Определение по дело №224/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 206
Дата: 30 юни 2021 г. (в сила от 31 август 2021 г.)
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20217100700224
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 25 май 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 206 / 30.06.2021 г., гр.Добрич

 

                                                                                                                                 

            ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в закрито заседание на тридесети юни през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ САНДЕВА

                                                                                                                              

          като разгледа докладваното от председателя адм. дело № 224 по описа на АдмС - Добрич за 2021 г. намира следното :

 

         Производството по делото е по реда на чл.145 и сл. от АПК и е образувано по жалба на М.Н.К., ЕГН **********, лично и като представляващ “Камея – 7” ООД, ЕИК ***, и К.А.К., ЕГН **********, всички с адрес ***, уточнена с допълнителна молба с вх.№ 2100 от 30.06.2021 г., с искане за обявяване на нищожността на АЧДС № 4040 от 05.03.2007 г. на областна администрация - Добрич.

Съдът, като постави на разглеждане жалбата и изложените в уточняваща я молба обстоятелства, намира, че тя е процесуално недопустима по следните съображения :   

Съгласно трайната съдебна практика актовете по вписване (актуване) на имоти в актовите книги за държавна собственост не представляват индивидуални административни актове и не подлежат на съдебно оспорване по реда на АПК независимо от формата на претендираната незаконосъобразност. В Закона за държавната собственост и правилника за приложението му също не е предвиден съдебен контрол за законосъобразност върху актовете за държавна собственост. Вписването на даден имот в актовите книги за държавна собственост е техническо действие, свързано с отчета, регистрацията и ръководството на държавните имоти. То има само декларативно действие спрямо собствеността и не я обуславя по аргумент от чл.5, ал.3 от ЗДС. С акта за държавна собственост не се създават права за държавата, а само се установява едно вече възникнало в нейно лице право на собственост. Лицата, чиито права и законни интереси биха били засегнати от действията по актуването, могат да ги защитят по общия исков ред, а не по пътя на административното обжалване.

 С оглед на изложеното съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима поради липса на годен предмет за обжалване и следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното по нея производство - да бъде прекратено. Ако жалбоподателите считат, че техен личен имот неправилно е вписан като държавен, те следва да отправят претенциите си за собственост към гражданския съд, в производството пред който могат да оборят доказателствената сила на акта за държавна собственост.                                          

         Водим от изложеното, както и на основание чл. 159, т.1 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

                

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на М.Н.К., ЕГН **********, лично и като представляващ “Камея – 7” ООД, ЕИК ***, и К.А.К., ЕГН **********, всички с адрес ***, с искане за обявяване на нищожността на АЧДС № 4040 от 05.03.2007 г. на областна администрация – Добрич. 

         ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 185/2021 г. по описа на Административен съд - Добрич.           

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от получаване на съобщението от страните.

 

 

                                                 Административен съдия :