Решение по дело №1406/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 705
Дата: 4 октомври 2018 г. (в сила от 13 октомври 2018 г.)
Съдия: Светлана Тодорова Кирякова
Дело: 20183100901406
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 септември 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

…………./……..10.2018 г.

 

В      И М Е Т О     Н А       Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД   ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание на …………..октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

           СЪДИЯ :  СВЕТЛАНА КИРЯКОВА

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1406 по описа за 2018г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 25 от Закона за търговския регистър.

Търговско дело № 1406/2018г. по описа на Варненски окръжен съд е образувано по жалба на „МИРИКЪЛ ЕЙТ“ ООД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул. Дубровник 16 ет.15 ап.85, представлявано от управителя В.Й.Ц., срещу отказ №20180807154256 от 01.09.2018г. на длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписванията към Министерство на правосъдието на Република България по заявление с вх.№ 20180807154256/07.08.2018г., с който е отказано вписване на обстоятелства по партидата на дружеството, изразяващи се в прехвърляне на дружествени дялове, вписване на нов съдружник и обявяване на нов дружествен договор.

Длъжностното лице по регистрацията отказва вписване на прехвърляването на дружествени дялове от съдружника К.Н.В.на правоприемника съдружник В.Й.Ц., с оглед неспазване на формата за сключване на договора, в съгласие с разпоредбата на 129, ал.2 от ТЗ, изискваща договор с нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно, като условие за действителността на същия. 

Жалбоподателят счита, че законът не изисква нотариална заверка на подписите и съдържанието на договора при разпореждане с дялове между съдружници, като настоява, че това действие се извършва свободно без необходимост от нотариалното удостоверяване. По отношение на вписването на новия съдружник се сочи, че сключения между прехвърлителя и приобретателя договор е в писмена форма с нотариално заверени подписи и съдържание, придружен с надлежно взето решение на ОСС за приемане на новия съдружник. Сочи се, че новият дружествен договор е приет на ОСС, на осн.чл.137, ал.1 от ТЗ.  Настоява за отмяна на отказа с даване на указания за вписване на заявеното обстоятелство.    

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, на осн.чл.25 от ЗТР, като прецени доказателствата по делото, приема за установено следното:

Жалбата е подадена от оправомощено лице в рамките на законоустановения седемдневен срок - арг.чл.25, ал.1 от ЗТР – доколкото липсват данни за редовно връчен отказ на заявителя от страна на АВп, то следва да се приеме, че подадената жалба е в срок. Внесена е изискуемата държавна такса, на осн.чл.29 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК. Същата е  ДОПУСТИМА, поради което следва да се разгледа по същество.

Разгледана по същество, жалбата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

          Жалбоподателят е депозирал в Агенцията по вписванията заявление с вх.№ 20180807154256/07.08.2018 за вписване на промени по партидата на „МИРИКЪЛ ЕЙТ“ ЕИК ********* в подлежащи на вписване обстоятелства, изразяващи се в прехвърлянето на дружествени дялове от съдружника К.Н.В.на съдружника В.Й.Ц., обективирано в договор от 27.07.2018г., вписване на нов съдружник и обявяване на нов дружествен договор.

Длъжностното лице по регистрацията следва да провери налице ли са изискванията на чл.21 от ЗТР, като съгласно ал.5 на разпоредбата на проверка подлежи съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона.

На първо място : Заявеното за вписване обстоятелство по прехвърляне на дружествен дял е изрично визирано в закона като подлежащо на вписване.  В съответствие с нормата на чл.129, ал.1 от ТЗ дружественият дял може да се прехвърля и наследява. Прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица - при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник и ако няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял. Съгласно чл.129, ал.2 от ТЗ прехвърлянето на дружествения дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, и се вписва в търговския регистър след представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, че няма изискуеми и неизплатени задължения по ал. 1, като чл.16, ал. 2 – 4 се прилагат съответно.

Законовата регламентация, че прехвърлянето на дружествен дял от един съдружник на друг се извършва свободно, означава, че за това действие не е необходимо изричното съгласие на съдружниците, освен ако в дружествения договор не е предвидено друго, но договорът трябва да е с нотариално заверени подписи и съдържание и да отговаря на специалните изисквания на закона /в тази насока „Търговско право“, автор П.Г., изд.2014г.; Решение № Ф-73 от 12.10.2010 г. на САС по ф. д. № 59/2010 г., ГК, 3-ти с-в, докладчик председателят С.Б./.

В конкретния случай от представения към заявлението договор за прехвърляне на дружествен дял между съдружниците К.В.и В.Ц.от 27.07.2018г. се установява, че същият не е съставен в предвидена от закона форма, поради което не може да произведе действие, съотв. прехвърлянето не може да бъде вписано в търговския регистър.

Прехвърлянето на дружествен дял от съдружник на трето лице се извършва с договор с нотариално заверени подписи, но при спазване на условията и реда за приемане на нов съдружник. На практика в тези случаи се извършва и промяна на съдружниците. Необходимо е извършването на изрично регламентирани процедури, при които Общото събрание се произнася със специално решение, за чието вземане е необходимо квалифицирано мнозинство от капитала. Прехвърлителят на дружествения дял доброволно прекратява членството си, докато поемателят-несъдружник се приема за съдружник. Така първо трябва да протече процедурата по приемането на новия съдружник, а след това да се извършва прехвърляне на дела. В настоящия случай това е сторено, но прехвърлителят не е представил декларация по чл.129, ал.2 от ТЗ, което е пречка за вписване на договора, в съгласие с изискванията на закона.

На следващо място не са налице предпоставките за обявяване на нов дружествен договор, приет на ОСС, проведено на 27.07.2018г., доколкото при липса на валиден договор за прехвърляне на дялове между съдружниците К.В.и В.Ц., първата все още притежава качеството на съдружник.  

 Поради допуснати нарушения на императивни разпоредби на Търговския закон не са налице валидно настъпили обстоятелства, подлежащи на вписване.

  По посочените съображения и на осн.чл.25 от ЗТР, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА отказ с рег.№ 20180807154256 от 01.09.2018г. на длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписванията към Министерство на правосъдието на Република България по заявление с вх.№ 20180807154256/07.08.2018г., с който е отказано вписване на обстоятелства по партидата на „МИРИКЪЛ ЕЙТ“ ООД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул. Дубровник 16 ет.15 ап.85, представлявано от управителя В.Й.Ц., изразяващи се в прехвърляне на дружествени дялове, вписване на нов съдружник и обявяване на нов дружествен договор.

 

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Варненски апелативен съд в седемдневен  срок от съобщаването му на жалбоподателя.

След влизане в сила на решението препис от него да се изпрати на Агенция по вписванията.

 

 

 

                                                              СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: