелязване (в този смисъл са напр. определение № 266/2015 г. по ч. гр. д. № 3726/2015 г. на ВКС, ІІ г. о. и определение № 256/2014 г. по ч. гр. д. № 118/2014 г. на ВКС, ІІІ г. о.).

Тъй като дължимата минимална, към този момент, такса за вписването на исковата молба от 10 лв. е внесена, отказът на съдията по вписванията следва да бъде отменен и исковата молба да бъде вписана.

По разноските:

Производството по вписване на актове в Службата по вписванията е охранително производство (чл. 569, т. 5 ГПК), поради което към него е приложимо общото правило на чл. 541 ГПК, според което разноските в производството са за сметка на молителя. Това правило е приложимо и в производството по обжалване на отказ да бъде издаден охранителният акт, тъй като и в тези производства няма насрещна страна, която да понася разноските – единствената страна по делото е молителят, който е съответно и жалбоподател. Агенцията по вписванията не е страна в производството по обжалване на отказ на съдията по вписванията да извърши вписване, а и съдията по вписванията не е служител на Агенцията по вписванията (чл. 279 и сл. ЗСВ). Следователно настоящото производство е различно от производството по чл. 25 ЗТР по обжалване на отказа на длъжностното лице по регистрацията за вписване в търговския регистър, където Агенцията по вписванията е страна в производството (чл. 25, ал. 4 ЗТР) и съответно може да носи отговорност за разноски в производството (чл. 25, ал. 6 ЗТР) по изричното разпореждане на ЗТР след изменението му от м. 12.2020 г. По тези съображения на жалбоподателката не следва да се присъждат разноски в настоящото производство.

С оглед на гореизложеното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯ определение от 09.03.2021 г., постановено от съдия по вписванията при Софийски районен съд по заявление с вх. № 13165/09.03.2021 г., с което е отказано вписване на искова молба за делба.

УКАЗВА на съдията по вписванията да впише исковата молба за делба, представена със заявление с вх. № 13165/09.03.2021 г.

Определението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.