Решение по дело №1174/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 март 2022 г. (в сила от 9 март 2022 г.)
Съдия: Ива Байнова
Дело: 20217260701174
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 152./.09.03.2022г., гр.Хасково

                   

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съдХасково, в открито заседание на девети февруари, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                                                         Председател: Ива Байнова

                                                                                                Членове: Павлина Господинова

                                                                                                                Антоанета Митрушева

при секретаря Дорета Атанасова.……………...……...…….........................… в присъствието на

Прокурор Цвета Пазаитова …….....................……................…………………………….... като разгледа докладваното от Председателя АНД (К) 1174 по описа за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Началник отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в ЦУ на НАП, подадена чрез пълномощник, против Решение №143/05.10.2021г., постановено по АНД №883/2021г. по описа на Районен съд - Хасково.  

Касаторът счита решението за неправилно и незаконосъобразно като не споделя мотивите на районния съд за отмяна на обжалваното наказателно постановление. Счита, че непосочването в НП на датата на извършване на нарушението не представлява съществен процесуален  пропуск, тъй като същото било описано ясно и подробно. Датата на нарушението можела да се изведе от всички материали по делото, както приел и районният съд. В случая липсата на дата на нарушението в никакъв случай не водела до ограничаване правото на защита на наказаното лице.  Това право било реализирано в пълен обем с оглед направеното възражение при предявяване на  акта и развилото се съдебно производство по обжалване на НП.  От изложените във възражението и в жалбата срещу НП доводи ставало ясно, че наказаното лице е разбрало за какво нарушение е санкционирано.

Касаторът не споделя и изводите на съда за недоказаност на нарушението. Не ставало ясно защо било прието, че липсват доказателства за осъществена продажба от страна на наказаното дружество. В случая била постигната договореност между дружеството и купувача за доставяне срещу определена сума на определен вид стока. Веднъж постигнати , договорките имали обвързващо страните действие по отношение на изпълнението, поради което без значение било кой е посочен като изпращач на стока в електронното изявление, издадено от куриера, доставил стоката. Аналогична била ситуацията и при продажба на стока в определен търговски обект. Санкцията за неиздаден фискален бон се налагала както на лицето, което стопанисва обекта и съответно извършва продажбите, така и на лицето, което фактически предоставя стоката и е задължено да издаде фискален бон. Фактът, че тези лица са различни, не оневинявал  продавача /търговеца/, с когото бил сключен договора за продажба и извършващ продажбите, като аргументите, че същият не е отговорен за поведението на своите работници и служители, които фактически реализирали продажбите и били задължени да издават касов бон, били неоснователни.

Касаторът счита, че съдът следвало да преквалифицира нарушението, след като приел, че се касае за такова по чл.25, ал.2 от Наредба Н-18/13.12.2006г.  на МФ като се позовава на ТР №8/16.09.2021г. на ВАС по т.д. №1/2020г.  Сочи, че в случая правилно било прието от АНО, че е нарушена разпоредбата на чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006г. В случая дружеството не било санкционирано за нарушение на чл.25, ал.2 от същата наредба, поради което не било нарушено правилото non bis in idem и не се налагала отмяната на НП.

По изложените съображения касаторът моли съдебното решение да бъде отменено и да се постанови друго, потвърждаващо наказателното постановление. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции.  

Ответникът – „ОСАРИЗАВАИТ“ ЕООД – с.Ж., обл.Х., редовно призован, не изпраща представител. В писмен отговор, депозиран чрез пълномощник, оспорва касационната жалба, като излага съображения за неоснователността й. Моли да бъде оставено в сила оспореното решение. Претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура – Хасково счита касационната жалба за неоснователна. Предлага решението на районния съд да бъде оставено в сила.

Административен съд – Хасково, след проверка на оспореното решение във връзка с изложените в жалбата оплаквания, както и по реда на чл.218, ал.2 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд – Хасково е отменил Наказателно постановление №577180-F593873/12.05.2021г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ - Пловдив, в Централно управление на НАП, с което за нарушение по чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ вр. чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), на основание чл.185, ал.1 от ЗДДС, на „ОСАРИЗАВАИТ“ ЕООД е било наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 600 лева.

За да постанови този резултат, районният съд е приел, че при съставяне на акта и издаване на НП е допуснато съществено процесуално нарушение, а наред с това, че  вмененото на дружеството нарушение не е доказано. Констатирал е, че в АУАН и в издаденото НП липсва дата на извършване на нарушението като е визирана само такава на установяването му, което е довело до засягане правото на защита на наказаното лице. Извода за недоказаност на нарушението е обосновал с обстоятелството, че като изпращач на стоката в приложеното електронно изявление е посочено лице, различно от наказаното дружество. Посочил е също, че в настоящата хипотеза, доколкото се касае за разносна търговия по смисъла на  пар.1, т.1 от ДР на Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ , се касае за осъществено от наказаното лице нарушение по чл.185, ал.1 от ЗДДС вр. чл.25, ал.2 от  същата наредба и чл.118, ал.1 от ЗДДС.  

Решението е правилно.

Касационната инстанция изцяло споделя извода на районния съд, че административнонаказателната процедура е незаконосъобразно проведена като допуснатото процесуално нарушение е съществено и обосновава незаконосъобразност на НП. В АУАН и в издаденото въз основа на него НП е отразена само дата на установяване на нарушението, но не и дата на  извършването му.  Неоснователно е възражението на касатора, че тя можела да се изведе от всички материали по делото. С оглед санкционния характер на производството,  недопустимо е тази дата да се извежда по тълкувателен път.

Датата на извършване на нарушението е елемент от обективната му страна, респ. необходим реквизит на акта и НП, тъй като чрез него се описва и индивидуализира нарушението и се очертава предмета на доказване. При липса на посочена дата на извършване на нарушението е препятствана възможността на лицето, посочено като нарушител, да разбере какво точно противоправно деяние му се вменява и да организира защитата си, а наред с това и преценката от съда за спазване на сроковете по чл. 34 от ЗАНН.

Предвид горното, правилно районният съд е отменил НП. 

Допуснатото в хода на административнонаказателната процедура е съществено и е достатъчно да обоснове незаконосъобразност на НП, без да се обсъжда спорът по същество.

По изложените съображения обжалваното решение е валидно, допустимо, съответстващо на материалния закон и постановено при липса на съществени процесуални нарушения, и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на производството, основателна е претенцията на касационния ответник за присъждане на разноски. От представения по делото договор за правна защита и съдействие от 15.11.2021 г. е видно, че в случая е договорено и изплатено в брой адвокатско възнаграждение в размер от 300.00 лв.  като същото е определено в минималния размер по  чл. 7, ал. 2, т. 1 вр. чл.18, ал.2 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Водим от изложеното и на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, съдът

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №143/05.10.2021г., постановено по АНД №883/2021г. по описа на Районен съд - Хасково.  

ОСЪЖДА ЦУ на НАП, да заплати на  „ОСАРИЗАВАИТ“ ЕООД – с.Ж., обл.Х., ЕИК *********, разноски по делото в размер на 300.00 /триста/ лева.

Решението е окончателно.

 

 

 

Председател:                                       Членове:  1.                        

 

 

                                                                               2.