Определение по дело №1669/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 14689
Дата: 2 юни 2017 г. (в сила от 16 април 2019 г.)
Съдия: Златка Николова Чолева
Дело: 20171100501669
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 февруари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

    №……………………гр. София, 02.06.2017 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ІV „в” състав, в закрито съдебно заседание на  втори юни,  две хиляди и седемнадесета година в състав:

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Иванова

                                               ЧЛЕНОВЕ: Златка Чолева                                                                         мл.съдия Калина Христова 

като разгледа докладваното от съдия Зл. Чолева ч. гр. дело № 1669 по описа за 2017 г., за да се произнесе взе предвид следното:

        

Производството е по реда на чл. 436 от ГПК.

        

Съдът е сезиран с жалба, подадена от „Ч.Е.Б.“ АД срещу следните действия  на ЧСИ М.П.с рег.№ 851 по изп.дело № 20138510402043: 1/ отказ за връщане на жалбоподателя на частта от 4 065,96лв. от общо събрана сума в изпълнителния процес от 12 898,76лв., представляваща начислени съгласно ТТР към ЗЧСИ такси и разноски; 2/  извършено по делото реално /фактическо/ разпределение на сумата от 7 500,00лв.- разноски по изпълнителното дело в полза на  взискателя в частта над приетите за основателно събрани суми от 680лв.  с определение на СГС  и отказът да бъде изготвено и предявено постановление за разпределение; 3/ отказ за изготвяне на сметка, от която да е видно на кое дружество, каква сума и на коя  дата е преведена и 4/ отказ за предоставяне на данни за застрахователя, при който е застрахована имуществената отговорност на  ЧСИ.

 

Жалбоподателят – длъжник в изпълнителното производство, заявява искане за отмяна на атакуваните действия на ЧСИ, като незаконосъобразни по доводи, подробно развити в подадената жалба.  нередовно връчване на призовката за доброволно изпълнение, като твърди, че подписът на разписка от 27.04.2010г., удостоверяваща връчването, не е неин. Твърди, че в резултат на нередовното уведомяване за образуваното принудително изпълнение е лишена от възможността да упражни надлежно правото си на защита в изпълнителния процес. Възразява, че не дължи сумата по изпълнителния лист.  Счита, че насроченият опис на гореописания недвижим имот е незаконен, тъй като имотът не е нейна собственост. С оглед изложените доводи, подробно развити в жалбата и молбите-уточнения към нея, жалбоподателката заявява искане за отмяна на атакуваните действия на ЧСИ, спиране на принудителното изпълнение  и осъждане на ЧСИ да й заплати обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер на 1.200лв. Претендира присъждане на разноските, направени в настоящото производство.

        

Насрещните страни по жалбата-  взискатели  в изпълнителния процес,, оспорват същата и молят съда да  я остави без разглеждане, като недопустима, евентуално- да бъде оставена без уважение, като неоснователна по доводи, подробно изложени в писмени отговори.

        

 По делото са депозирани писмени мотиви от ЧСИ М.П.по реда на чл.436,ал.3 от ГПК, с които е заявено становище за недопустимост на жалбата.

 

Софийски градски съд, след като се запозна с жалбата и материалите по делото намира следното:

 

Жалбата е НЕДОПУСТИМА.

Нормата на чл.435 от ГПК / в сила от 01.03.2008г./, лимитивно и изчерпателно изброява действията на съдебния изпълнител, които могат да бъдат атакувани по пътя на обжалването от страните в изпълнителния процес - взискател и длъжник. Съгласно ал.1 на цитираната норма, взискателят може да обжалва отказа на съдебния изпълнител да извърши исканото изпълнително действие, както и спирането и прекратяването на изпълнителното производство. От своя страна длъжникът има право да атакува следните действия на съдебния изпълнител, съгласно ал.2 на чл.435 от ГПК, а именно: глоба, насочване на изпълнението върху имущество, което длъжникът счита за несеквестируемо, отнемане на движима вещ или отстраняване от имот, поради ненадлежно уведомяване за изпълнението. Обжалваните действия по настоящото дело действия на ЧСИ не попадат в кръга на гореизброените. Следва да се посочи изрично по отношение на атакуваното действие по т.2 от жалбата, че самият жалбоподател изрично признава, а  този отрицателен факт е потвърден и с мотивите на ЧСИ, че по изпълнителното дело няма изготвено разпределение по чл.460 от ГПК, което може да бъде атакувано по реда на чл.462-чл.463 от ГПК. На последно място, следва да се посочи, че в хипотезата на извършени незаконосъобразни действия от ЧСИ, /по отношение на които защитата по реда на обжалването им  пред съд е изключена/ , от които за страната са настъпили вреди, законът гарантира защита на евентуално засегнатите права на страната по общия исков ред – с иска по чл.74 оТ ЗЧСИ.

 

С оглед изложените съображения, съдът приема, че жалбата, с която е сезиран, следва да бъде оставена без разглеждане, като недопустима.

 

 

 

 Воден от горните мотиви, Софийски градски съд

 

       О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ, като недопустима, жалбата, подадена от „Ч.Е.Б.“ АД срещу следните действия  на ЧСИ М.П.с рег.№ 851 по изп.дело № 20138510402043: 1/ отказ за връщане на жалбоподателя на частта от 4 065,96лв. от общо събрана сума в изпълнителния процес от 12 898,76лв., представляваща начислени съгласно ТТР към ЗЧСИ такси и разноски; 2/  извършено по делото реално /фактическо/ разпределение на сумата от 7 500,00лв.- разноски по изпълнителното дело в полза на  взискателя в частта над приетите за основателно събрани суми от 680лв.  с определение на СГС  и отказът да бъде изготвено и предявено постановление за разпределение; 3/ отказ за изготвяне на сметка, от която да е видно на кое дружество, каква сума и на коя  дата е преведена и 4/ отказ за предоставяне на данни за застрахователя, при който е застрахована имуществената отговорност на  ЧСИ.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: 1.                              2.