Решение по дело №510/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 юни 2019 г. (в сила от 9 юли 2019 г.)
Съдия: Валери Митков Ненков
Дело: 20191720200510
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                   Р Е Ш Е Н И Е

                    В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

                                        20.Юни.2019година

Номер   366                                                                                          гр. Перник

Пернишки  районен съд                                                                  01- Н. състав

На  04.VІ.                                                                                        година  2019г.

В  открито  съдебно заседание в следния състав:

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Валери   Ненков

                                                                                                       ЧЛЕНОВЕ :

                                                                                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :

Секретар:  Биляна Миткова

ПРОКУРОР   

 

                Като разгледа докладваното от Председателя  АНД № 00510/19год. по  описа  на съда за 2019година, за да се произнесе  взе предвид следното:

       Производството е по чл.59 и сл. от  ЗАНН.

       Образувано е по Жалба на Р.М.Д.-ЕГН **********/***/, против  Наказателно постановление № 19-1158-000233/12.ІІІ.2019год. на Началник  Сектор  ПП-ОДП-Перник  с  което   на  жалбоподателя  е  наложено  наказание: Глоба”  в  размер на 500/петстотин/лева   и  “Лишаване  от  право да управлява МПС”  за  6/шест/месеца  на  осн. чл.174 ал.1 т.1 от  ЗДвП   за   извършено  нарушение   по  чл.5  ал.3 т.1 от ЗДвП затова, че  на  08.ІІІ.2019г.  в 23,30ч. в гр.Перник по Път 1-6 с посока  към гр.Радомир, управлява л.а рег. №  ** ** ****, като при  проверка срещу Ж.П.Спирка “Даскалово” с техническо средство Дрегер 7510 № 0017  отчете 0,53%о промила. Има мирис на алкохол и стабилна походка. Издаден Талон за медицинско изследване № 0037703.

        В жалбата се изтъкват доводи за процесуални нарушения и  несправедливост на наложеното наказание,  и  се  иска отмяната му, като заявява че се е явил в ЦСМП за вземане на кръв/ с оглед,че не е приел показанията на техническо средство “Дрегер”/, съобразно издаден му талон във посочено от време, но му било казано от полицай,че проба няма да му бъде вземана. Пледирае му е нарушено правото на защита с оглед не извършване на медицинско изследване.    

      Въззиваемата страна редовно призована,  представител не  изпраща.

 

              Пернишки  районен съд, като съобрази доказателствата събрани по делото, както и предвид  становищата  на страните по реда на чл. 14 и 18 от НПК, намира за установено  следното:

 

               Жалбата   е   подадена в срок по чл.59 ал. 2 от ЗАНН, от надлежно легитимирано лице с правен интерес  и  е  допустима, а разгледана по същество  е основателна.

       С Акт № 0719632/08.ІІІ.2019г.  на И.П.И. е констатирано, че Р.М.Д.-ЕГН **********  на  08.ІІІ.2019г.  в 23,30ч. в гр.Перник по Път 1-6 с посока  към гр.Радомир, управлява л.а рег. №  ** ** ****, като при  проверка срещу Ж.П.Спирка “Даскалово” с техническо средство Дрегер 7510 № 0017  отчете 0,53%о промила. Има мирис на алкохол и стабилна походка. Издаден Талон за медицинско изследване № 0037703- нарушение на чл.5  ал.3   т.1  от  ЗДвП.

      Въз основа  на горепосоченият Акт е издадено  Наказателно постановление № 19-1158-000233/12.ІІІ.2019год. на Началник  Сектор  ПП-ОДП-Перник  с  което   на  жалбоподателя  е  наложено  наказание: Глоба”  в  размер на 500/петстотин/лева  и  “Лишаване  от  право да управлява МПС”  за  6/шест/месеца  на  осн. чл.174 ал.1 т.1 от  ЗДвП   за   извършено  нарушение   по  чл.5  ал.3 т.1 от ЗДвП /”чл. 174. (1) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско изследване и/или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух:     1. над 0,5 на хиляда до 0,8 на хиляда включително – за срок от 6 месеца и глоба 500 лв.;  2. над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително – за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв.”/   за   извършено  нарушение по  чл.5  ал.3 т.1 от ЗДвП/”чл.5.(3)На водача на пътно превозно средство е забранено:1. да управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества;   2. да управлява пътно превозно средство, спряно от движение. “/

                      Жалбоподателя се явява лично в съдебно заседание  и с адв.Ст.Д.-ПАК.

                  Свидетелите по  акта-И.П.И. и М.В.Л. се явяват в съдебно заседание, поддържат изцяло и в пълен обем констатираното в АУАН, като отговарящо на обективната истина.

        Служебно допълнително е изискана Разпечатка от техническо средство Дрегер 7510 № 0017-л.28,Писмо-отговор от МБАЛ”Рахила Ангелова”-Перник и Писмо от ПП-МВР-Перник-л42 относно данни за служителя изпратен да присъства при вземане на кръвна проба,както и е допуснат в качеството на свидетел: Н.В.  Н./служител ПП изпратен в ЦСМП да присъства при вземане на кръвна проба/,както и по искане на защитата лицата М.О.П.и Р.П.С..

       По делото е приложен Талон за изследване.

                  Производството, предмет на настоящето разглеждане е от административно наказателен   характер при което е необходимо да се установи налице ли е деяние, същото представлява ли административно нарушение  по смисъла на чл.6 от ЗАНН, ако да- извършено ли е от посоченото в акта лице и извършено ли е виновно-предпоставките са абсолютни, като тежестта на доказване лежи върху административно наказващия орган.

     Задължително, комулативно условие е спазването на процесуалните правила по чл.42/”чл. 42. Актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа:1. собственото, бащиното и фамилното име на съставителя и длъжността му;2. датата на съставяне на акта;3. датата и мястото на извършване на нарушението;4. описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено;5. законните разпоредби, които са нарушени;6. (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) собственото, бащиното и фамилното име и възрастта на нарушителя, точния му адрес и местоработата, единен граждански номер;7. (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) имената и точните адреси на свидетелите, единен граждански номер;8. обясненията или възраженията на нарушителя, ако е направил такива;9. (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) имената и точните адреси на лицата, които са претърпели имуществени вреди от нарушението, единен граждански номер;10. опис на писмените материали и на иззетите вещи, ако има такива, и кому са поверени за пазене.”/  от ЗАНН /още повече ако евентуални нарушения в акта не могат да се преодолеят по реда на чл.53 ал.2 от ЗАНН/, както и правилата по чл.57 ал.1/”чл. 57. (1) Наказателното постановление трябва да съдържа:1. собственото, бащиното и фамилното име и длъжността на лицето, което го е издало;2. датата на издаването и номерата на постановлението;3. датата на акта, въз основа на който се издава, и името, длъжността и местослуженето на актосъставителя;4. (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) собственото, бащиното и фамилното име на нарушителя и точния му адрес, единен граждански номер;5. описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават; 6. законните разпоредби, които са били нарушени виновно;7. вида и размера на наказанието;8. вещите, които се отнемат в полза на държавата;9. размера на обезщетението и на кого следва да се заплати;10. дали наказателното постановление подлежи на обжалване, в какъв срок и пред кой съд.(2) Наказателното постановление се подписва от длъжностното лице, което го е издало.”/ ЗАНН, каквито в конкретния случай, процесуални нарушения по издаване на акта за административно нарушение и НП, водещи до съществено засягане правото на защита на жалбоподателя НЕ се установиха.

   Съставянето на актове за извършеното административно нарушение е основополагащ елемент  от  всяко административно  производство.  Това е дейност от процесуално естество от чието добросъвестно и законосъобразно осъществяване зависи  в голяма степен ефективността на последващата юрисдикционна-наказателна дейност на административно наказващия орган.

   Чрез съставения акт се сезира оторизирания административно наказателен орган със съответния административно наказателен спор и се иска  от него да се произнесе по същия, като се  внася твърдение,  че е налице виновно  извършено административно нарушение от определен вид,  който по силата на разпоредбата на  чл.189 ал.2 от ЗДвП  /конкретно касаещи ЗДвП/ е с  меродавна доказателствена сила  до   доказване на противното.

       Абсолютно задължително е и в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление административното нарушение,  което е вменено във вина на нарушителя и за което той е санкциониран да бъде описано точно,  прецизно  и разбираемо, както  и  да съдържа всички обективни и субективни признаци на посочената,  като нарушена норма от  съответния нормативен акт.

        Също така следва да съществува правно единство между описаното, като нарушение текстово и цифрово в акта и в наказателното постановление.

        Не на последно място съставеният акт за установяване на административно нарушение, следва да съдържа всички реквизити, посочени в  чл.42 от ЗАНН.

        Издаденото въз основа на него наказателно постановление е необходимо  да съдържа реквизитите, посочени в  чл.57 от ЗАНН и да бъде издадено от компетентен орган/Заповед № 8121-515/14.V.2018год/.

       В съответствие с разпоредбата на чл.43 ал.1 от ЗАНН актът е подписан от актосъставителя както и от  свидетеля по акта. Предявен е на нарушителя  за запознаване с неговото съдържание.В графата му, предоставяща  му  възможност  да даде обяснения по нарушението и да изложи възражения, не се установиха конкретни такива-отразено.

       Последващата втора възможност за излагане евентуални възражения, законодателя е предоставил на евентуалния нарушител в разпоредбата на чл.44 от ЗАНН /чл.44. (1) Освен възраженията при съставяне на акта в тридневен срок от подписването му нарушителят може да направи и писмени възражения по него. (2) Когато във възраженията си нарушителят посочи писмени или веществени доказателства, те трябва да бъдат събрани служебно, доколкото това е възможно./ от която същия  НЕ се е възползвал.          

       При спазване на разпоредбата на чл.43 ал.5 от ЗАНН  на нарушителя е връчен препис от акта срещу разписка.

 

       Съдът, извършвайки служебна проверка на съставения акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление  направи следните правни изводи:

       Конкретно относно нарушението за което е  наложено наказание: “Глоба”  в  размер на 500/петстотин/лева  и  “Лишаване  от  право да управлява МПС”  за  6/шест/месеца  на  осн. чл.174 ал.1 т.1 от  ЗДвП   за   извършено  нарушение   по  чл.5  ал.3 т.1 от ЗДвП /”чл. 174. (1) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско изследване и/или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух:     1. над 0,5 на хиляда до 0,8 на хиляда включително – за срок от 6 месеца и глоба 500 лв.;  ………...”/   за   извършено  нарушение по  чл.5  ал.3 т.1 от ЗДвП/”чл.5.(3)На водача на пътно превозно средство е забранено:1. да управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества;   ………… “/

с изложена фактическа обстановка че …….на  08.ІІІ.2019г.  в 23,30ч. в гр.Перник по Път 1-6 с посока  към гр.Радомир, управлява л.а рег. №  ** ** ****, като при  проверка срещу Ж.П.Спирка “Даскалово” с техническо средство Дрегер 7510 № 0017  отчете 0,53%о промила. Има мирис на алкохол и стабилна походка. Издаден Талон за медицинско изследване № 0037703………”, съдът намира, че същото безусловно НЕ доказано,че е извършено от жалбоподателя, предвид следното:

      Видно от приложения по делото Талон за изследване № 0037703/връчен на жалбоподателя на 08,ІІІ.2019г. в 23,59ч.-л.6/ с указание  в срок от 60мин. да се яви в ЦСМП-“Рахила Ангелова-Перник за даване на кръв.

      Същия е издаден с оглед  “НЕ приемане” резултата от извършено изследване със техническо средство “Дрегер” 7510 № 0017  което е  отчело 0,53%о промила.

       Видно от посоченото от жалбоподателя в процесната жалба и допълнително разпитаните свидетели по негово искане/с които се е явил в центъра/ М.О.П./”…………. По това време шефа – жалбоподателя, беше при нас. Заведението е за обществено хранене, пицария. Бях на работа, шефа, както казах, беше при нас, помагаше ни и си отиде някъде след обяд, през деня, а ние си останахме на работа. ……… Той дойде към двадесет и три и нещо, двадесет и четири без нещо часа вечерта в пицарията,  малко преди да приключим, вкарахме автомобила и каза, че трябва да отидем до болницата. …………..Аз вкарах автомобила в двора на заведението, той каза, че трябва да отидем до „Бърза помощ“, за да даде кръвна проба за алкохол.„Фиат“-а до заведението го докара жалбоподателя, мисля, че съпругата му седеше до него, отпред. Качихме се в служебния автомобил, като аз го управлявах. В служебния автомобил се качихме аз и шефа, само двамата и тръгнахме към „Бърза помощ“, това беше около дванадесет и десет, дванадесет и петнадесет часа, заведението е зад гимназията в кв. „Монте Карло“. Директно двамата отидохме в „Бърза помощ“. Влязохме в Приемния кабинет, в Спешното. Приемния кабинет беше зает, видяхме лекар, беше мъж, който се намираше отвън в коридора, доктора попита за какво сме там и шефа ми каза, че трябва да даде кръвна проба за алкохол. Шефа ми носеше някакви документи, мисля, че беше акта, който му беше съставен, доктора каза да изчакаме, че трябва да дойде патрулен автомобил на полицията.  Ние излязохме отвън на пейката, пред „Бърза помощ“. Разговаряхме в коридора, не в Спешния кабинет, седнахме отпред на пейката и зачакахме да дойде патрулния автомобил. Изчакахме така около четиридесет минути, влязохме в Спешно отделение, доктора го нямаше, излизаше някаква жена, която отново попита за какво сме там и казахме, че чакаме от около четиридесет минути да дойдат полицаите да дадем кръвна проба. Тя каза, че ще се обади и те до десетина минути дойдоха. Полицаите дойдоха може би около един и тридесет часа, грубо, прегледаха документите и казаха, че е минало повече време от необходимото, за да се вземе кръвната проба.  В „Бърза помощ“ пристигнахме някъде около 00,20 часа. Полицаите разговаряха със шефа и си тръгнахме след това. Аз го закарах до тях и се прибрах в къщи…. Жената беше с медицинска престилка, мъжът беше с яке, с бадж в джоба си. И мъжът и жената бяха с медицинско облекло. Мъжът ни каза да изчакаме в коридора и полицаите ще дойдат. След това се обади жената, ние чакахме около четиридесет минути…….. Ние влизахме там няколко пъти, гледахме на вратата на приемното, но имаше и други хора……. Не мога да кажа, втория път жената каза: „Сега ще се обадя“……..Около 00,30 часа в „Бърза помощ“, докато бяхме отпред пред „Бърза помощ“, дойде още един мой колега Радослав Спасов……….. Полицаите казаха, че е минало повече време от необходимото и не може да се даде кръвна проба./  и  Р.П.С./” ………… Аз отидох след това към 00,20 часа в болницата сам. Намерих жалбоподателя и Мартин отпред пред „Бърза помощ“, чакаха да дойдат полицаите. Почакахме около половин час, грубо, влязохме да питаме какво се случва, защото се забавиха полицаите. Казаха да изчакаме. Полицаите дойдоха след около десетина, петнадесет минути, мисля, че беше към 00,30 и 01,00 часа. Като дойдоха казаха, че е минало доста време и вече не може да се вземе кръвна проба. Полицаите бяха двама.  Това е, което мога да кажа по случая………олицаите казаха, че след като са им се обадили, са дошли веднага……… Първият път не зная какво се е случило и защо не са дошли полицаите. Това стана след второто обаждане./, жалбоподателя се е явил своевременно в ЦСМП”Перник” за даване на кръв, но поради липса на представители на МВР в обсега на посочения интервал време не му е било взета такава.

      След допълнително активно поведение от негова страна е проведено второ обаждане  до РДВР-МВР-Перник, при което е изпратен нов екип на МВР да присъства при вземане на кръвната проба в лицето на разпитани по делото свидетел служител на ПП-МВР-Перник-Н.В.Н. /”Сещам се за случая. Датата не си я спомням категорично. От известно време даваме смесени наряди с Охранителна полиция. На въпросната дата на 8 срещу 9 март тази година бях нощна смяна от 20 часа до 8 часа на 9-ти. Покривахме Център-Перник, когато дежурния на Първо РУ ни изпрати да присъстваме при вземане на кръвна проба на водач в нашето ЦСМП–Перник. Отидохме на място с колегата М.Й., бяхме само двамата автопатрул. Пред кабинета установих лицето, което следваше да му се вземе кръвна проба /свидетеля сочи жалбоподателя/. Същият ми представи талон за медицинско изследване, но часът, който беше посочен за вземане на кръвна проба, беше изтекъл. Часът беше от 12 до 01. Точно по този повод не взех кръвна проба на лицето, защото срокът беше изтекъл с няколко часа, не помня точно с колко, в таблета е отразено в колко часа ни е пратил дежурния и в колко съм му докладвал. Лицето заяви, че е дошъл на време в 1 без 10, но от ЦСМП са му казал и да изчака и той бил чакал. След просроченото време аз не мога да взема кръвна проба. Тя е до 45 минути за населено място и 120 минути извън населено място, има се предвид дали има транспорт и т.н. Разговарях с дежурния лекар и сестра да питам кога се е явило лицето. Те казаха, че се е явило, когато са се обадили, а кога са се обадили аз не знам, мен дежурния ме прати. След пращането от дежурния за вземане на кръвна проба аз пристигнах за не повече от пет минути. Това е, което мога да кажа. Аз не съм разпореждал на жалбоподателя да не дава кръвна проба.Аз просто му казах, че няма да взема кръвна проба, защото е минало доста време. Докладвах на дежурния, че е просрочен часа за вземане на кръвна проба и дежурния разпореди да си тръгна.Лицето не е било задържано. Мисля, че колегата ми присъстваше през цялото време, бяхме заедно. Жалбоподателят си тръгна, когато му казах, че кръвна проба няма да се взема, с оглед изтеклия срок.”/

                 От изложеното по горе в показанията на  разпитаните свидетели,става ясно,че жалбоподателя се е явил във времевия интервал посочен в издадения му талон за изследване с оглед неприемане на резултата от Техническото средство.  Същия е останал в ЦСМП-Перник да идване на съответен служител на МВР за вземане на кръвна проба,които по принцип е патрул от служители намиращи се най-близо до ЦСМП-Перник. След изтичане на посочения срок е пристигнал такъв изпратен от РДВР-МВР-Перник в лицето на св.Н.Н.,който виждайки,че времевия интервал е просрочен,му е заявил “…Лицето заяви, че е дошъл на време в 1 без 10, но от ЦСМП са му казал и да изчака и той бил чакал. След просроченото време аз не мога да взема кръвна проба. Тя е до 45 минути за населено място и 120 минути извън населено място, има се предвид дали има транспорт и т.н. ………..Аз просто му казах, че няма да взема кръвна проба, защото е минало доста време. Докладвах на дежурния, че е просрочен часа за вземане на кръвна проба и дежурния разпореди да си тръгна……”, в резултат на което жалбоподателя си е тръгнал без да му се вземе кръвна проба.

      Видно от разпита на свидетелите по АУАН/ И.П.И. /”Аз съм актосъставител на акта. Поддържам изцяло и в пълен обем констатациите по акта. Спомням си добре случая. На въпросната дата час и място  бяхме назначени с колегата Л. като автопатрул 340 и    извършвахме контрол в района на жп.сп. Даскалова. Спряхме въпросният автомобил и установихме водача, който виждам в залата /сочи жалбоподателя/. Беше извършена проверка на водача за употреба на алкохол  с Алкотест Дрегер, с номер записан в акта. Същият отчете положителен резултат. Водачът не беше сам в колата. Съставихме АУАН, издадохме талон за мед. изследване. Обяснихме му каква е следващата процедура, че има определен период от време, в който да се яви в ЦСМП. Когато дрегера е показал резултат  1,2, тогава се води  административно нарушение и не е необходимо ние да отвеждаме лицата до  ЦСМП. Изпраща се други полицаи, който са по-близко в района. За въпросният случай не бяхме изпратени ние, а други колеги, но не си спомням кои са изпратени.  Нашата работа приключи до там. Нас не са ни изпращали в ЦСМП, когато не сме ние съставили акта. Дежурният получава  обаждане от дежурните лекари, и  след това дежурният изпраща екип. Лицето следва да се яви в посоченото време. Дори лицето да не се яви, ние  стоим там до изтичане на определеното време. Ако ние закъснеем, а лицето е дошло навреме, взима му се пак  кръвна проба-задължително.  Патрула който се изпраща независимо кога пристигне се взима кръвна проба. Лицето не е виновно, че ние закъсняваме. Взима му се кръв ако ние не отидем в определеното време тъй като той не е виновен за нашето закъснение. Аз лично съм имал случай да закъснея.  Не е имало случай при мен, а и не зная такъв, да сме отишли със закъснение,  а лицето да е било там на време и да не му се вземе кръвна проба. “/  и  М.  В.Л. /”………. Свидетел съм по акта. Поддържам изцяло и в пълен обем констатациите по акта. На въпросната, дата, час и място бяхме назначени в наряд на магистралата, на км.86, пътен възел Църква. Извършвахме проверки за алкохол на водачите. Спряхме въпросният автомобил /свидетелят посочва жалбоподателя/. Извършихме проверка с Алкотест Дрегер и той отчете положителен резултат. Не сме имали тогава проблеми с дрегера. Жалбоподателят каза, че е пил вино преди това и е мислил, че няма да му отчете. Обяснихме му какво да  направи,  тъй като му издадохме талон за мед. изследване. Практиката   е такава, че най-близкия патрул, който се намира в региона го изпращат в ЦСМП. В  конкретния случай не сме ходили ние в ЦСМП. Спомням си, че  изпратиха екипа, който беше в центъра, но това беше след известно време. Ако лицето е в определения час в ЦСМП, а патрула закъснее, взема се кръвна проба, но ако  лицето отиде след  определения час, не му се взима проба. Няма случай, за това че ние сме закъснели, а лицето е отишло в часовото време, да не  му се взима кръвна проба. “/   е следвало да се вземе кръвна проба,въпреки закъснението на пристигналия автопатрул на МВР/ с оглед не приемането резултата от техническото средство и изпълнението от страна на жалбоподателя да се яви във времевия интервал даден от актосъставителя/,  най-малкото защото установения кръвен резултат/макар и след срока/,  няма пречка да бъде прицизиран към момента на управление на МПС/Експертиза/ за което обаче е необходима фиксирана стойност/макар и просрочена/, каквато в дадения случай липства.

      На практика е налице:

      1.Заявено НЕсъгласиеот страна на жалбоподателя с резултата от техническото средство, изрично саморъчно посочено от жалбоподателя.

 2.Явяване на жалбоподателя в ЦСМП-Перник във рамките на посочения времеви интервал.

  3.Закъснение на втория полицейския екип изпратен да вземе кръвната проба, която се изземе по надлежния ред.

  4.Заявление на въпросния полицейски екип, че /”……… Аз просто му казах, че няма да взема кръвна проба, защото е минало доста време …………..”/

      5. Липса на виновно поведение от страна на жалбоподателя/не явяване, отказ да даде кръвна проба, идване  след посоченото време и самоволно напускане на центъра/.

   Видно от разпоредбите на “НАРЕДБА № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози”/”чл. 6. (1) Талонът по чл. 3, ал. 2 се попълва в три екземпляра, като първият се предоставя на водача или се изпраща до лечебното заведение, в което е настанен, вторият се прилага към акта, съответно протокола, а третият остава за отчет. Единият от стикерите по чл. 3, ал. 3 се залепва на екземпляра от талона за изследване, предназначен за акта, а останалите се прилагат към екземпляра от талона за изследване, който се предоставя на водача.(2) В акта за установяване на административно нарушение и в протокола за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози по чл. 5, ал. 2 контролният орган вписва часа и начина на извършване на проверката, вида, модела, фабричния номер и показанията на техническото средство или резултата от теста и номера на талона за изследване. Показанията на техническото средство се вписват в акта за установяване на административното нарушение и в талона за изследване до втория знак след десетичната запетая включително. (4) В талона по чл. 3, ал. 2 се отразява изборът на лицето дали установяването на концентрацията на алкохол в кръвта да се извърши с доказателствен анализатор, или с медицинско и химическо лабораторно изследване. При отказ на лицето да избере един от двата начина на установяване се приемат отчетените показания от техническото средство.(5) Контролният орган отразява в талона за изследване обстоятелствата по чл. 3а.(6) Контролният орган връчва на лицето срещу подпис талона за изследване, като вписва:1. мястото, където да се извърши установяването;2. срока на явяването – до 45 минути, когато нарушението е извършено на територията на населеното място, в което се намира мястото за установяване с доказателствен анализатор или за извършване на медицинско изследване и за вземането на кръв и урина за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване, и до 120 минути – в останалите случаи.(7) Крайният срок за явяване на лицето се определя от контролния орган в зависимост от отдалечеността на мястото за извършване на установяване с доказателствен анализатор или на медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване и възможността за ползване на обществен или друг превоз за отиване до него. (8) Отказът на лицето да попълни, подпише или да получи талона за изследване се установява с подписа на един свидетел. (9) Концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози се установява въз основа на показанията на техническото средство за установяване концентрацията на алкохол в кръвта или на теста за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози в случаите на отказ на лицето да подпише или да получи талона за изследване, при неявяване в определения срок на посоченото място или при отказ за изследване с доказателствен анализатор и/или за даване на проби за изследване.” /”чл.12. (1) Медицинското изследване се извършва от лекар, медицинска сестра, акушерка или фелдшер, съответно лекарски асистент. (2) Лицето по ал. 1, което извършва медицинското изследване и лицето, което контролира вземането на пробата за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване, са длъжни да се уверят в самоличността на изследваното лице чрез документ за самоличност.  (3) В случаите, когато лицето не се придружава от служители на МВР и липсва документ за самоличност, медицинско изследване не се извършва и не се вземат проби за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване.(4) В случаите по ал. 3 се приемат показанията на техническото средство или теста, с което е установена концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. В протокола за медицинско изследване като причина за неизвършване на изследването се отразява обстоятелството по ал. 3.”/   и   /” чл. 15. (1) При медицинското изследване се вземат проби за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване.(2) При изследване за концентрация на алкохол в кръвта се вземат две проби кръв в предназначени за целта вакуумни епруветки, всяка от които с обем не по-малък от 4 мл. ………..(4) Едната от кръвните проби по ал. 2 и 3 се съхранява като контролна, а другите кръвни проби и пробата урина се използват за химическо и химико-токсикологично лабораторно изследване.(5) Вземането на кръв и урина за изследване за концентрация на алкохол и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози се извършва в срока за явяване, определен в талона за изследване. При невъзможност на лицето да предостави проба урина и/или при обективна невъзможност за вземане на кръв за изследване в посочения срок медицинският специалист по чл. 12, ал. 1 отразява причините за забавянето и часа на вземането.  (6) При неявяване на лицето за изследване в указания в талона за изследване срок се приемат показанията на техническото средство или теста, с което е установена концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. (7) Отказът на лицето да бъде изследвано се отразява от медицинския специалист по чл. 12, ал. 1 в амбулаторния журнал на лечебното заведение и в протокола по чл. 14, ал. 2, като се удостоверява с подписа на изследваното лице. (8) Отказът на изследваното лице да подпише изготвения протокол за медицинско изследване се удостоверява с подписа на един свидетел.”/,  изрично е определен реда за вземане на кръвна проба,случаите когато това се прави и хипотезите при което се взема в предвид първоначалното изследване при виновно поведение на водача, каквато хипотеза в настоящия случай НЕ е налице.

  С    оглед изложеното   и  на   осн. чл.63 ал. 1   от  ЗАНН, процесното НП според състава,следва да бъде отменено, поради НЕдоказаност на вмененото нарушение,като

 

                        Р   Е   Ш   И

             ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 19-1158-000233/12.ІІІ.2019год. на Началник  Сектор  ПП-ОДП-Перник  с  което   на  жалбоподателя Р.М.Д.-ЕГН ********** е  наложено  наказание: Глоба”  в  размер на 500/петстотин/лева  и  “Лишаване  от  право да управлява МПС”  за  6/шест/месеца  на  осн. чл.174 ал.1 т.1 от  ЗДвП   за   извършено  нарушение   по  чл.5  ал.3 т.1 от ЗДвП.

    РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно  обжалване,  по реда  на Административно процесуалния кодекс-Глава ХІІ,  пред  Пернишки Административен съд   в   14-дневен   срок от съобщаването му на страните.

 

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:...............................

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

ВС