Решение по дело №52/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 275
Дата: 19 април 2019 г. (в сила от 22 май 2019 г.)
Съдия: Велизар Тодоров Бойчев
Дело: 20194520200052
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

гр.Русе, 19.04.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Русенски районен съд, пети наказателен състав, в публичното заседание на 11.03 през две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател:Велизар Бойчев

при секретаря Веселина Георгиева и в присъствието на прокурора, като разгледа докладваното от председателя АНД№52 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

М.А.М. *** е подал жалба против наказателно постановление №18-1085- 003453/27.11.2018г., издадено от началник сектор ПП при ОД на МВР-Русе, с което на основание чл.175а, ал.1 във вр. чл.104б, т.2 от ЗДвП са му наложени административни наказания глоба в размер на 3000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесет месеца.

Жалбоподателят излага съображения, че не извършил нарушенията и иска отмяната на наказателното постановление.

Ответникът по жалбата твърди, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

РРП не взема становище по жалбата.

Районният съд, като прецени допустимостта на жалбата и след анализ на събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима. Последната е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.

На 14.11.2018г., около 22.35 часа, жалбоподателят управлявал лек автомобил, марка „БМВ”, модел 320И, с рег.№Р6890РВ по бул.”Липник” в гр.Русе в посока изток. М. форсирал излишно двигателя на автомобила, което водело до поднасяне вляво и дясно по пътя на превозното средство, като така навлизал в съседните пътни ленти на трилентовия път, без да подаде сигнал с пътепоказателя за това. Неестественото движение на автомобила било способствало и от задното му предаване, т.е въртящият момент от двигателя се предавал към задните две колела, които задвижвали колата. На кръстовището на дадената улица и ул.Жотовск” въззивникът отново подал повече от необходимото гориво към двигателя на автомобила, с което рязко увеличил мощността и оборотите му, направил рязък завой наляво, навлязъл в кръстовището с дясната част на автомобила и приплъзвайки колелата му се завъртял към частта на бул.”Липник”, водеща обратно към центъра на града и продължил в тази посока. Всички тези негови действия били наблюдавани от свидетелите И. и Г.- автоконтрольори при сектор ПП на ОД на МВР- Русе, изпълняващи задълженията си по охрана на движението по пътищата, които били изпратени със служебен автомобил точно в този район на града по сигнал за множество водачи, използващи автомобилите си по същия начин. Полицаите застигнали с автомобила си този на жалбоподателя на кръстовището на булГЛипник” и улГПроф. Д. Баларев”, където му подали сигнал за спиране и той се подчинил. За представеното поведение на въззвиника му бил съставен акт за установяване на административно нарушение, с което започнало настоящото производство.

Тази фактическа обстановка се доказва от събраните по делото доказателства и доказателствени средства. При изграждането й съдът не кредитира показанията на свид.К. в частта им, в която той отрича противозаконния начин на управление на автомобила от М.. На първо място коментираното доказателствено средство се опровергава категорично от показания та свидетелите И. и Г., които напълно непротиворечиво и непредубедено пресъздават фактите по делото, както са възприети от съда. На второ място показанията на К. са компрометирани от близките му отношения с наказаното лице, което го е водело и при формиране на съдържанието им с цел препятстване на наказателното му преследване

Изложената фактическа обстановка води на следните правни изводи:

С даденото във фактическата обстановка деяние жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл.175а, ал.1 във вр. чл.104б, т.2 от ЗДвП, тъй като на 14.11.2018г. в гр.Русе управлявал собствения си лек автомобил "БМВ 320 И", с с рег.№Р6890РВ, използвайки пътищата, отворени за обществено ползване за други цели, не в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. От обективна страна М. осъществил състава на нарушението чрез умишлено поднасяне на задната част на управляваното от него МПС, чрез подаване на газ. Не е налице случайно деяние, тъй като в случай на неконтролируемо поднасяне на автомобила и следващата от това опасност за водача и спътника му, най- логичното действие би било преустановяване на движението на превозното средство, а не продължаване с висока скорост по пътя. Умишленото и съзнателно опасно шофиране, посредством занасяне на автомобила в зоната на ляв завой, форсирайки двигателя, превъртайки задните колела на автомобила, в никакъв случай не представлява използване на път за


обществено ползване в съответствие с основната цел на пътищата - за превоз на хора и товари. Напротив, основната идея при процесното шофиране на въззивника е било забавление по недопустим от закона начин, за което ясно говори и безцелното управление на автомобила по улиците на гр.Русе, довело до управление в диаметрално противоположни посоки с единствената цел да се правят възможно повече маневри по описания по- горе начин. Подобно умишлено поведение по оживени улици в градовете на страната застрашава живота и здравето на останалите участници в движението, поради което се характеризира с висока степен на обществена опасност. Именно поради зачестилите подобни случаи, каквито явно е имало много и на процесната дата, в началото на 2017г. законодателят е въвел и нормата на чл. 1046, т. 2 от ЗДвП. От субективна страна жалбоподателят е извършил нарушението при пряк умисъл- той съзнавал излишното форсиране на двигателя, съзнавал, че това ще предизвика приплъзването на задните колела на автомобила и изместването на движението му в ляво и дясно на пътя, като предвиждал настъпването на обществено опасните последици от поведението си и именно това целял. Наказанието за това нарушение е правилно индивидуализирано, като то е ориентирано в единствения му възможен размер. Извършеното нарушение не представлява маловажен случай, тъй като то не разкрива признаците на по-малка обществена опасност в сравнение с други от същия вид, а представлява типичен случай на такова деяние.

Всичко изложено налага потвърждаването на наказателното постановление.

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №18-1085- 003453/27.11.2018г., издадено от началник сектор ПП при ОД на МВР- Русе, с което на М.А.М. *** на основание чл.175а, ал.1 във вр. чл.104б, т.2 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 3000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесет месеца.

Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.