Решение по дело №1097/2019 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 488
Дата: 22 май 2019 г. (в сила от 22 май 2019 г.)
Съдия: Валентина Любенова Тонева
Дело: 20193630101097
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

488/22.5.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, осми състав

на двадесет и първи май през две хиляди и деветнадесета година,

в публично заседание в следния състав:

 

                                                                                Председател: Валентина Тонева

Секретар: Й.К.

Като разгледа докладваното от районния съдия

ГД №1097 по описа на ШРС за 2019 год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е образувано на основание чл.530 и сл. от ГПК, във вр. с чл.19 от Закона за гражданската регистрация.

В молбата си до съда молителят С.А.А., с ЕГН **********, чрез пълномощника си и процесуален представител адв.Д. при ШАК, излага, че при раждането си в гр. Шумен, на ***г., е записан с имена Ю. А. А., за което представя доказателства.

Желанието на родителите му е било детето им да се казва С.А.А., поради което и двамата подали до Община Шумен заявление за промяна на името на детето си от Ю. А. А. на С.А.А.. Молителят представя доказателства за промененото име.

Сочи, че през първите пет години от живота му всички се обръщали към него с името Ю. и с това име се е възприемал и представял през годините, сред близки, познати и приятели. Твърди, че в момента работи в Х. и там го знаят именно с това име. Желае да бъдат променени личното, бащиното и фамилното име и да се нарича Ю. А. А..

В съдебно заседание молителят се явява лично и с упълномощен представител – адв.Д., като двамата поддържат молбата на изложените в нея основания.

За Община Шумен, редовно призовани, не се явява представител, като в нарочна молба с рег № *** от ***г. изразяват становище за допустимост и основателност на иска.

Представителят на ШРП намира молбата за допустима, а по същество - за основателна.

ШРС, след като взе предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

От съдържанието на копие на Удостоверение за раждане, издадено въз основа на Акт за раждане серия ***, №***/от *** год., съставен от длъжностното лице по гражданско състояние при Община Шумен, детето Ю. А. А., с ЕГН **********, е родено на ***г от майка Г. А. А. , ЕГН ********** и баща А. А. А., ЕГН **********. В същото, върху името Ю. А. А., което е задраскано, е изписано името С.А.А..

От издаденото удостоверение за раждане от ***г., издадено въз основа на акт за раждане № 845 от ***г. се установява, че същото е издадено на С.А.А., с ЕГН **********, с родители - майка Г. А. Х., ЕГН ********** и баща А. А. Х., ЕГН **********.

От представеното по делото писмо с рег.№*** от ***г. от Окръжна  прокуратура гр.Шумен се установява, че към момента, за лицето С.А.А., с ЕГН **********, няма данни за неприключили наказателни производства и повдигнати обвинения. От приложеното удостоверение № *** от 2019г. на ШРП се установява, че спрямо молителя няма обвинения по неприключили наказателни дела.

От писмо на ОДМВР - Шумен с рег .№ ***г. се установява, че спрямо молителя няма прилагани административни мерки по чл. 75 и чл. 76 от ЗБЛД. От приложеното писмо с рег. № *** от ***г. на ШОП, Окръжен следствен отдел - Шумен се установява, че за лицето С.А.А., с ЕГН **********, няма данни за повдигнати обвинения по неприключили наказателни производства. От приложената справка за съдимост на лицето се установява, че има наложено наказание по чл. 78 а от НК по АНД № ***/***г. на ШРС.

От показанията на разпитаната по делото свидетелка се установява, че молителят е известен в близкия си кръг с името Ю. и всички се обръщат към него с това име.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:

Промяна на собственото, бащино и фамилно име може да се извърши, когато то е осмиващо, опозоряващо, обществено неудобно или други важни обстоятелства налагат това. Правото на име е субективно, лично и неотчуждимо право, свързано с определен гражданскоправен субект и е уредено с императивни правни норми в българското законодателство. Промяната на името е регламентирана като потестативно право, което възниква при точно определени от закона основания и се упражнява по предвиден ред. В закона не са изброени примерно обстоятелствата, които трябва да се преценяват като важни, за да са основание за промяна на името. Изхождайки обаче от основните принципи на гражданското право и обществения морал, част от който е гражданският морал в свободното демократично общество, важни обстоятелства по смисъла, вложен в закона, са такива обстоятелства, които са направили лично и обществено неудобно и неподходящо за ищеца носенето на името в частта, в която се иска промяна. Не се спори по делото, че молителят е роден в гр. Шумен, на ***г., както и че в Удостоверение за раждане, издадено въз основа на Акт за раждане серия ***, ***/от *** год год., съставен от длъжностното лице по гражданско състояние при Община Шумен, детето Ю. А. А. с ЕГН **********, е родено на ***г. от майка Г. А. А., ЕГН********** и баща А. А. А., ЕГН ********** и че в удостоверението, върху името Ю. А. А., което е задраскано, е изписано името С.А.А.. С тези имена е и издадената му лична карта.

По отношение искането за промяна на личното, бащиното и фамилното име, съдът намира следното: По делото се установи по безспорен начин, че са налице основания за промяна на имената на молителя от С.А.А. на Ю. А. А..

От понятието "важни обстоятелства" не следва да се изключва субективното желание на лицето да носи определено име, особено когато това е свързано със съображения от етнически или религиозен характер, предвид правото му на свободно самоопределяне по тези признаци и исканата промяна няма за цел въвеждане в заблуждение на органите на реда или определени институции. Съдът приема, че в случая са налице обстоятелства, обосноваващи исканата промяна на личното, бащиното и фамилното име на молителя.

В този смисъл съдът съобрази Решение *** от 8.02.2012 г. на ВКС по гр. д. № 486/2011 г., III г. о., ГК, постановено по чл.290 от ГПК. Доколкото законът не посочва кои точно обстоятелства се определят като “важни”, те следва да се преценяват във всеки отделен случай. Съобразно задължителната практика по смисъла на чл. 290 от ГПК и конкретно в Решение № 507 от 22.10.2010 г. по гр.д. № 227/2010г. на ВКС, относно същността на “важните обстоятелства” се сочи, че важни обстоятелства са тези, които са лично и обществено значими. Такива са известността на лицето в обществото с име, с което се идентифицира, както и носенето от лицето на различни имена в различни периоди от живота му, в резултат на станала не по волята му промяна. В настоящия казус съдът намира също, че фактът, че молителят е известен в кръга, в който се движи, работи и създава приятелства под едно име, а фигурира в документите под друго име, съставлява „важно обстоятелство” по смисъла на чл.19, ал.1 от ЗГР. Поради това и противоречието между действителното и юридическото положение следва да бъде отстранено, като бъде допусната исканата промяна на имената, с което и молбата се явява основателна и следва да бъде уважена.

Водим от горното, на основание чл.530 и сл. от ГПК, във вр. с чл.19, ал.1 от ЗГР, съдът

РЕШИ:

ДОПУСКА да бъде извършена ПРОМЯНА на собственото, бащиното и фамилното име на молителя С.А.А., с ЕГН **********, роден на ***г***, като след промяната, същият следва да носи собствено име Ю., бащиното име А. и фамилното име А..

Решението, на основание чл. 537, ал. 1 от ГПК, не подлежи на обжалване.

Препис от решението да се изпрати на Община Шумен за извършване на отбелязване в акта за раждане на молителя и в регистрите на населението.

                                                          

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: