Решение по дело №14163/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260278
Дата: 16 май 2022 г. (в сила от 18 юни 2022 г.)
Съдия: Димитър Илиев Димитров
Дело: 20203110114163
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                       /16.05.2022 г., гр. ****

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ,  ХLIX-ти състав, в публично съдебно заседание, проведено на 26.04.2022г., в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМИТЪР ДИМИТРОВ

 

при участието на секретар МИЛЕНА УЗУНОВА, като разгледа докладваното от съдията гр. дело №14163 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е за развод по чл.49, ал.1 от СК.

Производството е образувано въз основа на искова молба от Т.В.В. против Ж.-Р.В., с искане до съда да постанови решение, с което да прекрати сключения между страните на 16.08.2019г., за който е издадено удостоверение за сключен брак****, въз основа на акт ****от 16.08.2019г., съставен от ****, поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, без да се произнася по въпроса за вината. Твърди, че от него нямат деца. Твърди, че сключването на брак е било лекомислено и прибързано и за двама им, като тя е приела неговото фамилно име, с което не свикнала. Живеели в дома й гр. ****. Около шест месеца, след сключване на брака, отишли във Великобритания на гости на сестра й. Твърди, че ням установила, че ответника е проиграл всичките им спестявания и след това той напуснал жилището на сестра й във Великобритания, а тя останала да живее при нея месец и след това се прибрала в България. Твърди, че се опитала да открие съпруга си и да се свърже с него по всички възможни начини, но не успяла. Твърди, че повече от осем месеца не поддържат отношения като съпрузи. Твърди, че нямат придобито нито движимо, нито недвижимо имущество, както и общи дялове и общи сметки по време на брака.

Приема, че бракът ими с ответника е дълбоко и непоправимо разстроен, поради което моли той да бъде прекратян, без произнасяне относно вината за разстройството му. Моли след развода, да носи предбрачното си фамилно име „****.

Ответникът Ж.-Р.В., редовно уведомен чрез назначения му особен представтел, не депозира писмен отговор в срока по чл. 131 ГПК.

Въз основа на събраните по делото доказателства, разгледани поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

Съгласно удостоверение, издадено от ****, ищецът и ответницата са сключили граждански брак на 16.08.2019г. в гр.****, граждански брак, за който е съставен акт за граждански брак №861/16.08.2019г. на ****.

От събраните по делото гласни доказателства в полза на ищцата, чрез разпит на свидетеля ****/дъщеря на ищцата/ се установява, че около година след сключване на гражданския брак, по време на пребиваването им в **** отношенията между страните по делото са се изострили. Ответникът харчел семейните средства за хазарт и след това през зимата на 2020г. напуснал жилището и ищцата, като от тогава тя не е осъществявала контакт с него.

Въз основа на изложената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

По иска с правно основание чл. 49, ал. 1 от СК:

От доказателствата по делото съдът намира за доказано, че брака между страните е дълбоко и непоправимо разстроен. Разкъсани са окончателно брачните връзки, изчезнало е взаимното доверие, обич и привързаност и между съпрузите са установени отношения на отчуждение. Това налага извода, че бракът съществува само формално и запазването му не е в интерес на съпрузите и на обществото. Разстройството на брака е непоправимо, тъй като е изключена всякаква възможност за неговото преодоляване и същото е намерило израз в съществуващата продължителна фактическа раздяла продължила близо четири години, която е задълбочила отчуждението между съпрузите. Поради изложеното съдът счита, че запазването на брака е невъзможно и същият следва да бъде прекратен, като дълбоко и непоправимо разстроен.

По въпроса за вината:

Предвид изричното становище и на двете страни, съдът намира, че не следва да се произнася по въпроса за вината за разтрогването на брака.

По иска с правно основание чл. 53 от СК:

Съгласно разпоредбата на чл.53 от СК, съпругът може да възстанови фамилното си име преди брака. С исковата молба съпругата депозира искане след прекратяване на брака да носи предбрачното си фамилно име. Доколкото в случая ищцата е съпругът който е променил фамилията си при възникване на брачната връзка и понастоящем своевременно депозира волеизявление за неговото запазване, то на основание чл.326 ГПК, съдът следва да постанови, че след развода съпругата ще носи предбрачното си фамилно име ****.

Съдебно-деловодни разноски в полза на страните не следва да бъдат присъждани на основание чл. 329, ал. 1 от ГПК.

Мотивиран от гореизложеното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА брака между Т.В.В., ЕГН:********** *** и Ж.-Р.В., с дата на раждане *** год. в гр. ****, Р ****, сключен на 16.08.2019г. в гр.****, граждански брак, за който е съставен акт за граждански брак №861/16.08.2019г. на ****, поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брака, без произнасяне по вината.

ПОСТАНОВЯВА след развода Т.В.В., ЕГН:********** *** да носи предбрачното си фамилно име - ****.

ОСЪЖДА Т.В.В., ЕГН:**********, ДА ЗАПЛАТИ окончателна държавна такса за развод в размер на 25,00 лева окончателна държавна такса, на основание чл.6, т.2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

ОСЪЖДА Ж.-Р.В., с дата на раждане *** год. в гр. ****, Р ****, ДА ЗАПЛАТИ окончателна държавна такса за развод в размер на 25,00 лева окончателна държавна такса, на основание чл.6, т.2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в 2-седмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: